BOBBE CORSETTEN00 algemben nieuws- en advertentieblad voor west zeeuwsch-vlaanderen Één wereld öf... geen! CIRKELGANG c medische STBUR G ROZENOORD DE SCHAKEL 9e Jaargang Nummer 514 Vrijdag 26 Nov. 1954 Drukkers-Uitgeverij: Firma SMOOR DE HULSTER - Dorpsstraat 10 - BRESKENS - Tele'oon 27 - Giro 358296 Versehljnt iedere Vrijdag Abonnementsprijs: f 1,10 per kwartaal; franco per post f 1,25 Prijs der advertentiën: 10 cent per m.m.; bij abonnement korting Advertenties met „brieven onder nr. of bij ons te bevragen" 10 cent extra, Enkele jaren geleden, bij het bladeren in een tijdschrift, trok een zinsnede onze aandacht, waarin werd gezegd dat bij een toekomstig mogelijke katas- trofe, de toekomst zou behoren aan de Tibetanen en de Eskimo's, wegens hun beschutte positie tegen de dodelijke gevaren, die voor de mens komen van de mens zelf. Onze aanvankelijke in druk was dat dit een wat wrange spotternij was, maar we sloegen de plank mis, want deze zinsnede was een citaat, ontleend aan een werkje van niemand minder dan van de wereld vermaarde hoogleraar in de geschiede nis aan de Londense Universiteit, Prof. Arnold J. Toynbee, wien deze ont boezeming bittere ernst was. In de eerste wereldoorlog was Prof. Toynbee oorlogscorrespondent van de Manchester Guardian, in dienst van het Foreign Office en expert op de vredes conferentie te Versailles voor zaken be treffende het Midden-Oosten. Intussen was hij in 1920 weer oor logscorrespondent geweest in Turkeije. In de tweede wereldoorlog was hij directeur van de afdeling onderzoek van het Foreign Office en werkt nu, behalve aan de voltooiing van zijn Study of History, aan de voorbereiding van een uitvoerig werk over de tweede wereldoorlog. Ziehier ongetwijfeld een geleerde, wiens all round deskundigheid op zijn gebied niet kan worden ontzegd, en wiens oordeel niet met schouderophalen kan worden voorbijgegaan als dat van een onrealistische dromer of utopist. Het is nuttig te achten volle aan dacht te schenken aan zijn denkbeelden ter zake, ontwikkeld in zijn werken, denkbeelden, die ons allen raken en waarvan over het algemeen bij het grote publiek weinig oi niets bekend is. Allereerst dan de hierboven vermelde questie betredende de Tibetanen en de Eskimo's, waaromtrent de geleerde schrijver nog zegt: „Maar de woningen der Tibetanen en Eskimo's zijn niet langer beschut, omdat wij op het punt staan (1948) het klaar te spelen over de Noordpool en de Himalaja te vlie gen En verder„Als het mens dom amok gaat lopen met atoombom men, zou ik persoonlijk uitkijken naar de dwergpygmeeen van Centraal-Afrika, om een deel van het tegenwoordig erf deel van het mensdom te redden De uiterste mogelijkheid van een katastrofe is, dat wij erin zouden kun nen slagen, het hele mensenras, pyg- meeCn inbegrepen, uit te roeien". Een ernstiger waarschuwing dan FEUILLETON Een Westfriese roman door MAARTJE ZELDENR1JK 12 „Mij best," antwoordde de aange sprokene opgewekt. Toen ze beneden kwamen was de tafel gedekt voor het broodeten en hoewel Wim verklaarde dat hij die morgen al gegeten had, moesten hij en Broeksma toch mee aanschuiven. „We eten hier om kwart voor acht," legde de boer uit; „dat komt met het werk het beste uit. Voor die tijd mel ken we en voeren we de varkens". Het was een hele verzameling aan de tafel. Aan het hoofdeinde zaten de boerin en de boer, daarna eerst Jan- nie en vervolgens Broeksma en Wim. Aan de andere kant zat nog een jonge vrouw, die Wim de eerste keer gezien had terwijl ze de melkbussen boende. Maar dat zou ook wel een dochter des "<T o o Burchtstraat 13 Toynbee hiermede de mensheid heeft gegeven, is nauwelijks denkbaar. De oorlog noemt hij „altijd een der ernstigste plagen, maar zo vervolgt hij „tot op heden heeft de dodelijk heid dezer gesels een reddende grens gehad. Beschavingen zijn gekomen en gegaan, maar de Beschaving (met een grote B) heeft zich telkens in verse exemplaren van het type kunnen re- incarneren want hoewel de sociale verwoestingen onmetelijk zijn geweest, waren zij tot nog toe niet alomvattend". T. a. v. de oorlog is zijn conclusie, dat, als wij die niet afschaffen, hij een zege over de mens zal behalen, „die ditmaal beslissend en definitief zal zijn". „Wat moeten wij doen om ons te redden zo vraagt de hooggeleerde schrijver zich af. Hij noemt daarbij drie taken, resp. op politiek, economisch en geestelijk terrein, van welke hij op de duur de godsdienstige de belangrijkste acht, maar de politieke taak is het dringendst. Wij staan nu eenmaal voor het voor uitzicht dat gegeven onze tegen woordige onderlinge afhankelijkheid en onze tegenwoordige wapens onze wereld thans op het punt staat, door enig middel, welk ook, politiek ver enigd te worden, en dat wij de ramp spoedige ontknoping ener vereniging door wapengeweld moeten afweren. In „A study of History" zegt hij nog„in ieder geval is ons nu weer een kans gegeven de moeilijke onder neming te wagen door een coöperatief systeem van wereldregering, oorlog uit te bannen, inplaats van de opeenvol ging van oorlogen haar loop te laten nemen, tot zij eindigt in de geweld dadige vestiging van een algemeen rijk door een enkele macht, die dan nog over zou zijn". Tot heden wijst niets er op, dat re geringen of de Verenigde Naties hier over ooit gedacht hebben. Op een andere plaats in dat prachtige meermalen voornoemde werk heet het „De snelle opeenvolging van katastro- phale gebeurtenissen (zoals de twee wereldoorlogen, kunnen ons niet anders dan met akelige twijfel t.a.v. onze toe komst vervullen en deze twijfel dreigt ons geloof en onze hoop te ondermijnen op het kritische ogenblik, waarop wij deze heilzame geestelijke vermogens het minst kunnen ontberen. Hier is een uitdaging, waaraan wij niet kunnen ontkomen. Ons lot hangt van ons ant- huizes zijn, want ze leek veel op haar vader. Jannie leek meer op haar moe der, maar in beiden kon je toch de familietrek terug vinden. Naast de an dere dochter zaten de drie knechten, terwijl als laatste de baas plaats nam. Er was thee ingeschonken en brede sneden wit en grof brood lagen er op een grote broodschaal, gesmeerd met boter. Vast geen margarine, dacht Wim. Verder waren er verschillende scho teltjes met beleg, zoals spek, ham, kaas, jam, koek en worst. Je moest dus jezelf bedienen, constateerde Wim. En bij ieder bord lag een ei. Goeie genade, als dat iedere mor gen zo was dan had hij voorlopig een uitstekend kosthuis. De boer tikte even met een lepeltje op zijn kopje en toen werd het stil. Toen het „amen" ge klonken had, werd er „smakelijk" ge mompeld en Wim haalde zijn zakdoek uit zijn zak om zijn neus te snuiten. Dan kon hij gelijk even kijken wat de anderen deden. Dat duurde echter niet lang, want vrijwel dadelijk zei de boe rin op vriendelijke toon: „De mannen die vanmorgen gekomen zijn moeten woord af". Wat zal dat antwoord zijn De conferenties van Genève en Lon den kunnen we toch stellig in geen enkel opzicht als een zodanig antwoord beschouwen Ook uit de hierboven bedoelde wer ken van Prof. Toynbee blijkt weer, dat we nog altijd staan voor de keuze Eén wereld of geen. Vorige verantwoording f 188,25 Van N.N. te Breskens, via Amsterd. Bank aldaar en onze administratie f 10, Totaal f 198,25 Met hartelijke dank voor deze gift. We blijven ons tehuis in uw belang stelling aanbevelen. U weet het, het is alles voor het oude gedeelte. Ik heb goede moed, dat we binnen afzienbare tijd in verschillende colleges over onze bedoeling kunnen praten. Intussen blij ven giften van harte welkom. Als de mogelijkheid van uitvoering er is, zal ik op deze plaats belang stellenden op de hoogte houden. We zouden nu gezamenlijk eens iets goeds moeten kunnen doen voor onze oude mensen Het is reeds lang de hoogste tijd en met wat goede wil moet mijns inziens de uitvoering mogelijk zijn. Tot later dus. Namens het bestuur, M. Maas te Biervliet. Giro 84634 De E.V.O. (de organisatie van ver laders) heeft het initiatief genomen om te komen tot een landelijk over zicht van alle lijndiensten en bode diensten. Daartoe heeft zij nagegaan, welke diensten er zijn die directe ver bindingen onderhouden tussen een 62- tal grotere steden in ons land. Deze verbindingen zijn op een kruistabella- risch overzicht samengebracht. Tot nu toe gaven de gidsen, welke in ver schillende plaatsen werden uitgegeven, slechts aan, welke wegvervoerdiensten van die plaats uit een verbinding tot stand brachten. Bovendien is de E.V.O. er toe over gegaan om op een landkaart van Ne derland enkele zeer belangrijke gege vens voor de verzending van goederen bijeen te brengen. Deze kaart geeft n.l. maar flink toetasten en onze tafel eer aan doen. Wij zijn gewend onszelf te helpen, dus ga je gang maar". „Wel," antwoordde Broeksma, die heel niet verlegen scheen, „dat zullen we dan maar doen, niet baas?" Zwarts lachte, onderhand een snee brood nemend en daar een plakje spek op leggend. „Natuurlijk," was zijn antwoord. „Zo'n vriendelijke uitnodi ging krijgen we niet alle dagen en zeker niet in de stad". Het smaakte Wim verrukkelijk. Gek en hij had in het geheel geen honger. In ieder geval waren het goeie mensen. Ze leken hem aardig en vriendelijk, behalve die ene dochter, had die niet iets spottends in haar blik? Na de vierde snee pelde hij zijn eitje en toen had hij werkelijk ge noeg. Ook Broeksma scheen voldaan te zijn, want hij schoof demonstratief zijn bord een eindje van zich af. De drie knechten deden het weer anders. Die keerden hun kopjes om, toen ze het leeggedronken hadden en zetten die zo op het schoteltje. Ook een methode, dacht Wim, inwendig De GOEDE Sint doet zijn inkopen bij modehuis Bobbe. Hij kan kiezen uit geselecteerde kwali teiten van binnen- en buitenlandse huizen Handschoenen van Laimböck een Nederlands fabrikaat met Wereld reputatie exclusieve modellen f 14.75, f 17.75, f 1975. Shawls zuiver zijde en wol in aparte dessins en kleuren. Wollen Vesten en Pullovers De nieuwe H-lijn-modellen ook Zwitserse import f 19,50, f 23.75, f 29.75. Ook de Sint weet dat Bont geen luxe meer is als hij in aanmerking neemt hoeveel jaren 'n goede bontmantel „meegaat". Belangrijk echter is dat U bont koopt in een bonafide zaak, die U zekerheid geeft omtrent kwaliteit, verwerking en coupe. Onze bontcolleclie voor het komende winterseizoen is ge reed. De keus is nog nimmer zó groot en zó aantrekkelijk geweest. PERSIANER PATTES, halflang f 495.— tot f 575.— lang f 595 - tot f 775- YEMEN halflang f 275.- tot f 395- lang f 425.— tot f 475.— Verder ruime keuze uit andere soorten PELTERIJEN. Ook voor Uw Sint Nicolaas-inkopen eerst kijken bij UW MODEHUIS COOSJE BUSKENSTR. 63, VI ISFINGEN De bus van boot en trein stopt voor onze zaak de indeling van ons land in post- districten, alsmede alle postkantoren en agentschappen, voorts de indeling van ons land in rayons volgens de Alge mene Lijst van Spoorwegstations, ter wijl vervolgens de groepsstations van de Spoorwegen en de sterpunten van het wegvervoer staan aangeduid. Tenslotte komen op de kaart voor de directe dagelijkse verbindingen tus sen een kleine 3000 gemeenten en de aangeduide sterpunten. Hierop zal nog volgen een lijst van gemeenten (vol gens de gekozen rayonindeling) met vermelding van de directe dagelijkse verbindingen van deze gemeenten met andere, grotere gemeenten, de afstan den tussen deze gemeenten onderling en het aantal postadressen per ge meente. lachend. Zal ik thuis ook eens doen Na het dankgebed stond de baas als eerste op en de beide schilders volgden hem. Nu zouden ze aan het werk gaan. Broeksma ging naar bui ten, naar de wagen, om de potten verf, kwasten en andere materialen te voorschijn te halen. Nadat de baas enkele aanwijzingen gegeven had, stapte hij weer in de auto en zei dat hij af en toe wel eens kwam kijken. Daarna togen de twee schilders aan het werk. Vijf minuten later stonden ze elk op een ladder met een brander in de handen de oude verfresten van de voorkant der boerderij te verwijde ren. De baas had geadviseerd om eerst maar buiten te beginnen. Als het dan eens een dag regenweer was, kon men binnen aan het werk gaan en Wim vond dat dit nog zo gek niet bekeken was. Om half elf kwam de boerin naar voren. „Als de mannen even naar be neden willen komen, dan kunnen ze koffie drinken in het achterhuis". Ik ben in luilekkerland terecht ge komen, dacht Wim, toen hij Broeksma

De Schakel | 1954 | | pagina 1