Slechte jongens" CIRKELGANG Land- en Tuinbouw De SCHAKEL ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWSCH-VLAANDER EN 9e Jaargang Nummer 513 Vrijdag 19 Nov. 1954 Drukkers-Uitgeverij: Firma SMOOK DE HULSTER Dorpsstraat 10 - BRESKENS - Telefoon 27 - Giro 35829b Verschijnt iedere Vrijdag Abonnementsprijs: f 1,10 per kwartaal; franco per post f 1,25 Prijs der advertentiën: 10 cent per m m.; bij abonnement korting Advertenties met „brieven onder nr. of bij ons te bevragen' 10 cent extra, J op. ten qntdt iv-tg. Bazoek aan de Danesford-stichting. Temidden van eindeloos groene heuve len, begrensd door twee rivieren en in de verte de zee, ligt in het Engelse graafschap Cheshi e een peuterig klein dorp, Congleton. Er gebeurt nooit iets, en alles gaat er stipt volgens de oude tradities. Maar er vlak bij ligt een prachtige stichting voor opvoeding van jongens met misdadige aanleg, genoemd naar een vrijgevige grootgrondbezitter, Danesford. Het ontvangt geen over heidssteun, doch toelagen voor elke jongen die er op verzoek van de rech terlijke macht wordt opgenomen. Wie er werken wil, moet sterke zenuwen hebben, want de salarissen zijn mini maal, terwijl men feitelijk nooit rust heeft, daar het soort jongens dat er komt niets en niemand ontziet Hoewel deze stichting tamelijk ge- isoleerd ligt bijna een dagreis van Londen, via allerlei middelen van ver^ voer gaat er geen nacht voorbij of enige jongens hebben de plaat gepoetst. Elke morgen staat er een politieauto voor de deur om de uitbrekers weer af te leveren (het is in veertig jaar nog nooit één gelukt ongezien te ver dwijnen), waarna men overgaat tot de orde van de dag, want gestraft wordt er niet, opdat ze zich geen helden of martelaren zullen voelen De ziel van de stichting is een jonge vrouw met een beetje woest uiterlijk en potig als een Kenau, maar met een gevoelig hart. Ze is nog geen vijf-en- twintig jaar. Ik vroeg haar hoe lang ze dit werk al heeft gedaan. „Net acht jaar", zei ze, „en elk jaar heb ik ge dacht, ik schei er mee uit, dit is geen leven voor een meisje, maar dan ge beurde er weer iets, een spoortje van dankbaarheid bij een oudere jongen, of een paar symptomen van vooruit gang bij een hopeloos geval, dat ik toch bleef. Daarbij komt, dat we steeds te kampen hebben met gebrek aan personeel. Elke groep telt officieel 12 jongens, maar nu is het zo verdeeld, dat sommigen tweo groepen hebben, en ik heb er drie. Je kunt er haast geen oog op houden. Vorige maand FEUILLETON Een Westfriese roman door MAARTJE ZELDENRIJK 11 „Dat weet ik en daarom spaar ik ook zoveel mogelijk. En het heeft nog de tijd voorlopig. Ik kan nog best een jaar of tien wachten, als het moet. Des te meer leer ik, want als je zelf een schildersbedrijf begint, moet je ook van alles kennen". „D'r zit aan dat verven toch meer, dan ik altijd gedacht heb. Weet je, ik heb het altijd maar een kinderachtig vak gevonden. Maar zoals jij nu praat ja, dan verandert er wel wat". „Och, dat is met ieder vak zo. Neem nou het jouwe. Ik dacht vroeger ook: wat is daar nu voor kunst aan om een steen neer te leggen en er een beetje specie tussen te doen en dan weer een steen. Maar ieder kan in zijn eigen vak een kunstenaar wor- is het gebeurt, dat één van de groepen er in zijn geheel vandoor ging, door dat een andere me blijkens een af spraak met aLerlei getreiter bezig hield. Ik verlang ernaa< te trouwen en eens zelf een gezin te hebben, maar hoe zou ik hier weg kunnen. Als er geen personeel me.-r is, zuilen deze jongens misschien naar jeugdgevangenissen of tuchthuizen van de overheid gaan, en is alle moeite voor niets geweest. Ja, deze Sister Ma?y Hutchinson, zoals ze heet, heeft een groot plichtsbesef Ze heeft nimmer de universiteit bezocht, studeerde door, dikwijls tot diep in de nacht, voornamelijk theologie. Zo kreeg ze bevoegdheid als predikante op te treden in de Methodistentempel van Manchester en de Peterskerk van Ex- mouth, waar ze regelmatig verschijnt. Er zijn ook enige Nederlanders werk zaam. Chris van Vollenhoveo, de tuin baas, kwam tijdens de jongste wereld oorlog als Engelandvaarder uit Noord- Holland, trouwde een Rode Kruis- zuster en vond in Congleton zijn werk, waar hij sinds kort een eigen huisje bewoont. Hij heeft prachtige gazons aangelegd, broeikassen gebouwd, enz. Van tijd tot tijd krijgt hij enkele jon gens als leerlingen en zoekt daaruit toekomstige tuinknechten, naar gelang hun aanleg en belangstelling. De vrouw van de kok bleek ook een Nederlandse te zijn, maar ze gaf daarover verder geen inlichtingen. Bij de administratie zat echter Berendina de Jong, die het kennelijk best bevalt in de Danesford- stichting, doch zij hoeft geen practische opvoedkunde ten beste te geven. Om zeven uur elke morgen is het opstaan geblazen, gymnastiek, ontbijt, school, onderbreking van een half uur voor binnen- of buitensport, een flesje melk drinken, weer naar school, onder breking, school, wandel- of fietstocht, film of godsdienstonderwijs. Om 9 uur bedtijd, behalve voor een groep ouderen, die om 10 uur onder de wol gaat. Op Engelse wijze wordt vijf maal per dag gegeten. Jack P. de Klerk. Het grote belang van de bandtransporteur. Het is wel algemeen bekend, dat de transportband de landbouwer en tuin der belangrijke diensten kan bewijzen bij elk transport. Reeds eerder is in andere bedrijfstakken het nut er van duidelijk aan de dag getreden; in kunstmest-, veevoederfabrieken, mijnen, enz. geven zij een aanzienlijke arbeids besparing en werken tot volle tevre denheid. De bandtransporteur is een eenvou- den. Als hij er maar zin in heeft". „Ja en als hij er maar gelegenheid voor heeft. Neem nou mijik ben on derhand al vier jaar werkloos. Vier jaar heb ik geen troffel meer in de hand gehad. Moet je eens zien". Hij stak zijn vrije hand uit, zodat Wim de bin nenkant kon bekijken, „niks geen eelt meer, echte herenhanden geworden. Ik ben dat werk, ja eigenlijk het wer ken in het algemeen, helemaal ontwend. En dat is een lelijk ding, jong". „Ja, dat ben ik met je eens. Maar zo kan het ook niet lang meer blijven. Och, er zal wel weer gauw een tijd komen dat je aan het metselen kunt gaan". „Nou, ik hoop het, want neem nou vader. Die is onderhand al acht jaar zonder werk. Die weet helemaal niet meer, hoe je een steen moet vasthou den „Zeg," zei Wim eensklaps toen ze vlak bij huis waren, „mondje dicht hoor over m n plannen en zo. En je werkt me niet tegen hè, als ik buitens huis in de kost wil gaan? Ik zal je nog wel eens matsen, als het nodig is". dige transportband, die or er van ko gellagers voorziene rollen loopt. Deze rollen zijn aangebracht in een verstel baar stalen irame en worden door een electro- of benzinemotor aangedreven. De lengte van de band varieert tus sen 6 en 10 m„ de breedte i3 40 a 50 cm. Op verschillende wijzen kan men de transporteur uitbreiden. Men kan een losse stortbak aanbrengen, een opklap baar stel peten aanschaffen of een ver stelbaar onderstel monteren dat, voor zien van twee wielen met massieve- of luchtbanden, verreden kan worden. Door middel van een handher kan men de gewenste hoogte instellen, de rubberband zelf kan trogvormig en vlak worden geleverd. Voor langere afstanden kan men meerdere transporteurs aaneenschake len; het laden en lossen van losse zo wel als verpakte goederen kan hier door veel sneller gebeuren. Snelheid en arbeidsbesparing gaan een grote rol spelen in land- en tuin bouwbedrijven. Ongetwijfeld zal de transporteur ook hier steeds groter be kendheid en waardering vinden. BURGERLiJKE STAND. Gemeent* GROEDE over de maand October 1954 GEBOREN: 5, Wilhelmina Johanna, d. van J. P. de Lange en van C P. Robijn: 13, Adelina, d. van G. A Tasidjawa en van D. Tupanwael: 16, Marion Gerda, d. van A. Verheije en van M. E. de Hulster; 25, Hendrik, z. van F. Torbijn en van J. van Beiois; 4, Gilles Abraham, z- van M. J Pro voost en van C. S. Bouwens, te Oost burg; 19, Freddy Henricus Gustaaf, z. van G. Schautteet en van M. L. Hart- wig, te Oostburg OVERLEDEN: 23, Maria Brakman, wed. van M- A- Mazure, 83 j GEHUWD: 21. Jan Oskam, 28 („wo nende te Harmelen en Maria Elizabeth de Vlieger. 25 j., wonende te Groede; 21, Eduardus Jacobus Blaakman, 24 j., wonende te Hoofdplaat en Jozina Sara Verduijn, 19 j., wonende te Groede. INGEKOMEN: 14, H. J. Bijl, van Vlissingen naar W 159; 20, J. van Hoorn en gezin, van Oostborg naar Marolleput W 37; 26. C. Smith, huis houdster, van Biggekerke naar Voor straat A 183; 28, W L. van der Ouderaa en echtg., van Nieuwvliet naar W 76. VERTROKKEN: 1, Ch L. Ras, van A 126 naar Sluis, Maarseveenstraat 35; I, M J Robijn, e.v Ras, van A 89 naar Sluis, Maarseveenstr. 35; 6, S. Lako, van O 170 naar Valburg, Zet- Aart gaf hem een vriendschappelijke por in zijn zij en een knipoogje. „Oké, broeder, van mij zul je geen last heb ben". Een half uur later zat het nieuwe trapstel in de fiets met de ketting er om. Aart ging met zijn fiets de straat op om te proberen. „Hij rijdt als een nieuwe," zei hij verheugd. „Nou kunnen alle stempel lokalen en steuncontrnleurs de kouwe koorts krijgen. Mij zien ze niet meer! Ik scharrel zelf m n kostje wel op". HOOFDSTUK IV Om vijf uur liep de volgende Maan dagmorgen de wekker af en Wim was meteen klaar wakker. Hij zette het ra telende ding stil en realiseerde zich: Fijn, vandaag op karwei in de Beem- ster! Een karweitje van een maand zeker. Straks met de wagen van de baas er heen Vlug sprong hij uit bed, haalde zijn geld en spaarbankboekje weer onder het kussen vandaan en stak beide voorwerpen in zijn zak, terwijl hij zich aankleedde. In de keuken hoorde hij ten, Siationsstr 5; 7, A. A. J. Jansen en echtgen-, van W 159 naar Biak, Nieuw Guinea; 27, M. Risseeuw, van A 29b naar Arnhem, Vondellaan 61; 27, J. W. Risseeuw, van Biekestr. A 210 naar Gorinchtm, Ganzenwei 5; 27. H. V. Osman Fahmy-Everaars, van Voorstraat A 197e naar Assiout, Egypte. Voetbal Vierde klasse G. lersekeSluiskil 5-2; SteenOost burg 40; LuctorKoewacht 70; Ria W.Hoofdplaat 23; Aarden burg— Clinge 21: Breskens.E M.M. 6-0. De stand is nu Aardenburg 861 I 13 3516 Steen 6 5 0 1 10 25— 6 Clinge 74119 21—1J Hoofdplaat 63218 1713 Breskens 73228 1814 Luctor 84048 2315 lerseke 7 3 1 3 7 '7— >8 Sluiskil 72236 1625 Koewacht 81436 1423 Oostburg 82155 2135 Ria W. 7 1 1 5 3 '2—21 E.M.M. 7 115 3 829 Programma voor Zondag a.s. SteenSluiskil; Luctorlerseke; Ria W. Oostburg: Clinge Hoofdplaat; Aar denburgBreskens. Sluiskil zal van goede huize moeten komen om in Steen succes te boeken. We houden het dan ook voorlopig op Steen. De strijd tuisen de twee Bevelandse clubs zou wel eens in het voordeel van de thuisclub kunnen eindigen. Oostburg gaat Zondag naar het Oos telijk deel om Ria partij te geven. We verwachten dat het hier niet ver van een gelijk spel zal blijven- Clinge Hoofdplaat is een belangrijke wedstrijd. Voor ons is Clinge favoriet. Wanneer Breskens even productief is als Zondag j I- zal de zege niet in ge vaar zijn. Dus Bressiaanders zet Zondag je beste beentje voor. Wie weet of er dan misschien geen dragelijk resultaat valt te boeken. Als alle spelers vol goede moed zijn, is er zeker wat te bereiken. Abe- Zondagsdienst doktoren. Breskens, Groede, Schoondijke Zondag 21 November 1954 Dr. v. d. Maas, Breskens, tel. 22 Aardenburg, Oostburg: Dr. Kesteloo, Aardenburg, tel. 52 Zondagsdienst Centrum Kraamzorg West Z.-Vl. Zondag 21 November 1954 Zr. de Jong, Cadzand, tel. 65 moeder al water tappen. De bullen die hij mee wilde nemen, lagen al klaarenkele paren sokken en schone zakdoeken, de schone over all en verder zijn schilderskist en ezel. Daar, in de Beemster, zou hij mooi gelegenheid hebben om 's avonds een paar uurtjes te kladderen. Och, veel te betekenen had het niet, maar het was nu eenmaal een litfhebberij van hem. In de keuken gekomen schoor hij zich nog eens extra, alvoren hij zich waste en verder aankleedde. Daarna pakte hij zijn spullen in en tien minu ten later zat hij, kant en klaar om te vertrekken, aan tafel een boterham te eten. Wat sinds vele jaren niet gebeurd was, alvorens te vertrekken omhelsde hij zijn moeder en gaf haar een paar hartelijke zoenen. Toen haalde hij zijn portemonnaie uit zijn zak, diepte er een rijksdaalder uit en drukte die in haar hand. „Hierzo, heb je nog een extratje voor deze week. En koop er anders maar eens wat voor jezelf voor. Je moet eigenlijk hoognodig een nieuwe

De Schakel | 1954 | | pagina 1