BRILLEN WEDEROPBOUW VAN KOREA Sfichiing 1940-1945 ,,©e ^rltlemaefter" Land- en Tuinbouw CIRKELGANG DE SCHAKEL ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWSCH-VLAANDEREN 9e Jaargang Nummer 512 Vrijdag 12 Nov. 1954 Drukkers-Uitgeverij: Firma SMOOR DE HULSTER - Dorpsstraat 10 - BRESKENS - Telefoon 27 - Oiro 358296 Verschijnt iedere Vrijdag Abonnementsprijs: f 1,10 per kwartaal; franco per post f 1,25 Prijs der advertentiën: 10 cent per m.m.; bij abonnement korting Advertenties met „brieven onder nr. of bij ons te bevragen" 10 cent extra, Hoewel Korea nog bedekt wordt door ontmoedigend veel puinhopen in dorpen en steden (sommige bestaan niet eens meer) vordert de wederop bouw er gestadig. Zowel de hulporganisaties van de Verenigde Naties als de regering van de U. S. A., die verschillende bizondere overeenkomsten heeft gesloten met de Koreaanse overheid, besteden er milli- oenen in geld en goederen aan. De resultaten van de gezamenlijke inspan- Inzamelings-aciie 1955 Het hoofdbestuur van de Stichting 1940-1945 heeft een vèrd ragend besluit durven nemen. Het heeft nl. besloten in 1955 voor het laatst een openbare inzameling te houden met als doel het nog aan de Stichting 1940-1945 ont brekende kapitaal van plm. 4 a 5 millioen gulden ineens in te zamelen. Het besluit om inderdaad in 1955 voor de laatste maal in te zamelen kan alleen gerealiseerd worden, indien het Nederlandse volk inderdaad dit grote bedrag bijeenbrengt en mits de plm. 120.000 vaste contribuanten ook na 1955 trouw blijven. Het hoofdbestuur meent in 1955 een dergelijk groot beroep op het Neder landse volk te mogen doen, omdat in dat jaar de 10-jarige bevrijding van Nederland op grootse wijze zal worden herdacht en in dat jaar tevens de Stichting 1940-1945 haar 10-jarig be ning worden nu zichtbaar. Daarbij is een grote drukkerij voor schoolboeken, geleverd door een Canadese firma. Een ingenieur van die firma, de heer Roth- well, is op de foto in gesprek met een Zuid-Koreaanse employé, bij het proef draaien van een der nieuwe machines. Men is van plan voor het einde van het jaar nog vijftien millioen school boekjes af te leveren. (J. P. de Klerk) staan viert. Een dankoffer voor de bevrijding is in 1955 dus alleszins gemotiveerd. Het hoofdbestuur heeft een inzame lingscomité uit zijn midden benoemd onder voorzitterschap van de heer K. R. van Staal. Na enkele vergaderingen heeft dit comité besloten twee ver schillende categorieën van inzamelings acties te entameren en wel a. de acties, welke door de Stichting ook in vorige jaren reeds met zulk een groot succes zijn gevoerd, zoals uurloon acties, contribuanten-acties, huis-aan- huis-acties, acties onder melkveehouders, tramkaarten-acties, enz. b. Een aantal meer centraal uit te voeren acties van nieuwe aard. Over deze acties mogen wij u enkele bijzon derheden mededelen De Stichting 1940-1945 is er van uitgegaan, dat een dankoffer ten bate van de slachtoffers van het verzet bij de 10-jarige bevrijding van ons vader land zich niet behoeft te beperken tot de Nederlanders, welke thans in het OOSTBURG moederland verblijven, doch ook tot de Nederlanders in den vreemde. Daarom zal de Stichting zich ook wenden tot de Nederlandse Kolonie's, Nederlandse clubs, kortom tot de Neder landers in den vreemde en tot de Nederlandse emigranten. De Stichting 1940-1945 is voorts voornemens zich te wenden tot het gehele Nederlandse verenigingsleven met het verzoek naar draagkracht een dankoffer te storten bij gelegenheid van de herdenking van de bevrijding, aan welke bevrijding de verzetsstrijders zulk een belangrijk aandeel mochten hebben. Vervolgens stelt de Stichting zich voor door de verkoop van een zeer goede kwaliteitssigaret met toeslag een belangrijk bedrag te incasseren. De gezamenlijke vrouwenorganisaties van Nederland hebben ten deze bereids hun medewerking toegezegd. Vanzelfsprekend zal deze actie ge schieden in volkomen overleg met de normale distributie-organen van de sigaretten verkoop. Hetzelfde geldt voor een bloemen verkoop, welke de vrouwen-organisaties willen organiseren bij gelegenheid van de verschillende herdenkingen van de gevallenen op 4 Mei 1955. De Stichting hoopt voorts contact op te nemen met de verschillende kerkgenootschappen in Nederland met het verzoek op Zondag 8 Mei een al gemene kerkinzameling te houden ten bate van de verzetsslachtoffers. Eenzelfde verzoek wil zij richten tot het amusementsleven in Nederland, dus een collecte in Bioscopen, Schouw burgen, enz. Vergeet ook het magnesium niet. Iedere grondgebruiker weet, dikwijls uit eigen ervaring, welke funeste ge volgen een eenzijdige bemesting van onze cultuurgronden met zich meebrengt Proefnemingen tonen steeds weer het grote belang aan van een even wichtige bemesting met stikstof, fosfor- zuur, kali en kalk. De resultaten zijn eensluidendzonder evenwichtige be mesting uitputting van de grond en een belangrijke oogstderving. Ook magnesium is een onontbeerlijke plantenvoedende stof. Vooral op lichte gronden met een te lage pH die tevens arm zijn aan organische stof komt magnesiumgebrek veelvuldig voor. Dit verschijnsel treedt echter ook op bij kalirijke gronden waar de kalktoestand in orde is. Hier kan een overmaat aan kali de magne siumopname door de plantenwortel sterk belemmeren. Waar magnesiumgefcrek in het ge was optreedt, kan een gift kieseriet nog vrij snel genezing brengen. Maar voorkomen is beter dan gene zen. Gebruik op gronden die gevoelig zijn voor magnesiumgebrek daarom steeds magnesiumhoudende meststoffen, dus als fosforzuurmeststof Thomasmeel, als kalimeststof patentkali en als kalk- meststof koolzure magnesiakalk en magnesia kiezelkalk. BURGERLIJKE STAND. Gemeente BRESKENS over de maand October 1954. GEBOREN 1, Anna Magdalena, d. van Adriaan P. Verduijn en van Mag dalena A. de Lijser; 5, Johan Paul, zn. van Pieter J. Goossen en van Lena M. Brokking; 14, Hans Francois, zn. van Marinus M. Monjé en van Adriana C. Perduijn. HUWELIJKEN: 29. Johannis J. van de Velde, oud 23 j., wonende te Bres- kens en Gusta Poppe, oud 21 j., wo nende te Oostburg. OVERLEDEN: Geen. INGEKOMEN: 1. Aarnout C. Minden houd. van Middelburg naar Scheldekade 29; 13, Abraham Provoost, van IJzen- dijke naar J- H v. Dalestraat 6; 13, Elisabeth J. Coussement, van Uzendijke naar J H. v. Dalestraat 6; 18, Jacobus P. Heijgelaar, van Middelburg naar Scheldekade 25; 18, Jacobus P. van der Geest, van Hulst naar Dorpsstraat 74; 21, Janna C. Hanse-de Roo, van Eiker zee naar Dorpsstraat 49; 23, Adriana C. de Haze, van Wemeldinge naar Strandstraat; 25, Tanneke J. Buijze- Leenhouts, van Rotterdam naar Spui- plein 3. VERTROKKEN: 5. Pieter H. de Kra mer, van Kon. Emmastraat 16 naar Ierseke; 5, Petrus M. Dieleman, van Burg. Gerritsenstraat 19 naar Leiden; I 1Hendrika J. van de Sande, van Grote Kade 24 naar Rotterdam; 12, Jan van Seters, van 2e Zandstraat 19 naar 's-Gravenhage; 18, Adri W. Vroon, van Dorpsstraat 1 1 naar Hornchurch (G.B.); 20, Maria C. de Jonge-Duse- bout, van de Hullustraat 19 naar Utrecht; 29, Izaak J. Visser en gezin, van Boulevard Z 14 naar Oostburg. FEUILLETON Een Westfriese roman door MAARTJE ZELDENRIJK 10 „Bedrijfskapitaal?" „Ja, voor liedjes te kopen. Die krijg ik niet op de pof". Wim keek nog eens een paar minu ten naar het gepruts. Hij kon het geld aan zijn broer natuurlijk lenen, hoe wel hij had ook wel eens wat aan Bert geleend en nooit teruggekregen en ook aan Alie eens, zonder dat hij er ooit een cent van teruggezien had. Maar ja, Aart was anders „Weet jij hier in de buurt een twee dehands trapstel te koop?" „Natuurlijk, in de Ten Katestraat". „Nou, laten we dan maar eens gaan kijken, want aan al dat gepruts heb je toch niks". Aart keek hem wantrouwend aan. „Heb je vandaag dan al loon gebeurd?" „Welnee, dat krijg ik morgen pas. Maar ik heb altijd wel wat geld op zak". „Goeie, ik heb nooit geweten dat jij zo'n Croesus was". „En dat hoeft ook verder niemand te weten, dus houd je mond dicht, hè?" Voor een daalder kocht Aart een nog vrij goed uitziend trapstel en met een nieuwe ketting van drie gulden was hij klaar. Wim betaalde een en ander en Aart verzekerde, dat hij het tot de laatste cent terugkreeg Onderweg naar huis, Aart met de nieuwe aanwinsten in zijn hand, zei Wim: „Zeg, dat tegenwerken van je, als ik naar een kosthuis wil in de buurt van m'n werk, dat was toch maar een lolletje, hè?" Aart keek hem eens aan en kneep een oogje dicht. „Ben je het dan wer kelijk van plan?" „Ja, natuurlijk. Je moest eens weten, hoe alles thuis me de keel uithangt. Altijd maar armoede en narigheid en rommel en stank. En dan steeds maar die herrie. Daar wil ik uit, helemaal- Begrijp je dat dan niet? Kijk eens, ik wil wat anders worden in de wereld. Uit die cirkelgang waarin de meeste mensen ronddraaien, die altijd maar blijven wat ze zijn en nooit verder komen.". Aart bleef vol bewondering midden op straat staan. „Zeg, jij redeneert niet gek. Dat had ik achter jou eigenlijk nooit zo gezocht". En terwijl ze weer verder liepen: „Nou ja, gelijk heb je natuurlijk. Maar hoe wil je daar ver andering in brengen? Wat wil je dan? Baas worden?" „Ja, juist. Dat wil ik te zijner tijd". Z'n broer lachte. „Nogal een mooie tijd voor tegenwoordig En dan daarbij: als je zelf baas wilt worden, dan moet je centen hebben, afgezien nog van alle vergunningen en dergelijke die je tegenwoordig moet hebben als je een zaak wilt beginnen". „O, met die vergunningen komt het best in orde als het zover is. En geld wel, ik ben al een jaar of drie aan het sparen. Je begrijpt toch wel, dat ik in deze tijd niets ga onderne men? Maar er zal ook wel weer eens een andere tijd komen". „En je meisje dan?" „M'n meisje? Wat bedoel je?" „Nou, je hebt toch immers stikum verkering?" „Ik?" Wim gierde het uit. „Welnee man, hoe kom je daarbij?" „Heb je dan werkelijk geen meisje?" „Ach welnee, wat een onzin Ha, ha, wat een mop!" „Verhip, dat dachten we thuis nu toch allemaal. Vader wou nooit dat er over gesproken werd als jij thuis was, maar we veronderstelden allemaal dat je een of andere deftige griet aan de haak geslagen had, waar je liever niet mee thuis kwam en dat je daarom zo zuinig was en spaarde en zo- Maar waar ben je dan iedere avond? We dachten altijd dat je dan naar je meisje ging"- Wim lachte zich tranen en verklaar de, dat hij het een beste mop vond. Toen hij wat kalmeerde, antwoordde hij verder: „Ik ga 's avonds meestal naar de leeszaal op de Keizersgracht". „Naar de leeszaal? Wat moet je daar dan doen?" „Nou," antwoordde Wim nuchter: „dat is nogal logisch, zou ik denken,

De Schakel | 1954 | | pagina 1