BOBBE Vo£2 Vulpen Aangename kennismaking r o n CIRKELGANG Land- en Tuinbouw NIEUWE MODELLEN! WINTERMANTELS f 69.50, f 84.50 f 95.-, f 115.- DE SCHAKEL ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUW3CH-VLAA M DE REN 9e Jaargang Nummer 511 Vrijdag 5 Nov. 1954 Drukkers-Uitgeverij: Firma SMOOK DE HULSTER Dorpsstraat 10 - BRESKENS - Telefoon 27 - Giro 358296 Versehijnt iedere Vrijdag Abonnementsprijs: f 1,10 per kwartaal; franco per post f 1,25 Prijs der advertentiën: 10 cent per m.m.; bij abonnement korting Advertenties met „brieven onder nr. of bij ons te bevragen" 10 cent extra, V F t U I L i. Een Westfriese roman door MAARTJE ZELDENRIJK 9 Grote verwondering bij de anderen. „Waarom is dat zo opeens?" vroeg Alie, die het maar half vertrouwde. En vader vroeg, met gefronste wenk brauwen zijn zoon aankijkend: „Kunnen ze daar niet een ander voor nemen?" „O ja, natuurlijk kunnen ze daar een ander voor nemen," meende Wim, „maar ik ben daar nu eenmaal voor uitgezocht en ik vind het fijn, want zo leer ik weer eens wat anders dan al tijd maar scheepsschilderen. Bovendien ben ik dan een poosje buiten op een mooie boerderij en dat trekt me ook aan. Maandag ga ik er beginnen. De baas brengt er ons met de wagen zelf naar toe". „En wie moet de reis dan betalen?" vroeg Spaans „Dat doet de baas ook. Ik zal moe der vier gulden geven voor het week eind, dat is dan mooi betaald voor twee nachten slapen en een dag eten. En dan natuurlijk de was". „Dat is ook al zeven gulden min der," riep moeder wanhopig uit. „Ik weet niet, hoe ik er dan moet komen". „O," antwoordde Wim, met zijn mond halfvol, „dan gaat Alie maar weer in betrekking". „Op je ogen," verklaarde de aange sprokene, terwijl ze haar broer met een woed :nde blik aankeek. „Jij hebt zeker om dat karweitje in de Beemster gevraagd, hè?" „Nou, en wat zou dat dan nog?" „Zeker een onderdeel van je plan om uit huis te komen, broeder? En even proberen hoe ze er hier thuis over denken en als het dan goed gaat, verdwijn je zeker helemaal? Of dacht je, dat wij je niet door hadden?" „Jongedame," antwoordde Wim kalm, vooral de nadruk leggende op het woord „dame," „ik ben me niet be wust dat ik aan jou rekening en ver antwoording van mijn daden moet af leggen. Ik ga m'n eigen gang, zonder me ook maar iets te storen aan wat m'n zuster en m'n broers zeggen, snap je? Dit is een karwei, waar ik heel wat kan leren en dat is voor mij de hoofdzaak. Al het andere heeft voor mij geen betekenis. En doe me een plezier en bemoei je met je eigen za ken. Zodra jij weer eens een paar centen in huis brengt mag je net als alle grote mensen meepraten, hoor'.'. Alie, die een vaatdoek in haar han den had om een tafelzeiltje af te ve gen, kwam razend van woede op Wim af, maar nu vond Spaans het blijkbaar genoeg. Hij stond op en greep zijn dochter bij de arm. „Handen thuis, hè? Ik moet Wim schoon gelijk geven. Als hij vooruit kan komen dan mag jij hem zeker niet tegenhouden. Het beste zal zijn, dat jij maar weer in betrekking gaat. Dan verdien je tenminste ook de kost". „Nooit!" schreeuwde het meisje, nu overspannen van de zenuwen. „Dan ga ik net zo lief de deur uit!" En de daad bij het woord voegende, smeet ze de vaatdoek op de grond, lipp naar de gang, waar ze haar verschoten mantel van de kapstok trok en daarna de straat opging. „Ziezo," constateerde Bert, „die gaat haar troost weer zoeken bij Kees. Opgeruimd staat netjes". „Juist," antwoordde vader Spaans „en dat geldt ook voor jou. Hoe eer der jij weer een baan zoekt, hoe beter het voor ons allemaal is". „Best," verklaarde Bert onaangedaan. „Zegt U maar, waar ik heen moet om werk". „Kijk maar in de krant. Er worden fietsjongens genoeg gevraagd". Maar daarop gaf hij geen antwoord. Hij wachtte, als gewoonlijk, tot Wim klaar was met eten, maar toen deze een sigaret opgestoken had en dit maal blijkbaar geen plan had om zijn broer er ook een te geven, haalde de jongen een doos met shag uit zijn zak en ging een sigaret draaien. Ditmaal had Wim geen haast. Hij pakte de krant en verdiepte zich in het nieuws- Aart was met zijn fiets naar het plaatsje achter het huis ge gaan en probeerde het vehikel weer behoorlijk berijdbaar te maken. En Bert liep naar de gang, waar hij in de deur opening naar buiten ging kijken. To- nia speelde, als gewoonlijk, weer op straat. „Komt Cor dit weekeind nog thuis?" vroeg Wim aan zijn vader. „Ik denk het niet. De verloven zijn nog steeds ingetrokken en als hij nu in de buurt was, kon hij er 's avonds nog wel eens een paar uurtjes tussen uitknijpen, maar Brabant is veel te ver". „Die vermaledijde oorlog ook," mopperde Wim. „Dat ze nu juist een van de twee, die werk had, nog moesten mobiliseren". Hier zijn dan de voor het nieuwe zittingsjaar van de VerenigdeNaties gekozen (of herkozen) prominenten (bovenste rij, van links naar rechts) Mr. Hielko van Klefïens uit Neder land, voorzitter van de negende zitting der AlgemeneVergïdering; Dr. Francisco Urrutia uit Columbia, Zuid- Amerika, voorzitter van de politieke commissie; Thor Thors uit IJsland, voorzitter van de spe ciale politieke com missie ad hocSir Douglas Copland uit Australië, voorzitter van de economische en financiële commissie. (Onderste rij, van links naar rechts) Jiri Nosek, namens de communistische rege ring in Tsjecho-Slowa- kije, waarnemend voor zitter van de sociale, humanitaire en culturele commissieDr. Rafik Asha, uit Syrië, voorzitter van de Trustschaps- raad voor niet-zelfbesturende gebieden Mr. Pote Sarasin uit Siam (Thailand), administratieve en budgetaire commis sie Francisco Garcia-Amador, uit Cuba, commissie voor zaken betreffende wetten en rechten. De genoemde commissies werden in gesteld om de taak van de Algemene Vergadering zelf te verlichten en haar zittingsduur te bekorten. Als namelijk alle detail-kwesties (met voorlezing en bespreking van ellenlange rapporten) in de Algemene Vergadering behandeld zouden worden, had n en meer dan eon jaar nodig om te vergaderen. Enfin, als u deze portretjes nu uit knipt en bewaart bij de radio, weet u het hele jaar door precies, over wie Be.nard Person spro, kt1 J. P. de Klerk. De kalktoe8tand van onze cultuurgronden. Met grote zorg gaan de landbouw- laboratoria voort de toestand van onze cultuurgronden nauwkeurig te bepalen. Men vergelijkt de situaties van diverse jaren, bepaalt voor- en achteruitgang en dient met de verkregen gegevens de voorlichting. Jaarlijks worden gronde monsters onderzocht op hun kalkge- halte. Voortdurend blijkt, dat de helft van onze zand-, dal- en veengronden niet voldoen aan de eisen die men ten aanzien van het kalkgehalte mag stellen. Tot welke grote productieverliezen deze ongunstige toestand aanleiding moest geven tonen al te vaak de proef velden aan. Een ander gebrek, dat zich gedurende de laatste 10 jaren voordoet is de behoefte aan magnesia. Terecht kent men daarom bizondere waarde toe aan kalkmeststoften, die magnesiumgehalte bezitten. De wijze waarop de aanwezige stoften tot een meststof zijn gebonden, is ook van belang zo kent men b.v. magnesia- poederkalk, waarin de kalk in twee bindingsvormen aanwezig is als kalk- hydraat en als koolzure kalk. Deze vorm van samenstelling is voor de kalktoestand van de grond hierom zo belangrijk, omdat zij een volledige werking verzekert en de meststof voor zware en lichtere gronden geschikt maakteen fijne kalkmeststof zal de gewenste aanpassing van de zuurgraad zeer bevorderen. Het duidelijkst zal men echter de verbetering in de opbrengst kunnen constateren. Smoor de Hulster, Breskens brengt weer Wij ontvingen deze week een geheel nieuwe collectie in swaggers en getailleerde modellen (ook voor de grote maten) van Zioeline, velour fantasie en tweed Deze nieuwe modellen kunnen wij stuk voor stuk als geslaagd noemen, zodat hel ook voor U niet moeilijk zal zijn uw keus te doen. Wij hebben deze nieuwe mantels zéér laag uitgeprijsi zodat ook de prijs voor U GEEN BEZWAAR kan zijn nl.: Ons devies is prima coupe en afwerking, ook in de populaire prijsklasse. Voor Uw betere Damesconfectie eerst kijken bij UW MODEHUIS COOSJE BUSKENSTR. 63, VLISSINGEN De bui van boot en trein stopt voor onze zaak FILMNIEUWS Zaterdagavond zal in het Luxor Theater te Bieskens worden vertoond de dol-komische film „Een heer in verkeer", met Red Skelton. Een zot op wielen Red als taxi chauffeur. De man met het veiligheidsmuseum kreeg iedere dag een ongeluk. Tomlin werd ver moord, wie deed het Spreek met Red en het komt in orde. Zondag wordt om kwart voor zeven en negen uur vertoond de realistische en nooit tevoren vertelde geschiedenis der duivelsrijders die generaal Patton's opmars naar Parijs mogelijk maakten. Dwars door de vuurlinie's. Noch de kogelregen en vlammenwerpers, noch de rondom neervallende bommen, konden deze mannen tot staan brengen op de weg die zij bereden de gevaarlijkste ter wereld.

De Schakel | 1954 | | pagina 1