Kon. Nederlandse Schouwburg le Gent. Koninklijke Opera te ,Gent De avonturen van Toontje Ezelsvel Vaak zijn het vernuftige aanvullingen opvallend is echter, dat slechts weini gen er toe overgingen hun werktuigen zo zij die oorspronkelijk niet had den van luchtbanden te voorzien. Bij een zeer belangrijk gereedschap als de zaaimachine, viel dit in 't bizon der op. Des te opmerkelijker wordt het, als men nagaat, dat het gebruik van lucht banden in het algemeen een steeds ruimere toepassing vindt. Officiële ge- gtver s bevestigen immer», dat hun toe passing voor het atructuurbehoud van de grond weinig schadelijk is en dat zij een enorme besparing aan trek kracht opleveren. Het aanschaffen van luchtbanden is bovendien niet zo bezwaarlijk meer nu er een speciale, betrekkelijk goedkope band voor landbouwtractie aan de markt is. Waar het moderne machinale werk tuig de volle belangstelling heeft, daar is ook de toepassing van de luchtband het vermelden waard. Het kan wellicht een aanvulling zijn van de nieuwe in zichten, die iedere landbouwer op zo'n dag ve. gaart. Tijdens de zomerarbeid stimuleert de practijk vanzelf tot toepassing op het eigen bedrijf. Chr. Stichting voor school-en beroepskeuze in Zeeland Wanneer de kinderen de leerplichtige leeftijd achter de rug hebben en de vraag rijst dan „Welke school of welk beroep is n u juist voor m ij n kind het beste geschikt dan is dit soms een heel moeilijk op te lossen probleem. Het bureau van de chr. stichting voor school- en beroepskeuze in Zeeland wil hierbij gaarne van deskundig advies dienen. Het adres is thans gewijzigd in Westsingel 44, Goes. Zie ook de advertentie elders in dit blad. Nieuw Koninginnezegel van f I.- In de serie Koninginnezegels zal in de maand October een nieuw zegel van 1 gulden verschijnen. Dit zegel is ontworpen door de heer S. L. Hartz te Haarlem en is uitgevoerd in plaat druk. De zegel geeft de beeltenis van H.M. te zien „en profil"daaronder staat d* vaarde-aanduiding en het woord „Nederland" in wit uitgespaard in het fond, dat gevormd wordt door op regelmatige afstand elkaar kruisen de lijnen. De kleur zal bruinachtig rood zijn. Papier zonder watermerk. Gomming normaal. De zegels werden gedrukt bij Joh. Enschedé Zonen, Grafische Inrichting N.V. te Haarlem. Buiten gebruik gestelde postzegels Met ingang van i Januari a.a. zullen de volgende bijzondere postzegel» bui ten gebruik worden gesteld en voor de frankering waardeloos worden a. De in 1953 uitgegeven wateri- noodpostzegel van 10 cent. b. De zomerpostzegels, uitgifte 1953 (bloemenserie ontwerp A. v. d. Vossen) van 2, 5, 6, 10 en 20 cent. c. De in 1953 uitgegeven Rode „Ik lust ook wel eens wat anders". „Een pot pindakaas kost maar vijf tien cent," antwoordde de vrouw „en het is toch lekker en bovendien voed zaam. Elke dag worst kan ik niet be talen'. „Nee, natuurlijk niet, daarvoor is geen geld. Doe maar op een paar bo terhammen niks, dan koop ik op het werk wel een paar haringen. Van al die zoetigheid wordt een mens op de duur ook misselijk Uit zijn broekzak haalde hij de doos met zeep. Die nam hij mee naar het werk, want als hij die thuis liet was er vanavond niets meer van over. Zwijgend pakte zijn moeder het brood in, vulde het kruikje met thee en zette een en ander naast zijn bordje neer. Zwijgend waste Wim zich en nadat hij zich verder gekleed had, ging hij even zitten om te eten. Toen hij klaar was, ging hij na een korte groet weg, het pakje met brood aan het stuur, het kruikje met drinken aan een touw over zijn schouders. De buitenlucht deed zijn humeur weer goed. Hè, 's morgens vroeg was het toch wel lekker, vooral in deze tijd Kruis-postzegels van 2, 6, 7, 10 en 25 cent. d. De weldedigheidspostzegels (kin postzegels) uitgifte 1953 van 2, 5, 7, 10 en 25 cent. Voorts worden met ingang van ge noemde datum buiten gebruik gesteld de briefkaarten met zegelafdruk 12V2 cent, uitgifte 1947 (met de beeltenis van H.M. Koningin Wilhelmina) met zwarte opdruk 6. Na deze datum kun nen eventuecd bij het publiek voor handen briefkaarten als bedoeld tot en met 31 Januari 1955 tegen briefkaarten van 7 cent van de huidige u tgifte worden omgewisseld. Voetbal Vierde klasse G. LuctorSluiskil 4.3; PuaSteen 17; Aardenburg lerseke 52; Breskens Oosiburg 42; E.M <M —Koewacht 2—2. De stand is nu Clinge 4 3 7 15— 7 Steen 43016 206 Aardenburg 43016 1810 Luctor 43016 126 lerseke 52125 1213 Hoofdplaat 42115 129 Breskens 42024 810 Sluiskil 51224 12—19 Koewacht 51224 11 13 Oostburg 5 1 1 3 3 16—20 E.M.M. 5 1 1 3 3 7—21 Ria W. 5 o 1 4 1 7—18 Programma voor Zondag a.s KoewachtBreskens; Steen—Luctor; lerseke—Ria W.; O stbu'gAarden' burg; Sluiskil Clinge Het winnen van een uitwedstrijd is voor Breskens nog altlid lastig geweest. Voor Zondag kunnen we dan ook weer niet te optimistisch zijn en wij geloven niet dat de Bressiaanders er in zullen slagen Koewacht te verslaan. Steen krijgt het Zondag ook niet ge' makkelijk en de beide punten zullen zeker niet zonder moeite binnengehaald worden. We verwachten dan ook dat Luctor wel een punt zal weten te ver' overen. lerseke heeft het wat makkelijker en kan van Ria winnen- Oostburg en Aardenburg zijn twee clubs die elkaar sinds jaren weinig gun nen. Het zal dan ook een echte derby worden en wie er zal winnen is moei lijk te zeggen bij zulke wedstrijden. We kunnen alleen maar wensen dat het een sportieve wedstrijd wordt Sluiskil en Clinge zullen de punten eerlijk delen. Te Breskens spelen Breskens II Hontenisse II, aanv. half drie. Breskens 111—Zuidzande I, aanv. half één. Zondagsdienst doktoren. Bresken», Groede, Schoondijke Zondag 17 October 1954 Dr. Sorgedrager, Groede, tel. 2 Aardenburg, Oostburg: Dr. Loose, Oostburg, tel. 60 Zondagsdienst Centram Kraamzorg West Z.-Vl. Zondag 17 October 1954 Zr. de Graag, Groede, tel. 52 Zondag 17 en Donderdag 21 October „LESSEN IN LASTER" Comeclie van Rich. Brinsley Sheridan Vert.: dr Aug. Corbet RegieBen Royaards Zondags te 15 en 19.3OU. Donderdags te 19.30 u. van het jaar. En niet zo druk ook. Meest arbeiders die naar hun werk gingen en een paar auto's met groente voor de markt. Of misschien kwamen ze al van de markt at. Die begon im mers al zo vroeg in het voorjaar Hij was tijdig genoeg bij het bootje, nog ruim vijf minuten voor het vertrek. Nadat hij zijn fiets in de loods had gebracht, stapte hij aan boord en ging kalm over de verschansing hangen, kijkend naar de collega s en het andere werkvolk van de Dokmaatschappij, die aan kwamen fietsen. Hij stak een si garet op. Straks op het werk mocht je niet meer roken, vooral nu niet, omdat hij in één der hutten aan het schilderen was- Dat was te gevaarlijk. De schipper trok aan de fluit: één minuut voor de tijd. Dat was een seintje voor degenen die in de buurt waren nm een beetje door te trappen. Want ze wisten wel, dat de schipper vertrok als het half zeven had geslagen. Toen ze over het IJ voeren, keek Wim naar de verschillende schepen, waar men mee bezig was. (Wordt vervolgd). FILMNIEUWS Zaterdagavond zal in het Luxor Theater te Breskens vertoond worden de adembenemende spionnagefilm „Cassa Blanca". Bekende hoofd rolvertolkers, zoals Humphry Bogardt, Paul Henreid cn Ingrid Bergman laten u een m<e terlijk cpel zien, waarin intriges, roman tiek en harde werkelijkheid een ruime plaats hebben. Aanvang der voorstelling acht uur. Zondagavond zal om half zeven en om half negen worden vertoond Victor Hugo's grote geschiedenis in „De ellendige" (Les miserabe le*) Een onvergankelijk drama dat een ieder zal aanspreken Men ziet de klassieke achter volging van Jean Valean, de gewezen galei boef, door de riolen van Parijs, terwijl burgers op de baincaden pal staan voor hun rechten. BURGERLIJKE STAND. Gemeente SCHOONDIJKE Over de maand September. GEBOREN 1, Walter, z. van L. H. Vermue en I. M. Lie vei s. 23, Jacob Willem Dirk, z. van B. D. Verherbrugge en L. Oostveen. 29, Abraham Pieter, z. van J. A. Jansen en J. R. Moelaart. HUWELIJKEN 9, A. de Kraker, 71 j., te IJzendijke en J. M. Verplanke, 72 j., te Schoondijke. 9, I. J. Bogte, 23 j., te Biervliet en C. J. Taillie, 24 j., te Schoondijke. 30, G. Prang, 26 j. en F. J. van Hee, 21 j., beiden te Schoon dijke. 30, P. J. Sekreve, 27 j., te 's-Gra- venhage en P. A. Goedhals, 22 j., te Schoondijke. OVERLIJDEN Geen. INGEKOMEN 2, A. C. de Krijger en gezin van Biervliet, Weststraat 7, naar D. A. Lammestraat 4. 8, A. J. Cornells en gezin van Hoofdplaat A 153, naar De Biltstraat 6. io, C. de Nijs, echtg. van J. y. d. Broeke, van Dintel- oord C 176, naar Bilthovenstraat 3. 24, J. van Espen en gezin van IJzendijke A 28, naar Willemsweg 57. 24, P. J. Rosseei van IJzendijke, Biestraat 2, naar Cransbergstraat 1 24, A. de Kraker van IJzendijke, Landbouwstraat 2, naar Dorpsstraat 12. 27, M. C. Ma- chielsen van Middelburg, Korte Delft 4, naar Lange Herenstraat 39. VERTROKKEN2, H. W. M. Anthonijsz, van Kon. Julianastraat 28, naar Hilversum, Hoge Naarderweg 95. 13, S. de Feijter en gezin, van W 74, naar 's Heer Arendskerke, Nieuwe West-Kraaijertseweg 3. 25, W. F. Frantzen-Anthonijsz en dochter, van Kon. Julianastraat 28, naar Muiden, Pr. Irenestraat 6. 29, J. de Man, van Van der Slikkestraat 19, naar 's-Gra- venhage. Gemeente GROEDE Over de maand September. GEBOREN 7, Willy Janna, d. van W. van den Broeke en J. Geertse. 17, Aries Rudolf, z. van D. Tuhemay en M. Tupanwael. OVERLEDEN 20, Maurice E. M. Waelput, echtg. v. E. M. van Roo, 69 jaar te Groede. 24, Jozina E. Becu, echtg. v. J. Cornells, 80 jaar te Groede. GEHUWD 2, Alfred A. Veraart, 25 jaar, landbouwer, wonende te Aarden burg en Palmyra M. Th. van de Waeter, 23 jaar, zonder beroep, wonen de te Groede. INGEKOMEN 8, Teuntje A. E. Stolk, verpleeghulp, van Koudekerke naar A 166a. 24, Pieter M. Jongman, zonder beroep, van Breskens naar A 295. VERTROKKEN: 13, Jan de Koster van A 234g naar Woensdrecht. 14, Cornelia P. van Sabben van A 179c naar Kamperland (Wi3senkerke), Veer- weg 36a. 17, Pieter J. Porreij en gezin van W 9 naar Breskens, Noodplan A 4. 20, Pieternella C. Versprille, echtg. van Huigh, van A 65 naar Terneuzen (Sluiskil), Middenstraat 27. 20, Liliana M. van der Hooft van W 36 naar Waterland Oudeman (België). 21, Jo hannes C. Grimijser van O 124c naar Eede (Aardenburg) W*'i8a. 21, Adr. Kense van W 97 naar Sluis (Hoog straat 46. 22, Pieter J. de Smit van O 223 naar Driebergen-Rijssenburg, Hoofdstraat 177. 23, Jacoba J. M. Snoep van A 18 naar Rotterdam, Groene Zoom 241. 24, Arie J. Vinjé en gezin van A 54 naar Amsterdam, Descarte- straat 391. 28, Iz. J. Daininck en echtg. van A 300 naar Breskens, Vo gelenzang 8. Plaatselijk Nieuws. Zondag 17 October 14.30 u. „De Walkure" 19.30 u. „Frasquita". Woensdag 20 October 19.30 u. „Louise" Vrijdag 22 October 19.30 u. „Lucie de Lammermoor" Zondag 24 October 14.30 u. „Louise" 19.30 u. „La Favorite" Breskens Bevolkingsonderzoek Vorige week van Maandag t/m Vrijdag heeft in Breskens het bevol kingsonderzoek op tbc- plaatsgevonden. 2326 inwoners werden doorgelicht, ter wijl er 441 zonder geldige reden weg bleven. Dit is resp 84 pCt. en 16 pCt. Daarnaast waren een aantal personen door ziekte of afwezigheid verhinderd, of waren tevoren reeds doorgelicht. Kinderen beneden 3 jaar waren niet in het onderzoek betrokken. De opkomst was naar verhouding iets minder dan 2V2 jaar geleden. Grote stagnatie gaf een defect aan het toestel, waardoor de Maandagavond en Dinsdag geheel uitvielen. Gelukkig kon het personeel de overige dagen de achterstand inha len door in recordtempo te werken. Zo werden Vrijdag 965 foto's gemaakt. Het onderzoek in Zeeuws-Vlaanderen is nu afgelopen. Aanbasteding Door het architectenbureau J. C. P. Loonen B.N.A. alhier werd aanbesteed het bouwen van een woonhuis met bedrijfsruimte aan het Spuiplein, voor rekening van de heer H. 1. van de Sande te Breskens. Het werk is na aanbesteding opge dragen aan de volgende aannemers Firma Gebr. Maas, Firma Schippers Nauta, Iz. de Visser en Joh. Carels, allen te Breskens. Zuidzande Aanrijding. Zaterdag j.l. werd op de hoek Zeg veldstraatDorpsstraat de 8-jarige wielrijder V. aangereden door een auto. Nadat de eerste hulp was verleend, werd het slachtoffer overgebracht naar het Prot. ziekenhuis te Terneuzen, waar hij inmiddels is overleden. Sluis Benoeming. De heer J. B. Zonnevijlle alhier word aangesteld als volontair ter secre tarie in deze gemeente. Aanbesteding Door architect J. Kolf uit Aarden- burg weid in opdracht van de heer G Buskens uit Sluis aanbesteed het bou wen van een woonhuis met winkelpand aan het toekomstige Walplein. Inge schreven v.erd als volgt J. Verschoore, Sluis f 44.300,- C. G. Hast, Sluis - 42.094,- J. en H. Bogaard, Sluis - 41.900,- J. Leenhouts, Sluis - 41.800,- J. Verwey, Oostburg - 41 35°»_ Gebr van Dale, R'ment - 40.950,- Fa. Christiaansen, Oostburg - 40.750,- P. Simpelaar, Oostburg - 40.600,- P. Touss&int. Caözard - 38.825,- C. van Hoorickx, Heille - 38 300,- J. van Hee, Sluis - 38.000,- H van Poucke, Sluis - 37.780,- C. Cortvriendt Zn., Sluis - 37.100,- De raming was f 38.000. Aardenburg Instuifwerk. Georganiseerd door de Hervormde en Doopsgezinde gemeenten zal in de Doopsgezinde Gemeentekamer alhier in de vervolge des Zaterdagsavonds een instuifavond worden gehouden. Voor personen van 14 jaar af zal hier gelegenheid zijn alle soorten spe len te beoefenen, als sjoelen, dammen, schaken, ringspelen, tafeltennis, enz. IJzendijke Raadsvergadering. De raad dezer gemeente kwam vo rige week in openbare vergadering bij een. Sinds een aantal jai^n beijvert de gemeente IJzendijke zich'de kunst naar West Z.-Vlaanderen te brengen, een hoek waar de mensen veel kunst en cultuur moeten ontberen. Bijzonder ge slaagd zijn dan ook de schildeiijenten- toonstellingen in het gemeentehuis. Thans heeft een vereniging in de gemeente het initiatief genomen het Ballet der Lage Landen naar IJzen dijke te laten komen, maar het ont breekt deze vereniging aan de midde len om zulks te doen. Zij verzocht de gemeente haar medewerking te willen verlenen in het stellen van een garantie. Over deze kwestie werd uitvoerig in de raad van gedachten gewisseld. In stemming gebracht bleek het voorstel van B. en W. de gevraagde garantie te verlenen, te zijn aangenomen. Dhr. F. Tazelaar stemde tegen. Het Rijk beschikt aan de Tivoli over enkele percelen grond, waarvoor de gemeente interesse heeft. Besloten werd deze grond van het Rijk ever te ne men voor een bedrag van f 8.100,-. G.S. hebben meegedeeld er thans geen bezwaren tegen te hebben, dat de presentiegelden voor de raadsleden worden verhoogd. Waarom de raad dan ook besloot hét presentiegeld op f 10,- te brengen, teiwijl het presentie geld voor Commissievergaderingen f 5,- zal bedragen. Op het desbetreffende verzoek van de zijde van de Ned. Militaire Bond „Pro Rege" werd een subsidie van f 25,- toegekend voor de exploitatie van haar Militaire Tehuizen, dit tot wederopzeggens. Z h.st. werd besloten ter gelegenheid van haar jubileumactie aan de Ned. Blindenbond een subsidie te verlenen van f 50,-. Met algem. st. werd de Commissie tot wering van schoolverzuim, ingaande 1 Jan. 1955, voor een periode van drie jaar herbenoemd. Het zijn de heren J. C. Cornelis, A. Lippens, P. v. d. Broecke, J. Robijn èn A. Dellaert. Het vierde leslokaal van de R.K. Jongensschool heeft in totaal f 16792 gekost; een deel van dit bedrag wordt nog door oorlogsschade vergoed. In dit verband zei dhr. Tazelaar bij de aan schaffing van het meubilair voor dit lokaal de middenstand in te schakelen. De voorz. zet, dat B. en W. deze aan schaffingen niet doet, maar kon dhr. Tazelaar de toezegging doen het schoolbestuur te verzoeken, bij de aan schaf met de wens van Tazelaar reke ning te willen houden. Door de Keuringskring IJzendijke wordt voor het keuren van huisslach tingen een bedrag van f 3,75 bij de ingezetenen in rekening gebracht. Hier van kreeg de keuringsveearts f 3,-per varken. Het resterende ad f0,75 Bleef in kas voor diverse onkosten en aan schaffingen. Gezien de kostenstijging over de gehele linie stelden B. en W. voor thans aan de keuringsveearts f 3,50 ter beschikking te stellen per varken en dus f 0,25 in kas te houden voor de genoemde kosten en aanschaf fingen. Hiermee ging de raad accoord. Tijdens de rondvraag vraagt dhr. C. Riemens wanneer nu eindelijk eens met de straatverbetering een aanvang ge maakt zal worden. De plannen zijn in door G. Th. ROTMAN „Het reisgeld, zeg je? Geen bezwaar Dat geld borg ik zo lang dan maar; Is dan de mijn je eigendom, Dan geef je mij mijn „poen" weerom, Met duizend pop daar bovenop Dat is dus afgesproken?" - „Top!" En Daan sloft weg, om op te bellen, En vast de plaatsen te bestellen. Maar op een draf komt hij terug „We gaan al!"-roept hij hijgend, „vlug! We moeten geen seconde dralen, Als wij de boot nog willen halen Hij rijdt zijn „acht-cylinder" voor En suizend gaan ze er vandoor Maar ach! Maar ach! Te grote spoed Is, naar men weet, slechts zelden goed!

De Schakel | 1954 | | pagina 2