CORSETTEN OUWENDIJK Vo^ Vulpen VJ l l l - 25 i'ë i CIRKELGANG Hoe wordt een mens een misdadiger De schakel ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWSCH-VLAANDEREN 9e Jaargang Nummer 505 Vrijdag 24 Sept. 1854 Drukkeri-UItgeverijFirma SMOOR DE HULSTER - Dorpsstraat 10 - BRESKENS - Telefoon 27 - Qiro 358296 N Verschijnt iedere Vrijdag Abonnementsprijs: f 1,10 per kwartaal; franco per post f 1,25 Prijs der advertentiën: 10 cent per m.m.; bij abonnement korting Advertenties met „brieven onder nr. of bij ons te bevragen" 10 cent extra, Dit jaar herdenkt de Vereniging ter bevordering van het Vreemdelingen verkeer te Bresken» zijn 25-jarig jubi leum. Het is goed even «til te staan bij dit heugelijke feit, temeer, waar het hier een vereniging betreft, die op overtuigende wijze werkzaam is in het belang van de gehele gemeente. Mede dank zij de goede activiteit van een V.V.V. kan het aanzien van een ge meente stijgen. Het behoeft geen be toog, dat het doel niet altijd met een voudige middelen is te bereiken. Het is dan ook te danken aan het oor spronkelijk bestuur der V.V.V., dat reeds vrij spoedig na de oprichting der vereniging (1929) in 1931 de gemeente in het middelpunt der belangstelling stond door de grootse organisatie van een handels-tentoonstelling. Dit evene ment heeft voor de toen nog jonge vereniging een belangrijke morele en financiële steun met zich meegebracht, 'n '933 gevolgd door het verkrijgen van het volledig exploitatierecht der duinen in de gemeente. Nadat de vereniging natuurlijk tij dens de oorlogsjaren niet actief werk zaam kon zijn, is in het kader van de geestelijke wederopbouw van ons zwaar getroffen Breskens, de vereniging in 1948 nieuw leven ingeblazen, mede dank zij het initiatief van Burgemeester Eekhout. Het is een groot voorrecht van een dergelijke vereniging te kunnen mede werken aan de verwezelijking van het gestelde doel, zonder daarbij op de voorgrond te treden. Het huidige be stuur is zich dat ten volle bewust en neemt hiervoor dan ook de consequen ties op zich. Niet overal bestaat het juiste begrip omtrent de omvang der werkzaamheid en de plaats, die een V.V.V. op een gemeente als Breskens dient in te nemen. Maar in het licht van de algehele ontwikkeling van het vreemdelingenverkeer in het algemeen, moet worden geconstateerd, dat zowel voor de vereniging als voor de ge meente sedert de oorlog op het ge bied van het vreemdelingenverkeer een goede vooruitgang is waar te nemen. Door de vrij gunstige exploitatie van de in de duinen staande bunkers en flinke toename van het aantal leden, dit laatste vooral door de activiteit FEUILLETON Een Westfriese roman door MAARTJE ZELDENR1JK 3 „Tonia!" riep moeder naar de ka mer, waar het nog altijd smerige kind zich vermaakte met haar stuiter en de bikkels, „ga es gauw even zeep halen voor Wim! Zeg maar, dat we het Za terdag wel betalen". „Ze poffen niet meer," antwoordde Tonia, onverstoorbaar doorspelend. „Ali, doe jij het dan effe," verzocht de vrouw, het zweet van het gezicht wissend. „Och Wim, geef nou effe geld „Nee, ik geef geen cent meer. Het is toch maar een bodemloze put. Be taal ik nog niet genoeg kostgeld? Ik kan anders in de stad best een kost huis voor een paar gulden minder krijgen. En elke week geef ik er wat bij, dan hiervoor, dan daarvoor. Ik K i? MEDISCHE Burchtstraat 13 OOSTBURG van een helaas inmiddels overleden bestuurslid der vereniging, werd het mogelijk gemaakt een belangrijk aan deel te leveren in de organisatie en de totstandkoming van diverse festivi teiten en gebeurtenissen, o.a. de vis serijfeesten en het ontstaan van de jachthaven Breskens. Het zou ondoen lijk zijn in dit korte bestek nader in te gaan op de verschillende facetten van de werkzaamheid der V.V.V., daarvoor is gelegenheid te over op de jaarlijks te houden ledenvergaderingen, die helaas nog maar door een te ge ring aantal leden bezocht worden. Het bestuur hoopt op de ingeslagen weg, als kleine gemeenschap van stille werkers, voort te gaan, gesterkt door de duidelijk waarneembare successen van intensieve propaganda en dienst baarheid, in de vaste overtuiging, dat de leden der vereniging in 't bizonder en de bevolking van Breskens in het algemeen begrip en waardering tonen voor de gang van zaken. Ter gelegenheid van het 25-jarig be staan heeft het bestuur gemeend, de bevolking van Breskens als blijvend aandenken de reeds geplaatste seizoen verlichting van het Spuiplein-plantsoen aan te bieden. Het stemt tot voldoe ning, dat hiermede wederom een stap werd gedaan in de goede richting van de algehele, moderne wederopbouw van onze door de oorlog zo zwaar ge troffen gemeente. Dat Breskens, mede dank zij zijn gunstige ligging, een door velen graag bezochte gemeente is, hiervan getuigde de afgelopen zomer wel in het bizonder. De goede samen werking tussen het gemeentebestuur, de V.V.V. en de middenstand wettigen overtuigend het vertrouwen in een goede toekomst voor Breskens, on danks de donkere wolken, die zich helaas, met betrekking tot de nieuwe veerhaven, boven Breskens samenpak ken. Smoor de Hulster, Breskens schei er mee uit. Kan ik het helpen dat iedereen hier in huis geen steek uitvoert? Ik ben niet van plan om de hele familie te onderhouden". „Let dan even op de aardappelen, ze koken zowat, dan zal ik het zelf wel doen". „Wat? Dat kan Ali toch wel? Die doet de hele dag toch niks". „Nou?" antwoordde zijn zuster uit dagend. „En gaat jou dat wat aan? Ik krijg van jou ook geen kwartje, als ik eens naar de bioscoop wil. Val nou gauw om „Dan ga je maar niet naar de bios coop tierde Wim woedend. „Ik ga ook niet. En nou mot ik zeep hebben en daarmee uit 1" „Jij mot niks. Hier in huis mot ik alleen wat en niemand anders, als je daar maar rekening mee houdt," kwam eensklaps de stem van Spaans er tus sen door. Hij was langzaam uit zijn stoel overeind gekomen en stond nu in de opening van de keukendeur. „Er is geen zeep meer," legde zijn vrouw zuchtend uit „en ik heb ook geen geld meer. Wim wil het niet „Ik zou u om genade willen smeken ik geloof, dat ik nu levend meer waard ben dan dood. De lange jaren in de gevangenis hebben in mij de bitterheid, de haat en het dierlijk geweld met wortel en al uitgerukt. Ik heb leren inzien, wat het probleem van de mis daad betekent en ik ben besloten het onder woorden te brengen als mijrt aandeel in zijn oplossing. Dit boek is er het begin van en misschien is het ook wel het begin van mijn weg uit het duister". Deze schokkende woorden werden onlangs in Amerika neergeschreven door een misdadiger, die sindsdien algemeen bekend werd als „het genie in de dodencel". Zijn naam luidt Caryl Chessman en hij werd ter dood ver oordeeld wegens het kidnappen van twee vrouwen. Zeven en twintig jaar oud bracht hij ongeveer de helft van zijn leven in verbeteringstehuizen en gevangenissen door. Zes jaar lang wacht hij nu reeds in de „Dodencel 2455" op zijn terechtstelling, die mede door de ongelooflijk knappe wijze, waarop hij zichzelf verdedigt, al bij herhaling is uitgesteld. In die tijd schreef hij een beklemmend boek, dat een levensbiecht en een aanklacht tegelijk uniek is in de geschiedenis van de misdaad. Dit boek geeft als geen ander antwoord op de pijnigende vraag Hoe wordt een mens een misdadiger „Het lot kan een mens breken" dat is Chessmans eerste these. „Al mijn misdaden kwamen voort uit mijn haat tegen het lot, dat van mijn vroegste jeugd af tegen mij spande", schrijft Chessman en je gelooft hem, omdat zó alleen een mens kan schrijven, die van aangezicht tot aangezicht met de dood staat en nu naakt zijn eigen ik ziet. Zijn biecht verwart je, verbijstert je en vervult je met een grondeloos mede lijden jegens deze en andere Chessmans, die doodden, omdat het leven, het voorschieten". „Ja, dat voorschieten weten we wel," antwoordde Wim. „Ik betaal m'n kost geld en dat is al hoog genoeg. Ik wil me wassen en opknappen „Nou, dan was je je," was vader's bescheid „en maak niet zo'n drukte. En als je zeep wilt hebben koop je het zelf maar". „Dat zal ik dan ook," zei Wim, wit van woede. „Maar dan voor mezelf. Tonia, kom es hier en haal een stuk zeep. Hier is geld!" Hij diepte een dubbeltje uit zijn portemonnaie en liep er mee naar de kamer, naar het spe lende kind. Het meisje keek maar even op, zonder aanstalten te maken om de boodschap te verrichten. „Als ik een cent krijg," besliste ze, „anders doe ik het niet". „Op je kop kun je krijgen," ant woordde Wim. „Als je niet dadelijk zeep haalt, dan Maar zijn zusje wachtte het dreige ment niet af. Vlug sprong ze overeind en binnen een paar seconden was ze verdwenen naar buiten, terwijl Wim, in zijn hemd, in de kamer stond. fatsoen en de hoop in henzelf éérst werden gedood. Hoe anders zou het leven van deze jongen immers zijn verlopen, wanneer hij, na zijn eerste diefstal, dadelijk in zijn moeilijkheden was opgevangen door milde, begrijpende mensen, die hem weer een reden van bestaan hadden gegeven en geloof in zichzelf De Chessmans van Nederland, die niet kunnen schrijven, maar gevangen in de eenzaamheid van hun cellen en hun bittere gedachten bidden om een mens, die hen begrijpen kan en helpen wil. U kunt die mens zijn Door een geldelijke gift aan het Nationaal Bureau voor Reclassering, dat, zoals ieder jaar, weer een Nationale Reclasseringsdag organiseert om die gelden in te zamelen. Leo Uittenbogaard. Voetbal Te klasse G. Ria W.Aardenburg 12; Luctor Breskens 4I; SteenE.M.M. 8I; lersekeClinge 22; OostburgHoofd plaat 45; Sluiskil—Koewacht 10. Programma voor Zondag a s. Ria W.Sluiskil; AardenburgLuc tor; E.M.M.lerseke: ClingeOostburg: Hoofdplaat Koewacht; BreskensSteen. Ria, dat nog geen enkel winstpunt heeft, kan Zondag de onderste plaats in de rangschikking verlaten door een zege op Sluiskil. Aardenburg, die de leiding genomen heeft, kan zijn positie behouden en zal Luctor weinig kans geven. E.M M. heeft Zondag een zware ne derlaag te slikken gekregen. Tegen ler seke kunnen ze wellicht een beter resultaat bereiken. Een gelijk spel zit er voor de Vlissingers wel in. Clinge wil bij de koplopers niet ach terblijven en Oostburg kan op een warme ontvangst rekenen. Hoofdplaat doet het in deze klasse tot nu toe heel goed. Ook voor Zon dag ligt er weer een overwinning in 't verschiet. Breskens liet zich in Heinkenszand lelijk in de luren leggen en heeft Zon dag a.s. nog iets goed te maken. Of Steen een gewillig slachtoffer zal zijn, moeten we betwijfelen, 't Wordt in elk geval een zware wedstrijd voor Bres kens en de zege is nog niet behaald, maar zullen maar moed houden. Abe. Grimmig keerde hij terug naar de keuken, trok zijn overhemd weer aan en zonder verder nog een woord te zeggen of zich aan het gelach van zijn broer en zuster te storen, liep hij naar buiten en kocht in het winkeltje op de hoek een stuk zeep en een blikken doosje waarin hij de zeep deed. Ziezo, dat hield hij voor zichzelf. Ja, hij ging daar weer een dubbeltje geven voor zeep. Als hij morgenavond thuis kwam was er weer niets en nu had hij ten minste de eerste weken wat. Intussen rijpte er bij hem een plan. Over twee maanden was hij een en twintig en meerderjarig. Dan konden ze hem thuis vertellen hoe laat het was, want dan nam hij een kosthuis aan de Overkant van het IJ. Was hij meteen uit de zooi. Dat was op de duur toch geen leven meer Tergend langzaam waste hij zich. Inmiddels was de tafel gedekt en zijn moeder droeg de schaal met dampende aardappelen al uit de keuken. Nu moesten ze maar op hem wachten en anders begonnen ze maar zonder hem. Hij was niet van plan om zich te

De Schakel | 1954 | | pagina 1