cirkelgang" Aardslralen en Wichelroede Land- en Tuinbouw DE SCHAKEL ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWSCH-VLAANDER EN 9e Jaargang Nummer 504 Vrijdag 17 Sept. 1954 Drukkers-Uitgeverij: Firma SMOOR DE HULSTER - Dorpsstraat 10 - BRESKENS - Telefoon 27 - Giro 358296 Verschijnt iedere Vrijdag Abonnementsprijs: f 1,10 per kwartaal; franco per post f 1,25 Prijs der advertentiën: 10 cent per m.m.; bij abonnement kortiRg Advertenties met „brieven onder nr. of bij ons te bevragen'" 10 cent extra, Bij de Noord-Hollandsche Uitgevers- Maatschappij te Amsterdam verschenen het „Rapport van de commissie tot onderzoek van het wichelroede- en aardstralen-probleem" en het „Beknopt overzicht van de resultaten van een onderzoek naar de betekenis van de wichelroede voor de landbouw". De belangrijkste punten uit deze publicaties zullen we hier bespreken, daar we ver moeden, dat voor deze actuele onder werpen wel belangstelling zal bestaan. Voorop zij gesteld, dat de commis sies (w.o. Prof. Dr. Clay en Prof. Dr. de Groot, twee eminente natuurkundi gen), die verbonden zijn aan de Kon. Ned. Akademie van Wetenschappen, en die het onderzoek instelden, t.o.v. de wichelroede-lopers zeer welwillend zijn. De proeven zijn met de grootst mogelijke objectiviteit genomen. Uit niets blijkt enige vooringenomenheid of partijdigheid, zoals de aanhangers der aardstralen wel eens willen beweren. Bij het nemen der proeven werd op twee factoren gelet. In de eerste plaats, dat de onderzoekers onbevooroordeeld tegenover de resultaten van de proeven stonden, terwijl de invloed der sugges tie werd uitgesloten. Ten tweede, dat bij de proeven een aantal mogelijk heden zich konden voordoen. Immers, wanneer er maar twee mogelijkheden zijn, dan heeft men bij raden al 50 pCt. kans om het bij het goede einde te hebben, zodat het toevalselement dan onevenredig groot is en het resultaat voor de proefpersonen heel bevredi gend is. Hoewel sommige mensen, die het werk van de wichelroedeloper nog ern stig nemen en het uitslaan der wichel roede baseren op veranderingen van het electrostatisch veld der aarde, blijkt uit de conclusies der commissies, dat men het bestaan van aardstralen naar het rijk der fabelen moet verwijzen, terwijl op de plaatsen, waar de wichel roedeloper reageert, het electrostatisch veld geen enkele afwijking vertoont. Een reeks proeven zijn aan dit onder werp gewijd met een geheel negatief resultaat. Het onderzoek van aardstralen in de landbouw was opgedragen aan een speciale commissie. Een der leden was een amateur-wichelroedeloper. Dit lid FEUILLETON Een Wesffriese roman door MAARTJE ZELDENR1JK Wat belette hem om, als hij werk hield bij Zwarts, te gaan wonen in Durgerdam of zo? Dan was hij net zo ver en net zo dichtbij zijn werk als nu. Kwart over vijf was je klaar; nou en dan moest je behoorlijk doortrappen vanaf de De Ruyterkade wou je om tien voor zes thuis zijn. Dat was vijf en dertig minuten. En als hij in Dur gerdam ging wonen, had hij niet eens een half uur nodig naar de „Dok maatschappij" Trouwen hij had niet eens een meisje. Nogal wat lekkers tegenwoor dig. Nee, het geld dat hij iedere week overhield, ging op de Bank. Maar eerst eens een andere tijd afwachten. En dan daarbij, hij kon immers ook werkloos worden. Liepen er van de heeft alle conclusies van het rapport ten volle onderschreven, zodat de com missie sommige twijfelaars alsnog tot nadenken wil brengen. Ten overvloede verklaren zij, dat de proeven helemaal niet genomen zijn om te bewijzen dat aardstralen niet bestaan en dat scherm- apparaten op bijgeloof berusten. Niets is minder waar, alle proeven zijn zon der vooroordeel opgezet. De proefpersonen, die in het labora torium volledig erkenden, dat ze ge faald hadden, bleken echter later toch hun lucratief bedrijf met veel succes voort te zetten. Een bekende textielfabriek fabriceer de een soort plastic om aardstralen tegen te houden. Een demonstratie ervan viel negatief uit. Gelukkig zag de directie het nutteloze van de fabri catie in en zette de productie en ver koop stop. Dat de beroeps-wichelroedelopers na mislukte experimenten hun bedrijf voort zetten, is uit zakelijk oogpunt misschien begrijpelijk, sympathiek is het niet en zeker geen bewijs van de goede be doelingen der aardstraal-aanhangers. Talrijke proeven zijn genomen om de aanwezigheid van aardstralen aan te tonen. Het resultaat was in alle op zichten negatief. Wanneer een zelfde loper enige keren de aardstraalbanen moest aanwijzen, waren die steeds op andere plaatsen. De aanwijzingen van de lopers onderling gaven niet de minste overeenstemming. Na afloop van de proef werden de lopers op hun falen gewezen en zij konden niet ont kennen, dat ze gefaald hadden. Vele proeven hebben bewezen, dat de aan wijzingen onderling nooit klopten, zodat of de aardstralenbanen van moment tot moment wisselen en in dat geval kunnen zij geen aanwijsbare invloed uitoefenen of de aardstralenbanen be staan alleen in de verbeelding van sommige mensen. Uit verdere onderzoekingen zal blij ken dat de aardstralen een product zijn van de fantasie. Onder de titel„Een onderzoek, dat te denken geeft", wordt in het rapport van de tweede vommissie het onder zoek naar de prestaties van een bekend wichelroedeloper vermeld. Deze onder zocht enige percelen gewassen welke zichtbaar door verschillende plagen waren aangetast. Er bleek een duidelijk verband te bestaan tussen de aange taste gewassen en de uitslag van de week al niet geruchten, dat als deze boot afgeschilderd was, Zwarts geen ander karwei had? En wat dan? Ja, hij zou daar een kleine honderd man personeel aanhouden als hij er niks voor te doen had! Het waren wel fijne lui, maar philantropen waren het toch ook niet Kom, hij zou zich maar eens gaan wassen. Onderhand zou het eten wel klaar zijn. In de kamer gekomen, kwam de walm van het eten koken hem tegen. Dat men ook altijd die keukendeur openhield. Ba wat een lucht „Hallo," begroette hij lusteloos de aanwezigen. Ze keken even op, brom den wat en sloegen verder geen aan dacht meer op hun broer. Alleen vader die als altijd in de hoek bij het raam in de gammele rieten leunstoel een pijp tabak zat te roken, stak even zijn hand op en knikte vriendelijk. Aart, de oudste broer, was natuur lijk weer de hort op. Die verdiende er stikum wat bij met liedjes, 's Morgens en 's middags ging hij stempelen. Daar tussendoor ging hij in de omge- wichelroede. Daarna werden percelen op aardstralen onderzocht waarop vorig jaar ernstige ziekten waren voorgeko men, maar waarvan de wichelroede loper onkundig was. Er kon nu geen verband tuasen besmetting van de grond en de uitslag van de wichel roede worden geconstateerd. Wel sloeg bij dat onderzoek de roede door als aan het gewas iets bijzonders was te zien. Aan het bestaan van aardstralen moet dus wel zeer worden getwijfeld, aldus de commissie. Op een perceel stond goede wintertarwe met hier en daar enige kale plekken. Bij deze plaat sen sloeg de wichelroede over. De kale plekken waren echter oorzaak van een misgewas bieten van het vorig jaar. Dat de waterzoekers-wichelaars soms succes hebben bij het opsporen van water, is alleen toe te schrijven aan de kennis van het terrein, ervaring en de omgeving. De wichelroede kunnen ze even goed thuis laten. Een vraag is nog waarom de wichel roede uitslaatwaarom laat de wichel roedeloper hem nu eens hier dan weer daar overslaan Aangezien aardstralen alleen in de verbeelding bestaan, heeft men er geen kostbare tijd voor over om te onderzoeken of de wichelroede loper een fantast, een flessentrekker of een suggestikel iemand is. Ondanks dit alles zullen er nog mensen zijn, die in aardstralen blijven geloven. Het spreekwoord luidt nu eenmaal„De wereld wil bedrogen worden". Laat ze dus bedrogen worden. Tenslotte deelt de commissie mede, dat zij tot de conclusie is gekomen 1. Dat de wichelroede in geen enkel geval haar deugdelijkheid als opsporings apparaat heeft bewezen. 2. Dat het bestaan van zogenaamde aardstralen in geen enkel geval is aan getoond of zelfs maar aannemelijk is gemaakt. 3. Dat ten overvloede het overtui gend bewijs is geleverd van de waar deloosheid der onderzochte afscherm- apparaten ter vernietiging van zgn. aardstralen of neutralisering der werking. 4. Dat het gewenst is, dat de over heid het publiek beschermt tegen de activiteit van fabrikanten in zgn. anti- aardstralen-apparaten. Lezers, die over dit vraagstuk nog meer willen weten, kunnen tegen lage prijs de vorengenoemde rapporten aan schaffen. Het is zeer aanbevelenswaar dige lectuur. ving van Amsterdam liedjes „uitzetten," zoals dat heette. Na het middagstem pelen ging hij dan de huizen weer langs, mompelde z'n preuvelementje van „werkloos zeeman, die op deze manier probeerde zijn brood te ver dienen" en als hij geluk had, kreeg hij een paar centen, een stuiver, of soms een enkele maal een dubbeltje. De liedjes haalde hij op een drukkerij aan de Prinsengracht voor zeventig cent de honderd. En zo verdiende hij er in de week vaak een tientje bijin Bad hoevedorp, in Halfweg of Zwanenburg, soms ook aan de Overkant van het IJ of noordelijker. Link werk natuurlijk. Want de controleurs van de steun zwierven overal rond en Aart met zijn lange figuur viel natuurlijk direct op. Bert, zijn tweede broer, zat aan tafel de krant te lezen. Ook al werk loos. En bovendien lui. Hoe lang was Bert al zonder? Zeker een jaar of drie. Die kende natuurlijk niks meer van zijn half geleerde vak. Och, in de me taaldraaierij was immers ook geen cent meer te verdienen Ali hing tegenwoordig ook al thuis. Stijging tegoed Nutsspaarbank Oostburg Gedurende de maand Aug. 1954 steeg het inleggers-kapitaal bij de Nutsspaarbank te Oostburg van f 1 653.082,60 tot f 1.671.372,16. Ingelegd werd f98.269,81 en terugbe taald f 79.980,25. Meer ingelegd dan terugbetaald f 18.289,56. Het aantal rekeningen steeg van 1489 tot 1522. Nieuw uitgegeven boekjes 35. Vakkundige zorg voor het fruit. Fruit is kostbaar, zowel voor de fruit teler als voor de consument. Voor de teler houdt dit in, dat hij zijn vruchten met de uiterste zorg moet behandelen, want ook de allergeringste beschadiging vermindert de waarde aanzienlijk. In Marokko, waar men, evenals hier, veel fruit exporteert, heeft men sinds kort een oplossing gevonden, die ook in Nederland al veel toegepast wordt. Sinds lange tijd namelijk zocht men er naar de mogelijkheid om het fruit op zijn lange weg langs geleideband en sorteermachine, waar de vruchten het meest te lijden hebben, te beschermen. Men probeerde het met vilt, paar denhaarbekleding, maar was onvoldaan, want beide stoffen vervuilden en wer den spoedig insectennesten. Zodra de mogelijkheid zich voordeed, probeerde men het met schuimrubber. Men is nu zeer voldaan over deze werkwijze. Het materiaal voldoet uit stekend de ondoordringbaarheid en de gemakkelijke wijze van bevestigen op alle onderdelen, onverschillig van welk materiaal, hadden tot gevolg, dat in één seizoen de volledige kosten van aanschaf meer dan ruimschoots werden vergoed. Door de verende eigenschappen van schuimrubber was het aantal gekneusde vruchten veel minder. Zonder twijfel zullen alle fruittelers, voor wie het vinden van een goede sorteermethode van het tere en vroege fruit een probleem vormt, deze moge lijkheid overwegen. Een goede wijze van bescherming, vooral voor het exportfruit, is econo misch. De resultaten, die reeds behaald zijn, voorspellen voor de kwaliteit van de Nederlandse oogst alle goeds. Als ze in betrekking was, kregen de broers en vader minder steun en moest ze thuis vrijv/el al haar ver diende geld afgeven. Daar was een poos geleden, toen ze met alle geweld een nieuwe mantel wilde hebben, hooglopende ruzie over geweest. Ze vertikte het langer om steeds maar haar zuurverdiende geld af te geven en had haar betrekking bij een goed gesitueerde familie aan de Bos- en Lommerweg opgezegd. Nu was ze al weken thuis en of vader grauwde of zoete broodjes bakte, ze hield voet bij stuk. Als ze niet meer dan een daal der voor zichzelf mocht houden, dan vertikte ze het om te gaan werken. En de lui van de Arbeidsbeurs konden allemaal de majem inlopen voor wat haar betrof. Ze kwam er niet meer. Thuis hielp ze een beetje met stof afnemen en afwassen. Maar voor de rest hing ze vrijwel de hele dag bij haar vrijer, die ook al zonder werk was- Mooie vooruitzichten Wim trok zijn overall uit en hing die in de kast. Sedert men op het werk niets meer veilig kon achterlaten,

De Schakel | 1954 | | pagina 1