dagmeisje Vlijmen; 3. H. v. d. Broek, Roosen daal; 4. P. Rentmeester, Ierseke; 5. T. Lambregts, Etter,; 6. J. Huissoon, Ierseke; 7. W. van Dongen, Gilze; 8. J. Sjouke, Rotterdam; 9. J. Schouten, Rotterdam. Retranchement Goed afgelopen Bij de rioleringswerkzaamheden kreeg een arbeider een zware basaltsteen tegen het hoofd. Vermoedelijk zal hij met een paar dagen rust de gevolgen weer te boven zijn. Bijzondere ontvangst. Een inwoner van Beek (L.), die van een buitenlandse reis bij Retran chement de grens overkwam, wachtte geen aangename ontvangst. De grens- kommies constateerde namelijk, dat zijn signalement in het opsporingsregister voorkwam. De man moet nog een maand de gevangenis in wegens dief stal. Hij werd aan de rijkspolitie over gegeven. Sluis Bevolkingsonderzoek. Voor de tweede maal zal de bevol king van Sluis worden doorgelicht op t.b.c. en wel op 29 en 30 September en 1 October in het gymnastieklokaal van de openbare lagere school. Nieuw raadslid. Wegens vertrek uit Sluis van het gemeenteraadslid, de heer A. C. v. d. Horst, is in diens plaats benoemd de heer F. H. Dusarduijn, die zijn be noeming heeft aangenomen. IJzendijke Autobotsing. De heer T. kwam met zijn auto uit de richting van de markt de Konin ginnestraat ingereden, terwijl ook een auto, bestuurd door v. d. P.-M. uit de Biestraat kwam gereden, waardoor een botsing ontstond. Beide wagens liepen schade op, doch er waren geen per soonlijke ongelukken. Uitstapje ouden van dagen. De reis van de ouden van dagen uit IJzendijke ging dit jaar langs de Belgische kust tot aan de Franse grens. Onderweg werd enige malen gestopt om de oudjes in de gelegenheid te stellen verschillende bezienswaardig heden te bekijken. Des avonds, bij de thuiskomst, stond de muziekvereniging „Geduld overwint" aan de rand der gemeente klaar om de oudjes naar het marktterrein te be geleiden. De voorzitter van de V.V.V., de heer A. G. Calon, beklom daar de kiosk en gaf een overzicht van deze mooie tocht, waarbij hij tevens dank bracht aan allen die hadden meegewerkt om dit uitstapje mogelijk te maken. Aardenburg Schoolzwemmen. In het gemeentelijk zwembad werden door de heren F. B. Meijers uit Sou burg en Ph. A. van de Velde te Aar denburg, voor de Kon. Nederlandse Zwembond, de examens afgenomen ter verkrijging van diverse diploma's. Voor het diploma „zwemproaf" slaag den Ankie van Noorden, Ria Beek man, Tiny Riteco, Magda de Hulster, allen te OostburgSarie Wille, Rita de Wispelaere, Elly Cambier, Danny van Tuii, Ria Corthals, Nelleke Kesteloo, Jeanne Lippens, allen te Aardeuburg Agnes Melens, Erna Cuelenaere, Ria van Quekelberghe, allen te Eede; Emma Buyck, Sint Kruis Jeanne Onderdonck, Heille Kees Kaijser, Willy Dhondt, Pierre Talloen, Jean, van Tuil, allen te Aardenburg Peter Nortier, Henk Huis man, beiden te OostburgHubert de Crook, Eede. Voor het diploma geoefend zwemmer, dat o.m. gekleed zwemmen en duiken omvat, slaagden Tilly de Roover, Gonny Rootsaert, Frida Roets, Olga Rootsaert, allen te EedeChristiana Gijsels, Sarie Wille, Alma Lippens, Gerda Lippens, allen te Aardenburg José Stokx, Hanny Baan, Marie Aers, Rosette Aers, allen te Oostburg Anne- marie Hendrikse, IJzendijkeAgnes Onderdonck, Heille Hans Henry, Pierre Talloen, Sjaak le Cocq, Jerome Puijen- broek, Stanny Spinnewijn, Sjef van Dongen Jr., allen te Aardenburg Henk Huisman, Oostburg Hubert de Crook, Eede. Voor het zwem vaardigheidsdiploma IV, dat o.m. omvat 10 m. onder water zwemmen, 10 min. onafgebroken zwem men, zweefsprong, demonstratiezwem- men, slaagde Adri de Kraker, Aarden burg. Voor het zwemvaardigheidsdiploma I, omvattende snelzwemmen, aGtand- zwemmen, reddend zwemmen, schoon- springen en waterpolo, slaagde Olga Rootsaert, Eede. Oostburg Overplaatsing, De assistent bij de dienst der invoer rechten en accijnzen te Hulst, de heer P. Orlebeke, is overgeplaatst bij de centrale velddienst alhier. Aanrijding. Op het kruispunt van de wegen OostburgAardenburg en Draaibrug Sluis kwamen een Nederlandse en een Franse auto met elkaar in botsing. Er ontstond slechts materiele schade. Beeldsntentoonstelling. Zaterdagmiddag werd te Oost burg door de Plaatselijke Gemeenschap een unieke beeldententoonstelling offi cieel geopend. Burgemeester mr. K. Hoekzema sprak als voorzitter der PI. Gemeenschap een kort openingswoord. Met opzet is getracht de beelden geheel in het dorpsgezicht op te ne men, als hadden zij er een permanente plaats in verworven. De bewoners en bezoekers worden op vele plaatsen van de gemeente geconfronteerd met de beeldhouwkunst. Sommige zijn op zeer gelukkig gekozen punten neergezet, als hoorden zij er voor goed. Vooral de opstelling in de Zuidzandsestraat is zeer gelukkig. Burgemeester Hoekzema begroette tijdens zijn openingswoord in hotel de Vuijst o.m. het lid van G.S., de heer A. Lockefeer, de heer G. Os kamp, dir. V.V.V. in Zeeland, de heren H. L. Swart en P. van Heu, resp. voorzitter en secretaris van de Stich ting Kunst en Gezin te Amsterdam. Verder was eveneens aanwezig Mevr. Messer-Heijbroek, onder wiens leiding de plaats voor de beelden is uitgekozen. De plaatselijke gemeenschap stelt zich veel van het streven voor om de kunst naar de bevolking toe te brengen en niet in een afgesloten ruimte te expo seren. De burgemeester deed een be roep op de jeugd, om de beelden te sparen. De heer A. L. Lockefeer sprak na mens het Prov. Bestuur zijn grote waardering uit voor het streven dat in Z.-Vlaanderen heerst om tot cultuur spreiding te komen. Spr. betreurde het, dat de Prov. kas het niet toelaat, al deze initiatieven te financieren, doch verzekerde, dat het Prov. bestuur al deze activiteiten met belangstelling gade slaat. Hij vond het een gelukkige gedachte de tentoonstelling te houden in de zomermaand September en niet in de herfstmaanden Juli en Augustus. Nog geen half uur na het uitspreken van deze woorden moest ook de heer Lockefeer ijlings vluchten voor de re gen die ook de zomermaand Septem ber rijkelijk over Oostburg uitgoot. De heer H. L. Swart van de Stich ting Kunst en Gezin uit Amsterdam zei vervolgens nog, dat de Stichting met groot genoegen met Oostburg heeft samengewerkt. Spr. gaf vervol gens een uiteenzetting over de tentoon gestelde beelden. Nadat verversingen waren aangeboden, werden de geno digden langs de opgestelde beelden geleid. Er was deskundige voorlichting zodat de bezoekers een indruk kregen van dat wat de beeldhouwer bedoeld heeft. Er zijn pracht werkstukken te bewonderen. Het is zeker de moeite een en ander eens te gaan bezichtigen. Biervliet Schiating Ter gelegenheid van de kermis te Kapitalendam werd een schieting ge houden op de liggende wip, waaraan door 35 schutters werd deelgenomen. De hoofdvogel was voor F. Claeijs te IJzendijke, de eerste zijvogel voor G. Termote te Biervliet, de tweede zij vogel voor Anth. Boeije te Biervliet. De eerste kalvogel werd verschalkt door L. Bral te Bouchaute (B en de twee de door Ed. Buijsse te IJzendijke. De uitgeloofde beker werd na her- kamping tussen Herm. Maes te Bier vliet en T. Andries te Bouchaute door Maes gewonnen. Bevolkingsonderzoek. Het bevolkingsonderzoek op t.b.c. zal te Biervliet worden gehouden op Vrijdag 10 en Maandag 13 September in de openbare lagere school. Op Dins dag 14 September fn de openbare lagere school te Driewegen. Er blijkt voor dit onderzoek aanmerkelijk minder belang stelling te bestaan, dan de vorige maal, hetgeen uit het oogpunt van de volks gezondheid zeker te betreuren valt. Het percentage van hen die weiger den, bedraagt 25. Financiële overwe gingen kunnen hierbij niet gelden, daar voor onvermogenden de kosten van het onderzoek uit 'de gemeentekas worden betaald. Vooral de ouden van dagen en ver- afwonenden in de polders blijken het nut van dit onderzoek niet in te zien. Ronde Kapitalen Dam. Zondag j.l. werd te Biervliet, onder zeer ongunstige weersomstandig heden, de vijfde ronde van de Kapita len Dam, een koers voor nieuwelingen, verreden. De afstand was 70 km. over 21 ronden. 50 renners startten voor de moeilijke rit vanaf de Pyramide, toen de regen bij stromen neerviel. Ondanks dat werd toch direct een tempo inge zet, dat voor velen te hoog lag om een gesloten veld te kunnen handhaven. Langzaam werd het veld tot een lang lint uitgetrokken, aan de kop waarvan zich de favorieten bevonden. In de tweede ronde sneuvelde de eerste ren ner, ook in de derde ronde en zo ver volgens, viel elke keer een renner uit. De koers werd slechts door 21 renners uitgereden. Kennelijk leed de strijdlust sterk door het weer, want buiten de uitlooppoging van P. Rentmeester (kampioen van Zeeland) en J. Huissoon, beiden uit Yerseke, die tijdens de 6e ronde ontvluchtten en tot de 11e ronde een halve minuut voorsprong wisten te handhaven, werd er niets ondernomen. Hoe kon het ook anders, want de renners sagen er door de modder, die hen van top tot teen bedekte, als negers uit, zodat de rugnummers niet meer te herkennen waren. De kopgroep van zes renners werkte zich steeds verder vooruit. Tijdens de vele sprinten gaven zij geen krimp en streden fel om de begeerde premies. De voorlaatste ronde meende J. Huissoon zijn kans te zien er alleen tussenuit te trekken. Maar hij had zich misrekend. Na een korte jacht werd hij weer in het peloton opgenomen. Bij deze kopgroep bevond zich ook de nieuwe Zeeuws-Vlaamse favoriet, E. Verstraete uit Eede, die blijk gaf zeer goed mee te kunnen. Lang voor de eindstreep werd de sprint ingezet. Met verbeten gezichten gaven zij het uiterste. Het bleef tot kort voor de finish onzeker, wie de koers zou winnen. Tenslotte was de uitslag als volgt: 1. A. Graafmans, Gilze (2 uur 4 min.) 2. W. van Don gen, Gilze; 3. J. Huissoon, Yerseke; 4. P. Rentmeester 5. E. Verstraete, Eede, als eerste Zeeuws-Vlaming6. J. de Poorter, Hoek 7. Theo Sythoff, IJsselmonde 8. C. Suikerbuijk, Nispen 9. W. de Bruijn, Oud-Gastelro. J. de Roo, Schore 11. M. v. d. Pluijm, Hank; 12. Theo Lambregts, Etten 13. J. Schouten, Rotterdam; 14. G. Libregts, Vlijmen; 15. J. v. Doeselaar, Sluiskil. Kermisschieting. Tijdens de twee kermisdagen op de Kapitalen Dam en de Pyramide werden schietingen op de liggende wip georganiseerd. De eerste kermisdag, Zaterdag, vond op een terrein nabij café „Pyramide" van de heer A. Bracke te Biervliet, een Palingschieting plaats. Hieraan namen 52 schutters deel, die allen hun best deden een maalfje van die glibberige waterbewoners als be loning voor hun schutterskwaliteiten in de wacht te slepen. Niemand wist echter de hoogvogel neer te halen. Hetzelfde was het geval met de twee de zij vogel en de tweede kal. Zat het de andere schutters niet bepaald mee, de heer R. Wijffels te IJzendijke mocht over fortuna niet klagen, met één schot I velde hij de eerste zij vogel en de eerste Gevraagd «en Hotel VALK, Breskens. Voor alle storingen en reparaties aan Electromotoren voor alle doel einden, Dynamo's voor de Kustvaart, Autodynamo's, Startmotoren, enz., naar het ZEEUWS WIKKELBEDRIJF, Groenewoud 80, Vlissingen. Telefoon K 1184-803. U belt en onze reparatie wagen komt. kal. De heer C. van Hecke uit Bou chaute (B.) velde de aangeduide vogel voor de beker. Schuttersjubiieum. De heer F. Mollet te Biervliet viert Zondag a.s. zijn 70-jarig jubileum als lid van de Handboogmaatschappij „Prins Hendrik". Is dit 70-jarig lidmaatschap reeds een bij zonder feit, het wordt nog eens extra onder streept doordat dhr. Mollet, die thans 88 jaar is, nog steeds actief aan de schietingen deel neemt en met succes. Het bestuur van de Schuttersvereniging heeft gemeend dit dubbel opmerkelijke feit niet onopgemerkt voorbij te moeten lafen gaan, maar de jubilaris te fêteren op een jubileumschieting welke zal blijken het hoogte punt van het verenigingsleven in dit jaar te zijn geweest. Immers gezien de grote be kendheid die „Frans" in de schutterswereld geniet, ook over de grens, is het te verwach ten dat vele collega-schutters hem zullen ko men feliciteren en deel zullen nemen aan de te zijner ere belegde schieting. Wij van onze plaats wensen de heer Mollet van harte ge luk en een genoeglijke dag. Uitreiking uniformen B.B. Brandweer. Dinsdagavond reikte de heer A. I. Cats- man, Kringhoofd van de B.B. in West Z. Vlaanderen, in café v. d. Sande de uniform- kleding uit voor de vrijwilligers van de B.B. Brandweer te Biervliet. Alle 15 leden kregen een blauwe overall met de bijbehorende on derscheidingstekenen, een pet met embleem en een B.B.-speldje. Binnenkort zal het uni form worden gecompleteerd met een helm. Wegens ziekte van de Burgemeester sprak de heer A. Hamers, loco-burgemeester, woorden van welkom en sloot na afloop de bijeen komst met een toepasselijk woord. De heren werden door het gemeentebestuur getracteerd. Schoondijke Overplaatsing De wachtmeester der Rijkspolitie, de heer J. de Man, is met ingang van een nader te bepalen datum overge plaatst naar Den Haag. Zondagsdienst doktoren. Breskens, Groede, Schoondijke Zondag 12 September 1954 Dr. Ossewaarde, Breskens, tel. 91 Aardenburg, Oostburg: Dr. Rijk, Aardenburg, tel. 104 Zondagsdienst Centrum Kraamzorg West Z.-VI. Zondag 12 September 1954 Zr. de Graag, Groede, tel. 52 PRSOIKBKÜRTgft Zondag 13 Sept. Aardenburg, 10,30 uur, Ds. Blom St. Kruis, 9 uur, Ds. Blom Biervliet, 9,30 uur, Ds. Eijgendaal H. Avondmaal Breskens, 10 uur, Ds. van Beusekom 6,30 uur, Ds. van Beusekom Cadaand, 10 uur, Ds. ten Cate Groede, 9,30 uur, Ds. Boere Hoofdplaat, n uur, Ds. Eijgendaal Nieuwvliet, 10 uur, Ds. v. d. Graaff Oostburg, 3,30 uur, Ds. Blom Retranchement, 9,30 uur, Ds. van Bork Schoondijke, 9,30 uur, Ds. Schopenhauer Zaterdagavond 7 uur, avondgebed Sluis, 9,30 uur, Ds. Groenveld Collecte noodl. kerken en personen St. Anna ter Muiden, 11 uur, Ds. Groenveld Collecte „Rozenoord" Waterlandkerkje, 10 uur, Ds. Bergsma IJzendijke, 9,30 uur, Ds. Blomaard Zuidzande, 9,30 uur, Ds. Kuijlman Doopsgez. Gem. Aardenburg 10,15 uur, Ds. Vis Vrij Evang. Gemeente Geen opgave Geref. Kerk Breskens 10 en 3 uur, Ds. v. d. Kerk, Nieuwerkerk a/d IJssel Ev. Luth. Gemeente Groede, geen opgave. R.K. Parochie H. Barbara te Breskens Zaterdag 11 September wordt 's morgens om half acht een Requiem-Mis opgedragen voor allen die 10 jaar geleden in Breskens door de oorlogshandelingen om het leven kwamen. Zondag 13 Sept. 14e Zondag na Pinksteren. Eerste H. Mis om 7 uur. Hoogmis om 10 uur. 's Middags om half drie Lof. In de week H. Mis om half 8. Woensdag: feestdag O. L. Vrouw van 7 smarten Woensdag, Vrijdag en Zaterdag zijn Quatertemper-dagen Zaterdagavond om 7 uur, Lof

De Schakel | 1954 | | pagina 3