BRILLEN Het begon in het dodenhuis van de Sing-Sing CIRKELGANG ^Srlüemaefter" De schakel ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWSCH-VLAANDEREN 9e Jaargang Nummer 503 Vrijdag 10 Sept. 1954 Drukkers-Uitgeverij: Firma SMOOR <S DE HULSTER Dorpsstraat 10 - BRESKENS - Telefoon 27 - Giro 358296 Verschijnt iedere Vrijdag Abonnementsprijs: f 1,10 per kwartaal; franco per post f 1,25 Prijs der advertentiën: 10 cent per m.m.; bij abonnement korting Advertenties met „brieven onder nr. of bij ons te bevragen" 10 cent extra, De deur is achter me in het slot gevallen en ik sta in het dodenhuis van de Sing-Sing. De korte, zachte slag is niettemin gehoord door de twaalf mannen, wier enige zekerheid in het leven nog is, dat ze straks ter dood zullen worden gebracht. Ik hoor beweging in de cellen. Ach ter die zwaarbeslagen deuren staan nu de ter dood veroordeelden en houden de adem in. Zij wachten en weten niet waarop. Zij wachten en het kan alleen maar zijn op de dood. M'n begeleider gaat me voor naar weer een deur en dan sta ik in een klein, onaanzien lijk vertrek, met daarin een kleine, onaanzienlijke stoel. De electrische stoel. Je huivert van deze grauwe, gruw zame atmosfeer, van de onwezenlijke stilte, van die simpele, maar genade loze stoel, die wel de mens, niet echter diens probleem vernietigen kan. Het probleem van de ontspoorde mens in een maatschappij, die de voorwaarden tot die ontsporing helpt scheppen. Het vertrek ziet er proper uit als een moderne toonzaal. Er ligt nergens een stofje, het schakelbord, dat de moordende stroom bergt, glimt feeste lijk. In een nabijgelegen vertrekje staan een aantal keurige ontleedtafels. Straks zal uit de verschroeide lichamen van de twaalf mannen het hart worden ge sneden om de maatschappij desgevraagd te kunnen bewijzen, dat de misdaden jegens haar metterdaad zijn afgestraft. Hierna kunnen de misdadiger door die zelfde maatschappij weer voorrechten worden geboden, want enorme ijskasten wachten om gaaf zijn dode lichaam te bewaren, zo de familie op een eigen begrafenis prijs mocht stellen. Je ver laat het zo steriele, maar tegelijk zo sinistere dodenhuis weer langs de cellen van de veroordeelden. Een van hen slaat uitzinnig met de vuisten tegen de stalen deur. „Het is haast nog een jongen", vertelt je gids, „maar hij ver moordde een bejaard echtpaar om aan geld te komen". „En zijn voorgeschiedenis wil je weten „Het oude lied", zegt de man naast je. Opgegroeid in een achterbuurt van New York. Een vader, die liever dronk dan werkte, en een moeder, die met haar kinderen meer slaag kreeg dan FEÜILL£TO« Een Westfriese roman door MAARTJE ZELDENRIJK HOOFDSTUK 1 Als altijd meerde precies om baif zes het bootje met de arbeiders van de Nederlandse Dok Maatschappij aan de Ruyterkade. Wim Spaans was een der eersten, die op de wal sprong en voor de anderen uit rende hij naar de fiet- senioods om zijn vehikel uit de stal ling in ontvangst te nemen. De bewa ker, zijn klanten kennende, zag de jongeman en gelijk bij zijn aankomst kon hij reeds zijn fiets in ontvangst nemen. „Merci 1" zei hij lachend, terwijl hij gemakkelijk over de stang heen zwaaide. Zijn voeten zochten de trappers tot ze steun vonden en weldra was hij ver dwenen tussen al het verkeer, dat zich in dit spitsuur een weg naar huis zocht. OOSTBURG eten. De eerste diefstal, de jeugdge vangenis, enfin, u weet zelf wel, hoe dat gaat Je weet het en we moesten het alle maal weten. Ook wij in Nederland, waar jegens de ontspoorde naaste zo veel meer ten goede wordt gedaan, maar altijd nog te weinig De roffelende vuisten op de celdeur zijn als vuisten in je eigen gezicht. Was het z ij n schuld, vraag je je af, dat deze jongen werd grootgebracht in de reddeloze armoede van de achterbuur ten Was het zijn schuld, dat zijn vader geen begrip had en hem met een stok de straat opjoeg Was het allemaal z ij n schuld alleen Of ook en in de allereerste plaats die van de maatschappij Of ook en in de eerste plaats die van ons, vol wassenen Na Amerika kwam je in Saoedi- Arabie. Daar zag je weer een andere methode om de misdaad te wreken. Denkt u nu niet, dat ik u een fabeltje navertel. Het gaat hier om een reali teit, die ik met eigen ogen zag. Hier regeert nog de oude, meedogenloze Mohammedaanse wet. Deze straft de dief niet af met gevangenis, maar en u leest het heus goed met het afhakken van de linker hand. Ik zag zo'n verminkte in de straten vanDjeddha. Zo ergens dan gold hier dus de aloude, barre wet van het „oog om oog, tand om tand". Alsof de harde, genadeloze straf de misdadigheid zou kunnen ver minderen, laat staan opheffen. Kort na mijn oriëntatie-reizen naar Amerika en het Midden-Oosten en nog diep onder de indruk daarvan bezocht ik een Jeugdgevangenis in Zutphen. Wat ik hier ontdekte, trof mij minstens zo diep. Hier toch vond ik een ge vangenis, die met een strafplaats maar weinig, met een reclasseringsoord daar entegen alles te maken had. Er be vinden zich een honderdtal jeugdige delinquenten, onder wie er zijn, die geen geringe misdaden begingen. Toch zijn hier geen cellen, maar kamertjes, die de bewoners al naar hun karakter en smaak zelf kunnen inrichten. De cipiers zijn eerder maatschappelijke werkers dan gestrenge bewakers. Er „Moordweer," dacht Wim, intussen een flink gangetje inzettend; „echt weer om eens een dagje uit te gaan". Maar dat zou nog wel een poosje du ren. Het was immers pas April en voor Juli ging hij toch niet met vacantie. Via het stille gedeelte van de De Ruyterkade bereikte hij de Korte Prinsengracht. Even de Haarlemmer dijk, het Plein en dan via de Nassau- kade naar huis. Jonges, wat was het weer druk van avond. Het leek wel, of iedereen te genwoordig fietste. Nu ja, 't was te begrijpen. De tram kostte ook elf cen ten en in deze crisistijd deed je al heel wat als je een gulden in de week kon uitsparen. Natuurlijk, bij de De Clercqstraat had hij weer pech. Stoplicht rood. Traag kwam de Haarlemse tram de brug opkruipen. Enfin, dan ging hij maar rechtsaf en via de Bilderdijkstraat naar huis. Maar dat was niet nodig want net, toen de laatste wagen van de tramtrein de straat uit was, werd het licht weer groen en was de weg vrij om door te rijden. zijn een paar dikgetraliede strafcellen, maar wanneer ik vraag ze te mogen bekijken, moet eerst de sleutel worden gehaald en gaat de deur maar moeilijk open. AI in geen negen maanden deden ze dienst. De directeur, de geestelijkheid, de psychiater, de sociale ambtenaar, ze zijn hier niet om te vergelden, maar om te observeren en te peilen, te be grijpen en begrip te wekken, om te genezen en op te voeden. Wie deze methoden verwekelijkt wenst te noemen en zweert bij de wraak en de vergel ding, hij zou als ik met de directeur van deze gevangenis of de gevangenen zelf moeten kunnen praten om dan te ervaren door welke ellendige oorzaken deze jongens vaak hier belandden. Door wrijvingen in het gezin, door de mise rabele, ronduit onzedelijke woontoe standen, door de verderfelijke invloed van de straat en het gebrek aan ver antwoorde vrije-tijdsbesteding. Hij zou zich dan met mij verheugen, dat er mannen en vrouwen zijn, die onver poosd en door alle onvermijdelijke teleurstellingen heen, het beste van zichzelf geven om deze verknoeide levens weer bezinning, zelfrespect en moed bij te brengen en daar, naar de uitkomsten bewijzen, voor een goed deel in slagen. Over reclassering ge sproken behalve het massale werk dat zij doet om de ontspoorde mede mens weer in het gareel te krijgen, ziet hij jaarlijks nog kans ruim io.ooo voorlichtingsrapporten uit te brengen, die de rechter vóór het vonnis volledig inlicht omtrent de verdachte, diens aard, milieu, voorgeschiedenis, e.d., zo dat bij de bepaling van de strafmaat en de heropvoeding hiermee rekening kan worden gehouden. De strafmaat regel wordt dan voor de veroordeelde, zo goed als voor de maatschappij, een zegen inplaats van een vervloeking en een schande. Het kan niet anders of u zult dit met mij eens zijn. En dan zult u het uwe willen doen om hier te helpen. Bijvoorbeeld door een geldelijke gift aan de Reclassering. Leo Uittenbogaard. Ook de Kinkerstraat was weer ver bazend druk, vond Wim. Maar met de fiets kon je in de regel er nogal aar dig tussendoor kruipen. Gauw de Ten Katestraat in, dan was hij zowat thuis. Toen hij de Borgerstraat inreed, kreeg hij een vreemd gevoel over zich. Gunst, hoeveel jaren woonde hij nu al in deze gribus- Een echte volksbuurt was het in de loop der jaren gewor den: vuil en vies. Vooral vies. Wat een verschil met de Kinkerstraat, waar zowat de hele dag straatvegers aan het werk waren. En dan 's avonds nog de auto van de reiniging. Maar in de Borgerstraat was het zeker de moeite niet waard. Moest je toch eens zien wat een vuil en een rommel in de goten. En tussen al die viezigheid zaten kinderen te spelen. In een hoop visafval, half verpakt in een oude krant, die op een hoop naast de stoep lag, zat een hond te snuffelen. Vlak er bij zaten drie meisjes te bikkelen. Wat drommel, daar was zijn jongste zusje Tonia ook nog bij. Dat zo'n kind niet misselijk werd van al die smurrie Met een ruk sprong hij van de fiets. BURGERLIJKE STAND Gomeentö OOSTBURG over de maand Augujtu» 1954. GEBOORTEN: 7, Eddy Augustinus Maria, zn. van C. A. Geernaert en van R. L. Aerssens, wonende te IJzen- dijke: 12. Neeltje Magdalena, d. van A. de Ruijter en van N. M. den Doel- der, wonende te Oostburg; 15, Joseph Petrus, zn. van C. F. van Dierendonck en van M- van Opdorp, wonende te Groede: 17, Franciscus Emilus, zn. van E. J. van den Bekke en van E. M. de Neve, wonende te Aardenburg; 21, Cornells Leonardu» Johanna, zn- van L. W. de Kievit en van W. M. A. Claasen, wonende te Oostburg; 27, Jannetje, d. van W. S. Taillie en van P. van de Vrie, wonende te Schoon- dijke; 26, Hendrik, zn. van H. Meijer en van J. Verkeste, wonende te Oost burg; 30, Petrus Josephus Prudent, zn. van P. de Backers en van R. E. S. Buijck, wonende te Aardenburg. OVERLIJDEN6, Paulina Amelia de Roo, 84 j., wed. van Ch. L. van de Wijnkei, te Uzendijke; 15, Pieter Ver- poorte, 66 j., gehuwd met J. E. de Lange, te Breskens; 16, Antheunis den Hollander, 83 jweduwn. van S. P. Marsilje, te Schoondijke; 22, Lena Cor nelia Huijsheere, 79 j., wed. van J. Kareis, te Groede; 27, Maria Sara de Meester, 34 j., dochter van J. de Meester en van S. M Bron, te Groede; 27, Prudent Auguste De Rijcke, 77 j.§ gehuwd met E. C, Wijffels, te Sluis; 27, Marionie Leonie Vloebergh, 70 j., wed. van P. van Landschoot, te Oost burg; 29, Camiie de Boever, 81 j., weduwn. van F. C. Lecluijze, te Oost burg; 31, Johanna Angelina Zeegers, 49 j., gehuwd met R. J. Groosman, te Hoofdplaat. HUWELIJKEN; 19, Omer Valère Geyssens, 26 j., wonende te Sint Mar- griete (België) en Yvonne Maria Ver- straeten, oud 23 j., wonende te Oost burg. Hoeveel radioluisteraars telt Nederland Het aantal aangegeven radio-ontvang- toestellen in Nederland bedroeg per i Sept. 1954 1.922.425 tegen 1.914912 op 1 Aug. 1954. Op r Aug. 1954 waren er 497.113 aangeslotenen op het Rijks-radiodistri butienet tegen 495.846 op 1 Juli 1954. Ruw pakte hij zijn elfjarig zusje bij de schouders en zei; „Ga toch niet zo op de grond zitten, moet je ziek wor den? Kunnen jullie niets anders doen dan op die vuile straatstenen spelen?" Het kind hield verschrikt op met het spel, waarvoor zij alle aandacht had gehad. En door de forse greep van haar oudere broer moest ze wel overeind komen. Vlug pakte ze nog de grote glazen stuiter in haar groeze lige hand en met de andere streek ze een paar weerbarstige pieken haar voor de ogen weg. „La-me-losantwoordde ze brutaal. ,,'t Gaat je toch niks an, wat ik doe?" Wim, die opeens in een gemelijke stemming verkeerde, gaf het kind een duw en zei nors: „Vooruit, naar huis! En je handen en je gezicht wassen. Je ziet er uit Tonia, die door de forse duw haast voorover viel, volgde het bevel van haar broer op, maar begon gelijktijdig zo hard te brullen dat een drietal vrouwen, die een paar huizen verder een buurpraatje hielden, verschrikt zwegen en naar het kleine straatdrama

De Schakel | 1954 | | pagina 1