CORSETTEN WERKPLAATS Nederlander als radio-omroeper ZONDER GELUK vaart niemand wel Hoe koud het was en hoe kil De SCHAKEL ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWSCH-VLAANDEREN 9e Jaargang Nummer 501 Vrijdag 27 Aug. 1954 Drukkers-UitgeverijFirma SMOOR <S DE HULSTER Dorpsstraat 10 - BRESKENS - Telefoon 27 - Giro 358296 Verschijnt iedere Vrijdag Abonnementsprijs: f 1,10 per kwartaal; franco per post f 1,25 Prijs der advertentiën: 10 cent per m.m.; bij abonnement korting Advertenties met „brieven onder nr. of bij ons te bevragen" 10 cent extra, Dit is dan de werkplaats van de vele employe's van allerlei ras en nationaliteit, die in dienst zijn van het Secretariaat der Verenigde Naties te New-York. Links het internationale secretariaat, in een gebouw van glas, marmer, beton en staal, met 39 ver diepingen van de grond af. Aan de voet hiervan het conferentie-gebouw, waar ook de zaal ligt voor de verga deringen van de Veiligheidsraad. Het witte bouwwerk meer naar rechts bevat de grote aula waar de algemene vergadering samenkomt (op het ogen blik nog onder voorzitterschap van mevrouw Pandit uit India, doch er zal weldra een nieuwe voorzitter gekozen worden). J. P. de Klerk) Bij de Australische radio bestaat evenals bij de Amerikaanse het sys teem der commerciële uitzendingen. Er zijn bepaalde radiostations, die zich daarin specialiseren, zoals bv. het station, naar zijn roepletters bekend als 2KM, dat gevestigd is te Green Hills in New South Wales. Elke Donderdagavond verzorgt dit station een programma van Europese muziek met een gesproken toelichting over het leven in Europa in het algemeen en over de ervaringen van Europeanen die naar Australië zijn geëmigreerd. Dit programma wordt verzorgd door onze landgenoot Flip van Swijk, die FEUILLiTOÜ door HENK VAN HEESWIJK 5' Toen U me dus vertelde dat U de auto van een roodharige chauffeur voor het perceel in de Wijde Heisteeg had gezien, begon ik reeds te vermoe den dat er met dat telexbericht een misverstand in het spel was. En al gauw vermoedde ik dat niet U, maar de roodharige chauffeur, alias rooie Arie, de dader was. De kwestie is na melijk deze: rooie Arie is de hand langer van een gentlemen-dief die in de onderwereld de bijnaam heeft van „de graaf". Hij beweert namelijk van Belgische adel te zijn. Twee jaar ge leden is hij te Amsterdam uit de ge vangenis ontslagen, nadat kort te vo ren zijn handlanger, de rooie, in vrij heid was gesteld. Beiden zijn toen naar België vertrokken en sindsdien als omroeper in dienst is van 2KM. Hij kon deze betrekking krijgen daar hij behoorlijk Engels sprak en daar de leiding van 2KM van mening was dat de assimilatie van de emigranten in het Australische leven ermee gediend zou zijn, indien zo nu en dan ook eens de stem van een immigrant voor de microfoon zou klinken. Zoals te verwachten was aldus de directeur van 2KM de heer L. B. Harte vroegen de Australische luis teraars zich al spoedig af wie toch die spreker was, wiens accent even wat Amerikaans aandeed (Flip van Swijk was in dienst bij de Amerikaanse troepen in Frankrijk) en die soms uit drukkingen gebruikte, welke in Austra lische oren zacht gezegd wel hebben wij weinig of niets van hen gehoord en wij waren al blij dat ze wellicht voor goed het land uit waren. Des te meer verrast was ik, toen één der gearresteerden rooie Arie bleek te zijn' „Waaruit blijkt, dat mijn vermoeden juist is geweest," vulde Joop aan, „want ik vertrouwde die roodharige chauffeur al niet vanaf het eerste ogen blik dat ik hem zag. Enfin, voor deze schilderijendiefstal zullen beiden wel weer een paar jaartjes opgeborgen worden, veronderstel ik". „Ik vrees echter van niet," ant woordde de inspecteur. Joop keek hem stom verbaasd aan. „Niet? Waarom niet?" „Om de eenvoudige reden, dat rooie Arie de diefstal niet gepleegd heeft". „Nu ja, de graaf dan. Dat is lood om oud ijzer. In ieder geval heeft de rooie de schilderijen vervoerd in de Peugeot van de graaf". „Ook dat is niet zo," antwoordde de inspecteur lachend. „Noch rooie Arie, noch de graaf heeft de diefstal gepleegd of de schilderijen naar Am O O MEDISCHE Burchtstraat 13 OOSTBURG »ens origineel klonken. Deze nieuws gierigheid van het publiek droeg er uiteraard weer toe bij de belangstelling voor de uitzending van 2KM te doen toenemen. De heer Harte vertelde lachend dat de scholing van Flip van Swijk tot omroeper hem de eerste tijd wel eens hoofdpijn had bezorgd, maar dat onze landgenoot het „mondwerk" dat bij dit beroep behoort, nu volkomen beheerst en dat hij thans zeker op één lijn ge steld kan worden met andere Austra lische omroepers. Als in deze koude zomerdrgen onze gedachten misschien wel eens verlan gend uitgaan naar warme en tropische streken, waar de hele dag een heerlijk verwarmende tropenzon aan een helder blauwe hemel straalt, kost het mis schien moeite om te beseffen, dat er in die landen ook wel eens perioden van echte winterkoude kunnen voor komen. Zo kon het onlangs gebeuren dat in Rhodesia een bewoner van een buitenwijk te Salisbury, Marlborough, op een goede (of liever kwade) mor gen zijn tuinslang over een lengte van 170 voet bevroren vond. Hij had 's avonds vergeten de kraan te sluiten. In datzelfde Salisbury - gelegen op een tropische hoogvlakte - droeg ieder een eind Juni wollen kleding en brand den in vele woningen straalkacheltjes. Waar het mogelijk was werden hout vuren ontstoken, maar er zijn in Rho desia slechts enkele huizen met stook plaatsen. Dit jaar heeft Rhodesia een zeer koude winter gehad. Het begon omstreeks 9 Juni, toen boven Salis bury de lucht betrok. De dagen wer den zwoel en de nachten brachten geen verkoeling. Enkele dagen later trok de bewolking weg, het werd zonniger, maar in de nachten trad een plotse linge daling van temperatuur op. In Rhodesia weet men dat plotseling ver schijnende wolken aan de anders we kenlang heldere hemel een voorbode zijn van spoedig te verwachten koude. Koude lucht stroomt dan over de Z.O.- sterdam gereden. Ditmaal zijn beiden er werkelijk onschuldig aan". Joop schudde niet-begrijpend het hoofd. „Het is me zo duidelijk als koffiedik," was het enige, wat hij kon uitbrengen. „Dan zal ik het U duidelijk maken," antwoordde de inspecteur, nog steeds lachend. „Kijk eens, de zaak zit zo in elkaar". Hij nam een vel papier van het bureau en keek er op. „Er is allen een voorlopig verhoor afgenomen en in het kort is het zo gegaan. Toen de graaf en zijn handlanger bemerkt had den dat er zich een aantal waardevolle schilderijen in de woning van de heer Van der Berg bevonden, reed de rooie naar Amsterdam, naar Dirk in de Wijde Heisteeg en vertelde enkele bizonder- heden van het plan dat ze in elkaar gezet hadden en bereidde hem er op voor, dat ze vandaag of morgen met een aantal schilderstukken zouden arri veren. Dirk evenwel zag er meer brood in als hij zelf deze diefstal pleegde, met behulp van een paar van zijn eigen mannetjes. En zodoende waren Dirk, Linke Karei en de Mees de Rooie kustgebieden, over de hoogvlakten van Midden-Afrika en stuwt vaak in de morgenuren een dikke laag grondmist over het Z.O.-gebied van Rhodesia. Deze mist trekt later in de morgen op, maar elke volgende nacht worden deze grondnevels dikker. Pas als deze Z.O.- wind in kracht afneemt, slaagt de zon er in door de nevelwade heen te bre ken. Dit jaar werd te Salisbury op 10 Juni een temperatuur van 61 graden F'arenheit gemeten, niet bijzonder laag voor de tijd van het jaar. Allengs werd het kouder en in de ochtend van 14 Juni werd te Salisbury de eerste nachtvorst geconstateerd. Hiermede was dus in feite de winter goed begonnen. De minimumtemperatuur bleek toen 40 graden F. De grondtemperatuur toonde echter in korte tijd een scherpe daling tot 25 graden F. Waaruit dus blijkt, dat de winter in deze gebieden gekenmerkt wordt door sieeds koudere nachten en voor het gevoel schijnbaar milde dagen. Van het prettige vrije leven buitens huis, waarvoor Rhodesia zo bekend is, kwam dan ook niets terecht. Men bleef zoveel mogelijk binnen. Immigranten uit Europa, die hun warme winterkleding moedig in Europa hadden achtergelaten, bedachten met spijt welk groot nut deze kleding thans voor hen gehad zou hebben en zij moesten in Rhodesia warme kleding kopen. De verkoop van winterjassen steeg enorm en slechts een keiharde enkeling vertoonde zich nog in shorts. Het koude weer vormde een uitloper van de koude golf, die Zuid-Afrika dit jaar kreeg te verwerken en hier en daar zelfs sneeuw veroorzaakte. Intussen bleef de bewolking afnemen en de temperatuur bleef dalen, vooral gedurende de nachten. De bewoners van Salisbury mochten echter nog niet klagen, want zij, die in Gwelo en Bulawayo gevestigd waren, beleefden nog lagere temperaturen (44 gr. F) en liepen te rillen van de kou. Dikke shawls en dikke overjassen waren plot seling een noodzakelijke levensbehoefte geworden. Het record werd geslagen door Ndola in Noord-Rhodesia met een voor. Ze kwamen met een loper het ouderwetse huis binnen en terwijl het feest in volle gang was, forceerden ze de deur van het vertrek waar de schilderijen hingen en gingen er met de buit vandoor, vóór de Rooie er de lucht van kreeg. Toen hij op zijn beurt de schilderijen wilde stelen, bleken ze verdwenen te zijn en hij, woedend, omdat dit onder net gilde der inbre kers „verraad" heet, sprong in de wa gen van zijn maat, de graaf, en reed de dieven achterna. Dirk en zijn kor nuiten verwachtten hem en hadden de schilderijen inmiddels goed opgebor gen. Er vond een stormachtige discus sie plaats, waarbij rooie Arie de an deren verweet, dat ze misbruik ge maakt hadden van de inlichtingen, die de Rooie had gegeven en het zou zeer zeker op handgemeen uitgelopen zijn als wij niet gekomen waren. Daarom zei de Rooie, dat hij dacht pech gehad te hebben, maar achteraf nog geluk had. Inderdaad heeft de kerel geluk gehad, want we zullen hem op vrije voeten moeten stellen, zodra we met het gehele verhoor klaar zijn".

De Schakel | 1954 | | pagina 1