Land- en Tuinbouw doen hadden. Bemanning en schip waren dus niet één geheel, wat op een vissersboot toch een eerste vereiste is. Winkelierswagen (5e prijs). De wagen van de winkeliers was erg origineel, maar waarom de opzet van de wagen niet andersom gedaan. Nu konden de toeschouwers haast niet in het achterste gedeelte van de wagen, juist het belangrijkste, de wederopbouw, kijken. Wanneer van achteren naar voren was gewerkt, wat in het geheel niet storend geweest zou zijn, zou de wagen, die verder een keurige indruk maakte op de jury, stellig hoger ge klasseerd geweest zijn. Waikiki (6e prijs). Dit was een prachtige wagen, goed verzorgd, terwijl aan de meisjes ook veel aandacht besteed was. Jammer, dat verder de aandacht niet gegaan was. Nu werd er maar in het wilde weg getokkeld, terwijl met wat fanta sie de meisjes heus wel enkele aardige liedjes hadden kunnen zingen. Nu deed het wat doods aan. Het was niet le vend, daarom verhuisde deze overigens goed verzorgde wagen naar de onder ste regionen. De Zeemeerminnen (7e prijs). De Zeemeerminnen waren wel wat eenzaam zonder Neptunus, die er toch eigenlijk bij hoort. Hier zat versiering op een wagen, waar ze eigenlijk niet thuis hoorde. Op een vissersboot horen toch geen papieren bloemen, terwijl de afwerking der wagen en de zeemeer minnen wel wat povertjes was. De staart vond de jury aardig gevonden, doch geen der meisjes had een eender badpak aan, terwijl de sluier geheel ontbrak. Kén der meerminnen had zelfs een truitje aan. Ook de vissertjes en vissersvrouw hoorden niet op de wa gen. De harmonie tussen wagen en haar „bevolking" ontbrak. Ook hier geldt dat met wat fijnere nauwgezette afwerking een veel beter resultaat ver kregen zou zijn. Kabouters (8e prijs). De kabouters van de kabouterwagen hadden allemaal een snipperdag, nie mand werkte, hoewel de werktuigen er wel voor waren. De grote kabouter hoorde er niet bij terwijl de versiering rond de wagen niel voldoende was Het gaas was op vele plaatsen te zien, er was te weinig groen op aangebracht waarbij komt, dat het groen wat er was, volkomen verlept was. De kleding van de kabouters was alleraardigst als ook de op de wagen geplaatste padde stoel. Ook hier gaat het dikwijls om kleinigheden, die een hogere prijs in de weg staan. GROEPEN (kinderen) Tomr de France (ie prijs). Aan de Tour de France kleefden ook wel enkele fouten, die weer weg vielen tegen enkele andere goed ge troffen details, waaraan wèl gedacht was. De witte wagen van Pellen aars heeft de jury gewaardeerd; jammer was het dat de jongensfietsen niet ont ij hebt me zoeven zelf verteld, dat U nog maar kort in Doornenberg woont. Vergeet U dus niet, dat U in zekere zin nog een vreemdeling bent voor de inwoners, de burgemeester incluis. Wat lag nu voor de hand toen U het ver trek uitstormde? Die man heeft een kwaad geweten en daarom zeg ik als politieman goed en duidelijk: de bur gemeester van Doornenberg deed, wat onder de gegeven omstandigheden het enige was: zijn plicht. En vaardigde een arrestatiebevel uit voor U". De jongeman haalde zijn schouders op, maar antwoordde niet. „Maar nu iets anders," vervolgde de inspecteur. „U kwam vannacht op het politieposthuis en de dienstdoende brigadier belde me op en deed het verhaal. Een uur van tevoren was uw signalement via de telex binnengeko men. Ik begreep dus terstond, toen ik de brigadier een paar inlichtingen had gevraagd dat U de gezochte was. Aangezien ik van de juiste toedracht der zaak natuurlijk niets wist, was mijn eerste veronderstelling: we heb ben de vogel. Daarom gaf ik de bri- daan waren van jasbeschermers, ket- tlngkasten en bagagedragers. Uit er varing weet de jury, dat jongensfietsen heel wat te lijden hebben en als er dan ook nog aan gesloopt wordt De eerste prijs was wel verdiend. Muizen (2e prijs). De Muizen zwaaiden parmantig met hun staartje. Ze deden het ook erg leuk, alleen hadden ze wat moeite om mee te komen. Soms was het tempo voor de voetgangers in de optocht wel wat erg hoog. Stepje (3e prijs). Het stepje was handig in een scheepje omgetoverd en het jog volgde in zijn eentje parmantig het hele parcours. Zwemvereniging (4e prijs). De Zwemvereniging had er zich wat sober van afgemaakt door alleen en kele meisjes met de vlag mee te laten lopen. Mombakkessen (se prijs). GROEPEN (ouderen) De groepen ouderen heeft de jury in één beoordeeld, temeer, daar er te weinig vergelijkende groepen waren. Eén werden de Cadzandse dames, die eerst heel schuchter meeliepen, er later schik in kregen en weer later zo veel dorst hadden dat er een ijsje ge kocht werd, waarna een hoog tempo ingezet moest worden om de stoet weer in te halen. Op kleding, zowel als de gedragingen viel verder niets aan te merken. Dit kon niet gezegd worden van de vissersgroep, die tweede werd. Ze hadden veel schik, wat niet kon weg nemen dat één der vrouwen op witte gymnastiekschoentjes liep, die het ge heel nog al ontsierden. Uit het publiek trof ons herhaaldelijk deze opmerking. Ook liep een visser op schoenen, in- plaats van op de traditionele pantof fels. Of de borrel, die kennelijk werd meegedragen ook traditie is, moet men zelf maar uitmaken. Plezier had deze vissersgroep er wel in. De groep klederdrachten trof het niet erg met een Fries onder de jury, die heel wat fouten aan het Friese costuum ontdekte. Met de schaar gaat men nooit uit, de tas hing verkeerd, terwijl ook de schoenversierselen ont braken. Ook het Drents costuum was niet geheel goed. Zo kleefden er aan dit hele gezelschap wat kleine fouten die misschien wel voorkomen hadden kunnen worden. De jury bestond uit Mevr. M. S. Dijk-Langstraat te Biervliet en de heer R. Zeilstra te Vlissingen. MOTOR SPORT René Baeten wint Grote Prijs van België. De aanhoudende regenneerslag gedurende de dagen die de Grote Prijs van België on middellijk voorafgingen, had het parcours van de Naamse Citadel in een ware modder poel herschapen. Dit parcours, dat reeds al gemeen bekend staat als één der lastigste van België, stelde de renners hierdoor voor een nog moeilijker opgave. Enkele uren voor de aanvang werden in het parcours nog en kele hindernissen uitgeschakeld. De nieuwe hindernis, welke op de esplanade was opge worpen kon n.l. niet worden gebruikt, omdat in de putten die er voor en achter lagen, zich ongeveer een meter water bevondDeze omstandigheid demonstreert wel op zeer dui delijke wijze de erbarmelijke toestand, waarin zich de omloop bevond. Het is dan ook be grijpelijk, dat van renner en materiaal het uiterste werd gevergd en deze bovenmatige krachtsinspanningen hebben het rennersveld tijdens de race dan ook aanzienlijk doen dun nen. Het aantal valpartijen was legio. Of schoon de renners hiervan weinig of geen lichamelijk letsel opliepen - hiervoor zorgde wel de weke bodem- kostten deze hun soms wel kostbare minuten. Dit ondervond o.m. Mingels, die reeds enkele honderden meters van de start een valpartij maakte en genoodzaakt was een kleine reparatie aan zijn machine te laten verrichten. Zodoende kon hij voor de tweede maal starten 2 min. en 48 sec. nadat de kopmannen waren weg geschoten. Hij zette een wilde achtervolging in, doch zijn landgenoot René Baeten, die aan de kop lag en zijn machine op meester lijke wijze door de modderpoel manoevreerde, met aan zijn wi^l de Engelsman Smith, deze weer onmiddellijk gevolgd door Victor Le- loup, liet zich niet verschalken. Mingels moest met een vierde plaats genoegen nemen. Niet temin behoudt hij nog even stevig de leiding van het Europees kampioenschap. René Baeten, die een schitterende demonstratie gaf van zijn talenten, ging als eerste over de eindstreep. De Engelsman Smith werd tweede en Victor Leloup derde. Onze landgenoot Henny Rietman bezette de negende plaats met 2 ronden achterstand. Het programma voor a.s. Zondag luidt Motorcross van Hoegaarden (20 km. ten zo. van Leuven) voor junioren en senioren, georganiseerd door de M. C. Tienen. Eerste start om 14 u. Motorcross van Ruiselede (20 km. ten z.o. van Brugge); nationale wedstrijden voor se nioren en junioren, georganiseerd door de M. C. de Mandel. In dezé wedstrijden zullen nagenoeg alle Vlaamse senioren en junioren aan de start verschijnen. De wedstrijden vangen om 14 uur aan. Hol vuurwerk tijdens hel visserijfeest op 14 Augustus 1954 ie Breskens Myxomatose De zo gevreesde konijnenziekte houdt ook in West Z.-Vlaanderen danig huis. Zo zijn in Breskens, Cadzand en Sluis verscheidene dieren moeten worden af gemaakt en vernietigd. gadier opdracht U vast te houden tot ik er met mijn mannen was. Dat ge beurde ook. U weet, dat ik een on derzoek instelde in uw wagen, maar dat leverde natuurlijk niets op. Toen U echter uw verhaal deed en de naam „graaf" noemde, terwijl U mij tevens het papiertje met adressen liet zien, begon ik het geval door te krijgen. De adressen namelijk zijn verdacht. Daar wonen helers en de vannacht gear resteerde Dirk is wel een van de meest beruchte, op wie wij de laatste tijd geen vat konden krijgen aangezien hij voor het oog der wereld een nette grossier van zout, soda en zeep was geworden. Dat was echter om ons op een dwaalspoor te brengen. In werke lijkheid nam hij daar de gestolen buit in ontvangst en die werd weer vanuit zijn pakhuis, tussen de balen zout en de vaten zeep, verder het land in ge dirigeerd. Een gladde aal, die Dirk, maar ditmaal is hij er toch gloeiend bij. U moet weten, dat hij bovendien bekend staat als schilderijen-expert. (Wordt vervolgd). Stijging tegoed Nutsspaarbank Oostburg Gedurende de maand Juli 1954 steeg het inleggers-kapitaal bij de Nutsspaarbank te Oostburg van f 1.598.625,26. tot f 1 653.082,60 Ingelegd werd f 118.816,87 en terugbe taald f 64.359,53. Meer ingelegd dan terugbetaald f 54.457,34. Het aantal rekeningen steeg van 1478 tot 1489. Nieuw uitgegeven boekjes 15. FILMNIEUWS Zaterdagavond zal in het Luxor Theater te Breskens vertoond worden de schitterende kleurenfilm met Mariene Dietrich in „De ranch der verdoemden". Zij vervult hierin een nieuwe rol als de vrouw die berucht is geworden door haar romantische escapades als revue- artiste, nu als eigenares van de vreemd ste schuilplaats van het Westen Toegang 18 jaar. Aanvang 8 uur. Zondag 22 Aug. a.s. wordt vertoond de charmante en romantische kleuren film „Het lied van de woestijn". Een romantische geschiedenis met als duivels rijdende en vechtende arabieren. Tevens een aantal populaire songs in de om lijsting van de wilde woestijnpracht, geschilderd in felle kleuren van hart stocht en romantiek. De boerderij ontdekt een nieuw materiaal. Niet spoedig verovert nieuw materiaal een plaats op de hoeve en in de tuin derij. Men stelt daar hoge risen aan alle gebruiksvoorwerpen en houdt liefst zo lang mogelijk vast aan wat in het verleden bewees deugdelijk te zijn. Zodra in het huis van de burger een materiaal voldoet, komt het lang zamerhand ook op de boerderij. Nu echter maakt een nieuw artikel, nog niet zo lang bekend, uitzondering op deze regel. Zodra het op de markt verscheen, nam de boer het in gebruik. Het materiaal waarop gedoeld wordt i> schuimrubber. Voor hen, wier dagelijks werk ligt in het door stage arbeid en toegewijde zorg op akkers en in boomgaarden voortbrengen van landbouwproducten is het wellicht interessant te weten, dat schuimrubber uit een natuurproduct wordt voortgebracht, door eenzelfde arbeid en zorg van hen, die in Oost- Azié in de rubber „bongerds" werk zaam zijn. Uit de latex, rubbermelk van de bomen, wordt in de fabriek de schuim rubber gefabriceerd. Nu ziet men dit materiaal op de stalen zitbanken van de tractoren en de moderne landbouwmachines. Ook op de banken van de houten wagen, in de gareelkussens en andere tuigage van het paard en verder in de sorteer- machines. Dit nieuwe materiaal in het land bouwbedrijf komt goed tot zijn recht, omdat het onverslijtbaar, licht en verend is. Vooral bij het werk op een stalen zitbank bewijst het voortreffelijke diensten. Nu bleek, dat schuimrubber voldoet, zal dit materiaal ongetwijfeld nog in nieuwe vormen in land- en tuinbouw worden toegepast.

De Schakel | 1954 | | pagina 2