De visserijdagen ie Breskens ZONDER GELUK vaart niemand wel E SCHAKEL ALGEMEEN NiEUWS EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWSCH-VLAANDER EN 9e Jaargang Nummer 500 Vrijdag 20 Aug. 1854 Drukkers-Uitgeverij: Firma SMGUK ói DE HULSThk Dorpsstraat 10 - BREbKENS - 'telefoon 27 - Oiro 35829b Verschijnt iedere Vrijdag Abonnementsprijs: f 1,10 per kwartaal; franco per post f 1,25 Prijs der advertentiën: 10 cent per m.m.; bij abonnement korting Advertenties met „brieven onder nr. of bij ons te bevragen'' 10 cent extra, Zaterdag en Zondag j.l. werden te Breskens voor de tweede maal de visserijfeesten gehouden, die in alle opzichten schitterend geslaagd zijn. Was aan de versiering over het alge meen minder werk besteed, daar tegen over stond, dat het programma van de feestelijkheden, in tegenstelling met het vorig jaar, uitgebreider en aantrekke lijker was. Dank zij het mooie weer waren duizenden mensen, niet alleen uit Z.-Vlaanderen, maar ook veel Belgen en mensen van boven de Schelde, naar Breskens gekomen om de feestelijk heden bij te wonen. Al deze bezoekers hebben dan ook genoten van de kleur rijke stoet praalwagens en groepen, die door de versierde straten trok, van het prachtige vuurwerk, van de vele con certen, van te veel om op te noemen. De feestelijkheden werden Zaterdag middag ingezet met een demonstratie waterskien in de haven door leden van de Brusselse jachtclub, opgeluisterd door de Breskense muziekvereniging. Hierna vertrok om 3 -uur vanaf de Boulevard een kleurrijke stoet van praalwagens en groepen door de ge meente, opgeluisterd door de muziek verenigingen „Ons Genoegen" uit Vlis- singen, „Geduld Overwint" uit IJzen- dijke, een signaalafdeling van „Achilles" uit Middelburg en de plaatselijke muziek vereniging „Uit het Volk - Voor het Volk". We zagen o.a. in deze stoet een uitbeelding van de Tour de France- ploeg, praalwagens voorstellende het kampeerleven, kabouters, Waikiki-land, zeemeerminnen, de muze „Thalia" met haar gevolg, een mooie wagen van de winkeliersvereniging, idem van de Juli- anastraat, enz. Verder nog vele groepen in klederdrachten, de leden van de Turnvereniging „D.I.O." en de Zwem vereniging „Scheldestroom". Het programma vermeldde vervolgens turndemonstraties, wielerwedstrijd voor junioren, muziekconcerten door de mu ziekverenigingen uit IJzendijke, Vlissin- gen en Breskens en tenslotte de clou van de avond, een groot en schitterend vuurwerk op de haven. Dit alles had een vlot verloop en trok enorm veel belangstelling. De wielerwedstrijd op het Oranjeplein over 40 ronden, was voor het publiek een leuke attractie FEUILLETON door HENK VAN HEESWIJK 5" Op een tafel stonden bierflessen en glazen. In een asbak lagen verscheidene peukjes. In de hoek van het vertrek, in een soort bedstede, lagen een ma tras en enkele dekens, onopgemaakt. De slaapplaats van Dirk, dacht Joop. De kamer werd aan een minutieus onderzoek onderworpen, maar er werd geen spoor van de schilderijen ge vonden. De inspecteur fronste zijn wenk brauwen. Schilderijen zijn nu niet be paald van die kleine dingen en kun je maar niet zo gemakkelijk verstoppen. „Weet U ook, mijnheer Van Kampen, hoeveel schilderijen er ontvreemd zijn? Joop haalde zijn schouders op. „Geen flauw idee," antwoordde hij. „Ik ben onmiddellijk nadat mijn aanstaande en vele premies werden dan ook ge schonken. Het was een genot om de strijd van die knapen te volgen. De uitslag was als volgt I. G. Rommers, Breskens (2 ronden); 2. B. de Ruijter, Sluis (1 ronde); 3. P. Versprille, Breskens 4. P. v. Hee, Cadzand5. F. Stabij, Sluis; 6. M. Versprille, Breskens7. W de Smet, Breskens 8. F. de Lange, Breskens 9. J. Dobbeiaere, IJzendijke 10. Kareis, Oostburg. De winnaar, die nog een ere-ronde reed, ontving de gebruikelijke kus en bloemen. Zondag werd het programma voort gezet met een zeilwedstrijd, afgewisseld met waterskiën en opgeluisterd door muziek. Om half twee werd het start sein gegeven en begonnen de 10 deel nemers aan de race om eerst rond de gasboei en dan terug naar de haven te zeilen, wat met de sterke stroom tegen, lang niet meeviel. Ondanks deel name van grotere jachten, was het de „Deurlo" uit Breskens met Th. Ver schoor en J. v. d. Lijke, die om 2,40 uur het eerst aan de finish was en daarmee beslag legde op de, voor de eerst aankomende beschikbaar gestelde beker. De verdere uitslag was 2. „Gil- leges", België 3. „De Wielingen", Bres kens, met J. Maas en zoon 4. „Schel- demond", Breskens, met de heer en mevr. I. Verschoor. Na afloop reikte de heer Carels met een toepasselijk woord de beker over aan de „kapitein" van de „Deurlo", de heer Th. Verschoor. Hierna volgde opstelling van de stoet, die nog met enige wagens was uitge breid en nu werd voorafgegaan door de Kon. Harmonie „De Unie" uit Breda (ruim 90 dames en heren), die, met de drumband, veel belangstelling trok. De drukte in Breskens was enorm. Duizenden mensen vulden de straten en pleinen en de politie had dan ook een zware taak om tijdens de rond gang, waaraan behalve „De Unie" ook de muziekverenigingen van Groede, Hoofdplaat en Breskens, alsmede de signaalafdeling van „Achilles" uit Mid delburg deelnamen, de weg voor de stoet vrij te houden. De grote attrac ties van deze dag waren, naast de schoonvader constateerde dat hij be stolen was, weggerend om te trachten de dief Ie achterhalen." „In ieder geval moet de buit hier in huis zijn," meende de inspecteur be slist. „Het is onmogelijk, dat ze die al ergens anders gebracht zouden kunnen hebben". Men zocht systematisch de andere vertrekken na, maar daar was men al spoedig mee klaar want veel stond er niet in en er was dan ook geen schil derij te bekennen. Een tocht naar de bouwvallige zolder had evenmin resul taat. Deze was geheel leeg. „Dan maar eens beneden zoeken, jongens," besloot de inspecteur. In het pakhuis zelf, tussen de balen zout en soda en blikken zeep, werd naarstig gezocht. Een der agenten opende de kisten en nadat hij met be hulp van een collega twee vaatjes zeep, die op een grote kist stonden, had weggezet opende hij deze kist en kon een kreet van verrassing niet weer houden. Want daar lag de buit, ruw weg gepakt in een vuile deken. Maar alle schilderijen, veertien in getal, ble concerten door Groede, Breda en de accordeonclub „Mirian" uit Breskens, het optreden van „De Bietenbouwers" o.l.v. Boer Biet en de hierna gevolgde taptoe door „De Unie" uit Breda. Ook nu weer werd een en ander een groot succes. „De Bietenbouwers" oogstten met hun vrolijk programma, waaraan zelfs een wedstrijd was verbonden, veel succes, terwijl de taptoe door „De Unie" met grote bewondering werd aange hoord. Het was „Mirian", die als laatste een populair concert gaf op het Spui- plein, waarna een muzikale rondgang door de muziekverenigingen van Groede en Breskens, deze laatste feestavond besloot. De voorzitter van het „Comité visserijdag 1954", de heer Joh. Carels, dankte vóór deze rondgang allen, die hadden medegewerkt aan het welslagen van dit feest. Het programma van beide dagen verliep op vlotte wijze, waarbij het actieve comité zeer zeker alle hulde verdient. Eens temeer is bewezen, dat de mogelijkheid bestaat, om ieder jaar dit feest te vieren. Doch dan moet ook de gehele bevolking hieraan haar volle medewerking verlenen. Aan de étalagewedstrijd werd door slechts 14 winkeliers deelgenomen. De uitslag was als volgt 1. Versprille's kledingmagazijn, 234 punten; 2. P. Verduijn, snoephuis, 176 punten3. Gebr. Rookus, huishoude lijke artikelen, enz., 165 punten; 4. Firma Van Putten Vroon, Ford, 161 punten; 5. C. J. Wesdorp, bakkerij, 134 punten; 6. J. Hovestadt, uurwer ken, 129 punten. De Jury bestond uit de heren P. Casiemiller, G. Wagentveld en L. Heijmans. Er is gekeurd in vijf groepen, n.l. verkoopwaarde, idee, uitvoering, artis tiek en kleuren. De Jury hoopt, indien er weer een étalage-wedstrijd plaats heeft, dat hier voor meer animo zal zijn en hopen bij een eventuele volgende beoordeling het moeilijker te hebben. Critische beschouwing van de praalwagen-optocht. De jury sprak in de eerste plaats haar grote waardering uit voor ieder, die aan de optocht had meegewerkt. Ieder heeft zijn best gedaan om zo goed mogelijk voor de dag te komen De critiek heeft niet de bedoeling om ken na een vluchtige controle onbe schadigd te zijn. Zo verstandig waren de inbrekers toch wel geweest te be grijpen, dat beschadigde schilderijen minder waard zouden zijn zodat ze er voor hun doen tamelijk voorzichtig mee omgegaan waren. „Ziezo, jongens," constateerde de inspecteur vergenoegd, „pak het zaakje maar netjes in, dan rijden we naar het hoofdbureau. Mij dunkt, we kunnen over het resultaat van vannacht tevre den zijn". Toen de vier gearresteerden, waar van er drie geboeid in een hoekje van de overvalwagen zaten, zagen, dat de politiemensen de gestolen schilderijen hadden gevonden, zakten hun hoofden Ze wisten nu dat het spel verloren was. In een snel tempo werd naar het hoofdbureau gereden. HOOFDSTUK IX. Kort nadat de arrestaties hadden plaats gehad en de schilderijen onder veilige hoede van de politie opgebor gen waren in de kluis van het hoofd op ieder slakje zout te leggen, doch uiteen te zetten, dat het met praal wagens, optochten, enz., vaak juist aankomt op ogenschijnlijk onbeduiden de kleinigheden. Daar er vorig jaar vragen rezen, waarom men toch eigen lijk geen hogere prijs behaald had, leek het de jury juist verantwoording af te leggen van de wijze waarop zij de prijzen heeft toegekend. Thalia (ie prijs). De jury heeft godin Thalia bewon derd. Allereerst omdat haar wagen zo keurig versierd was, doch ook omdat Thalia en haar gevolg zo prettig in hun rol bleven. Hoe kau het ook anders bij een toneelvereniging. De wagen zelf was versierd op zeer verantwoorde wijze en bijzonder verzorgd. Hier was gezocht naar een harmonisch geheel tussen de wagen, versiering en de per sonen, die op de wagen waren, wat niet altijd van iedere wagen gezegd kan worden. Visserijdag (2e prijs). Ook de visserijdagwagen was uit stekend verzorgd, hier was met groot geduld gewerkt en gezorgd voor een goed, passend geheel. Wat jammer vond de jury het, dat de versiering van achter wat scheef zat. Eerst meende men, dat het aan de weg lag, doch, terwijl de optocht reed, heeft de jury de wagen vier maai op verschillende plaatsen bekeken. Steeds weer was de wagen iets scheef. Stellig zou, wanneer de wagen geheel recht geweest was, de keuze tussen eerste en tweede prijs veel moeilijker geweest zijn. Kamperen (3e prijs). De wagen „kamperen" was eveneens met bijzondere zorg opgesteld. Het viel op, dat er echt gekampeerd werd. Er werd met een bal gespeeld, terwijl vader en moeder rustig zaten te luieren. Ook hoorde de jury eens echt gekibbel, wat ook wel gebeurt bij het kamperen. Vooral de afwerking van de wagen met stro en schorrebloemen viel de jury op. De Breskens 60 (4e prijs). De Breskens 60 trof het niet erg met het mannelijke lid van de juiy, die kennelijk verstand had van vissers schepen. Hij ontdekte er nog al wat fouten aan, o.m. in de raampjes, ter wijl de vissers, die toch wel een taak hebben op de vissersboot, dachten, dat ze aan het strand waren en niets te bureau, ging er een telexbericht naar alle politie-instanties in het land, dat de daders van de schilderijen-diefstal in Duornenberg gearresteerd waren en de signalering van Joop van Kampen kon worden ingetrokken. „Zo, mijnheer Van Kampen," zei de inspecteur, de verbaasde jongeman een sigaret presenterend, „nu is tevens het ogenblik gekomen om het een en an der voor U uiteen te zetten". Nog sprakeloos nam Joop de sigaret aan en nadat de beide mannen rook ten, vervolgde de politieman: „Kijk eens, ik kan me nu enigszins de si tuatie voorstellen. Toen U hoorde dat de diefstal was gepleegd, verliet U in allerijl het huis van uw aanstaande schoonvader om de dader te achter volgen. Dat was verdacht, temeer, om dat U met niemand gesproken had omtrent uw verdenking tegen de graaf en zijn handlanger. Dit was uw fout. Derhalve werd U door de burgemees ter van Doornenberg gesignaleerd als de vermoedelijke dader „Dat is gemeen! riep Joop uit. „Ho, wacht eens, zo gek is dat niet.

De Schakel | 1954 | | pagina 1