Vulcanus in School Lang geleden ii het, zo lang, dat men zelf» de fiets nog niet kende. Iets wat daarop begon te lijken was een houten blok hangend tussen twee hou ten wielen waar omheen ijzeren banden lagen. Een rit op zulk een gevaarte had iets van een veroordeling te moe ten worden geradbraakt. Ook een tram was er nog niet. Maar van de macht van de stoom machine bestond enig begrip op het stille plaatsje. Hetgeen spoedig nog verruimd zou worden. Er werd een kostschool geopend, waar weldra leerlingen uit alle delen des lands zouden omgevormd worden tot nuttige leden in de maatschappij, zij het, dat deze vorming over een wat hobbelige weg zou gaan, gezien de bizondere ambitie voor guitenstre ken enerzijds en de te strenge opvoe ding door het schoolhoofd, hier direc teur, ter anderer zijde. Spoedig stond het leergierig gezelschap dan ook op voet van oorlog met „de ouwe" van wege dien» buitensporige strafmaat. Hoe veel beter was de verhouding tussen scholieren en secondanten. Nog leeft in de herinnering van de weinig overgebleven oud-leerlingen de grote mate van tact en minzaamheid van een dier meesters voort en zijn dege lijk onderwijs. Het onderricht had plaats behalve soms in een lokaal der gemeenteschool in een tuinhuisje, waarin tevoren machtige stapels turven geborgen waren, dienende om 's winters barheid te weren uit des schoolhoofd» woning. De turven waren uitgewezen. Hun plaats werd ingenomen door banken, schoolborden, een paar petroleumlam pen en niet te vergeten een kromme buis, die wel iets had van een bis schopsstaf. Deze buis moest dienen om voorzichtig over de rand van een lam penglas gelegd, door een forse adem stoot de vlam te blussen. Ook tot een ander doel leende zich de blaaspijp, althans bij afwezigheid der onderwij zers. Want een der scholieren, een hevig pistonblazer, verstond de kunst de lippen op het ding samen te per sen en in benepen knettertonen een „Wien Neérlands Bloed" over de om geving te doen schallen. Een reus was het schoolhoofd. Zijn verschijning had iets dreigends. Voor zijn zware gestalte was ver in de om trek geen tegenhanger te vinden, of het had moeten zijn die van de dorps smid, de even krachtige als goedaar dige smid Kuzze. (Schrijver geeft hier de naam zoals hij steeds werd uitge sproken; mogelijk was de spelling enigszins anders). Belangrijk meer was Kuzze's smidse bij de scholieren in trek dan het schoollokaal en de ge vreesde meester. Vage wraakplannen jegens het school hoofd kregen vorm. En gelegenheid Op een kwade dag kreeg de ouwe een mankement aan een zijner benen, waardoor hij zich niet langer over zijn tuinpad naar de openbare school kon begeven. Zulks moest thans per voer tuig geschieden over de smalle bestra ting van het paadje. En dat voertuig moest uiteraard een kruiwagen zijn. En de vervoerders De meest ge spierden der leerlingen! Zegt dit feit U reeds iets lezers De inspecteur draaide hem zijn rug toe en voerde een fluisterend gesprek met een der agenten, waarna de su perieur naar buiten ging. Joop begon er hoe langer hoe minder van te be grijpen. Een paar minuten later kwam de inspecteur met zijn ondergeschikte weer binnen. „Nou," zei de eerste tot Joop, „ver tel nu je verhaaltje maar eens". Joop, hoewel nog innerlijk veront waardigd, vertelde betrekkelijk kalm van zijn wantrouwen tegen de graaf, het afgeluisterde gesprek van die mid dag en de voorzorgsmaatregelen die hij had genomen. Dat de diefstal ont dekt werd en dat hij onmiddellijk in zijn jeep was weggegaan naar de hoofdstad en de auto van de graaf in de Wijde Heisteeg had gevonden. Ter loops vertelde hij ook van het op schrijfboekje van de graaf, dat hij in de wagen gevonden had en dat hij zodoende eerst naar een dezer adres sen was gereden en onmiddellijk ge luk had gehad. „Hebt U die adressen bij U?" vroeg En hoort U het achterbakse gegrinnik der jongens? En voorvoelt U de sa menzwering? „Daar hoor, aan de tweede beierbos moet het gebeu ren Prompt kwam het snode plan ten uitvoer. Op de bewuste plaats was er tijdens genoemd transport opeens een struikelen, een gekantel, verwar ring en een opkrabbelen van jongens. Maar de gevreesde lag netjes gedepo neerd tussen de bessenstruiken en om geven door knapen, wien de inwen dige strijd om een proestend gelach in te houden van de snoeten was af te lezen. De beschaving ging verder. Om de leerlingen te beter de begin selen der stoomwerktuigkunde bij te brengen was een pieperig kleine stoom machine aangeschaft. Het leek kinder speelgoed en toch was het een dapper klein ding. Voor een richtige behande ling van hetzelve werd smid Kuzze geraadpleegd, die werkelijk bleek iets te weten van stoomdruk, zuigers, vei ligheidsklep enz. De grote dag van het proefstomen tevens de eerste practiese les was daar. De vuurhaard welke de druk in de stoomketel ontwikkelen moest be stond uit een kleine petroleumlamp, die onder de ketel moest ingeschoven worden. Ook een kaars kon zo nodig tot dit doel gebruikt worden. Een lokaal der gemeenteschool werd voor de proefneming benut. Op een houten bord dwars over een paar schoolbanken gelegd stond d e machine. Rond deze gaapte een troep weetgie rige jongelui. Zou het een lolletje worden Zou dat kleine foeterding, door hen reeds Vulcanus gedoopt, werkelijk op gang komen? Als het maar niet uit eenbarstte, zoals onlangs nog gebeurde op de Missisippi, waar van een stoom boot de ketel sprong. De ouwe zelf fungeerde als stoker en ontstak de lamp. Men wachtte Vulcanus deed niets. De ouwe manipuleerde met de pit. Weer een poos wachtens. Vulcanus deed „pstDaarna in een hele tijd weer niets. Eindelijk hoorde men iets ruisen; het geluid groeide in kracht. Opeens begon een vluchtwiel te draaien en een zuigerstang ter dikte van een ste vige lucifer ging driftig op en neer spectakelen. Nijdige scheuten damp schoten omhoog. Vulcanus was in zijn element. Na de verrassing groeide in de toe schouwers het jolijt, weldra overgaand in iets als ontzag. Want meer en meer vulde het locaal zich met stoom, uit gestoten door de machine. Vulcanus werd dol. De duivel scheen wel in het kleine ding gevaren, zoals het stampte en in steeds sneller tempo onder een boos poffen de stoomzuilen omhoog blies. Inplaats van formules en practiese wenken ten beste te geven trok de ouwe zich ai wat terug. Ook de ben gels rondom retireerden een weinig. Iets als ontsteltenis viel plotseling over de schare toen een der jongens de noodkreet uitgalmde„De veiligheids klep werkt niet 1" Hu de veiligheidsklep Br die stomer op de Missi sippi En Vulcanus pofte maar voort. Het de inspecteur, die steeds meer belang stelling voor de uiteenzetting van Joop gekregen had. „Jawel, mijnheer," antwoordde de jongeman, die nu weer hoop kreeg. Hij haalde het blaadje papier waarop hij ze had overgeschreven, uit zijn zak en overhandigde dit aan de politieman. „Hm," bromde deze, „inderdaad allemaal verdachte adressen. Nu, we zullen eens poolshoogte gaan nemen. U gaat mee, mijnheer Van Kampen, echter op één voorwaarde dat U uw woord van eer geeft, dat U bij ons blijft en mijn instructies opvolgt. Kan ik op U rekenen?" „Maar dat spreekt toch immers van zelf! Mag ik misschien vragen, wat dit wantrouwen te betekenen heeft? De brigadier wilde me zoeven ook al niet laten gaan". „Dat hoop ik U straks te vertellen. Ik vermoed dat er een misverstand in het spel is. Maar we hebben al te veel kostbare tijd verloren laten gaan. Vooruit, jongens (Wordt vervolgd). houten vloertje onder hem trilde door zijn geweld. Nu en dan schokte het boze ding op, alsof het spottend om de angst rondom zich zelfs nog een dansje wilde beginnen. Opeens klonk uit de schuilhoek waarheen het schoolhoofd gevloden was, het bevel „Roep smid Kuzze Een paar volijverige boodschappers stortten zich deurwaarts en renden naar de smederij, waar de smid juist zijn voorhamer neerlegde en een ijzer in de koelbak wierp. Zonder enige haast volgde hij toen de jongens. In het schoollokaal zag men hoe op de matglazen ruiten zich de markante kop en schouders van de naderende smid aftekenden. Binnengekomen over zag deze met een wat kritiese blik de situatieeen tierende Vulcanus, de half verscholen groep, evenwel op een paar snoeten verholen pret, dan de verdekt opgestelde schoolmonarch. Even was op des smeden goedaardig gezicht een ietwat minachtende greirs. Toen naderde hij de hevig foeterende Vulcanus. Rustig legde hij zijn grote hand op het sputterende ding, welks geweld nu opeens gefnuikt was, hief het tot kinshoogte op, blies het vlam metje uit, zette een onttroonde Vulca nus weer op zijn plaats en ging zon der enig woord heen. Iets als verach ting lag over de verschijning van de forse smid In het schoollokaal hing de verbluft heid. Maar buiten mompelde iemand: „Zijn ze nou verdomme helemaal van lorretje L. B. INGEZONDEN Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Alle hens aan dek Nog maar één goede week scheidt ons van de Visserijdagen 1954 en als wij eens een voorlopige balans opmaken over datgene wat tot op heden is geschied, dan mogen wij niet ontevreden zijn over alles wat in deze korte tijd bereikt is. Maar toch ontbreken nog enkele onmisbare schakels om de zaak slui tend en goed te krijgen. Wij missen nog een belangrijke straat als de Dorpsstraat in de opgaven. Kom, kom, heren waar blijft de hoofdstraat van onze gemeente Breskens En de Mercuriusstraat met Oranjeplein, de aan staande winkelstraten van onze gemeente Zij zullen toch moeten tonen dat ze een wil hebben om als winkelcentrum naam te makenEn dan Vogelenzang, dat vorig jaar op het gebied van straatversiering de kroon spande Kom, dames en heren, uw eer staat op het spel.-En het Noodplan, dat vorig jaar ontbrak op het feest zal nu toch wel niet willen achterblijven Ook van sommige ver enigingen missen wij nog een opgave voor de stoet. Kom, bestuurders, uw vereniging heeft toch ook leden en donateurs in onze ge meente, die u steunen en ook wel eens een prestatie willen zien En dan de winkelstand van Breskens, waar blijft uw verlichting Denk er om, deze dagen komen ook u ten goede. Werkt daarom ook mee om het feest te doen slagen. En gij, ingezetenen van onze gemeente, steekt allen op deze beide dagen uw vlag uit. Laat Breskens een echt feestelijke aanblik hebben voor iedere bezoeker. Het comité heeft getracht door contracteren van muziekverenigingen, „De Bietenbouwers", vuurwerk, enz., deze beide dagen aantrekke lijk te maken voor een ieder. Zorgt u dus dat ieder het gezellig vindt in Breskens. Tenslotte nog gij vissers, vlaggen in uw masten op beide dagen. Toont uw trotse be zit aan allen die Breskens bezoeken. Voor u allen, om in de visserstaal te blij ven nog acht dagen resten ons vóór het feest. Dus alle hens aan dek FILMN1EUWS In het Luxor Theater te Breskens zal op Zaterdag 7 Aug. vertoond wor den de spannende en actie-volle film „De patrouille der verlorenen". In de hoofdrol Gregorie Peck. Enerzijds be dreigden hem de giftige pijlen der Indianen, anderzijds de geweren van zijn eigen mannen. Zondag wordt vertoond de machtige kleurenfilm „De godin der jungle." Een fantastisch filmwerk, waarin Dorothy Lamour en Ray Milland de hoofdrol vertolken. Toegang 14 jaar. Aanvang 8 uur. Plaatselijk Nieuws. Sluis Schoolreisje. Onder leiding van het onderwijzend personeel maakten de leerlingen van de openbare lagere scholen uit Sluis en Aardenburg een uitstapje naar de Belgische badplaats De Panne, waar het doolhof, sprookjespark, speeltuin en vogelpark werden bezocht. Op de thuisreis werd nog even ge pauzeerd bij Marie Ciska te Knokke. Tentoonstelling aardewerk. Zaterdag j.l. werd te Sluis de expositie geopend van Delft's aarde werk. De tentoonstelling omvat vele specimen van de Delftse aardewerk industrie „De Porceleyne Fles", die vorig jaar drie eeuwen bestond. De liefhebbers van „Delft's blauw" kunnen dus hier hun hart ophalen. Een grote verscheidenheid van deze kunstnijverheidsproducten zijn hier ge rangschikt in vitrines en kasten en op tafels, alles teveel om op te noemen. Burgemeester P. F. van Hootegem sprak een welkomstwoord, waarna drs. Mattelaer, schepen van Knocke en „vriend van Sluis" deze expositie opende. Mede tegenwoordig waren het lid van G.S., de heer A. L. S. Locke- feeroud-burgemeester, tevens ere burger van Sluis, de heer A. F. Aer- noudts schepenen van Oostende bur gemeesters van enkele West Z.-Vl. gemeenten en directieleden van „De Porceleyne Fles" te Delft. Na bezichtiging van de tentoonstel ling werd in hotel „De Korenbeurs" een maaltijd aangeboden. Hier voerden o.a. nog het woord de burgemeester van Oostburg, mr. K. Hoekzema en de burgemeester van Schoondijke F. A. van Rosevelt. De heer C. J. A. Bukkens, beheerder van de Oudheid kamer te Sluis, deed een beroep op de West Zeeuws-Vlaamse gemeenten te streven naar opbouw van de Oud heidkamer, waarop door burgemeester Hoekzema direct een oudheidkundige bijdrage uit Oostburg werd toegezegd. Breskens Hengelsport. Dezer dagen heerste er een gezellige drukte aan het strand en langs de haven. Een groot aantal hengelaars probeerden elk op hun wijze een visje te verschalken. Toen wij een der hen gelaars vroegen hoe het ging, kregen we ten antwoord „vandaag willen ze niet bijten, doch gisteren gisteren ving ik aan een der paalhoofden zo'n grote paling, dat ik er mee moest vechten om hem te behouden en met een bevuild en nat pak gelukte het mij de paling in mijn zakje te stoppen." Op onze vraag of er al een hengelclub was, kregen we een ontkennend ant woord, doch deze hengelaar voelde er wel wat voor, dan was er tenminste kans dat ook hier nog eens hengel- wedstrijden zouden kunnen worden ge organiseerd. Wie neemt hiervoor het initiatief? Geslaagd Gisteren slaagde te Eindhoven voor banketbakker de heer A. de Krijger te Breskens. Bsvorderd. Aan de Grafische school te Roosendaal is bevorderd van de ie naar de 2e klasse, de heer J. van Houte te Breskens. Gunning. Namens het R. K. kerkbestuur te Breskens, werd door het Architecten bureau J. C. P. Loonen B. N. A. te Breskens aanbesteed het bouwen van een kleuterschool op een terrein gele gen aan de Dorpsstraat, aldaar. Het werk is gegund aan de Firma J. Cruson te Breskens. Middenstandsopleiding Met ingang van I September a.s. wordt te Breskens een cursus op gericht, die zich als eerste taak stelt de toekomstige middenstanders op te leiden voor het middenstandsdiploma. De opleiding zal onder toezicht staan van het Instituut voor Middenstands ontwikkeling te Den Haag, zodat de leerlingen van een deskundige en ver antwoorde opleiding verzekerd zijn. Voor Breskens zal deze opleiding in een lang gevoelde behoefte voorzien en ook leerlingen uit aangrenzende gemeenten zullen er misschien van kunnen profiteren. Het ligt ook in het voornemen voor reeds gevestigde mid denstanders af en toe bijeenkomsten te organiseren, waarop verschillende pro blemen uit het zakenleven behandeld zullen worden. P. v. d. HEUVEL wint op schitterends wijze Havenwedstrijd. Zaterdag j.l. werd de jaarlijkse Havenwedstrijd, georganiseerd door de zwemvereniging „Scheldestroom," in de haven van Breskens verzwommen. De opkomst van deelnemers en publiek was jammer zeer gering. Om drie uur werd gestart met 9 heren en 8 dames. Reeds direct na de start nam de win-

De Schakel | 1954 | | pagina 2