J V rij e-iij ds-besieding en blaasmuziek ZONDER GELUK vaart niemand wel Land- en Tuinbouw De schakel ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWSCH-VLAANDEREN 9e Jaargang Nummer 498 Vrijdag 6 Aug. 1954 Drukkers-UitgeverijFirma SMOOR <5t DE HULSTER Dorpsstraat 10 - BRESKENS - Telefoon 27 - Oiro 358296 Verschijnt iedere Vrijdag Abonnementsprijs: f 1,10 per kwartaal; franco per post f 1,25 Prijs der advertentiën: 10 cent per m.m.; bij abonnement korting Advertenties met „brieven onder nr. of bij ons te bevragen" 10 cent extra, door ELSENAAR. Uit onlangs ingestelde onderzoekingen is gebleken dat de helft der arbeidende bevolking met liefde haar werk doet. Van deze 50 pCt. kan verondersteld worden dat zij als vrije tijdsbesteding iets doet dat met haar dagelijks werk verband houdt of dit op een of andere wijze aanvult. Zo zal bv. een radio monteur die liefde voor zijn vak heeft in zijn vrije tijd ook iets dergelijks knutselen, proeven nemen waar hij in zijn werkuren geen tijd of gelegenheid voor heeft, enz. Van de resterende helft had 30 pCt. weinig belangstelling voor het dagelijkse werk en 20 pCt. had een uitgesproken hekel aan het werk, dat om den brode moest gedaan worden. Zij zoeken dus naar iets anders in de uren dat zij niet door hun werk gebonden zijn. Maar wat Hier is het grote probleem. Goede vrije tijdsbe steding kan werelden openen en een bron van rijkdom en vreugde zijn. Daar staat tegenover dat slechte vrije tijdsbesteding met verkeerde vrienden of vriendinnen of op verkeerde plaatsen jonge mensen ten verderve kan voeren, gezinnen en kinderen diep ongelukkig maken, verbeterhuizen en gevangenissen bevolken. Het loopt zo'n vaart niet, zegt U? Vraag dat maar eens aan huisbezoekers van het Leger des Heils, aan rcclasserings-ambtenaren aan gees telijken en aan alle anderen die met de gevolgen van verkeerde vrije tijds besteding in aanraking komen. Een der belangrijkste en voornaam ste vormen van vrije tijdsbesteding is de muziekbeoefening en geen enkele vorm van vrije tijdsbesteding vindt in ons land zoveel aanhangers. Zelfs niet de sport, want daaraan kan men slechts een beperkt aantal jaren meedoen. Muziekbeoefening staat echter open voor een ieder tussen de 10 en 80 jaar. „Ik deug daar niet voor," zegt ge, „want ik ben niet muzikaal." Och kom, dat is immers niet waar Slechts 2 pCt. van ons volk is uitgesproken onmuzi kaal. Daar behoort gij toch niet bij ,,'k Heb geen piano" zegt ge, „zelfs geen viool. En bovendien duurt het veel te lang eer ik daarop voldoende kan presteren om mijzelf bevrediging te schenken." Dit is niet helemaal waar, althans niet in het algemeen, maar FIUILLETOS door HENK VAN HEESWIJK De dienstdoende politieman wist niet goed, wat hij hiermee moest aan vangen. „Een ogenblikkie," zei hij, waarna hij de hoorn van het telefoontoestel nam en het hoofdbureau draaide. Er had een kort gesprek plaats en Joop bemerkte, dat de brigadier hem een paar malen aankeek en iets zei. „Ja, dat klopt wel. Ja, inderdaad. Precies. Ik zal er voor zorgen, inspecteur". „Bu," vervolgde hij, nadat hij de hoorn weer opgehangen had, „er komt zo meteen een overvalwagen hierheen om dat zaakje op te knappen. Wacht dus maar een paar minuten af". „Dan ga ik alvast weer naar de Wijde Heisteeg," zei Joop, „om de wagen en het huis in de gaten te zeker speelt leeftijd, aanleg en milieu hier een woordje mee. Maar waarom het dan niet met een blaasinstrument geprobeerd Wist ge, dat in ons land meer dan 150.000 mannen en vrouwen, jongens en meisjes een blaasinstrument bespelen Dat daarvan meer dan 100.000 wekelijks of meerdere malen in verenigingsverband oefenen en daar in hun levensvreugde vinden Het bespelen van een blaasinstru ment is ook bij uitstek geschikt voor muziekbeoefening in de huiselijke kring. Ik hoorde daarover enkele weken ge leden nog een aardig staaltje, dat ove rigens absoluut niet op zich zelf staat. Ik sprak toevallig een jonge vrouw, nu ruim twee jaar gehuwd, die ik op een concours eens een complimentje had gemaakt voor een uitstekend ge speelde solo op een alt-saxophoon. Ze vertelde me dat ze twee kinderen had. „En nu is het zeker uit met de muziek- makerij was mijn vraag. „Neen, waarachtig niet mijnheer, we oefenen elke week, soms tweemaal per week, een hele avond bij mij thuis. Mijn man, die ik bij de muziekvereniging leerde kennen, speelt tenor-sax., mijn jonger zusje speelt clarinet en onze buurman tuba. Nu hebben we een aardig kwar tet dat ons allen veel voldoening geeft. Ik zou dat niet graag in mijn leven willen missen." En de kinderen „Die slapen er doorheen hoor, vanaf de eerste maand na hun geboorte zijn ze er aan ge wend. En als ze wat groter zijn ga ik ook weer in onze harmonie meespelen." Hoe diep de liefde voor een instru ment als belangrijkste onderdeel van muziekmaken zelfs onbewust kan gaan, hebben we bij de Februari-ramp ge zien. Men haalde toen een meisje van ruim 20 jaar van het dak van een huis, waar zij tien uren gezeten had met haar clarinet als het enige geredde stuk, onder de arm. Zelfs toen zij in de roeiboot bewusteloos werd zag niemand kans haar geliefd instrument uit haar vingers te krijgen. Op de Rijksbegroting voor Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, komt voor 1954 voor het eerst een bedrag voor, groot f 30.000,dat besteed kan worden aan de arbeid van de Neder landse Harmonie- en Fanfarecorpsen. In verband daarmee heeft de minis ter dezer dagen een commissie ingesteld, welke gevormd wordt door de ver tegenwoordigers van de organisaties houden". „Ik zou hier maar even wachten tot de wagen er is," adviseerde de poli tieman rustig. „Gaat U maar even zitten". Joop werd ongeduldig. Hij fronste zijn wenkbrauwen. „Ja, maar als ik daar ben kan ik misschien voorkomen, dat ze er met de buit vandoor gaan". „U kunt als burger toch niets be ginnen; wacht hier maar af," antwoord de de brigadier onverstoorbaar. „Inderdaad, als burger kan ik niets doen. Maar ik gevoel me toch niet gerust, als ik hier werkeloos blijf zit ten. Zegt U maar dat ik naar de Wijde Heisteeg ben en „Blijft U hier maar wachten," her haalde de ander voor de derde maal en ging zo zitten, dat hij naar de deur kon rennen als Joop het in zijn hoofd mocht krijgen er vandoor te gaan. „Ja, maar begon Joop weer. „Wachten 1" viel de ander hem nu ruw in de rede. „Ik heb mijn orders en daar houd ik mij aan". „Zeg eens," viel Joop verontwaar digd uit, „U doet net, of ik de dief- op dit gebied de Nederlandse Federatie van Harmonie- en Fanfare-gezelschap- pen, de Algemene Nederlandse Unie van Muziekverenigingen, de Rooms- Katholieke Federatie van Diocesane Muziekbonden en de Nederlandse Fe deratie van Christelijke Muziekbonden. Aan deze commissie is opgedragen een voorstel uit te werken inzake de vorm en de taak van een college, dat zal kunnen adviseren over muziek- technïsche en organisatorische vraag stukken, betrekking hebbende op het harmonie- en fanfarewezen in Nederland Aan de opleiding van jonge leden van een muziekvereniging wordt tegen woordig veel gedaan. Uit deze kringen van eenvoudige muziekliefhebbers ko men ook vele uitstekende krachten voort voor de beroepsorkesten. Zelfs bij het Concertgebouworkest zijn er enige en nog onlangs is daar de jonge Piet Schermer, een trombonist van een muziekvereniging in de Zaanstreek, tot trombonist benoemd. Ook bij de Kon. Mil. kapel en de Canadese militaire muziekcorpsen vindt aanvulling plaats met jonge krachten, die voor 90 pCt. uit onze harmonie- en fanfarecorpsen komen. Allemaal redenen om als vrije tijdsbesteding eens te denken over een blaasinstrument. Gaat u het proberen De tijd nadert Nu opnieuw de tijd nadert dat veel gewassen, in de eerste plaats de granen, het veld hebben verlaten is het niet alleen goed maar zelfs noodzakelijk, dat direct de nodige aandacht aan de stoppel wordt geschonken. In vele gevallen hebben wij aan het gewas kunnen zien wat er nog hapert aan de vruchtbaarheid van de grond voor de teelt van een product met een maximale opbrengst. Hoewel de weergoden ons dit seizoen niet altijd gunstig gezind waren, moe ten wij toch ook concluderen dat de bemestingstoestand van de grond vaak te wensen overliet. Met nadruk wijzen wij er daarom op dat thans de tijd gekomen is om ie. Op alle hiervoor in aanmerking komende gronden thans een gift van 20-30 ton goed verteerde stalmest per ha. over de stoppel te brengen en deze zo spoedig mogelijk ondiep onder te ploegen (stoppelploegen) stal gepleegd heb 1" „Hebt U mij dat horen zeggen? Ik volg alleen de orders van het hoofd bureau op en daar hebben ze gezegd, dat U hier moet blijven wachten tot de wagen er is". „Maar stuurt U dan tenminste een agent naar dat bewuste pakhuis!" riep Joop wanhopig uit. „Heb ik niet," antwoordde de bri gadier flegmatisch. „Alles is de straat op". Ten slotte berustte Joop en ging zuchtend zitten. „Als ze er straks van door zijn, zal ik er U verantwoordelijk voor stellen," zei hij dreigend. „Ja, doet U maar, wat U niet laten kunt," antwoordde de politieman, ge moedelijk glimlachend. Rustig stak hij een pijpje op, maar liet geen oog van de ander af. Joop, die nu spinnijdig was, draaide de ander zijn rug toe en trok heftig aan zijn sigaret. De minuten schenen hem eeuwigheden te lijken, maar ein delijk hoorde hij toch het geluid van een auto, die voor het politiebureau stopte en enkele seconden later traden 2e. Op alle gronden met een te lage pH (is te hoge zuurgraad) een bekalking toe te dienen en deze door de bouwvoor te werken (ploegen, cul- tivateren, eggen) 3e. Op fosfaatbehoeftige gronden, Thomasmeel te strooien en deze opper vlakkig door ondiep ploegen, cultivate- ren en eggen door de bouwvoor te verdelen. Vooral hier geldt een goed begin is het halve werk. Nu hebt u de gelegen heid, grijpt deze kans met beida han den aan I Examens bouwbedrijf In de Technische School te Middel burg werd door de Stichting Vakop leiding Bouwbedrijf het examen afge nomen van hen, die een twee-jarige opleiding in de practijk hadden genoten. Als metselaar slaagden J. J. de Groote te Nieuwvliet en A. J. W. v. d. Woude te Retranchement. Mulo-examens. Op de laatste dag van de M.U.L.O. examens te Goes slaagden o.a.D. A. Dekker te WaterlandkerkjeW. L. Hamelink te Cadzand D. W. Nicolai te Breskens en M. C. Quist te Schoon- dijke. Examens machineschrijven en stenografie Bij de te Middelburg vanwege de Nationale Vereniging van Leraren in Stenografie „Groote" gehouden examens slaagden voor machineschrijven Neder lands, 120 aanslagen per min. de dames: E. A. Hooftman, Breskens J. S. van den Driest, Groede J. Mabelis, Nieuw vliet W. den Arend, M. P. A. Dierkx, P. N. Kesteloo, M. E. Moens, M. L. F. van Veen en E. M. Verploeg, allen te Oostburg G. M. Poissonnier, Retran chement F. J. van Bortel, Schoondijke; S. M. de Reu, IJzendijke T. S. Bril, Zuidzande. De heren: P. de Baare, Breskens; J. J. van Hoeve, A. Scheele en J. A. Scheele, allen te Groede J. B. Zonne- vijlle, SluisD. A. Dekker, Water landkerkje en P. J. Triou, IJzendijke. Kantoorstenografie Nederlands 130 lettergrepen per min., mej. N. M. de Winde te Breskens. Steno-typiste Engels, mej. M. A. Risseeuw, Zuidzande. er een aantal politiemannen binnen, waaronder een inspecteur. „Is dat 'm?" vroeg deze aan de brigadier, die vlug was opgesprongen en in de houding stond. „Jawel, inspecteur". Deze wendde zich nu tot de jonge man, keek hem aan en knikte. „Joop van Kampen, hè?" „jawel," antwoordde de aangespro kene verbaasd, „die ben ik „Garagehouder in Doornenberg?" „Ja „Waar is je wagen?" „M'n wagen? Die staat buiten". „Kijk zijn wagen eens even na," beval de inspecteur tot een der mee gekomen agenten. Deze vertrok en de inspecteur keek Joop opnieuw onder zoekend aan. „Ja, maar wat betekent dit alle maal? Waarom verliezen we tijd met hier te blijven? We moeten naar de Wijde Heisteeg, waar de auto van de dief staat. Als we lang wachten dan bestaat de kans, dat ze ergens anders heengaan 1" „Zo? Nu, dat is van later zorg".

De Schakel | 1954 | | pagina 1