BRILLEN Comité Visserijdag 1851 Je Breskens c ,/Be ^Srfflemaefter" vy ie vlaggen. Zal het gezonde verstand het ooit winnen ZONDER GELUK vaart niemand wel DE SCHAKEL ALGEMBEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWSCH-VLAANDEREN 9e Jaargang Nummer 499 Vrijdag 13 Aug. 1954 Drukkers-Uitgeverij: Firma SMOOR DE HULSTER Dorpsstraat 10 - BRESKENS - Telefoon 27 - Qiro 358296 OOSTBURG Verschijnt iedere Vrijdag Abonnementsprijs: f 1,10 per kwartaal; franco per post f 1,25 Prijs der advertentiën: 10 cent per m.m.; bij abonnement korting Advertenties met „brieven onder nr. of bij ons te bevragen" 10 cent extra, Bovengenoemd comité verzoekt alle inwoners van Breskens op 14 en 15 Augustus Ongetwijfeld zal een ieder het een ge luk vinden dat eindelijk aan de vrese lijke slachtingen in Indo-China een eind is gekomen. De gesloten wapenstilstand is dit maal niet tot stand gekomen onder de auspiciën van de Verenigde Naties, maar onder de Grote Vier. De Verenigde Naties zijn er tot nu toe in geval van oorlogen nooit in ge slaagd verder te komen dan het tot stand helpen brengen van een wapen stilstand. Hoe gewichtig zulk een tot stand komen ook is, omdat er dan ten minste geen gewonden en dod_r. meer zijn te betreuren, althans voorlopig niet, zulk een bestand betekent nog allerminst vrede, en de eigenlijke moei lijkheden komen daarna eerst aan de orde, zoals we ten duidelijkste in Genève met betrekking tot Korea zagen. Na de destijds moeizaam tot stand gekomen wapenstilstand aldaar, zijn de internationale politieke onder handelingen tot sluiting van vrede in Genève zo radicaal mogelijk mislukt. Dit behoeft niet te verbazen, want de Grote Vier lijden aan hetzelfde on geneeslijke euvel als de Verenigde Naties, een euvel dat voor deze laatst genoemden een vitium originis isde basis is in beide gevallen de naakte, rechtloze, onredelijke en onzedelijke macht van het immorele z.g. „recht" van de sterkste, een macht dus, niet als dienaresse van het recht, maar in de rol van onbeperkt alleenheerseres. Op die basis kan van een werkelijke oplossing van bestaande moeilijkheden, die geleid hebben tot het bloedig ge weld van oorlog, nooit worden gespro ken daarop kan van een ontwarren van de in de war gelopen knoop nooit FEUILLETON door HENK VAN HEESWIJK 49 Het duurde geen minuut, of de man schappen waren op de overvalswagen geklommen met tussen hen in de jon geman uit Doornenberg - de jeep bleef bij het posthuis staan - en de inspec teur nam naast de chauffeur plaats. Onmiddellijk vertrok men door de stille stad naar de bewuste steeg. In de nabijheid werd de wagen gepar keerd en de acht politiemannen gingen met de inspecteur en Joop naar het pakhuis, waar tot Joop's onuitspreke lijke opluchting de Peugeot van de graaf nog stond. „Hier is het pakhuis dat opgetekend stond in het boekje," zei Joop. De inspecteur knikte. „Een pand, dat we al enige tijd in de gaten hou den. Wellicht kunnen we ditmaal een sprake zijnnaar het voorbeeld van Alexander de Grote met de Gordiaanse knoop, kan er slechts sprake zijn van doorhakken. En zo krijgt men dan een mislukt Salomo'i oordeel, waarbij het kind wèl wordt in tweeën gehakt, zie Korea en Vietnam. Van een de moei lijkheden ontwarrende, oprechte, recht vaardige vrede kan zo nooit enige sprake zijn. Toen dan ook in Genève het tot stand komen van vrede in Korea radi caal mislukte, werd dat wel betreurd, maar het bracht feitelijk bij mensen en volken geen teleurstelling er werd blijkbaar terecht niet anders verwacht. De gedachte dat zodanige teleurstelling zou worden gewekt, be tekent een onderschatting van het ge zond verstand en het inzicht van mens en mensheid. Er bestond dan ook geen werkelijke spanning te dezen opzichte onder de mensen. Wel bestond die over de vraag of het zou gelukken, evenals het ten slotte zij het ook moeizaam gelukt was in Korea, het vuren te doen sta kes., irr Indo-China. Aanvankelijk beten natuurlijk de Grote Vier hierop hun tanden stuk en een mislukking stond vlak voor de deur. Met kunst en vliegwerk is het tenslotte nog op het uiterste nippertje gelukt een bestand te bereiken. Maar hier lagen de kaarten voor het tot stand komen daarvan dan ook veel gunstiger. Hier was sprake van een oorlog tussen twee partijen, waarvan er een, Frankrijk volkomen au bout de son latin was. Als er ooit een oorlog is verloren, dan is het deze door Frankrijk verloren oorlog; en al verklaardeMendes France dat Frankrijk nooit zou capitu leren, het was met Frankrijk reeds zo ver gekomen, dat het zelfs genoegen moest nemen met „wrede" voorwaar den het alternatief was zo goed als zeker na talloze en nutteloze offers, te worden vernietigd. Er moet dus worden gekozen tussen capitulatie of een daarmede practisch ongeveer gelijkstaande wapenstilstand de tegenstanders waren geschoold ge noeg om met het laatste genoegen te goede slag slaan, jongens. Twee man blijven builen en twee man gaan naar de achterkant om te voorkomen dat ze langs die weg ontsnappen. De rest gaat met me mee naar binnen". De inspecteur liep naar de deur en klopte nadrukkelijk op het paneel, want een bel was er niet. Maar er werd niet op gereageerd. Misschien duurde het hem te lang, want hij gaf order een ruit stuk te slaan en een der po litiemannen kroop er door en deed na enkele seconden de deur open, waarna de rest naar binnen ging. Het was stil en donker in het muf ruikende pakhuis en de zaklampen van de politiemensen deden geen overbo dige diensten. Beneden vond men niets anders dan balen zout en soda, vaten zeep en lege kisten. Maar toen ze naar boven wilden gaan, kwam er iemand de trap aflopen waarschijnlijk afkomende op het gerucht. De man was in hemdsmouwen en keek heel verontwaardigd ioen hij de uniformen zag. „Wel verduiveld," begon hij woe dend, „wat zalle me nou hebbe?" nemen. De overwinning van die tegen stander is er niet minder volkomen om. Nu is het moeilijkste werk, het slui ten van een vrede, nog voor de boeg dit zal zeker worden vergemakkelijkt omdat een der partijen nauwelijks in staat zal zijn de wapens weer op te nemen. Hoe gelukkig ook dat de bloedige fase althans tijdelijk is stopge zet, er is geen sprake van dat we ook maar één stap nader zijn gekomen bij de enige vrede, die de mensheid kan baten de stabiele, duurzaam blijvende, de oorlog principieel verwerpende en definitief uitbannende universele staat kundige vrede. Geen enkele stap zelfs We kunnen bij het nieuwe bewijs van onvermogen, dat Genève ons bood, om in het belang van de gehele mens heid in dit wereldbestel te geraken tot een georganiseerde vreedzame wereld gemeenschap met uitbanning van de oorlog, slechts herhalen, dat er slechts één weg is om de oorlog „af te schaf fen", de weg van Wereldfederalisme, de weg van organisatie van de wereld als geheel tot een rechtsorde ana loog, niet identiek aan de staats rechtsorde, met een wereldregering, een wereldvolksvertegenwoordiging, wetgevende-, uitvoerende- en recht sprekende macht, gesteund door een internationaal politie-apparaat, gepaard met volledige oorlogsontwapening der staten, die souverein blijven binnen hun grenzen. Dit is het alles beheersende vraag stuk in de wereld, en niet alleen t.a.v. oorlog of vrede, maar niet minder ten opzichte van alle werkelijke belangen van de mensheid, o.a. voor de afdoen de bestrijding van de ondervoeding, waaraan de halve wereld lijdt. Maar, dit vraagstuk, hoe klemmend ook, en ondanks de fatale mislukkingen om op internationaal politiek gebied iets wezenlijks tot stand te brengen, ondanks de duidelijke taal die de feiten spreken, dit vraagstuk is negen jaar nadat het wapengeweld van de tweede wereldoorlog zweeg, nog door geen enkele officieel verantwoordelijke in stantie in de wereld aan de orde ge steld. De inspecteur belichtte hem en ant woordde op dezelfde toon „Een beetje minder, Dirk. We kennen je zo lang zamerhand. Vertel ons maar eens gauw waar je kornuiten zijn, dat be spaart ons het zoeken „Klets," bromde de ander, hoewei hij toch geschrokken was; „ik ben al leen thuis". „Zo?" spotte de politieman, „is dit je thuis tegenwoordig? Enfin, op de Amstelveenseweg had je het niet veel beter. Maar sprookjes moet je maar eens op een andere keer vertellen. Er staat een wagen voor de deur. Waar is de eigenaar?" „Weet ik veel," antwoordde de an der. „ik lag al in bed en werd wak ker van het lawaai". Op ditzelfde ogenblik klonken er re volverschoten. „Dat is aan de achterkant," siste de inspecteur. „Vlug! Twee man er heen voor assistentie!" Zo snel ze konden verdwenen twee agenten naar buiten. „Dirk, ik denk dat je er dit keer weer eens gloeiend bij bent, beste jongen," zei de inspecteur, zich weer En het is zeker, dat bij ons anachro nistische immers 5000 jaar lang in wezen geheel onveranderde wereld bestel, vroeg of laat oorlog onvermij delijk zal zijn. Zolang we dit niet inzien is onze toekomst en die van onze kinderen hopeloos en zonder enig perspectief en kunnen wij aan die kinderen niet anders nalaten dan de lugubere erfenis van onze gespleten, verscheurde en ver trapte wereld, deels gedemoraliseerd en deels demoraliserend. Terwijl jaarlijks door de staten milli- arden bij milliarden worden „besteed" aan oorlog en oorlogsvoorbereiding en oorlogsnaweeën, wordt er nog steeds geen enkele cent uitgetrokken voor de ernstige bestudering van de vraag, hoe het mogelijk kan worden gemaakt de nobele doelstellingen van de Verenigde Naties vermeld in de Préambule van haar Handvest te verwezen lijken daarvoor bestaat zelfs bij deze hoge instelling zelve niet de minste aandacht. Hoe lang zullen we deze struisvogel politiek nog volhouden, en nog kunnen volhouden En hoeveel tijd zal ons nog worden gelaten om het roer om te gooien Wanneer zal het gezonde verstand en de moraal overwinnen Laten we indachtig zijn aan het oude Chinese spreekwoord „Het is later dan ge denkt". Nabij Kruiningerhaven komt een parkeerterrein Het komt herhaaldelijk voor dat automobilisten die een bezoek willen brengen aan Zeeuws-Vlaanderen, bij het veer Kruiningen-Perkpolder hun wagen willen laten staan om vanuit Perkpolder met de bus of een ander openbaar vervoermiddel dit deel van Nederland te bezoeken. Daar er bij Kruiningerhaven echter een parkeerterrein ontbreekt is men genoodzaakt zijn wagen mee naar Perkpolder te nemen, hetgeen dus niet strookt met de wensen van een deel van het publiek. De A.N.W.B. heeft zich hierover tot de Rijkswaterstaat gewend en kan thans mededelen dat het inderdaad in de bedoeling ligt een klein parkeer terrein aan te leggen bij het veerplein te Kruiningerhaven. tot de man op de trap wendende. „Je moest ons even aan de praat houden, hè? Opdat je kameraden er vandoor konden gaan. Maar ze hebben er niet aan gedacht, dat het huis omsingeld is. En ze zullen onderhand wel gepakt zijn". Toen liet de ander zijn masker val len. „Zo, inspecteur," antwoordde hij spottend. „Dan moet U maar eens be wijzen, dat ik er wat mee te maken heb. ik kan er niets aan doen, als Jan en alleman hier komt binnenlopen". „Nee, dat begrijp ik. Maar je groot handeltje in zout en zeep is een mooie camouflage geweest, Dirk. ik ben er bijna ingetrapt en ik begon al te ver- ondersteilen, dat je op je ouwe dag nog een ordentelijk burgermens wilde worden. Jammer, dat je geen ernst ge maakt hebt van je handeltje". Op dit moment kwamen vier agen ten in de deuropening met drie stevig geboeide mannen tussen hen in. Een van de politiemannen liep naar de in specteur, salueerde en zei triomfante lijk: „Inspecteur, alle drie de vogels geknipt en alle drie oude bekenden".

De Schakel | 1954 | | pagina 1