BURGERLIJKE STAND. Gemeente SCHOONDIJKE Over de maand Juni GEBOREN 3, Hubert Desiré, 2. van J. P. Marsille en O. Klein. 9, Lucia Cornelia, d. van J. J. Boekhout en L. C. Heijmans. 30, Johanna Francisca, d. van J. Frantzen en W. F. Anthonijsz. HUWELIJKEN 1, G. A. Cuelenaere, 29 j. en C. G. M. Dierikx, 30 j. 17, C. de Witte, 22 j. en P. K. Huigh, 23 j. 24, W. M. H. Vranken, 21 j. en E. A. de Gardeijn, 22 j. OVERLEDEN 16, R. P. Delnad, echt genote van M. Goedhals, 41 j. 19» M. Dieleman, wed. van M. de Jonge, 82 j. INGEKOMEN: 11, M.S. Poissonnier, echtg. van J. de Feijter, van Retran- chement naar Prinses Beatrixstraat 23. 14, A. den Hollander, van Rotterdam naar Dorpsstraat 90. 17, S. J. B. van de Geijn, van Druten naar Prinses Beatrixstraat 3. 29, P. A. Goedhals, van 's-Gravenhage, naar Lange Heren straat 39. 30, G. M. Ofterman en gezin, van Sluis naar W 84. VERTROKKEN C. G. M. Dierikx, echtg. van G. A. Cuelenaere, van W. 34 naar Biervliet, Koninginnepolder 16 24, E. A. de Gardeijn, echtg. van W. M. H. Vranken, van Tragel West 39 naar Sittard, Jans-Kamperweg 19. DUIVENSPORT. Duiven-Mij. „Nog Sneller" te Breskene. Uitslag prijsvlucht uit Chimay op Zondag 35 Juli. Jonge duiven. Los 7.30 u. Aankomst ie duif 9 u. 33 min. 53 sec., snelh. 1284 m. per min. 1, 52 A. Hamelijnck. 1 A. Bondewel. 3 H. Oosterling. 4, 13 Iz. Faas. 5, 10, 69 J. Wisse. 6, 16, 17, 29, 60 J. van Gijs. 7, 42 A. Haart- sen. 8 J. Quaars. 9, 47 A. Quaars. 11, 39 J. Vermeulen. 12 P. v. d. Walle. 14 de Jonge Az. 15, 68 J. Klaassen. 18, 27 J. v. d. Broecke. 19, 30, 32 C. v. Opdorp. 21, 25 A. d. Hulster. 22 A. Poppe. 23 A. de Meester. 24, 43, 44, 67, 70, 71 J. Risseeuw. 26, 34, 41, 46 L. Verstraete. 28, 33, 45 Rijkaart-Wiersma. 30, 31 J. Maas. 35 Verm.-Verd. 36, 48, 53 A. v. d. Voorde. 37 Dierx-Hartog. 38, 40 A. Boek hout. 49 J. Pleijte. 50, 64 en ie overduif P. Buize. 51, 58, 63 Versprille-K. 54 J. Quaars- L. 55 J. de Meester. 56 G. van Grol. 57 A. Ekkebus. 59 M. v. d. Broecke. 61 M. Faas. 62, 65 W. Fenijn Zn. 66 A. J. Verduijn. Idem oude duiven. 1, 6, 27, 30, 31 P. Buize. 2, 19, 20 J. Ris seeuw. 3, 14, 25 Faas Mz. 4 J. de Meester. 5, 9, 15, 22, 24, 29 Iz. Porreij. 7 Klaaijsen Zn. 8, 12, 13 J. Carels. 10 A. Haartsen. 11 J. Pleijte. 16 J. Wisse. 17 J. Vermeulen. 18, 21, 39 Iz. Quaars. 23 A. Bondewel. 26 Verm.- Verd. 28 A. de Jonge. 32, 33 J. Klaassen. 34 E. Pieters. 35 A. Boekhout. 36 A. Verduijn. 37 J. van Gijs. 38 Dierx-Hartog. ie overduif P. v. d. Walle. Duivenver. „Strijd in Vreda" te Groede. Uitslag prijsvlucht uit Chimay op Zondag 25 Juli. Oude duiven. Aankomst ie duif 9 u. 41 min. 43 sec., snelheid 1204 m. per min. i, 6 J. van Haneghem. 2, 7, 8 H. v. d. Hemel. 3, 10 J. van Driel. 4 H. Elfrink. 5 J. Stokkerman. 9, 12 P. de Visser. 11, 18 A. Bouwens. 13, 17 C. de Poorter. 14 J. de Roeck. 15 Ras-v. d. Wege. 16 D. Morel. 19 en ie overduif M. Robijn. 20 J. den Dekker. Idem jonge duiven. 1 Ras-v. d. Wege. 2, 9, 18 C. Brakman. 3, 26, 28 en ie overduif W. Fenijn Zn. 4, 10, 15 J. de Vlieger. 5 A. Bouwens. 6 J. Risseeuw. 7 J. van Haneghem. 8 A. Hendriks. 11, 30, 32, 33 G. Dusarduijn. 12, 25, 27, 29 L. v. d. Wege. 13 J. Frelier. 14 J. Merk. 16 J. van Hoeve. 17 I. Vermeulen 19,22,34,36 A. van Gijs. 20 J. den Dekker. 21, 35 G. Schautteet. 23 P. de Visser. 24 H. Elfrink. 31 J. Vermeulen. Zijn vermoeden bleek dus juist te zijn. In zoverre paste de legkaartMaar nu was hij besluiteloos. Hij moest oppas sen niet weer een stommiteit uit te halen. Als hij er alleen naar toe ging was het practisch zeker, dat hij gevaar liep neergeslagen te worden, aangeno men dat hij er in zou slagen binnen te komen, want wie weet hoeveel van die lui er zouden zijn. Nee, nu was de tijd gekomen om de politie in de arm te nemen. Met hetgeen hij nu wist, zou hij in staat zijn de dader te laten arresteren en de schilderijen te rug te krijgen. Die zouden er natuur lijk nog wel zijn, want de diefstal was, naar zijn berekening, nog geen drie uren van tevoren gepleegd. Juist, hij moest de politie hebben. Maar ais hij wegging bestond na tuurlijk de kans, dat de buit ergens anders heengebracht werd gedurende zijn afwezigheid. Aan de andere kant was het zo, dat hij hier ook niet kon blijven wachten tot er eindelijk eens een politie-agent zou passeren. Daar om moest hij het eerste risico maar lopen en zo spoedig mogelijk naar het politiebureau gaan. Plaatselijk Nieuws. Groede Raadsvergadering. De raad dezer gemeente kwam Dins dagavond in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester J. C. Everaars. Na het gebruikelijke openingswoord door de voorzitter kwam het belang rijkste punt van de agenda in behande ling. n.l. het asphalteren van de weg Groede—Oostburg, welke weg reeds sinds jaren verbetering behoeft. Reeds 24 Maart 1939 besloten G.S. een ont werp als bedoeld in art. 9 der Ter tiaire wegenverordening voor deze weg op het Tertiair wegenplan voorkomende onder No. 33, te doen opmaken door de Prov Waterstaatsdienst. Deze plan nen werden geheel uitgewerkt en be- stedingsklaar gemaakt. Tengevolge van de oorlogsomstandigheden kon het plan niet worden uitgevoerd. Na de bevrijding is door de Com missie van Beheer over deze weg her haaldelijk bij G.S. schriftelijk zowel als mondeling aangedrongen op definitieve verbetering van de weg, overeenkomstig de opgemaakte plannen. Op 14 April 1953 schreef het Col lege van G.S. dat voorlopig geen aan leiding gevonden kon worden de recon structie van deze weg te bevorderen. De Grindwegcommissie is tot de con clusie gekomen, dat de toestand on houdbaar is geworden en een oplossing gevonden diende te worden. De Com missie zag de oplossing in het aanbren gen van eer, slijtlaag op de bestaande weg. Bij G.S. blijkt tegen deze plannen in principe geen bezwaren meer te be staan, dit in tegenstelling tot hun stand punt neergelegd in het schrijven van 30 April 1948. Gerekend over een periode van 10 jaar bedragen de kosten van de weg- verbetering f 77.600,-, De rente en af lossing is geraamd op f 9 282,- p. jaar. Thans zijn de jaarlijkse onderhouds kosten van de weg f 7000,-. Door de weg te verbeteren kost dit per jaar f 2.282,- meer, een bedrag, dat alles zins verantwoord is gezien de grote voordelen aan een goede verbinding tussen de gemeenten verbonden. Het geen een verhoging van lasten betekent voor Oostburg van f 760,- en voor Groede f 1520,- omdat de kosten ge dragen worden door Oostburg 1/3 deel en Groede 2/3 deel, op grond van de gemeenschappelijke regeling van 1900. Het eerste jaar vraagt een totale uit gaaf van f 45000,-. Dus voor Oostburg f 15000,- en Groede f 30.000,-. Z.h.st. ging de raad met deze plannen accoord en besloot het bedrag van f 30.000,- te voteren. Voorts werd besloten een kasgeldle ning van f 30.000,- aan te gaan bij de bank v. Nederl. gemeenten. In verband met de raadsbesluiten, die inzake de weg genomen werden, diende de be groting 1954 gewijzigd te worden, welke wijziging de raad z.h.st goed keurde. Naar het Festival. Zondag 1.1. werd door de Muziek vereniging „E. M. M." te Groede deel genomen aan het festival te Oostende. De reis werd per bus ondernomen. Jammer dat ook hier de regen als spelbreker optrad. Joop liep de gracht weer op waar zijn wagen stond en aan een late voor bijganger vroeg hij waar het politie bureau was. Deze voorbijganger zou geen goede Amsterdammer geweest zijn, als hij niet in onvervalst Mokums had ge vraagd „Iets aan de hand, meester?" Joop daarbij nieuwsgierig aankijkend. „Een klein heibeltje. Een dronken vent is net thuisgekomen en wil de boel kort en klein slaan," loog Joop keihard. De ander was teleurgesteld, maar wees toch de weg naar het dichtst bijzijnde politieposthuis en Joop startte zijn wagentje om naar het aangegeven adres te gaan. Daar binnen gekomen stond een slaperige brigadier hem te woord. Haastig vertelde Joop, wat er in Döornenberg had plaatsgevonden. Dat hij door een toeval het adres te weten was gekomen en dat de wagen, die vermoedelijk het gestolen goed ver voerd had, in de Wijde Heisteeg stond. (Wordt vervolgd). Oostburg. Raadsvarf adering. De raad dezer gemeente kwam Dins dagavond in openbare vergadering bij een onder voorzitterschap van burge meester Mr. K. Hoekzema. Dhr. J. J. Leenhouts meende, dat de notulen van een vorige besloten zitting niet volledig waren. De heren P. J. v. Hee en E. Dekker bevestigden het door Leenhouts gesignaleerde feit. Onder de ingekomen stukken bevon den zich de goedkeuringen van G.S. van de raadsbesluiten toekenning tege moetkoming ziektekosten voor het ge- meentepersoneel en tot verhuur van de woning Schoolstraat 14 aan de heer H. J. Bronnenberg. De Directeur van de Centrale Dienst heeft een onderzoek ingesteld om tot een vast bedrag te komen verschul digd voor de aansluiting van de huis riolering op het gemeenteriool. Het bedrag is thans bepaald op f 55,-. Aangeboden werd de rekening van inkomsten en uitgaven van de ge meente over 1952. In dit verband merkte dhr. J. J. Leenhouts op liever te zien, dat de commissie belast met het onderzoek der rekening thans uit andere personen bestaat dan gebruike lijk, dit om een ieder in de gelegen heid te stellen om de beurt een ze kere mate van bekendheid te krijgen van de rekeningen. Dhr. J. J. Leen houts werd in de plaats van dhr. L. Schippers tot commissielid benoemd. Voorts bleek er weinig animo te be staan voor de functie van commissie lid, waardoor dan ook de beide oude leden, de heren E. Dekker en J. Ouwendijk werden herbenoemd. Ten behoeve van de bouw van het nieuwe gemeentehuis is een strook grond nodig van de Erven Erasmus. B. en W. stelden voor deze strook te onteigenen. Dhr. Dekker zag liever dat getracht zal worden tot een minnelijke schikking te komen. De voorzitter zei, dat dit ook in het voornemen van B. en W. ligt, maar dit raadsbeslit nodig is voor het geval in der minne niet geschikt kan worden aangezien een onteigeningsprocedure heel lang kan lopen. Dhr. J. Barendregt vraagt als jongste raadslid bijzonderheden over de strook grond. Spr. zou het zelf ook niet aantrekkelijk vinden in verband met het zonlicht, dat enkele meters achter zijn huis een hoog gebouw op getrokken zou worden. In verband met het achter de zuid zijde van de Zuidzandsestraat aan te leggen expeditiestraatje besloot de raad van de heren de Windt een strook grond aan te kopen ter lengte van een 9-tal meters en ter diepte van 3 meter. Na een uitvoerige discussie werd be sloten van de Erven J. Lanse een huisje aan te kopen gelegen aan de Hoekzak no. 18. B. en W. deden het voorstel op grond van het feit, dat het uitbreidingsplan ter plaatse sane ring van de bestaande woninkjes voor schrijft. De koopprijs bedraagt f 1650,-. De heren J. J. Leenhouts en P. J. v. Hee wilden geacht worden tegen te hebben gestemd. Het verzoek van het Comité Oost- burgse Vrouwelijke Vrijwilligers om een gemeentelijke subsidie in de kosten van een maandelijkse ontspanningsmiddag voor de ouden van dagen, kreeg een gunstig onthaal. Z.h.st. werd besloten de subsidie te verlenen. Het benodigde bedrag is f 10,- per maand. Z.h.st. werd besloten de weg Oost- burg-Groede te verbeteren door het aanbrengen van een slijtlaag, zoals door de Grindweg Commissie voorge steld. De totale kosten belopen over een periode van IO jaar f 77.600,-. Oostburg dient in de kosten, rente en aflossing 1/3 bij te dragen, Groede 2/3. Gezien het feit, dat er voor het nieuwe cursusjaar 43 leerlingen voor de openbare Ü.L.O. zijn ingeschreven dient de Ulo meerdere huisvesting te hebben. Daarom is het nodig de secre tarie, welke thans enige lokalen in de school gebruikt, naar elders te ver huizen. Na een levendige discusise werd besloten de secretarie onder te brengen op de zolderverdieping, terwijl de lo ketten voor het publiek op de eerste verdieping zullen blijven. Het verzoek van de Plaatselijke ge meenschap een gemeentelijke garantie ad f 1000,- te mogen ontvangen voor de door haar in te richten expositie van beelden, werd door de raad inge willigd. Dhr. E. Dekker wilde geacht worden tegen te hebben gestemd, ge zien de hoge kosten. Aan P. Barra werd grond toegewe zen voor de bouw van drie autoboxen. Voorts gaat de gemeente medewerking verlenen om de fonteintjes in de gang van de Chr. lagere en Ülo-school meer in overeenstemming te brengen met de hygiënische eisen. De kosten worden geraamd op f 350,-. Tijdens de rondvraag vraagt dhr. J. Barendregt of het niet mogelijk is de uitgegeven gronden voor woningbouw vlugger definitief toe te wijzen. De voorzitter zegt dat dit niet mogelijk is, mede gezien het feit, dat het kadaster tot over de oren in het werk zit. Voorts vraagt spr. naar de mogelijkheid hen, die daarvoor om financiële reden in aanmerking zouden komen en hun ver woeste woningen reeds zonder finan ciering herbouwden, in afwachting van deze financiering aan kapitaal te hel pen. De voorzitter zegt dat G.S. in deze duidelijk haar standpunt heeft bepaald en het derhalve geen zin heeft G.S. met een dergelijk raadsbesluit te benaderen. Dhr. W. C. F. de Coene heeft geconstateerd, dal verschillende vreemde dames door Oostburgs dre ven flaneren in wat spr. betitelde „on zedige kleding". Hij zag hiertegen gaarne opgetreden. De voorzitter zegde toe, te zullen nagaan of de politiever ordening optreden mogelijk maakt Hij is van mening dat de verordening wel zeer weinig textiel toestaat. Breskeng Oe muziek naar het Westland. Zaterdag zijn de Breskense muzi kanten op bezoek geweest bij de West- landse vrienden, de Maasdijkers, die een festival hadden georganiseerd ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan der muziekvereniging „Eendracht Maakt Macht" te Maasdijk. Hiervoor was ook de Breskense muziekvereniging „Uit het Volk Voor het Volk" uitge nodigd. Des morgens werd met de boot van half zeven vertrokken met een bus van de S B.M. Onderweg werd een kopje koffie gedronken in het Liesbos en werd ook nog in Rotterdam een uurtje gestopt voor een bezoek aan het winkelcentrum. Dat men het bezoek zeer op prijs stelde in Maasdijk, bleek wel uit het feit, dat reeds ter hoogte van Vlaar- dingen men met enige auto's de Bres- sianen tegemoet kwam. Bij aankomst in Maasdijk stonden dan ook alle gast vrouwen en -heren hun logé's reeds op te wachten bij de kleuterschool, in welk gebouw de voorzitter van „E.M. M.", de heer Vellekoop, de gasten hartelijk welkom heette. Des middags op het feestterrein, waar vele attracties waren, o.a. een draaimolen, schommel, schiettent, enz., sprak de burgemeester van Maasdijk vóór de aanvang van de concerten een openingswoord, waarbij hij in het bij zonder de Bressianen hartelijk welkom heette. Hij wees op de hechte vriend schap die er bestaat tussen Breskens en Maasdijk, voortgesproten uit de adoptatie destijds van de Breskense muziekvereniging door de Maasdijkse muziekvereniging „E.M.M.". De voor zitter van de Breskense muziekvereni ging dankte de burgemeester voor zijn hartelijke woorden, waarbij hij zeide, dat de uitnodiging om aan dit festival deel te nemen, spontaan door de muzikanten was aanvaard. Als geschenk voor dit jubileum en tevens als dank voor het vele, dat Maasdijk reeds voor de Breskense muziek heeft gedaan, over handigde hij aan de voorzitter van „E. M.M." een zilveren medaille met in scriptie, bestemd om aan het vaandel te hangen. Voorzitter Vellekoop, die hierna het woord voerde, beloofde dat voor deze medaille een ere-plaatsje aan het vaandel zal worden ingeruimd. Hierna volgden de concerten door de verschillende verenigingen. Een mooi vuurwerk besloot deze zeer geslaagde dag. Voor de Bressianen is dit bezoek aan hun vrienden een waar feest ge worden, waarbij allen vol lof zijn over het gulle onthaal. Uitgeleide gedaan door vele Maas dijkers vertrok men Zondagmorgen om negen uur voor een bezoek aan „Madu- rodam" in Den Haag, dat ieders be wondering had. Van hieruit werd naar Rotterdam gereden, waar in een zeer gezellig café-restaurant aan de stations- singel werd gegeten. Des middags werd op de terugweg naar huis ook nog een bezoek gebracht aan het sprookjes bos te Kaatsheuvel. De regen trad hier wel enigszins als spelbreker op. In de

De Schakel | 1954 | | pagina 2