CORSETTEN Voogr»éd" Vulpen r Welke school kiezen we straks voor onze dochter? ZONDER GELUK vaart niemand wel De schakel ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWSCH-VLAAN DER EN 9e Jaargang Nummer 497 Vrijdag 30 Juli 1954 Drukkers-Uitgeverij: Firma SMOOR DE HULSTER - Dorpsstraat 10 - BRESKENS - Telefoon 27 - Giro 358296 i? MEDISCHE Burchtstraat 13 OOSTBURG bezitten voor de materiële verzorging is het nodig, dat de getrouwde vrouw zich bewust is van de geestelijke waar den, die in het gezin besloten kunnen liggen. Ook zal zij geleerd moeten hebben er zich rekenschap van te geven, dat ook de taak in het gezin belangstelling voor en begrip van maatschappelijke toestanden en verhoudingen vraagt. Hiermee immers komen man en kin deren en zijzelf telkens in aanraking. Dit alles is ook van belang voor de grote groep van meisjes, die M.U.L.O. of middelbaar onderwijs hebben gevolgd en die daarna dikwijls een werkkring vinden, waarin geen sprake kan zijn van een tegemoetkoming in een alge mene vrouwelijke vorming. De landbouwhuishoudschool van wat grotere omvang kent een cursus, juist voor deze meisjes, de vormingsklas genaamd. Het ware te wensen, dat de ouders van veel 16 a 18-jarige meisjes deze in de gelegenheid zouden stellen deze éénjarige opleiding te volgen, ook al zou dan al een beroep zijn gekozen, waarvoor deze vormingsklas niet wordt vereist. Een jaar verlies in een verdere opleiding of bij het in functie treden in een beroep weegt dikwijls zeker op tegen hetgeen de meisjes hier voor haar verdere leven kunnen verkrijgen. Als er nog geen sprake was van beroepskeuze, dan biedt de vormings klas zelf daartoe dikwijls de mogelijk heid. Enige mogelijkheden van oplei dingen na de vormingsklas zijn die voor verpleegster, maatschappelijk werkster en lerares bij het huishoud- onderwijs in de stad of op het platte land. Keren we thans nog even terug naar de mogelijkheden van verdere opleiding voor de meisjes, die in het bezit zijn van het getuigschrift van de primaire cursus. Voor degenen, die een uitgesproken aanleg blijken te bezitten voor de naald vakken staat de opleiding tot huis- en costuumnaaister open. Deze opleidingen stellen de leerlingen in de gelegenheid om na het verlaten van de school een werkkring te zoeken, waardoor zij in eigen onderhoud kunnen voorzien. Aan sommige landbouwhuishoud- scholen is een opleiding tot kinderver- zorgster verbonden, waarvoor het bezit van het getuigschrift als huishoud- assistente nodig is. Na een speciaal hiervoor afgelegd examen kan men in aanmerking komen voor plaatsing als kinderverzorgster in een koloniehuis. Wijzen wij tenslotte nog op een nieuwe cursus, welke zich thans nog beperkt tot een gering aantal huishoud scholen in de steden en enkele land- bouwhuishoudscholen, nl. de driejarige vooropleiding tot lerares bij het Nijver heidsonderwijs. Degenen, die het getuigschrift van de primaire opleiding hebben behaald en die bovendien blijk hebben gegeven gaven te bezitten, welke haar geschikt zullen doen zijn als lerares bij het Nijverheidsonderwijs, kunnen tot deze cursus worden toegelaten. Een opsomming van verdere moge lijkheden moge hier achterwege blijven. Degenen, die voor de in de aanvang gestelde vraag komen te staan, advi seren wij eens te gaan praten met de directrice van een landbouwhuishoud school, wanneer men over de moge lijkheden van het landbouwhuishoud- onderwijs nader wenst te worden inge licht. INGEZONDEN Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Visserijdag 1954, Breskens Het is thans tot u, commissie's van straten en buurten, dat wij ons wenden, om thans de handen aan de ploeg te slaan en ons te steunen, om de visserij- dagen te doen slagen. Wel wetende dat het versieren van uw straten niet in dezelfde grootte kan geschieden, vragen wij dit ook niet van u. Wij vragen u van uw straat te maken wat er redelijkerwijze nog van gemaakt kan worden. Wij zouden gaarne zien, dat, zoals door onze commissie bij het bezoek aan u is gevraagd, elke straat minstens met één groep of één praal Verschijnt iedere Vrijdag Abonnementsprijs: f 1,10 per kwartaal; franco per post f 1,25 Prijs der advertentiën: 10 cent per m.m.; bij abonnement korting Advertenties met „brieven onder nr. of bij ons te bevragen" 10 cent extra, y (Slot) Tegen het eind van de cursus moet dan een beslissing worden genomen over het „en wat nu verder". In de meeste landbouwhuishoudscholen be staat de mogelijkheid tot opleiding als assistente in de huishouding, welke op leiding, aansluitend bij de primaire cursus, een jaar duurt. De in de vorige jaren opgedane kennis kan nu meer in de practijk worden toegepast, waar bij de meisjes tot grotere zelfstandig heid worden gebracht. Om een goede aansluiting te krijgen met de practijk tracht men dikwijls huisvrouwen te vinden, die bereid zijn de meisjes gedurende enige uren per week in haar huishouding te laten werken. Verwacht mag worden, dat in de toekomst gevraagd zal worden naar het bezit van het getuigschrift van huishoudassistente voor degenen, die worden aangesteld in de huishoudelijke afdeling van bepaalde inrichtingen, als b.v. ziekenhuizen, tehuizen voor be jaarden e.a. Opleiding tot assistente in de huis houding is ook mogelijk voor meisjes, die twee jaar M.U.L.O. hebben ge volgd. Daar hier nog geen sprake is geweest van scholing in de huishoude lijke vakken duurt de opleiding tot assistente voor deze groep twee jaar. De bovenomschreven opleiding tracht bij te dragen tot de vorming van de persoonlijkheid van de meisjes. Niet alle meisjes zullen in de toekomst een eigen gezin te verzorgen krijgen voor haar mag toch een ontwikkeling van de specifiek vrouwelijke kant van haar wezen van groot belang worden geacht. Daarbij mag echter niet uit het oog worden verloren, dat een ruime alge mene vorming nodig is, gericht op het besef, dat het meisje van nu de vrouw van straks zal zijn, die haar aandeel moet bijdragen aan de maatschappij waarin zij dan zal zijn geplaatst. Dit geldt evenzeer voor degenen, die in de toekomst de leiding zullen krijgen van een eigen gezin. De taak die de vrouw dan krijgt te vervullen, is een tweeledige de materiële en geestelijke verzorging van haar gezinsleden. Voor deze zo uiterst belangrijke taak zou een ieder goed voorbereid moeten zijn. Naast de vakkennis, die ze dient te FEUILLËTOK door HENK VAN HEESWIJK 47 Terwijl dit stormachtige toneel in de salon van „Ruimzicht" plaats vond als tragische slot-apotheose van het zo prettig begonnen verlovingsfeest, snel de de jeep met Joop achter het stuur in de richting van de hoofdstad. Op het ogenblik dat hij de salon verliet, had hij tussen zijn tanden ge sist„Dacht ik het niet Maar ik heb toch één fout gemaakt, ik had het deze nacht verwacht, niet nu reeds. Een zeldzaam brutaal staaltje, maar desondanks hoop ik je toch nog te achterhalen, beste vriend Joop was naar de plek gehold, waar hij de jeep verwachtte te zullen vinden. Het wagentje stond er ook, zoals Joop aan zijn vriend had opgedragen. In een minimum van tijd had hij de wa gen op gang en terwijl hij even een blik sloeg op de geopende garage ge durende de ogenblikken, dat de felle koplampen van zijn wagen dit gebouw beschenen, bemerkte hij dat de wagen van de graaf er niet meer stond. De jeep trok snel op en binnen en kele seconden had hij de smalle grint weg bereikt, waarover hij in een on verantwoordelijke vaart naar de Rijks weg stoof. Zijn rijvaardigheid, opge daan tijdens zijn dienst in Indië, kwam hem nu terdege van pas. Toen hij een maal op de Rijksweg reed en het dorp achter zich had, trapte hij de gaspedaal zo diep als hij maar kon. Hij was nu dubbel blij, dat hij de jeep vorige week geheel nagekeken had. De accu was pas bijgeladen, terwijl de motor uit elkaar was geweest en door hem was nagekeken. Dit was duidelijk merk baar, want de snelheidsmeter die nu ook weer functionneerde, liep naar de negentig, een snelheid, die hij nog nimmer met het oude wagentje had kunnen bereiken. Haast liefkozend streelde hij het stuur, want met deze snelheid zou hij misschien nog in staat zijn om de wagen van de graaf in te halen. Althans, als deze ook op weg was naar de hoofdstad. De verschillende dorpen werden in een snei tempo gepasseerd en hoe dichter hij Amsterdam naderde, hoe drukker het werd, zodat hij alle aan dacht nodig had om door het verkeer te komen, wat hem evenwel met zijn kleine wagen betrekkelijk gemakkelijk gelukte. Stom was hij geweest, verbazend stom. De diefstal van de schilderijen had hij verwacht. Maar zijn fout was ge weest, dat hij de burgemeester niet voor af in de arm had genomen. Weliswaar had hij er over nagedacht na het ge sprek in het park tussen de chauffeur en de graaf, maar hij vreesde dat deze bewindsman hem niet au se- rieux zou nemen, zodat hij zodoende geen effect zou hebben bereikt. Hij had echter, achteraf bekeken, wat meer vertrouwen moeten hebben in het ge zonde verstand van de burgervader Bovendien had hij verwacht, dat de diefstal eerst 's nachts zou plaats vin den. Daarom was hij ook van plan wagen uitkomt in de stoet. Deze stoet kan en zal dan iets moois worden en velen zullen er naar komen kijken. De hoofdstraten, van de ingang der gemeente tot de haven, moeten natuur lijk wederom een feestelijke aanblik hebben, daar moet toch zoveel mogelijk versierd worden. En vergeet niet, verlicht worden 1 Want dat was toch één van de grootste successen van de visserijdagen 1953, zoals wij weten. Dus, dames en heren van de straat- commissie's, de handen uit de mouwen en nu aan de slag om van de stoet „visserijdag 1954" een groot succes te maken, zodat wij krijgen een pracht van een stoet, een zee van licht en aantrekkelijke straten. Het comité zal u, indien gewenst, met raad en daad bijstaan. Dus aan de slag. Geachte redactie, Verzoeke beleefd plaatsing van onder staand stukje. We leven nog altijd in een tegen strijdige wereld. Tussen Breskens en Schoondijke wordt de rijweg verbeterd. Zeer toe te juichen. Op het parallel lopende land, beneden de dijk, wordt tevens een buizennet aangebracht. Voor dit net moest een stuk van het bouw land worden vrijgemaakt en een strook nog niet gerijpd koren werd wegge maaid. Deze strook kostelijk voedsel had nog ongeveer drie weken te rijpen. Mijnheer de redacteur, nu is mijn vraag had de uitvoerder van dit werk niet deze drie weken kunnen wachten, dan had men de oogst kunnen binnen halen en de boer zou dan misschien ook milder gestemd zijn geweest. De uitvoerder zou nu aan kunnen voeren, dat een dergelijke graafpartij in de zomer moet gebeuren, ir. de winter is dit niet mogelijk. Maar aangezien we momenteel een winterse zomer hebben, zou het weer over deze bewuste drie weken wel kunnen verbeteren, want slechter als het geweest is, kan het niet. Mijnheer de redacteur, dankend voor de plaatsruimte. Vlissingen. C. L. Smoor de Hulster, Breskens geweest om na het feest niet weg te gaan, maar na afloop in de nabijheid van de villa op post te gaan staan. Dat de diefstal eerder plaats vond, was voor hem een misrekening. Evenwel prees hij zich nu gelukkig dat hij het blaadje met adressen uit het opschrijf boekje van de graaf in zijn bezit had. Ongetwijfeld was één dier adressen het doel. Binnen twee uren had hij de rand van de stad bereikt. Eenmaal in de bebouwde kom gekomen moest hij, ondanks het vergevorderde uur - het liep inmiddels al tegen twaalven - zijn vaart verminderen, want hij moest im mers rekening houden met eventueel verkeer uit de zijstraten. Het duurde echter geen kwartier, of hij had de Wijde Heisteeg bereikt. Op een be hoorlijke afstand van deze smalle straat zette hij de jeep neer, deed de deu ren op slot en in een zenuwachtige stemming wandelde hij naar de steeg. Toen hij de straat inkeek kon hij een kreet van vreugde haast niet weerhou den, want halverwege zag hij de wa gen van de graaf staan.

De Schakel | 1954 | | pagina 1