goede V ulpen Opraimingsfeest Minder-validen vragen om hulp ZONDER GELUK vaart niemand wel Land- en Tuinbouw P. T. T. Nieuwe koopjes Alle modellen van dit seizoen 1 De schakel ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWSCH-VLAAN DEREN 9e Jaargang Nummer 496 Vrijdag 23 Juli 1954 Drukkers-UitgeverijFirma SMOOR DE HULSTER Dorpsstraat 10 - BRESKENS - Telefoon 27 - Giro 358296 Verschijnt iedere Vrijdag Abonnementsprijs: f 1,10 per kwartaal; franco per post f 1,25 Prijs der advertentiën: 10 cent per m.m.; bij abonnement korting Advertenties met „brieven onder nr. of bij ons te bevragen" 10 cent extra, V Mogen wij U eens iets over de Vereni ging A. V. O. vertellen en over het werk door haar verricht Luister Enige tijd geleden werd het A.V.O.- bureau te Rotterdam bezocht door de timmerman B., die in verband met zijn lichamelijke toestand zijn oorspronke lijke beroep niet meer kon uitoefenen. De toekomst zag er dan ook niet hoop vol uit voor deze jonge man (36 jaar) en zijn vrouw, die aangewezen waren op ondersteuning van Sociale Zaken. De A.V.O. ging voor de heer B. aan de slag. En op een goede dag schreef hij een brief, waarin dit stond: „Wij voelen ons, aan de vooravond van een nieuwe phase in ons leven, zeer verplicht u te danken voor alle zorgen en moeite aan ons betoond. Zo'n verheffing uit een toestand zonder uitzicht is iets bijzonders, iets dat in grijpt, zo diep, dat het moeilijk te peilen is"y Deze vooravond was de avond, voor dat hij zijn keurig ingerichte sigaren winkel opende, waaraan de afdeling Rotterdam van de A.V.O. hem ge holpen had. Een Friese jonge vrouw (26 jaar), vrij zwaar minder-valïde door kinder verlamming, klopte bij de A.V.O.- ambtenaar in haar provincie om hulp. In de plaats harer inwoning was geen werk voor haar te vinden. De moeilijkheden, die er aan haar tewerk stelling vastzaten, waren vele. Die waren er evenwel om opgelost te wor den Dat werden ze ook. Want zij schreef enige tijd later„Zo u wel zult weten, ben ik de 15e Februari bij Y. te Z. begonnen. De eerste week is me best bevallen. Het zou dan ook ondankbaar zijn, als ik u dit niet liet weten." Derde geval. Dank zij het initiatief van de A.V.O.- ambtenaar voor Limburg werd te Roer mond een werkplaats voor minder- validen opgericht. Er werken thans 34 personen. Doel is, het verschaffen van productief werk, het scholen en omscholen van de tewerkgestelden en in het algemeen het weer arbeidsge schikt maken der langdurig werkloze minder-validen. Rotterdam, Friesland, Roermond. F I I L L E T O K door HENK VAN HEESWIJK 46 Op zijn gezicht bleef de gemoede lijke spotlach en hij antwoordde, uiter lijk onbewogen: „Waarschijnlijk zal hij de nacht bij dat familielid - een oom, naar ik meen - doorbrengen, om mor genvroeg weer terug te keren". Samen met de gastheer ging de burgemeester nog eens naar het ver trek, waar de diefstal had plaats ge vonden, maar nergens vond men ook maar één aanwijzing; de schilderijen waren normaal weggehaald. Het slot van de bibliotheekdeur was echter met een valse sleutel geopend. Waarschijn lijk had men gebruik gemaakt van een ioper, waarmede het de dader niet veel moeite gekost had, want het was een ouderwets slot dat gemakkelijk geopend kon worden. Drie geva'len uit de vele, die getuigen van A.V.O.-activiteit in ons land. De Nederlandse Vereniging A.V.O. Sociale Zorg voor Minder-validen plaatste in 1953, in samenwerking met haar 83 afdelingen en 69 adviesbureaux, 1050 minder-validen. In het particulier bedrijf vonden 532 een plaats, in overheidsdienst 73, in beschuttende werkplaatsen 233. 145 personen werden aan een eigen bedrijf geholpen en aan huisarbeid 67. Andere hulp werd nog verleend aan 3148 per sonen. De A.V.O. kan dit werk slechts doen met de steun van alle Nederlanders. Zij vraagt derhalve ook uw bijdrage, wanneer tijdens de nationale A.V.O.- collecte onze collectanten bij u aan kloppen in de week van 19-24 Juli a.s. Iedere tewerkgestelde minder-valide betekentwinst voor individu en ge meenschap 1 Let op de kalktoestand van uw grond. Met grote zorg gaan de Landbouw- laboratoria voort de toestand van onze cultuurgronden nauwkeurig te bepalen. Men vergelijkt de situaties van diverse jaren, bepaalt voor- en achteruitgang en dient met de verkregen gegevens de voorlichting. Jaarlijks worden grond monsters onderzocht op hun kalkge- halte. Voortdurend blijkt, dat de helft van onze zand-, dal- en veengronden niet voldoen aan de eisen die men ten aanzien van het kalkgehalte mag stel len. Tot welke grote productieverliezen deze ongunstige toestand aanleiding moest geven tonen al te vaak de proef velden aan. Een ander gebrek, dat zich gedurende de laatste 10 jaren voordoet is de behoefte aan magnesia. Terecht kent men daarom bizondere waarde toe aan kalkmeststoffen, die magnesiumgehalte bezitten. De wijze waarop de aanwezige stoffen tot een meststof zijn gebonden, is ook van belangzo kent men b.v. magnesia- poederkalk, waarin de kalk in twee bindingsvormen aanwezig is als kalk- hydraat en als koolzure kalk. Deze vdrm van samenstelling is voor de kalktoestand van de grond hierom zo belangrijk, omdat zij een volledige werking verzekert en de meststof voor zware en lichtere gronden geschikt Toen beiden weer terugkwamen in de salon zei de burgemeester, dat iedereen weer vrij kon gaan en dat diegenen die vertrekken wilden, dit zonder bezwaar mochten doen. Daar de feestvreugde door deze diefstal wreed vergald was en de leden van het strijkje eveneens aanstalten maak ten om te vertrekken, waartoe de gastheer bevel had gegeven, vertrok ken de meesten nagenoeg meteen. Al leen de graaf en een paar naaste bu ren bleven. De eerste hoofdzakelijk uit nieuwsgierigheid over het verloop van het onderzoek, de anderen om even tueel hulp te verlenen, als zulks nodig mocht blijken. Op aanraden van Greet was Fred ook gegaan. Hij leende een fiets van de tuinman met de belofte, dat hij haar de volgende morgen weer zou terugbrengen. De burgemeester overlegde met de gedupeerde bewoner, welke maatrege len getroffen moesten worden en ten slotte zei de eerste tot het meisje, dat nu treurig in een hoekje van de salon voor zich uit zat te staren: „Het maakteen fijne kalkmeststof zal de gewenste aanpassing van de zuurgraad zeer bevorderen. Het duidelijkst zal men echter de verbetering in de opbrengst kunnen constateren. Nieuwe radiozegels Binnenkort zal P.T.T. nieuwe radio zegels uitgeven, die, met inbegrip van de tekst, zijn ontworpen door de heer W. J. Rozendaal. Het zegel stelt een radiomast voor, van de top waarvan aethergolven uitgaan. Voorstelling, tekst en waarde-aandui- ding zijn in wit uitgespaard in een effen lichtblauw fond. Het zegel is uitgevoerd in offset en gedrukt, bij Joh. Enschede Zonen, Grafische Inrichting N.V. te Haarlem. De grootte van het zegel, dat op papier roet cirkeltjes watermerk werd gedrukt, is gelijk aan die der normale frankeerzegels dus 20,8 bij 25,3 mm. met een beeldgrootte van 17,8 bij 22,3 mm. De lichtbruine radiozegels van de uitgifte 1946 zullen voorshands geldig blijven. Bijzondere postzegels voor Nationaal Luchtvaartfonds Van 23 Augustus t/m 9 October a.s. zal P.T.T. een kleine serie van 2 bij zondere postzegels uitgeven met een toeslag ten bate van het Nationaal Luchtvaartfonds. De zegels zullen verschijnen in de waarden van 2 cent met een toeslag van 2 cent en 10 cent met een toeslag van 4 cent. De zegel van 2 cent stelt een jongen voor, die een model van een vliegtuig oplaat en is geelachtig-groen van kleur de zegel van 10 cent draagt de beel tenis van Dr. A. Plesman, luchtvaart pionier en een van de stichters van het Nationaal Luchtvaartfonds. De kleur van deze zegel is grijsblauw. Zij zullen t/m 31 December 1955 gel dig voor de frankering blijven. Voor een TT 1 Smoor de Kuister, Breskens spijt me erg, juffrouw Van der Berg, maar de omstandigheden zijn zeer in het nadeel van eh uw verloofde. Ik zie me daarom ook genoodzaakt om telefonisch de andere politie-instanties te waarschuwen met het verzoek hem aan te houden". Er kwam een hoongelach over de lippen van het meisje De burgemeester, die de jongeman wel graag mocht, maar in de eerste plaats politieman was, schrok een ogenblik. „Tenzij U een steekhoudende ver klaring kunt geven, die in onze ogen het plotselinge vertrek van de jonge man rechtvaardigt en wettigt Hoewel Greet van plan was om niet verder te gaan, gevoelde ze, dat ze nu, om haar verloofde te beschermen, niet langer mocht zwijgen. Ze stond op, kwam langzaam naar de graaf toe tot ze halverwege in het nagenoeg veriaten vertrek stond en zei toen op kalme toon: „Joop is in zijn jeep de vermoedelijke dader van de diefstal achterna". Haar vader lachte smadelijk en zelfs Wij zetten ons voort met HONDERDEN NIEUWE KOOPJES in: MANTELS JAPONNEN MANTELCOSTUUMS REGENMANTELS (ook Gabardine) JERSEY DEUX PIECES BLOUSES Enz., enz. Het is opruimingsfeest bij UW MODEHUIS COOSJE BUSKENSTR. 63, VLISSINGEN De bus van boot en trein stopt voor onze zaak BURGERLIJKE STAND. Gemeente BRESKENS over de maand Juni 1954 GEBOREN: 7, Wilhelmina Cornelia, d. van Huibregt Ruisten en van Jan netje Vader; 12, Ferdinandus Augusti- nus Philemondus. zn. van Albertus E. van Pamelen en van Alice L. van de Voorde; 18, Gilles Reinter Hendrik, zn. van Hendrik Vermeulen en van Johan na M. Provoost; 21, Magdalena Pieter- nella, d. van Jannis P. Catseman en van Klara M. Moelker; 23, Geertruida Jansje, d- van Cornells Bakker en van Nies J. Schouten; 29, Dina Adriana Maria, d. van Willem Neliise en van Pieternella S. Eversdijk. OVERLEDEN: 8, Maria C. Blaakman, oud 62 j., zonder beroep, wonende te Breskens, echtgenote van Jacob Ver gouwe; 15, Izaak van Male, oud 79 j.. zonder beroep, wonende te Breskens (overleden te Oostburg). HUWELIJKEN: 10. MattheusA.de Roo, oud 30 j-, wonende te Cadzand en Maria L. Bastiaansen, oud 24 j., wonende te Breskens; 15, Werner M. E. Gijzeis, oud 25 j., wonende te Sluis en Pieternella W. Bondewel, oud 23 j wonende te Breskens; 24, Willem Jong de burgemeester moest moeite doen om zijn gezicht in de plooi te houden. „En die vermoedelijke dader is?" „De chauffeur van de graaf!" Graaf Van der Waerde Horstkamp richtte zich hoog op, alsof hij plotse ling door een adder gebeten was. Zijn gezicht werd asgrauw en de woede sprak in zijn vernauwde oogpupillen, terwijl zijn knokige handen zich tot vuisten balden. Greet schrok een ogenblik van dit angstwekkend gezicht. Zo ongunstig als hij er nu uitzag, had ze hem nog nimmer gezien. Evenwel wist hij zich verder met grote krachts inspanning te beheersen. Hij keek het meisje met een van haat verwrongen .gezicht aan en siste haar toe: „Voor een dergelijke belediging zouden mijn voorvaderen U aan de beul overge leverd hebben om U te radbraken". Daarna wendde hij zich tot haar vader en zei op afgemeten toon: „Mijnheer Van der Berg, deze schandelijke bele diging treft niet in de eerste plaats mijn chauffeur, maar mij persoonlijk. Hoewel ik zeer veel hoogachting voor U heb, mijn waarde gastheer, spreekt

De Schakel | 1954 | | pagina 1