ontwerp, dat uiteindelijk uit de bus gekomen was, wat hij geen woning wetwoning, doch ook geen peperduur gebouw noemde, integendeel er ia een zeer stijlvol gebouw geschapen, met de juiate verhoudingen voor deuren, ramen, enz., terwijl de indeling van het gebouw uiterst practisch is uitge dacht. De heer ten Klooster ontwierp en schiep enkele zeer fraaie gevelstenen, terwijl de Ambachtsschool te Oostburg het zeer fraaie gemeentewapen ontwierp. De heer Heeze uit Leerdam ont wierp een zeer fraai gedenkraam voor de gevallenen uit de oorlogsjaren. De Commissaris opende tenslotte op zijn eigen joviale wijze met een geestige toespraak het nieuwe gemeentehuis, waarin hij reeds de voren aangehaalde verheugende mededelingen voor Bier vliet deed. De heer A. Hamers bracht als oudste raacKüd burgemeester Kostense warme hulde voor diens streven naar een nieuw gemeentehuis en wenste hem toe nog vele jaren in het nieuwe raad huis te mogen werken. Tot slot sprak ir. P. 't Hooft, die dankte voor de belangrijke opdracht en zijn gevoelens op uitnemende wijze in dichtvorm wist te vertolken. Door aardige Biervlietse meisjes werd de erewijn geserveerd, waarna de ge nodigden het gemeentehuis bezichtigden. Vervolgens begaf het gezelschap zich naar de fokveedag, waar de Commis saris de bekers aan de eigenaren van de kampioenen uitreikte. De Commissaris complimenteerde de voorzitter van de fokveedag met de prachtige collectie vee, welke aanwezig was op de tentoonstelling. De heren M. Kleinepier, ir. W L. Harmsen en de heren F. C. Vercraaije en L. Hooij- donk hadden een zware taak, om de prijzen toe te wijzen. Kampioen stier werd Peter van E. van Rumste te Biervliet, reserve kam pioen werd Wikjes Eduard van M. Geluk te Nieuwvliet. Kampioen koe Molle van J. Kouijzer, Biervliet. Reserve kampioen Corrie van A. Verhage- Hoste, Schoondijke. Kampioen vaars Reintje 46 van J. A. Basting te Retran- chemeat. De heer Kouijzer kreeg even eens de beker voor het beste handels vee aangeboden. Tot slot van de dag verenigden alle genodigden zich aan de maaltijd, waar nog verschillende redevoeringen werden gehouden. Des avonds concerteerden de Kon. Harmonie, de damesaangvereniging „Excelsior" en de accordeonclub „Flan- dria" op het marktplein. Da eerste Qraakmanooget binnengehaald. Zaterdagmiddag heerste er een ge zellige drukte. Al spoedig verschenen uit de vele verborgen plekjes de praal wagens, die de afgelopen weken met veel zorg waren opgetuigd. Allereerst waren er de versierde oogstwagens met het koolzaad uit de Brakman, de dor- sers, en gloednieuwe combine en ver der vele feestelijk opgetuigde wagens, die de stoet vergezelden. Neptunus legde voor zoveel menselijk vernuft het Intussen was er een paniekstemming ontstaan in de salon. Greet, die zich de woorden van haar verloofde herin nerde, verwonderde zich dus niet meer toen deze zich zo snel verwijderde. Ze ging naar haar vader, die versla gen op een stoei was neergevallen. „Vanavond om half acht ben ik nog in de bibliotheek geweest," zei hij mat „en toen hing alles nog op zijn plaats. En nu zijn de meeste en bo vendien de kostbaarste weg. Iemand heeft het slot geforceerd en is op deze wijze in het vertrek gekomen. Ik be merkte het al, toen ik de sleutel in het slot stak". De verwarring was algemeen De muziek zweeg en de spelers zaten nieuwsgierig te kijken. De burgemees ter, nu niet meer als gast, maar in de kwaliteit als hoofd van de politie, nam onmiddellijk het initiatief in handen. Hij keek de kring rond en zei kalm „Dames en heren, ik verzoek U allen hier te blijven. Dit is vanzelfsprekend geen verdachtmaking, maar uitsluitend een maatregel die 'onder de gegeven omstandigheden noodzakelijk is. Ik zal hoofd in de schoot en stond een groot deel van zijn territorium af. Zijn nimphen vonden dit blijkbaar niet zo heel erg en zaten het geheel verge noegd aan te zien. Willem Beukelsz demonstreerde zijn oude en nog steeds gebruikte uitvinding. De zangvereni ging had de klok 40 jaar terug gezet en was naar het land geweest. Negers dansten mee, terwijl vele jeugdwagens hun plezier met de nieuwe polder niet onder stoelen of banken staken. Ook Ceres werd in triumph meegevoerd. Bij de weide van de heer Calon aangekomen, werd het koolzaad uitge spreid op het zeil en met de „vlui" gedorsen. Er werd tot grote hilariteit wel eens een vlegel kapot geslagen, maar dat maakte de algemene vreugde nog groter. De kelen werden dorstig van het stof en burgemeester Kostense deelde met kwistige hand de borrels uit. Na dit ouderwetse dorsen volgde de nieuwe wijze van dorsen met een hypermoderne combine. Dit alles trok veel belangstelling en bezorgde vele omstanders plezierige uren. 's Avonds kwamen de Bietenbouwers het algemeen plezier vervolmaken. Al direct zat er de stemming in. Een mu zikale wedstrijd werd gewonnen door Aline Calon, die een enorm groot krentenbrood aangeboden kreeg. Met het Wilhelmus werden deze prachtig geslaagde feestdagen besloten. BURGERLIJKE STAND. Gemeente OOSTBURG Over de maand Juni. GEBOREN 1, Rudi René, z. van Th. B. van Kerschaver en M. M. Bogaard te Sluis. 3, Edith Rosanne Germaine, d. van H. J. Welvaert en R. G. van den Bossche te Aardenburg. 4, Josephus, z. van A. I. Beerens en J. Datthijn te Oostburg. 8, Willibrordus Theophilus Josepha, z. van G. C Buijsse en M. L. D. Verschueren te IJzendijke. 9, Matthe- us Philip, z. van B. Saya en Ch. Na- humury te Oostburg. 12, Gerardus ^fubertus, z. van H. Koens en M. L. Sijnesael te Sluis. 14, Rudy Helena, d. van W. Mahulette en J. Bimmul te Groede. 17, Elizabeth Jebbigje Hen driks, d. van J. Scholten en C. J. Padmos te Nieuwerkerk. 18, Johanna Cornelia, d. van H. J. Bronneberg en A. J. E. Riemens te Oostburg. 20, Ronald Menno, z. van H. den Hamer en A. Bergsma te Oostburg. 2i,Julien Maarten, z. van H. J. Schelstraete en M. M. du Bois te Oostburg. 22, Jozina, d. van J. Rikumahu en R. J. Kalaij te Aardenburg. 24, Jeannette Ria, d. van P. H. Koens en I. M. Minnaert te Schoondijke. 29, Cecilia Marcella Maria, d. van J. Faes en M. A. van de Velde te Oostburg. OVERLIJDEN 5, Hubregt Pieter Hubregtse, 65 jaar, te Zuidzande. 15, Izaak van Male, 79 jaar, wedn. van M. J. Salomé te Breskens. 16, Regina Prudentia Delnad, 41 jaar, echtg. van M. Goedhals te Schoondijke. 19, Fran- cina Catharina Legrand, 66 jaar, wed. van A. Luteijn te Oostburg. 18, Nathalie een paar van mijn veldwachters laten komen om een onderzoek in te stel len. Gaat U allen rustig zitten". Op dit ogenblik keek de graaf veel betekenend de kring rond en zei op smadelijke toon: „Ik vrees, mijnheer de burgemeester, dat uw voorzorgs maatregel overbodig, althans te laat genomen is. Het komt me namelijk heel eigenaardig voor, dat de verloofde van de dochter des huizes plotseling verdwenen is!" Een donderslag bij heldere hemel had geen grotere uitwerking kunnen hebben dan de woorden die de graaf zoeven geuit had. Hij keek met een grijnslach op zijn nu onsympathiek ge zicht naar Greet, terwijl hij rustig een sigaret aanstak. Was het verbeelding, of zag ze triomf in zijn blik? De anderen keken elkander ver schrikt aan en de ogen van de gast heer zochten die van zijn oudste doch ter. De bedekte beschuldiging van de graaf had tengevolge, dat een hoog rode kleur op haar wangen kwam. (Wordt vervolgd) Hamerlijnck, 67 jaar, wed. van H. Coolz te Aardenburg. HUWELIJKEN I, Adriaan Mattheus Kunst, 27 jaar, te Zuidzande en Maatje Scheele, 27 jaar, te Oostburg. 3, Cyriel van Hijfte, 24 jaar en Helena Pieter- nella Wage, 20 jaar, te Oostburg. FILMNIEUWS Luxor Theater te Breskens vertoont op Zondag 11 Juli de meesterlijke film „Levend ingemetseld". In het duivels- kasteel Maletroit vinden onmenselijke misdrijven plaats. Een verhaal uit het 17e eeuwse Frankrijk met twee mees ters der gruwel, wreedheid en moord Charless Laughton en Borris Karloft. Toegang 18 jaar. Aanvang der voor stelling om 8 uur. Wij staan aan de vooravond van de wed strijden om de grote prijs van Nederland en gezien de grote belangstelling te Francor- champs op Zondag 4 Juli j.l., verwachten we ook langs het circuit van Assen een record aantal toeschouwers. De organisatoren hebben zich de deelname weten te verzekeren van de officieële ploegen van Norton, A. J. S., M. V., Guzzi en N. S. U. Daar zullen nog bijkomen Gilera, B. M. W. en D. K. W., zodat het wel vast staat, dat de wedstrijden een interessant en spannend verloop zullen hebben. In de 125 cc klasse wordt, evenals tijdens de T. T. op het eiland Man, een hevig ge vecht verwacht tussen N. S. U. en M. V. In de kwartliter klasse wist de Duitser Werner Haas op N. S. U. voor het eerst in de ge schiedenis van de T. T. de wedstrijd op Man te winnen met een snelheid van meer dan 145 km. per uur. Deze renner, die vorig jaar te Assen zegevierde in de 125 c. c. klasse en ook nu weer aan de start zal verschijnen, zal ongetwijfeld de nodige aandacht opeisen. De aantrekkelijkste wedstrijden zijn meestal die in de 350 en 500 cc klasse en de renners als Ray Amm, Anderson, Kavanagh, Loren- zetti, Duke en Armstrong staan er borg voor, dat ze de overwinning niet zonder meer zullen laten wegkapen, wat de felheid, waarmede gestreden zal worden, ten goede zal komen. Hun, die voornemens zijn de lange reis naar Drente's hoofdstad te ondernemen raden wij aan tijdig van huis te gaan, aangezien in verband met de enorme verkeersdrukte reke ning dient te worden gehouden met vertraging. Tot slot vermelden we nog de dagindeling: 10.15 uur start 250 cc klasse over 10 ronden ia,— 35° cc 12 14,05 125 cc 7 15.45 5°° cc België. Zij, die dit weekeinde niet in de gelegenheid zijn naar Assen te gaan en toch van motor sport willen genieten, worden hiertoe in de gelegenheid gesteld door de A. M. C. Schelde- bloem te Oudenaarde. Deze club organiseert n.l. a.s. Zondag de internationale motorcross van het Vijverpark te Wannegem-Lede. Naast de Belgische vedetten Mingels, Bae- ten, Leloup en Jansen, zullen aan de start verschijnen de grote Engelse cracks Stone- bridge, Ward, Hall en Draper. DUIVENSPORT. „De Getrouwe Duif" te Cadzand Uitslag prijsvlucht uit Limoges op Zaterdag 3 Juli. Los 7.30 u. Aank. Ie duif 15 u. 24 min. 24 sec., snelh. 1343 m. per min. 1, 2 A. de Putter. 3 P. C. de Meij. 4 W. van Acker. 5, 6 en le overduif J. Louweret. 7, 9 J. Vasseur. 8 A. Mabelis. Uitslag prijsvlucht uit Chiny. Oude duiven, Los 9.24 u. Aank. le duif 12 u. 36 min. 6 s.. snelheid 1184 m. per min. 1, 11 A. de Putter. 2 Gebr. Goossen. 3, 8 P. C. de Meij. 4, 6 Iz. de Neef. 5, 13 Iz. Porreij. 7 J. A. Vasseur. 9 L. Fremouw. 10 J. Vasseur. 12 A. Mabelis. 14 en le overduif A. Vasseur. Idem jonge duiven. 1, 13, 14 A. Duininck. 2 A. P. Vasseur. 3, 12 J. Vasseur. 4, 6, 15, 18, 19 M. v. d. Plasse. 5 Misilje. 7, 17 en le overduif Iz. v. d. Vijver. 8 A. Fremouw. 9 A. de Putter. 10, 16 M. de Roo. 11 J. A. Vasseur. Plaatselijk Nieuws. Groede Geslaagd. Aan de Rijks-universiteit te Utrecht slaagde voor het candidaatsexamen tandheelkunde, de heer H M. Govaert alhier. Schoondijke Uitstapje. De leerlingen van de landbouw- huishoudscholen te Schoondijke en Axel maakten een trip naar Dinant. Ook Brussel en Namen werden aangedaan. Sportwedstrijden. Tijdens de Schoondijkse kermis van 9-12 Juli zal men van verschillende sportwedstrijden kunnen genieten. Voor Zondag staan er voetbalwed strijden op het programma. Maandag zijn er wieier- en atletiekwedstrijden. Men heeft nl. beslag weten te leggen op alle winnaars van de diverse kermis- koersen in West Z.-VL, te weten, de Belgen Minne en Verplaetse, Jan Ko ning, P. de Bruin, v. d. Pluijm en M. Cuijten, dus vier sterke Brabanders en dan de Zeeuwen J. Westdorp, C. Oost hoek, Th. van Wijchen en P. van der Lijke. Laatstgenoemde, die reeds in diverse rittencoursen van zich heeft doen spreken, zal nu ook eens voor eigen publiek moettn laten zien wat hij waard is. Deze zeer sterke jongens zullen elkaar meten in 1 km. tijdrit, afvalkoers, achtervolging en een koppel- koers met volgende koppels, Minne Verplaetse, De BruinKoning, J. West dorpv. d. Pluijm, P. v. d. Lijke Cuyten, WijchenOosthoek. Tussen deze nummers zijn dan nog enkele athletieknummers met als hoofd nummer 1500 meter hardlopen, waarop de jeugdige Middelburger Cujé zal moeten bewijzen, dat hij ook in Schoon dijke in staat is om van de oudere Staf Dobbelaere te winnen, wat altijd een zware opgave is. Oostburg Auto-ongeval. Op de weg Oostburg-Draaibrug, ter hoogte van „De liter", slipte Zondag middag een personenauto, bestuurd door de heer de R. uit IJzendijke, ten gevolge van het gladde wegdek. De auto reed tegen een boom en werd zwaar beschadigd. De bestuurder werd met enkele lichte verwondingen in het ziekenhuis opgenomen. Wielerwedstrijd. Na een prettige sportieve en spannende strijd wist de veelbelovende renner P. de Bruijn uit Roosendaal beslag te leggen op de eerste prijs van het internationaal wieier cri terium over 100 km. te Oostburg. De wedstrijd werd georganiseerd door de wielersportclub „Luctor et Emergo" te Oostburg. Burgemeester Hoekzema sprak voor de aanvang een kort woord, waarin hij de orga niserende vereniging dankte voor het initiatief dat ieder jaar weer opnieuw genomen wordt, om Oostburg een prettige sportieve dag te bezorgen De burgemeester loste het startschot waarna er 32 renners snel vandoor gingen. Er werd in een behoorlijk hoog tempo gere den, wat waarschijnlijk kwam door het slechte weer. De renners reden zich warm. Na een twintigtal ronden kwam er tekening in de strijd. Er waren toen nog 24 renners in het veld, terwijl een kleine groep uitgelo pen was. Van Looijen en Verplaetse zaten een paar honderd meter voor, doch konden niet meer voorkomen, omdat het langgerekte peloton was gaan jagen. In de 30 e ronde lag het rennersveld weer bijeen. Konings uit Breda probeerde er tussen uit te trekken, doch Westdorp en Van Looijen trokken er achteraan. Na een 40 ronden lag Konings weer alleen op kop, doch hij werd op korte afstand gevolgd door 5 renners. Voor zoveel overmacht moest hij wijken. Met nog een 10-tal te rijden ronden, liep de Bruijn uit, gevolgd door De Vrie uit België. Na een spannende strijd werd de einduitslag als volgt: i, P. de Bruijn, Roosendaal. 2, P. de Vrie, (B.) 3, Verplaetse (B.). 4, J. Westdorp, 'sHeerenhoek. 5, J. Lescrauwaert, St. Andries (B.). 6, L v. d. Pluijm, Dussen. 7, J. Ko nings, Breda. 8, W. Looijen, Steenbergen. 9. W. Franken, Tilburg. 10. J. Maas, Wouw. Cadzand Uitslag aanbesteding. Dinsdag j.l. werd door het archi tectenbureau J. Jansen te Breskens het bouwen van een landbouwschuur voor de heer A. I. Leenhouts aanbesteed. Dw uitslag was als volgt J. Hiïmmekam, Oostburg f 13.100 C. Cortvrierdt Zn., Sluis f 13.000 P. Simpelaar, Oostburg f 12.850 Jac. van Dale, Cadzand f 12.650 H. Verweij, Oostburg f 12.482 Iz. Bossand Zn., Oostburg f 12.480 A. Snoeren, Zuidzande f 12.460 Fa. v Kerkvoort Zn., Groede f 12.265 A. Focke, Cadzand f 12.015 Gebr. Visser, Breskens f 11.442 W. Hamelink, Cadzand f 11.412 De gunning is aangehouden. Uitstapje ouden van dagen. De ouden van dagen van Cadzand hebben Woensdag j.l. met een autobus een uitstapje gemaakt naar „De Efteling" te Kaatsheuvel. Aardenburg Zwembad In het zwembad alhier werden in de maand Juni in totaal 2386 baden ge nomen.

De Schakel | 1954 | | pagina 2