BRILLEN Bijna appelen-koningin ZONDER GELUK vaart niemand wel 33rülemaeiier" Land- en Tuinbouw Biervliet heelt feest gevierd. )E SCHAK ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWSCH-VLAANDER EN 9e Jaargang Nummer 494 Vrijdag 9 Juü 1954 Drukkers-UitgeverijFirma SMOOR <S DE HULSTER Dorpsstraat 10 - BRESKENS - Telefoon 27 - Giro 358290 Verschijnt iedere Vrijdag Abonnementsprijs: f 1,10 per kwartaal; franco per post f 1,25 Prijs der advertentiën: 10 cent per m.m.; bij abonnement korting Advertenties met „brieven onder nr. of bij ons te bevragen" 10 cent extra, Dezer dagen is op de Australische eilandstaat Tasmanië, welke veel appels produceert, de appelkoningin van het jaar gekozen. De jury stond voor een moeilijke taak. Tenslotte viel de keuze op mevrouw Helen Page. Maar ook onze 23-jarige landgenote mevrouw Juliana Out heeft een goede kans op de „appelkroon" van Tasmania ge maakt. July, zoals zij algemeen in haar woonplaats Huonville genoemd wordt, trok de aandacht van de jury, niet slechts door haar charme, haar leven digheid en haar vlugge geest, maar vooral ook door het succes dat zij, in de drie jaar van haar verblijf op Tas manië van haar emigratie naar Australië heeft gemaakt. In bijna volmaakt Engels, waarmee zij bewees hoe snel zij deze taal ge leerd heeft, vertelde July geëmigreerd te zijn omdat zij en haar man Hendrik in het overvolle Nederland geen voor uitzichten hadden om van het leven te maken wat zij er zich van voor stelden. Haar man was in Nederland in dienst van de K.L.M. en werkt nu als mechanicien te Huonville. Hun emi- gratiereis was tegelijk hun huwelijksreis. Zij gingen naar Tasmanië, omdat zij van deze eiland-staat niets dan goeds gehoord hadden en omdat zij het Teven op het platteland of in een kleine plaats als Huonville verkozen boven het leven in de stad „O ja, ik houd van mooie kleren" was Juliana's antwoord op een andere vraag van de jury. Maar zij voegde hier dadelijk aan toe dat zij toch heel zuinig leeft, omdat zij en haar man er voor sparen om over enkele jaren een vacantiereis naar Nederland te maken waar zij de wederzijdse ouders willen bezoeken. De juryleden verheelden hun ver bazing niet toen zij hoorden wat July alzo deed en gedaan had. Zij volgde eerst een opleiding als kapster, maar eenmaal op Tasmanië aarzelde zij niet om te gaan werken als appelinpakster. Hoeveel zij dan wel verdiende Enthousiast antwoordde zij pas nog een dag te hebben gemaakt van 6.10 pond en meestal wel 25 pond per week met dit werk te verdienen. „Nemen wij dan nu niet teveel van uw tijd in beslag vroeg één van de juryleden, over deze mededeling kenne lijk on' hutst. ffiUILLETOM door HENK VAN HEESWIJK 44 „Nou, ik denk dat de tank halfvol is". „Zo, nou, dat dacht ik al. Nou, vrij wel niemand heeft je zien binnenko men. Ga terug naar de garage en vul de tank tot de rand en doe meteen een paar bussen voor reserve achterin. En ook een bus olie. Dan kom je weer hierheen, maar de wagen zet je niet bij de garage". Nog grotere verbazing bij Fred. „Waarom niet?" „Vraag nu niet zoveel. Later zal ik het je wel uitleggen. Het is ook in jouw belang. Luister. Even voor de oprijlaan zich splitst in het weggetje naar de voorkant van de villa en de weg naar de garage, staat een oude eik. Daarnaast is een smai pad, vrij wel onzichtbaar, maar als je er op let OOSTBURG Op de grote appelpakkerij is July één van de snelste werksters. Zij krijgt 8d uitbetaald voor elke kist die zij aflevert. Zij vindt dit goed betaald, maar zij werkt dan in het hoogseizoen, dat in Huonville 12 weken duurt, ook van 's ochtends 8 uur tot 's avonds 9 uur. Buiten het seizoen kan zij het rustiger doen, maar July is er de vrouw niet naar om ook dan al haar tijd door haar huishouden in beslag te laten nemen. Buiten het inpakseizoen heeft zij nog een winkeltje dat voor neveninkomsten zorgt. Al ontging, haar dan ook ditmaal de „appelkroon" toch was Juliana blij hiernaar te hebben medegedongen. Zij had bij deze gelegenheid immers nog vele Tasmaniërs ontmoet met wie zij nog niet eerder kennis maakte. Een nieuwe vinding. Het transport van melk van boerderij naar afnemer en tabriek geschiedt al eeuwen op dezelfde wijze en wij kun nen aannemen, dat daarin ook in de komende honderden jaren weinig ver andering zal komen. Toch is er wel iets verbeterd in het melktransport, vroeger immers gebruikte men koperen melkkannen, die zó mooi waren, dat men ze nu dikwijls voor de sier in de stal zet. Maar deze bussen kregen snel deuken, oxydeerden snel en vergden daarom zeer veel onderhoud. Tegenwoordig vinden wij op veeteelt bedrijf, in de melkfabriek en bij de melkbezorger solide vertind ijzeren of zelfs wel aluminium melkbussen, die veel minder onderhoud vergen en min der snel butsen oplopen. Alleen het deksel en de busrand blijft een probleem. Een kleine deuk en het deksel past niet meer. Ook sluiten de deksels niet zo goed of de melk loopt weg, wan neer de bus omvalt. Sedert kort is nu een nieuwe toe passing op de markt gekomen, die deze bezwaren opheft, n.l. een rubber melkbusdeksel. Deze deksels zijn van een bepaa de rubbersoort gemaakt, waardoor ze niet door de melk aange tast worden, zelf geen schadelijke in- vind je het. Daai moet je de wagen achteruit neerzetten, zodat onmiddellijk weggereden kan worden. Je doet hem dicht en de deuren op slot. Zodra jd dat gedaan hebt, kom je binnen en geef mij de sleuteltjes. Zo, smeer hem. Morgen zul je wel begrijpen, waarom dit alles nodig is". Fred haalde zijn schouders op en verdween ongemerkt uit de salon. An nie zong een tweede lied en behalve Greet had wellicht niemand enige erg in dit intermezzo gehad. Greet echter keek haar verloofde met een blik van verstandhouding aan en even vonden hun handen elkaar, ten teken, dat ze hem begreep. Een klein half uurtje later kwam Fred voor de tweede maal en toen ze even bij elkaar waren, overhandigde Fred zijn vriend de sleutels. Daarna stelde Joop zijn vriend voor aan de verschillende gasten. Omstreeks tien uur - er was een bandje gehuurd dat in een hoekje, verscholen achter een paar palmen, musiceerde, dansten Joop en zijn meisje samen en hij fluisterde Greet vloed op de melk uitoefenen en be stand zijn tegen sterilisatie. Iets bijzon ders is dit niet, omdat men tenslotte de rubber al jaren gebruikt voor slangen van melkmachines, die goed schoon gehouden kunnen worden. Het voordeel van zo'n rubber deksel is duidelijk. Een deuk in de rand van de melkbus is onschadelijk, het soepele deksel sluit toch geheel aan. Het dek sel is zo geconstrueerd dat, wanneer de bus omvalt, het deksel niet door de druk van de melk van de bus wordt geduwd, maar juist vaster gaat zitten. Melkverlies is dus uitgesloten. Het op en afzetten van dit deksel geschiedt met één greep het levert minder pro blemen op dan met een slecht sluitend metalen deksel. In verschillende bedrij ven in België en ook in Nederland wordt het rubber roelkbusdeksel met succes gebruikt en het ziet er naar uit, dat vele andere fabrieken en boeren bedrijven zullen volgen, want dit melk busdeksel is een uitvinding, die men eigenlijk al 100 jaar eerder had moeten bedenken Biervliet heeft het afgelopen week einde op onomwonden wijze feestge vierd, zoals dat alleen maar in West Zeeuwsch-Vlaanderen mogelijk is. De aanleiding tot dit festijn was de ope ning van het nieuwe gemeentehuis op de markt, een grote opgezette fokvee- markt en een nog grootser opgezette festijn van het inhalen der eerste oogst uit de nieuwe Braakmanpolder. Ver volgens als slotstuk het bekende radio gezelschap „De Bietenbouwers", o. 1. v. Ger de Roos. Al deze feestelijkheden heeft Bier vliet gebracht in een gezellige feestroes, die ai Vrijdagmorgen begon, toen de tentoonstelling in de tent, welke op gesteld was aan de Havenstraat voor het publiek werd opengesteld. De heer L. M. de Die had van deze tentoonstelling veel werk gemaakt. Oude kaarten v. Biervlietoude geschriften, allen betrekking hebbende op Biervliet waren opgediept, en trokken veel belangstel- in: „Let eens op, de graaf smeert hem. Hij voert iets in zijn schild". „Zou je denken?" Om geen arg waan te wekken, bleven ze gewoon dansen, want Joop had bemerkt dat de graaf hem even had aangekeken. „Vast. Als ik soms straks onver wacht weg ben, maak je dan nergens ongerust over, zelfs al zou ik een hele tijd wegblijven". Ze keek een beetje onthutst naar het ernstige gezicht van haar verloofde. „Wat ben je dan van plan?" „Dat kan ik nog niet zeggen. Maar ik denk nu, dat mijn vermoeden juist is. Wacht rustig af eu wat er ook ge beurt, heb vertrouwen in me". „Maar dat spreekt toch immers van zelf," meende het meisje, hem innig in het gezicht kijkend. Onder deze bedrijven zat de gast heer gemoedelijk in een hoekje van de salon met enkele oudere mensen, in welk gezelschap zich ook de jongere burgemeester bevond, te praten. Na tuurlijk bereed hij zijn stokpaardje en het gesprek ging over zijn schilderijen verzameling. Ten slotte nodigde hij ling. Alles op een aantrekkelijke manier bijeengevoegd, was de tentoonstelling meer dan alleen maar een dorpsten toonstelling. Er zat grote regionale waarde in, die door het massale bezoek aan de tent onderstreept is. De voorlichtingsdiensten, als veeteelt, tuinbouw, landbouw en bijenteelt had den aantrekkelijke stands ingericht. Vooral de bijenteelt trok veel aandacht door een observatiekastje met bijen, waarin ieder de koningin der bijen kon bewonderen. Natuurlijk ontbrak foto en kaarten- materiaal niet, wat betrekking had op de dichting der Braakmanpolder en het in cultuur brengen van dit nieuwe grondgebied. De Commissaris der Koningin, 'jhr. A. F. C. de Casembroot, had veel belangstelling voor deze ten toonstelling en sprak er zijn grote be wondering voor uit. 's Middags om 2 uur werd het ge meentehuis door jhr. A. F. C. de Casembroot officieel in gebruik geno men. De prettigste mededeling voor Biervliet uit de rede der Commissaris was wel, dat Biervliet een belangrijk deel der nieuwe polder bij zijn grond gebied zal krijgen. De Braakman biedt voor de gemeente grote mogelijkheden. Ook de kwestie der aansluitende ver bindingen naar en van de Braakman polder zal zo spoedig mogelijk onder ogen gezien dienen te worden. Burgemeester A. P. Kostense sprak een kort welkomstwoord tot alle ge nodigden, onder wie vele hoofden van diensten, o.m. van Wederopbouw, Rijks- en Prov. Waterstaat, de gede puteerden de heren A. Schout, C. Ha- melinck en A. F. Lockefeer, de ont werper van het raadhuis ir. P. 't Hooft, ir. Bouman, de Rijkslandbouwconsutent, ir. M. Mommers, de Rijksbijenteelt- consulent, ir. W. L. Harmsen de Rijks- veeteeltconsulent, de oud-griffier der Staten, dr. B. D. H. van Teilegen, ir. M. de Vink van de Prov. Plan. Dienst, de heer Jeargens, inspecteur P.T.T. te Middelburg en vele anderen, die we hier door plaatsgebrek helaas niet allen kunnen noemen. In zijn openingswoord gewaagde Burgemeester Kostense van de grote moeilijkheden welke 9 jaren noodbe huizing voor de gemeente heeft mee gebracht en de grote dankbaarheid, nu aan alle ellende een einde is gekomen. Spreker was de architect van het ge meentehuis erg dankbaar voor het mooie enkele heren uit met hem mee te gaan naar de bibliotheek, waar de meest kostbare schilderijen hingen. Inmiddels was de graaf weer teruggekomen en stond nu ook bij dit gezelschap te luisteren. Dit alles was Joop niet ont gaan. Met argusogen volgde hij elke beweging van de adellijke gast. De heer Van der Berg verliet met zijn gezelschap de salon en de graaf volgde hem eveneens. Er gingen een paar minuten voorbij, waarna zijn aan staande schoonvader geagiteerd de sa lon binnenkwam, gevolgd door de an deren en boven de muziek uit klonk zijn stem, waarin een wereld van wanhoop en schrik lag: „Mijn kost bare schilderijen zijn ontvreemdEr is een inbraak gepleegd!" Joop liet zijn meisje los en uitte een verwensing. De gebeurtenissen na de uitroep van de gastheer, geschied den toen in een snel tempo. Joop ijlde het vertrek uit en verliet via de brede gang, tot grote verbazing van de huis knecht die juist met een blad gevulde glazen naar birfnen wilde lopen, de villa.

De Schakel | 1954 | | pagina 1