Ierse kunst FILMN1EUWS Zondagavond zal in het Luxor Theater te Breskens vertoond worden de spannende en romantische avonturen film, uitgevoerd in schitterende kleuren, „De banneling van Ballantrea". Een echte Errol Flyn-film, waarin hij een reeks avonturen beleefd op kaperschepen en in duels verzeild ge raakt en roekeloos vecht voor zijn geliefde. Kortom zich gedraagt zoals men van een romantische held mag verwachten. Toegang 14 jaar. Aanvang 8 uur. te Groede Waarmee komt Groede dit jaar voor de dag Dit is de vraag die het V.V.V. bestuur nog al eens gesteld wordt en dit is ook wel begrijpelijk. Onze zomertentoonstellingen zijn min of meer traditie geworden en vertoon den de laatste jaren een dermate hoog peil, dat de belangstelling hiervoor zeker gemotiveerd is. Toch moet men begrijpen dat men zo zonder meer maar niet steeds de beschikking krijgt over een collectie kunstwerken zoals die de laatste jaren in ons gemeentehuis werd vertoond Dit vereist medewerking en steun van vele zijden. Vele contacten moeten worden gelegd en relaties worden aan geknoopt. Dank zij de nauwe samenwerking met ons gemeentebestuur, prijzen wij ons gelukkig ook dit jaar te zijn ge slaagd. Door medewerking van het museum voor volkenkunde te Leiden en door het beschikbaar stellen van een ge deelte van het wereldvermaarde besit van de heer Ticotin uit Wassenaar brengen wij een tentoonstelling van Chinese, Koreaanse en Japanse kunst. Men kan hier kennis maken met het zeer hoge culturele peil van deze Oos terse landen vanaf de tijd van het begin onzer Christelijke jaartelling tot heden. Toen in onze streken nog de minst ontwikkelde natuurvolken zich moesten behelpen met de meest primitieve mid delen en voorwerpen was daar in het Oosten reeds een cultureel peil bereikt dat ook nu nog de volledige belang stelling onzer huidige generatie ver dient, terwijl juist in het heden met al zijn politieke en economische verwik kelingen en tegenstellingen tussen Oost en West, de belangstelling zeker naar deze expositie zal doen uitgaan. Zij zal ons een beeld pogen te geven van de cultuur in dit werelddeel en van het geestelijk en kunstzinnig streven van deze volken. Onze touristen en vacantiegangers uit binnen en buitenland hebben reeds enige jaren blijk gegeven van grote belangstelling voor onze zeer interes sante tentoonstellingen. Moge deze belangstelling zich ook nog wat meer uitbreiden onder de mensen in onze eigen streek opdat men deze gelegenheid aangrijpt om eigen geest en inzicht te verrijken. Dit is mede het doel van de organi satoren. voorzichtig bent Maar meer behoefde ze al niet meer te zeggen, want het volgende ogenblik voelde ze twee vurige lippen op haar lippen en was ze haar japon en haar zo zorgvuldig gewatergofde kapsel vergeten De grote salon, die alleen bij bij zondere gelegenheden gebruikt werd, leek herschapen in een bloemenpaleis. Gearmd gingen de verloofden langs de verschillende gevulde manden, tuilen en vazen. Er was een mooi bloemstuk van de burgemeester en zijn vrouw. Er was een bos prachtige najaarsrozen van het personeel van de brandweer. Per slot van rekening behoorde Joop toch ook bij hen! E11 de jongeman was er bijzonder door getroffen. Voorts van de graaf, van Annie, van Fred en ten slotte van verschillende mensen, ingezetenen, die Joop in het geheel niet kende. Greet lichtte hem in. „Deze seringen zijn van onze buur man, die kweekt ze zelf. Ja, bij het woord „buurman" kijk je een beetje vreemd, maar hij woont ook een haive kilometer van ons vandaan. Zijn land goed grenst aan ons park. En deze is van tante Greet uit Rotterdam, naar wie ik genoemd ben. Leuk van het Plaatselijk Nieuws. Waterlandkerkje Opening nieuwe weg. Onder grote belangstelling werd Dinsdagavond j.l. door de Commissaris der Koningin, jhr. de Casembroot, de nieuwe weg Oostburg-IJzendijke te Waterlandkerkje officieel geopend. De schaar werd de Commissaris op zeer originele wijze aangeboden door Denies Verstraete. De beide helften werden door estafettelopers uit IJzen- dijke en Oostburg naar het beginpunt van de weg te Waterlandkerkje ge bracht en daar bijeengevoegd door Denies, die deze aan de Commissaris aanbood. Onder de ere-boog, waarin een mooi toepasselijk gedicht was aan gebracht, verrichtte do Commissaris de opening, door het gespannen lint met een forse haal door te knippen. Burgemeester Verbrugge van Water landkerkje sprak een woord van har telijke dank, tot ieder die meegeholpen heeft aan de totstandkoming van de weg. Spreker schetste de lijdensweg, die nodig was om de 35 pCt., welke de gemeente zelf moest bijdragen, te bekostigen. Deze 35 pCt. zijn er ge komen, dank zij de royale bijdrage der omliggende gemeenten, o.m. Oost burg, IJzendijke, Aardenburg en het Vrije van Sluis, die het tesamen moge lijk maakten, dat de weg er uiteindelijk kwam. De heer C. Hamelinck wees op de hoge kosten van de nieuwe weg en de schuld, waarin hierdoor de gemeente is geraakt. De burgemeester zei met gemengde gevoelens over de nieuwe weg te gaan rijden, doch ook met gemengde ge voelens over de oude, bultige weg gereden te zijn. Spr. verzekerde echter de Commissaris dat men met een nieuwe weg alleen er nog niet is. Er hoort ook een fietspad bij. Een ver zoek van de drie betrokken gemeenten Waterlandkerkje, Oostburg en IJzen dijke overhandigde de burgemeester aan de Commissaris, die het verzoek lachende aanvaardde. De Commissaris antwoordde op zijn eigen geestige wijze„geen archief over een weg in onze provincie is zo groot als het dossier van deze weg". Een reeks jammerklachten van alle alle gemeentebesturen, die tenslotte zo erg werden, dat de leden van G.S. een bedeltocht hebben ondernomen langs de betrokken gemeenten, om de weg te kunnen financieren. Ook het door zettingsvermogen van de burgemeester heeft hier ook veel toe bijgedragen. Wie dit alles zou moeten betalen Wat betreft het fietspad antwoordde de Commissaris, dat er eerst andere wegen voor moeten gaan, doch dat dit pad er uiteindelijk wel zal moeten komen. Hij sprak tenslotte de wens uit, dat de weg zou mogen bijdragen tot een betere ontsluiting van West Z.-Vl. en tot meerdere welvaart der streek. De burgemeester van Oostburg, mr. K. Hoekzema, sprak tenslotte waar derende woorden aan het adres van Waterlandkerkje, dat door doorzettings vermogen de nieuwe weg gekregen heeft, welke eveneens een belangrijke verbetering is voor Oostburg. oudje. Nee, ze komt zelf niet. Ze reist niet meer, weet je? We gaan haar sa men eens opzoeken". En zo vertelde zijn meisje hem ver schillende dingen en telkens moest ze haar verloofde weer voorstellen aan nieuw binnen gekomenen. Tegen vijven verlieten de meeste bezoekers weer de villa. Slechts een klein aantal, waaronder de burgemees ter en zijn vrouw, bleef voor het diner, dat ditmaal met bijzondere zorg was klaargemaakt. Tijdens deze maaltijd werden de verloofden meermalen toegesproken en menige dronk werd op hun gezondheid en toekomst uitgebracht. Ja, Joop ge voelde zich gelukkig en hij zou dan ook volmaakt tevreden geweest zijn. als niet telkens dat eigenaardige geval in het park hem weer te binnen schoot. Aan de graaf zelf kon hij niets be merken. Deze voerde een gesprek met de vrouw van de burgemeester, die hij als tafeldame had; zij luisterde met belangstelling naar zijn verhalen. Hier uit bleek weer duidelijk, dat hij een man van de wereld was, die zich eerst recht op zijn gemak gevoelde op een feest als dit. Na het diner verzamelden de gasten Na al deze toespraken trokken de genodigden zich terug in het dorps huis, waar verversingen werden aan geboden. Ondertussen concerteerden de muziek verenigingen van Waterlandkerkje, IJzendijke en de Harmonie van Oost burg op de muziektent. De drumband van Oostburg zorgde voor een fleurige noot in het programma. Tot slot werd nog een groot vuurwerk afgestoken. Nieuwvliet Raadsvergadering- De raad dezer gemeente kwam Maan dagavond in openbare vergadering bij een onder voorzitterschap van burge meester J. C. Everaars. In zijn openingswoord wees de voor zitter op het feit, dat deze vergadering eigenlijk een extra-vergadering is. Op 30 Juni verloopt de termijn, dat de be groting 1953 gewijzigd kan worden, zodat de vergadering zeer noodzakelijk was. Van G.S. is de goedkeuring binnen gekomen op de door de raad vastge stelde aanvulling van de politieverorde ning inzake de bescherming van de plantengroei in de Zwarte Polder. Z.h.st. voldeed de raad aan het schrij ven van de Min. van Binnenl. Zaken de interimregeling ziektekosten voor de gemeenteambtenaren en beambten van overeenkomstige toepassing te verklaren. De maximale bijdrage is voor gehuwden f 66," en ongehuwden f 33,-. Eveneens besloot de raad de door genoemde Mi' nister voorgestelde vacantietoelage ad 2 pCt. van de jaarwedde evenals het Rijk aan de gemeenteambtenaren en -beambten uit te betalen over het jaar '54. De voorz. deelde het onderhoud mee, dat hij heeft gehad met de directeur van de S.B.M. over het rijden der bus sen naar Knocke door de kom der ge meente. Het speet dhr. de Grouw dat hij aan dit verzoek van Nieuwvliet geen gehoor kan geven, mede gezien het ge ringe gebruik dat van deze bus wordt gemaakt, waarbij nog gevoegd de grootte der bussen op de dienst Knocke, waar door het berijden der straten in de kom zeer bemoeilijkt zou worden. Wel zou de directeur bereid zijn in samenwer king met de gemeente op gezamenlijke kosten een wachthuisje aan de Prov. weg te plaatsen. De raad bleek voor dit laatste weinig te voelen. Afgewezen werd de subsidie-aanvrage van de Chr. Stichting voor School en Beroepskeuze in Zeeland, dit op grond van de gemeentefinanciën. Om dezelfde reden werd het verzoek van de Commissie Hygiëne voor het Kind in Zeeland om een gemeentelijke bijdrage ad f 0,50 per consult te mogen ontvan gen, afgewezen. B. en W. betoogden, dat Nieuwvliet een gemeente-geneesheer heeft die een jaarwedde ontvangt, al is deze ook klein. Gezien de ongewijzigde omstandighe den wees de raad ook het verzoek af van de Stichting Bevordering en Exploi tatie R.K. Vlassersscholen in Z.-Vlaan- deren om een jaarlijkse subsidie. De begroting 1953 werd z.h.st ge wijzigd. De post onvoorzien werd tot een klein bedrag teruggebracht. Tijdens de rondvraag informeert dhr. A. P. Aarnoutse naar de stand van za ken betreffende de open bouwplaats in de Dorpsstraat, welke in eigendom toe behoort aan de geëmigreerde heer P. Cruson. De voorz. zegt met betrokkene in correspondentie te zijn getreden om trent mogelijke minnelijke schikking. De onteigeningsprocedure blijft evenwel on verminderd doorgaan. Het zou immers te gek zijn dat de gemeente grote ka pitalen uitgeeft voor stratenaanleg en huizenbouw, terwijl in de Dorpsstraat zich weer in de salon. Annie zou zin gen, begeleid door haar vader, die, behalve als verzamelaar van schilde rijen, zich nu ook ontpopte als een behoorlijk pianist. En, Joop moest het toegeven, Annie zong verrukkelijk. Onder deze bedrijven was Fred bin nengekomen, vrijwel ongemerkt. Tij dens het applaus maakte Joop van de gelegenheid gebruik en nam zijn vriend eve., terzijde. „Zeg, Fred, hoeveel benzine heb je in de jeep?" De jongeman keek hem verwonderd aan. „Hoezo?" vroeg hij, niet begrij pend. „Waarom ik dit vraag zal ik wel een andere keer uitleggen,' antwoordde Joop ongeduldig. „Het is een kwestie van grote betekenis". (Wordt vervolgd). nog bouwgrond is welke om bebouwing vraagt. Daarnaast staat nog, dat betrok kene tien jaar de tijd heeft gehad op bedoelde plaats te herbouwen Zuidzande Raadsvergadering. De raad dezer gemeente kwam Maandagavond j.l. in voltallige zitting bijeen. Onder de ingekomen stukken bevond zich het bericht van goedkeu ring door G. S. van het raadsbesluit, waarbij aan de Ned. Herv. Kerkvoogdij een bedrag van f 5.276,27 wordt toe gekend in de kosten van de toren op de N.H. Kerk, waarvoor de gemeente voor be paalde doeleinden het recht van gebruik van die toren krijgt. Een verzoek van de stichting tot bevorde ring en exploitatie van R.K. vlassersscholen in Z.-Vlaanderen te Koewacht om subsidie, werd afgewezen, evenals een verzoek van het Z.-Vlaams Borgstellingsfcnds te Terneuzen om als lid toe te treden. Op voorstel van B. en W. werd met ingang van 1954 aan het dameskoor „Juliana" een jaarlijkse subsidie toegekend van f 100, Bij de rondvraag informeerde de heer Van Houte naar de riolering in de Kamerikstraat. De voorzitter antwoordde dat gebleken is dat de eerste aanleg niet best is geweest en dat thans deze leidingen afdoende verbeterd wor den. Getracht zal worden de eerste aannemer voor deze kosten aansprakelijk te stellen. De heer De Veij bracht onder de aandacht dat de sloper van het pand W 17 de res tante^ van de sloop niet heeft opgeruimd. De voorzitter zegde een onderzoek toe. Voorts informeerde de heer De Veij nog of door B. en W. verzoeken waren ontvangen om ontheffing van rioolbelasting. De voorzitter antwoordde dat geen verzoeken waren bin nengekomen en deelde mede dat de verorde ning ook geen mogelijkheid van ontheffing als door de heer De Veij bedoeld, kent. Schoondijke. Abr. Haartsen f Te Halfweg overleed op 73-jarige leeftijd onze bekende dorpsgenoot Abr. Haartsen. Zijn stoffelijk overschot is j.l. Dinsdag te Schoondijke ter aarde besteld. De overledene is lange jaren een actief lid geweest van de Mij van Ooft- en Tuinbouw en was een der steunpilaren van de afdeling Schoondijke. Oostburg. De heer M. A. Aalbregtse te Oostburg is benoemd a.s examinator voor de te Utrecht en Eindhoven af te nemen examens voor machineschrijven en stenografie. Wiatercours. Ter gelegenheid van de kermis te Oostburg organiseert de plaatselijke W. S. V. „Luctor et Emergo" op Maandag 5 Juli a.s. een course voor amateurs, waarvoor ongeveer 40 renners hebben ingeschreven w.o. de Zeeuwse renners J. Westdorp, C. Oosthoek en P v. d. Lijcke. Verder starien van Nederlandse zijde J.Hee- ren, Roosexidaal; J. Konings, Breda en F. Braat, baankampioen 1954. Er zijn prachtige premies en prijzen be schikbaar w.o. een mooie Pontiac beker. Groede Wandelsport. Op Zondag 11 Juli a.s. zal te Groede weer de traditionele wandelsportdag worden ge houden. Hieraan zal door wandelsportvereni gingen uit Walcheren, Oost- en West Z.-Vl. worden deelgenomen. Een en ander zal met muziek worden opgeluisterd. Geslaagd. Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht slaagde voor het tandartsexamen de heer J. B. F. Govaert te Groede. Uitstapje schoolkinderen. De leerlingen van de openbare lagere school te Groede hebben een uitstapje ge maakt. De reis ging naar Bergen op Zoom, waar de speeltuin werd bezocht en vandaar naar Kaatsheuvel, waar een bezoek werd ge bracht aan het sprookjesbos. Er werd geroeid en gezwommen. De terugreis ging eveneens via Bergen op Zoom, waar nog een verversing werd gebruikt. Ten zeerste voldaan arriveerde men weer in Groede. ingebruikstelling zuiveringsinstallatie. Onder grote belangstelling werd Woens dagmorgen ie Groede de zuiveringsinstallatie officieel geopend door Prof. dr. F. L. Polak, voorzitter van de z.g. commissie Polak. In de raadszaal van het gemeentehuis ont ving de burgemeester, de heer J. C. Everaars, alleereerst alle genodigden onder wie wij o.m. bemerkten Prof. F. L. Polak uit Utrecht, drs. H. de Lange, die eveneens zitting heeft in de Rijkscommissie voor werkverruiming, de heer C. Hamelinck, lid van G.S., ir. H. D. J. Swaters, hoofddirecteur der Prov. Wa terstaat, alsmede de ir. H. N. Coolman en J. A. Hofwegen, beiden districts-ir. van Prov. Waterstaat, ir. Lekkerkerker van het ir.- bureau van Hasselt de Koning, de heer M. Dooms, ir. van der Linden, ir. Vis van de Pzem, de heer W. A. Stufkens van de Prov. D.U.W.-commissie, alle raadsleden van Groede en vele anderen. De Burgemeester sprak hier een kort wel komstwoord. Na deze toespraak werd de kof fie aangeboden, waarna het gezelschap op de zolder van het raadhuis de verkeerstafel be zichtigde, die Groede's wachtmeester, dhr. A. L. van Ooijen, in vrije tijd vervaardigd heeft. De verkeertafel is prachtig speelgoed voor oud en jong; dat bleek wel, toen de geno digden „graag" om beurten de electr. treintjes en bussen lieten rondrijden en bedienden. Bij een botsing ging er een luid hoera op. Niet temin is deze verkeerstafel een uitstekend hulpstuk om de jonge kinderen enigszins wegwijs te maken in het verkeer. Het is de bedoeling dat er verkeerscursussen gegeven worden zowel voor de ouderen als jongeren. Wachtmeester van Ooijen oogstte erg veel succes met zijn verkeersmaquette waarop zelfs het zwembad niet ontbreekt. Vervolgens richtte het gezelschap zijn schreden naar de zuiveringsinstallatie. Hier gaf ir. Lekkerkerker eersKeen uiteenzetting over de werking der installatie, waarna de burgemeester aan Prof. Polak verzocht de handle om te draaien en de installatie in werking te stellen. Met groot genoegen werd aan dit verzoek voldaan en het aanvankelijk zeer onwelriekende water stroomde al gauw langs de installatie om na geruime tijd als helder water in de sloot te verdwijnen om te worden afgevoerd. Ook het slibbed werd in werking gesteld, zodat de gasten konden zien waar de meststoffen voor het land ach ter blijven. Hierna volgde een maaltijd in Het Vlaem- sche Duyn, tijdens welke de burgemeester dank bracht aan ieder die meewerkte aan de totstandkoming der installatie en de daarbij behorende werken. Als dank voor het werk der commissie Polak werd aan Prof. Polak een boekwerk aangeboden, waarin een groot aantal foto's van Groede zijn aangebracht. Breskens Visserijfeest 1954. Woensdag had in het Gem. ontspan ningsgebouw te Breskens een vergadering plaats voor een ieder, die medewerking wil verlenen aan een op te voeren openluchtspel tijdens het Visserijfeest op 14 en 15 Aug. a.s. De heer Wesselink, de schrijver van het openluchtspel, getiteld: „Zee en Schelde," gaf een duidelijke uiteenzetting van het spel, waarna alle aanwezigen hun medewerking tot opvoering toezegden. Geslaagd. Aan de Handelsavondschool te Middel burg slaagde voor de 5-jarige cursus mej. Saartje Risseeuw, Rijksweg, Breskens. Geslaagd. Aan de Universiteit van Amsterdam slaagde Dinsdag j.l. onze dorpsgenoot A. Ver sprille voor eerste gedeelte v. h. candidaats- examen in de Geneeskunde. Motorrijtuig geslipt. Vorige week Vrijdag is op de Rijksweg BreskensSchoondijke een motorrijtuig ge slipt en in de sloot terecht gekomen. De be stuurder, een zekere G. A. 't-H., wonende te 's-Gravenhage, zat bekneld tussen rugleuning en het stuur van de auto. Nadat de bestuur der uit zijn benarde positie was bevrijd is hij op last van de inmiddels ter plaatse gekomen geneesheer overgebracht naar het ziekenhuis te Oostburg. De bestuurder klaagde over in wendige pijnen. Oorzaak van het ongeval was vermoedelijk gladheid van het wegdek. Aanrijding. Woensdag j.l. heeft op de Scheldekade een aanrijding plaats gehad tussen twee vrachtauto's. Beide motorrijtuigen werden licht beschadigd. Naar de oorzaak van het ongeval wordt door de politie een onderzoek ingesteld. Geslaagd. Te Utrecht slaagde voor het doctoraal examen Theologie ds. J. H, van Beusekom te Breskens. Waterpolo. Vorige week Donderdag speelde de zwem vereniging „Scheidestroom" alhier tegen Luc tor 1, de Kampioen der ie klasse van het vorige seizoen. Z.V.S. verscheen met 1 in valler. Door zeer zwak spel van de Z.V.S.- vleugels werd het een zeer zware wedstrijd voor Z.V.S., daar de spelers van Luctor veel sneller waren. De rust ging in met 1o voor Luctor en na de rust voerden zij deze op tot 3o. Een stand die enigszins gefiatteerd is, doch Luctor 1 was uitgesproken de beste ploeg. Er werd zeer hard gespeeld. Maandag j.l. speelde Z.V.S. weer tegen Luctor I nu tc Souburg. Z.V.S. had haar zevental gewijzigd en dit bleek een prima versterking. Het werd een zeer harde en zware weastryd, waarin Z.V.S. prima partij heelt gegeven, doch toch met 2o het on derspit moest delven. Tot aan de rust was Z.V.S. iets in de meerderheid, maar men kwam niet tot het maken van doelpunten. Na de rust wist Luctor een lout van de Z.V.S.-verdediging af te straffen en een voor sprong van 1o te nemen. Z.V.S. vocht ech ter zeer sterk terug en door prima spel van doelverdediger v. d. Heuvel wist Z.V.S. ech ter stand te houden, tot op het moment dat Carels het water werd uitgestuurd, waardoor men met 6 man verder moest spelen wat Luctor de kans gaf de stand tot 2o op te voeren, zodat het einde kwam met 2o. De leiding van de scheidsrechter was zeer zwak, Een gelijk spel had de verhouding beter weer gegeven. Het opstellen van de nieuwe vleugelspeler Seuss was een goede versterking. Het programma voor Juli is al» volgt: Zaterdag 3 Juli: Bruinvis IIScheidestroom I te Vlissingen. Donderdag 8 Juli: Scheidestroom ILuctor II te Breskens, 19.30 a. Zaterdag io Juli: Waterpolo-tournooi te Bres kens, waarin gespeeld wordt de competitie wedstrijd S Z.V. I—Scheidestroom I. Donderdag 15 Juli: Scheidestroom IBruin vis II te Breskens, 19.30 u. Vrijdag 23 Juli: Zeehond IIScheidestroom I te Vlissingen. Raadsvergadering. Woensdag j.l. kwam de raad der ge meente Breskens in vergadering bijeen. In 1921 werd aan de Stoomtram Maat schappij Breskens-Maldeghem een renteloos voorschot verstrekt van f jooo,-. Hierop werd tot nu toe slechts f 810,49 terugbetaald. Ge deputeerde stellen nu aan de voorschot-ver lenende gemeenten voor met de S.B.M. een nieuwe overeenkomst aan te gaan, krachtens welke de S.B.M. uit haar winst de schuld ponds-pondsgewijs zal terugbetalen. Met dit voorstel wordt accoord gegaan.

De Schakel | 1954 | | pagina 2