ZONDER GELUK vaart niemand wel De schakel ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWSCH-VLAANDEREN 9e Jaargang Nummer 491 Vrijdag 18 Juni 1954 Drukkers-Uitgeverij: Rrma SMOOR DE HULSTER Dorpsstraat 10 - BRESKENS - Telefoon 27 - Qiro 358296 Verschijnt iedere Vrijdag Abonnementsprijs: f 1,10 per kwartaal; franco per post f 1,25 Prijs der advertentiën: 10 cent per m.m.; bij abonnement korting Advertenties met „brieven onder nr. of bij ons te bevragen" 10 cent extra, Nederlander werd in Australië hopman bij' de padvinders „We zouden niet meer terug willen", aldus de heer W. N. J. van Donge, technisch bedrijfsleider, die tot Maart 1951 aan de Admiraal de Ruijterweg 336 hs te Amsterdam woonde, toen naar Australië emigreerde en die thans te Goondiwindi woont. „We zijn hier nu „thuis" en het bevalt ons best", vervolgt hij. „Ik heb nu zo langzamerhand een behoorlijk benedenhuis gekregen en heb plenty werk. Wij zijn volkomen in de „Com munity" opgenomen, zitten in verschil lende organisaties en hebben onze be langstelling steeds bij wat er al zo in de gemeenschap omgaat. Ik zing sinds enige tijd in het kerkkoor van de Pres byterian Church hier en heb met een der sopranen al enige duetten gezon gen in de diensten. Daarnaast maak ik deel uit van het town choire". De heer Van Donge is bovendien nog lid van de „Parends and Citizen Association" een soort oudercommissie van de openbare school, terwijl hij, tot voor kort, ook lid van de ouder commissie van de padvindersgroep was. Dit laatste echter is nu uitgegroeid tot iets groters. Op een der laatste „meetings" bleek ni. dat de padvinders te kampen kre gen met gebrek aan leiders. „Men wist hier dat ik in Holland jarenlang pad vinder was geweest" zo deelt de heer Van Donge mee „Peter was al bij de welpen en ik had al eens voor de padvinderij een causerie gehouden. De oudercommissie vroeg mij of ik nu niet de plaats van „hopman" of „scout master" wilde gaan Innemen. Dat heeft altijd bezwaren voor mij gehad, met het oog op mijn werk in de „bush" ver van huis. Daar men eenstemmig vond dat ik „the right man in the right place" was, werd over dat be zwaar heen gestapt. Ik opperde toen het bezwaar dat ik nog geen Austra liër was. Ze werden toen helemaal wild en brachten mij kort maar krachtig aan het verstand dat dat helemaal geen reden tot weigeren mocht zijn. Wij werden hoewel wij nog niet offici eel genaturaliseerd zijn toch als één van hen beschouwd. Zo ben ik dan weer in het uniform van „scoutmaster" gekropen. Dit verhaal maakt wel duidelijk, dat het ons hier best bevalt en dat wij ons FEUILLETON door HENK VAN HEESWIJK 41 „Och, als ze zich laat verblinden door die kerel, dan moet zij dat zelf weten. Ik ga me er niet druk over maken. Goed, ik wil best weten dat ik van Annie houd. Maar denk je dat ik me ga vernederen en ga bidden en smeken, of ze me alsjeblieft wil heb ben? Ik denk er niet aan. Het zal wel slijten hoor. Overigens, als ze denkt dat ik haar nodig heb, is ze glad mis. Ik kan best zonder haar, als ze dat maar weet". Joop keek hem eens aan en stond op. Hij antwoordde niet meer, maar dacht er het zijne van. In zijn hart was hij er echter van overtuigd, dat het met Annie en zijn vriend wel weer in orde zou komen. Alleen kon hij op dit ogenblik nog niet zeggen „hoe", hier best thuis voelen. Natuurlijk heb ben wij altijd nog de hoop eens in de gelegenheid te zijn een „vacantie-visite" aan Holland te brengen. Maar wij zou den er toch niet naar terug willen om er te wonen. Ik weet wel er zijn emigranten naar Nederland teruggekeerd, die hier niet konden aarden. Voor een groot deel is gebrek aan aanpassingsvermogen hiervan de oorzaak desillusie nadat men er zich, van te voren, veel te veel van had voorgesteld. Sommigen heb ben zich ook niet voldoende gereali seerd wat zij eigenlijk gingen doen en blijven in de grote steden hangen, waar teleurstellingen niet te voorkomen zijn. Laat men zich van te voren toch degelijk realiseren of men wil emigre ren om werkelijk betere levensvoor waarden te vinden en daarvoor hard wil werken, of dat men op goed geluk wil gaan „avonturieren", waarbij men dan echter het geluk en welzijn van zijn gezin op het spel zet. Dat doen zij die emigreren omdat zij „eens wat anders" willen proberen. Ik ben er echter eerlijk van overtuigd dat zeker 85 pCt. van de emigranten hier abso luut niet meer naar Holland terug zou willen. Maar er zijn ook emigranten van de soort als K Voor hem hadden wij alles in orde gemaakt een huisje, goed werk, goede verdiensten, plannen om een fabriek te beginnen, enz. Accoordverklaring en employers' guarantee waren, gestempeld-en-wel afgezonden. Maar dan krijg je een slap halfzacht briefje dat ze het toch maar liever uitstellen Nouhij kan lang wachten voor ik nog een poot voor hem uitsteek Dan zal hij mij toch eerst erg goed moeten bewijzen dat hij werkelijk „wil" en wat sterker van wil en gedachten is dan hij tot nu toe toonde te zijn. Wij zijn hier allemaal gezond. De jongens hadden beiden prachtige school rapporten. Peter had 90 pCt. terwijl zijn klasse-gemiddelde 70 pCt. was. Niet gek hé Ook Sjoerd had een zeer goed en gunstig overgangsrapport. Peter gaat nu naar de 3e, Sjoerd naar de 2e klas. Ik kreeg het aanbod van iemand die twee schitterende flats in een plaats aan de kust heeft om deze voor hem te schilderen en dan tegelijk met vrouw en kinderen een vacantie aan de zee te nemen. Dat zou dan de eerste echte Toen ze gedrieën aan het ontbijt zaten, besloot Fred om zeven uur te zullen komen. „Dat is vroeg genoeg," vond hij „en dan hebben jullie onge veer gegeten. Ik zit liever niet mee aan het diner. Bovendien heb ik dan nog de gehele avond voor me". Joop die al blij was dat zijn vriend niet wegbleef, ging er mee accoord en toen het tegen negenen liep, stapte hij in de jeep. Fred zou hem weg brengen, want hij wilde de wagen weer in de garage hebben voor het geval hij nodig zou zijn. Joop bleef toch de gehele dag op „Ruimzicht". Toen de jongens in de oprijlaan stopten, kwam Greet in een aardig mantelpakje verheugd op hem toelo pen. Maar toen Joop zijn verloofde gekust had, keek hij haar verwonderd aan. „Verroest," zei hij ontnuchterd naar haar kleding kijkend, „is dat nu je verlovingsjapon?" Greet schaterde het uit. „Die Joop! Natuurlijk niet, dwaze jongen, die trek ik vanmiddag pas aan. Ik kan er toch niet in naar de kerk gaan?" vacantie zijn die we krijgen sinds we hier kwamen. Het is niet naast de deur, maar op 100 km. hier vandaan. Doch het is het waard Momenteel ben ik aan een „bushjob" bezig, waarbij voldoende accomodate was om vrouw en jongens onder te brengen. Wel zo gezellig Deze job is het verste van huis dat ik tot nog toe gedaan heb 80 miles dat is ongeveer 130 km. Wijziging telefoontarieven Sedert 1940 is het tarief der locale gesprekken (gesprekken gevoerd over aansluitingen aan eenzelfde net) gesteld op f 0,03. Tengevolge van de sinds dien opgetreden verhogingen van ma- teriaalprijzen en lonen, tot uitdrukking komende in de kosten o m. van tele fooncentrales en telefoonpersoneel, blij ven de opbrengsten van het locale ver keer ver onder de kostprijs. Dit verlies wordt gecompenseerd doordat thans de interlocale gesprek ken zwaarder belast zijn, dan met hun eigen kostprijs overeenkomt. De abon- né's, die veel interlocaal spreken, krij gen derhalve een aanmerkelijk deel van de lasten van het locale verkeer te dragen. Uiteraard komt dit nadeel in belangrijke mate voor rekening van het bedrijfsleven, dat de voornaamste deelnemer in het interlocale verkeer is en er is een duidelijke tendens zicht baar, dat dit, bij gelijkblijven der ta rieven, in toenemende mate het geval zou zijn. De telefoondienst heeft n.l. gecon stateerd, dat er tegenwoordig een nieuwe categorie van abonné's wordt aangesloten, die weinig of niet inter locaal spreekt. Hierdoor zou het ver lies op het locale verkeer, indien er niets tegen gedaan zou worden, steeds groter worden. De oplossing van het hierboven aan geduide probleem is gezocht in de voorgestelde verhoging van het tarief van een locaalgesprek van f 0,03 tot f 0,04. Desondanks blijft de prijs der locale gesprekken in Nederland op een peil, dat veel lager is dan in alle ver gelijkbare andere landen. Wijziging v. h. maandelijkse abonnement. In de regeling van het abonnements geld wordt ook een verandering ge bracht, die voorlopig alleen geldt voor geautomatiseerde netten. Tot dusver was het abonnementsbedrag in kleine „O nee? Nou, 't zal wel. Daar heb ik geen verstand van. Ik ga toch ook in mijn nieuwe pak naar de kerk?" „Dat is heel wat anders," antwoord de het meisje. „Wacht nu maar als een zoete jongen tot vanmiddag, hoor! En ga nu maar eens mee, want ik heb toch een verrassing voor je". Nadat ze Fred hartelijk gegroet had en deze met de jeep weer was weg gereden, trok ze zijn arm door de hare en samen gingen ze de bibliotheek binnen. Er klonk muziek en toen ze de deur geopend had, zag hij op een tafeltje bij het raam een groot, mo dern radiotoestel staan, compleet met pick-up en versterker. „Het verlovingsgeschenk van papa," legde ze de verbouwereerde jongeman uit. „Is het niet geweldig?" Joop bleef met open mond naar het prachtige toestel staan kijken. Was dat even een waardevol cadeau? En hij hield zoveel van muziek. Josie, dat had de oude heer natuurlijk geweten want in gesprekken over zijn dienst tijd in Indonesië had hij dat wel eens geuit. netten geringer dan in de grotere, uit de overweging, dat men in die netten minder abonné's kon bereiken tegen locaal tarief. Mede in verband met het feit, dat het A-tarief zo gesteld is, dat voor de korte gesprekken binnen de sector de zelfde kosten verschuldigd zijn als voor een locaal gesprek (4 cent), bestaat er geen aanleiding meer om het abonne mentsbedrag in de kleine netten lager te stellen dan in de grote. De abon né's van alle netten van de sector dienen als behorende tot één telefoon gemeenschap te worden beschouwd. De abonnementsbedragen worden daar om berekend naar het totale aantal abonné's in de sector volgens de vol gende schaal: Aantal aansluitingen niet meer dan 100 f 2,50 van 101 tot en met 500 - 3,15 van 501 2000 - 3,75 van 2001 4000 - 4,40 meer dan 4000 - 5, Verhoging aansluitkosten. De kosten van een telefoonaanslui ting worden verhoogd van f 25,- tot f 40 -, een bedrag dat ook dan nog belangrijk beneden de kostprijs ligt. Het is de bedoeling, dat het nieuwe interlocale tarief zo spoedig mogelijk wordt ingevoerd. In het automatische verkeer zijn hiervoor echter voorzie ningen aan de kostenregistrerende ap paratuur nodig, die enige tijd vorde ren. Gedurende de overgangsperiode blijven de thans vigerende tarieven gelden totdat in een net de omzetting van de apparatuur heeft plaats gehad. Elke abonné wordt individueel inge licht omtrent de voor hem belangrijke datum van invoering van het nieuwe interlocale tarief en de overige tariefs maatregelen. Internationale verbinding Sluis-Belgische grens verbeterd Onlangs heeft de A.N.W.B. bij Ged. Staten van Zeeland aangedrongen te bevorderen dat de weg Sluis-Belgische grens zou worden verbeterd. Deze weg is van grote betekenis voor het inter nationale verkeer, daar hij onderdeel is van de route naar en van de bad plaatsen aan de Belgische kust. De voortzetting van deze weg op Belgisch grondgebied verkeert reeds lang in uitstekende staat. De A.N.W.B. kan thans echter be richten, dat de weg op Nederlands gebied thans zodanig zal worden ver beterd dat hij één meter breder wordt. Langzaam liep hij naar het toestel en bekeek het van alle kanten. Er was ook een draaitafel bij en een standaard, waarin een aantal gramofoonplaten stonden. Joop bekeek de titels: er wa ren klassieken bij, maar ook opera fragmenten, bekende ouvertures en wat lichtere muziek. Terwijl Joop in bewondering voor dit fraaie toestel stond te kijken, kwam de schenker binnen. Greet, die wat achteraf was blijven staan en van de aanblik genoot, legde haar vinger op de mond, zodat de oude heer bij de deur bleef staan kijken. Eindelijk draaide Joop zich om. Hij was in de wolken! Zo iets moois had hij niet verwacht. En op dit ogenblik drong het eigenlijk pas goed tot hem door, dat hij helemaal niet aan verlo- vingscadeaux had gedacht. Nog geen ogenblik zelfs. Met een blijde lach op zijn gezicht liep hij op zijn aanstaande schoonva der toe en greep diens hand.

De Schakel | 1954 | | pagina 1