De dienstplicht in Australië Jachlhaven ie Breskens geopend Kunnin Nederlanders worden verplicht bij de gewapende macht van een vreemde mogendheid te dienen? Tot voor kort was het zo, dat de vele emigranten, die in de loop der laatste jaren in Australië hun tweede vaderland vonden, niet voor het ver vullen van militaire dienst werden op geroepen. Zij hadden nog niet de Australische nationalitait verworven en werden dus officieel nog als vreemde lingen beschouwd. Maar onlangs heeft de Australische Regering bepaald dat voortaan ook mannen die nog geen Australisch staats burger zijn, voor het vervullen van militaire dienst zullen moeten opkomen. Hieronder vallen dus ook een aantal Nederlandse emigranten en het is daarom wel nuttig een overzicht te geven van de verplichtingen en de rechten die aan de Australische mili taire dienst vastzitten. Eerst echter enkele opmerkingen vooraf. Men zou terecht kunnen vragen kin dat nu zo maar? Kunnen Nederlanders worden ver plicht bij de gewapende macht van een vreemde mogendheid te dienen Het antwoord hierop luidt: ja. In derdaad heeft de Australische Regering het recht te bepalen dat ieder die zich blijvend in het land heeft geves tigd een bijdrage moet leveren tot de verdediging van het Australische grond gebied en dus ook voor het verrichten van die taak moet worden geoefend. Het is bovendien b e g r ij p e 1 ij k, dat zij dit recht heeft, want waarom zou den alleen de Australische staatsbur gers geroepen mogen worden tot de gewapende verdediging van de na tionale belangen Want de persoonlijke belangen van de emigranten worden door die verdediging toch even goed gediend? Dit is dan ook de reden geweest waarom de Australische Regering er enkele weken geleden toe overging van dit recht gebruik te maken. Zij koos dat ogenblik mede op grond van het feit, dat in de laatste zeven jaar al meer dan 800.000 emigranten zich in Australië hebben gevestigd. Het aantal jongelui van dienstplichtige leef tijd onder deze emigranten was gelei delijk aan zó groot geworden, dat het niet oproepen van hen voor militaire dienst steeds duidelijker als een onbil lijkheid ten opzichte van de geboren Australiërs werd gevoeld. Deze onbil lijkheid heeft de Australische Regering nu dus willen wegnemen, uitgaande van het beginsel dat hij die zijn toe komst in Australië wil opbouwen ook bereid moet zijn die toekomst tegen over eventuele aanvallers te helpen verdedigen. In alle redelijkheid kunnen tegen dit beginsel geen bezwaren bestaan. Voordat over het karakter van de dienst zelf wat meer bijzonderheden gegeven worden, dient op één voor de Nederlanders belangrijk aspect van deze dienstplicht te worden gewezen. De weet, dat ik er niet veel zin in heb, beste jongen". „Dat weet ik," zei Joop warm „en ik kan het me volkomen indenken. Als ik in jouw plaats stond, zou ik er precies zou over denken. Maar Fred, het is mijn verlovingsfeest en als mijn beste vriend mag je daarop niet ont breken. Ondanks alles". „Juist en daarom kom ik ook, hoe wel het voor mij geen feest kan zijn," liet hij er zuchtend op volgen. Hij was weer op de rand van zijn bed terug gevallen en zat neerslachtig voor zich uit te staren. Joop kwam naast hem zitten en legde zijn arm om hem heen. „Fred, kerel, ik heb het je in lndië al eens gezegd: Je bent te zwaartil lend. Heus, geloof me, bezie het leven, ondanks de narigheden die er zijn, door een rooskleurige bril. Je weet mijn devies: Zonder geluk vaart nie mand wel. En mij dunkt, godin For- tuna heeft ons tot nu toe niet in de steek gelaten". „Heeft jou niet in de steek gelaten, bedoel je," verbeterde Fred met na druk. Nederlandse wet bepaalt, dat zij, die zonder toestemming van de Koningin in vreemde staats- of krijgsdienst tre den, de Nederlandse nationaliteit ver liezen. De vraag is nu: gaat het Neder landerschap nu ook verloren voor hen die op grond van zijn wettelijke ver plichting in Australische krijgsdienst treedt Dit is niet het geval. De betreflende bepalingen der Nederlandse wtt worden aldus uitgelegd dat alleen bij het v r ij w i 11 i g aangaan van een dienstverband met een vreemde mogend heid het Nederlanderschap verloren gaat. Maar aangezien het hier een dienstplicht betreft, waaraan men zich niet dan op straffe van gerechtelijke vervolging kan onttrekken, is van ver lies van de Nederlandse nationaliteit hierbij geen sprake. Dan nu enkele punten die voor onze emigranten in dit verband van prac- tisch belang zijn. Daar is in de eerste plaats de vraag op welk tijdstip de emigrant voor op komst in werkelijke dienst wordt op geroepen. Het zou natuurlijk niet ver standig zijn voor zijn kansen van sla gen in een nieuw land, wanneer hij werd opgeroepen juist in de tijd dat hij vaste voet in de Australische maat schappij begint te krijgen. De Austra lische Regering heeft dit bezwaar ook gezien en daarom geldt voor alle emi granten dat zij niet voor aanmelding voor militaire dienst zullen worden op geroepen voordat zij twaalf maanden in Australië hebben gewoond. En daar tussen de datum van aanmelding en die van opkomst in werkelijke dienst in de regel ook nog minstens twee maanden verlopen, behoeven emigran ten dus eerst na een verblijf van min stens 14 maanden onder de wapenen te komen. Dit jaar zullen voor aan melding worden opgeroepen zij die tussen I November 1950 en 31 Au gustus 1953, 18 jaar zijn geworden. De diensttijd is heel wat korter dan in Nederland en bedraagt: voor de landmacht in totaal 140 dagen, over drie jaren verdeeld en wel zo dat men gedurende het eerste jaar 98 opeenvolgende dagen onder de wape nen komt en gedurende elk van de twee volgende jaren 14 dagen in een legerkamp wordt geoefend en verder gedurende 7 dagen een zogenaamde „home training" volgt. Dit laatste wil zeggen dat gedurende de avonduren of de weekends aan oefeningen moet worden deelgenomen. Zondagsdienst doktoren. Breskens, Groede, Schoondijke Zondag 13 Juni 1954 Dr. Eggink, Schoondijke, tel. 6 Aardenburg, Oostburg: Zondag 13 Juni Dr. de Bruijckere, Oostburg, tel. 60 Zondagsdienst Centram Kraamzorg West Z.-VI. Zondag 13 Juni 1954 Zr. de Jong, Cadzand, tel. 65 „Nee, ons. Jij bent even groot aan deelhouder in onze garage dan ik en wanneer ik spreek van het geluk dat we tot nu toe gehad hebben, dan be doel ik in de eerste plaats ons bedrijf. Ons kostje is immers gekocht! Onze garage zal steeds uitbreiden, want we liggen hier aan één der drukste ver keerswegen van het land en zelfs als het uitbreidingsplan van het dorp door gaat, zal de nieuw aan te leggen Rijks weg precies achter langs onze garage lopen, dus dan draaien we de tent eenvoudig om". Fred schoot in een lach. „Alsof dat maar zo gemakkelijk gaatéén-twee drie, omdraaien!" „Je begrijpt best, wat ik bedoel. We laten de achtermuur er uit breken om daarin twee brede deuren te ma ken, net zoals aan de voorkant. Maar om op ons uitgangspunt terug te ko men: Een vast inkomen, dat elke maand zal stijgen, is gegarandeerd. We kunnen er nu al de iuxe op na houden om er een knecht van te be kostigen „En om zich met een goed gesitu- Zondag j.l. is de nieuwe jachthaven officieel geopend. Ter gelegenheid hier van was door de Brusselse jachtclub, die nu hier haar thuishaven heeft ge kregen, een ralley van Hansweert naar Breskens georganiseerd. Te pl.m. kwart over acht was van Hansweert vertrok ken en om half twaalf arriveerde het eerste jacht in Breskens. Zo in de loop van een uur arriveerde de gehele vloot van 93 jachten. Er heerste de gehele middag een gezellige drukte op het haventerrein. Het was dan ook een schitterend ge zicht, al deze jachten, groot en klein, in de nieuwe haven te zien liggen. Des middags werden door twee dames en twee heren van de Brusselse jacht club demonstraties gegeven in water skiën. Daar dit iets nieuws voor Bres kens was, bestond hiervoor grote belangstelling. Getrokken door een kleine, maar snelle motorboot, zwierden de skiërs over het wateroppervlak. Heel aardig was de attractie voor het publiek, door leden van de zwem vereniging „Scheldestroom", onder lei ding van de heer B. Heijdens, ten beste gegeven. Op een horizontaal boven het water aangebrachte gladgemaakte paal, waaraan op het einde prijzen waren bevestigd, moest men trachten deze er af te halen. Natuurlijk kwamen de meesten bij deze pogingen in het water terecht, tot grote hilariteit van de toe schouwers. Te pl.m. 17,30 uur, werd door bur gemeester Eekhout, terwijl de muziek vereniging „Uit het Volk-Voor het Volk" het Wilhelmus ten gehore bracht, de clubvlag gehesen aan een op de kade staande mast. Hierna werd nog de Brabangonne gespeeld en nog een pittige mars als toegift. Op de hierna gevolgde bijeenkomst in hotel Valk voerde burgemeester Eekhout het woord en gaf de verzeke ring, dat de gemeente de belangen van de B.R.Y.C. zal behartigen. Met nadruk vestigde hij de aandacht op de gun stige ligging van Breskens, Een speci aal woord van dank richtte spr. tot de heer F. A. L. Vroon, die een zo belangrijk aandeel heeft gehad in de totstandkoming van deze haven. De heer J. Coutelier, commodore van de Brusselse jachtclub, dankte het gemeentebestuur, de Rijkswaterstaat en de initiatiefnemers en zeide verheugd te zijn, dat zijn club zo'n prachtig ge legen thuishaven had gekregen. Aan de heer Six van de „Drakar II" reikte de commodore een zilveren beker uit als eerstaankomende. Ds niet-leden van de B.R.Y.C. ont vingen als herinnering een plaquette met inscriptie. De heer J. Maas te Breskens was met „De Wielingen" de eerstaankomende Nederlander. Op de muziek van „De Ramblers" was er verder nog gelegenheid tot dansen. eerde, knappe jongedame te verloven. Mij dunkt, ook dat is van betekenis". „Inderdaad. Hoewel dat ,.goed gesi tueerd" zijn van haar bij mij geen rol speelt. En waarom zou jij te zijner tijd ook niet dat geluk hebben Ik ben er nog steeds van overtuigd, dat Annie vandaag of morgen wel haar fout zal inzien en met een berouwvol hart naar jou terugkeert". ,,0 nee, dan ken je haar niet," zei Fred beslist. ,,Of jij haar zo goed kent I" lachte Joop smalend. ,.Ga nou gauwAls eerst die verwaande graaf maar ver- dwenen is, dan heb jij het veid weer vrij en dan begin je opnieuw je char- mes ten toon te spreiden. En binnen een week ligt ze in je harige armen te wenen van aandoening „Ach, houd toch op," mopperde Fred korzelig. „Vandaag of morgen gaat ze zich met die vent verloven en dan is voor mij de kans helemaal ver keken". ,,Ja, die graaf is daar gek. Moet je net geloven. Nee, beste jongen, maak je daar maar geen zorgen over. Hij BURGERLIJKE STAND. Gemeente OOSTBURG over de maand Mei 1954 GEBOORTEN3, Francis Willem, zn. van J. P. Verstraete en van T. J. Boidin. te Oostburg; 2, Wilfried Jo hannes, zn. van C. P. Tanghe en van M. E. Verstraten, te Oostburg; 4, Lid- wina Emmy Maria, d van G. Modde en van A. A. de Milliano, te Oostburg; 7, Marcus, zn. van P. Sipahelut en van J. Suherti, te Aardenburg; 9, Audry Helena, d. van F. K. Kainama en van A. Sukkel, te Groede; 11, Petrus Ge- rardus, zn. van G. van der Ven en van B. E. Mentzy, te Breskens; 13, Frangois Frederik, zn. van F. F. Loose en van P. Witte, te Oostburg; 13, Maria Magdalena Achilles, d. van P. P Haverbeke en van C. L. Aernoudts, te IJzendijke; 16, Jozef Alphons Maria, zn. van M. P. A. M. Hermans en van M. J. J. de Bruijckere, te Sluis; 18, Cornelia, d. van M. Ririhena en van E. Matawi, te Aardenburg; 19, Mari- neke Jantje, d. van C. Nauta en van P. Krombeen, te Oostburg. OVERLIJDEN2, Fredericus Charles van Cuijck, oud 8 j., zn. van C. J van Cuijck en van R. A. van Dierendonck, te Oostburg; 20, Jozina Leenhouts. oud 66 j., geh. met I. de Bruijne, te Sluis; 24, David de Visser, oud 70 j-, geh. met W. Gans, te Breskens; 26, Klaas de Nooijer, oud 70 j., weduwn. van M. Ocké, te Schoo'ndijke; 29, Sara Schijve, oud 71 j., geh. met J. A. Man neke, te Groede. Gemeente SCHOONDIJKE over de maand Mei 1954. GEBOORTEN: 1, Adriaan, zn. van A. J. Haak en van M. v. d Broeke; 3, Frédérique, zn. van M. J. W. Schopen- houer en van H. H. van Elden; 15, Lydia Anna Augusta Marie, d. van A. A. M. de Poorter en van A. M. Ver hulst; 18, Emmie Martha Gerarda Ma ria Marcel, d. van T. A. Boogaard en van I. L. de Smit; 27, Levina Maria, d. van J. A. Versprille en van W. P. de Jonge; 30, Maria Leonie, d. van G. J. Staelens en van M. Beun; 30. Izaak Jacobus Rudolf, zn- van J. Eekhout en J. M Martijn. HUWELIJKEN: 29, H van Beek, oud 29 jr., kantoorbediende, wonende te Amsterdam en M A Haartsen. oud 27 jr., kantoorbediende, wonende te Schoondijke. OVERLIJDEN: 8, A. M. Toumois, oud 36 j., echtgenoot van M. N. van Hee; 25, L. Pastijn, oud 66 j.; 26, (te Oost burg) K. de Nooijer, oud 70 j., weduwn. van M. Ocké. INGEKOMEN5. O. J. Cocquyt, van Sluis naar Tragel West 29; 8, L. M. Hendrikse, van Oude Tonge naar D. A Lammestraat 1; 12, J. H. de Winde, van 's-Gravenhage naar Wil- lemsweg 48. VERTROKKEN7, C. M. de Blaeij, wed. van P. J Geensen, van Willems- weg 23 naar Breda, Tromplaan 5; 8, G. E. van Pamelen, van W. 34b naar Oostburg, Gratemastr. 10. flirt een beetje met haar en als je het mij vraagt, is die zogenaamde graaf maar een hele kale jakhals en meer niet. Mijn aanstaande schoonvader zal zich wel een paar malen bedenken voor hij zijn jongste dochter aan die vent geeft". „Moet je niet zeggen. Zo gefortu neerd ben jij ook niet. En toch heeft hij aan jou wel zijn toestemming ge geven". „Ja, maar wij houden van elkaar". „Zo? En wie zegt, dat Annie en de graaf niet gek op elkaar worden als ze nog langer bij elkaar zijn? Papa Van der Berg zal meer in zijn schik zijn met een adellijke schoonzoon, al is hij dan ook zo arm als een kerkrat, dan met een garagehouder. Nee, mijn kans is verkeken". *,Dat is-ie niet 1" weerlegde Joop hardnekkig. „Maar jij laat het maar op z'n beloop. Voor je geluk moet je vech ten. Waarom doe je dan ook geen moeite om haar terug te krij gen (Wordt vervolgd).

De Schakel | 1954 | | pagina 2