BRILLEN VOOR EXPORT Land- en Tuinbouw ZONDER GELUK vaart niemand wel 25dHemaefter" toppers en korte jasjes ROZENOORD De schakel ALGEMEEN NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWSCH-VLAANDER EN 9e Jaargang Nummer 490 Vrijdag 11 Juni 1954 Drukkers-UitgeverijFirma SMOOR DE HULSTER - Dorpsstraat 10 - BRESKENS - Telefoon 27 - Giro 358296 Versehljnt iedere Vrijdag Abonnementsprijs: f 1,10 per kwartaal; franco per post f 1,25 Prijs der advertentiën: 10 cent per m.m.; bij abonnement korting Advertenties met „brieven onder nr. of bij ons te bevragen" 10 cent extra, De leuze „exporteren of sterven" geldt nog steeds, voor elk land ter wereld. Elke nationale economie is ge grondvest op buitenlandse handel en helaas kan dat, politiek, tot pijnlijke consequenties leiden In ieder ge val, wie exporteert krijgt op de wereld- mrrkt weer in toenemende mate met concurrenten te doen, wat verplicht tot verbetering van de kwaliteit en verlaging van de prijzen. Dit werd voor de jonge staat Libye (vroeger Italiaans bezit) in Noord-Afrika een te zware opgave. De Landbouw kundige Organisatie der Verenigde Naties (F.A.O.) moest te hulp snellen, met deskundigen en moderne chemische middelen, om meer en betere huiden te kunnen prepareren. Op de foto (links) de heer R. F. Innes van de F.A.O., met (rechts) een Arabisch koopman die met voldoening constateert hoezeer de kwaliteit is ver beterd. (J. P. de Klerk). Vakkundige zorg voor hst fruit. Vroeg fruit is kostbaar, zowel voor de fruitteler als voor de consument. Voor de teler houdt dit in, dat hij zijn vruchten met de uiterste zorg moet behandelen, want ook de allergeringste beschadiging vermindert de waarde aanzienlijk. In Marokko, waar men, evenals hier, veel fruit exporteert, heeft men sinds kort een oplossing gevonden, die ook in Nederland al veel toegepast wordt. Sinds lange tijd namelijk zocht men er naar de mogelijkheid om het fruit op zijn lange weg langs geleideband en sorteermachine, waar de vruchten het FEUILLETON door HENK VAN HEESW1JK En toen ze bleef pruilen, greep hij haar om haar middel en hief haar hoog in de lucht. „Als je niet heel gauw „lieve Joop, zet me neer' tegen me zegt, roep ik Fred en laat ik hem het raam opendoen om jou er uit te gooien". „Dan heb je een verloofde die je in stukjes en brokjes bij elkaar kunt ve gen, lieve Joop," zei ze lachend, „dus dat zou ik maar niet doen". Maar hij draaide een paar malen met haar in de rondte, tot ze er bei den draaierig van werden, waarna hij haar losliet. Beiden vielen ze duizelig op het divanbed. Fred, die juist bovenkwam om zijn sigaretten te halen, zag het iweetal, bromde zoiets als „o, pardon" en ver meest te lijden hebben, te beschermen. Men probeerde het met vilt, paar denhaarbekleding, maar was onvoldaan, want beide stoften vervuilden en wer den spoedig insectennesten. Zodra de mogelijkheid zich voordeed, probeerde men het met schuimrubber. Men is nu zeer voldaan over deze werkwijze. Het materiaal voldoet uit stekend de ondoordringbaarheid en de gemakkelijke wijze van bevestigen op alle onderdelen, onverschillig van welk materiaal, hadden tot gevolg, dat in één seizoea de volledige kosten van aanschaf meer dan ruimschoots werden vergoed. Door de verende eigenschappen van schuimrubber was het aantal ge kneusde vruchten veel minder. dween weer even vlug als hij gekomen was. Greet kreeg een kleur en stond op, terwijl ze haar kapsel in orde trachtte te maken. „Zeg, wat moet Fred wel van ons denken," mopperde ze, hem boos aankijkend. Joop lachte haar vierkant uit en trok zijn das recht. „Hij kan hoogstens denken, dat wij stapelmesjokke op el kaar zijn en dan is hij helemaal niet ver bezijden de waarheid. Of wel, Greetjelief?" Hij keek haar olijk aan en hoewel ze probeerde om boos te blijven kij ken, ontspanden zich haar trekken in een flauwe glimlach. „Wie kan er nu op jou boos blijven?'' „Dat vind ik ook," antwoordde hij opgewekt. „Boos worden we niet op elkaar. Er is al genoeg narigheid in de wereld en wij zullen alleen maar gelukkig met elkaar zijn. Is 't niet, lieveling?" Ze knikte enkel, doch uit haar ogen straalde al de liefde, die in haar was. De volgende dag was Joop al voor dag en douw op. Zorgvuldig waste hij OOSTBURG Zonder twijfel zullen alle fruittelers, voor wie het vinden van een goede sorteermethode van het tere en vroege fruit een probleem vormt, deze moge lijkheid overwegen. Een goede wijze van bescherming, vooral voor het exportfruit, is econo misch. De resultaten, die reeds behaald zijn, voorspellen voor de kwaliteit van de Nederlandse oogst alle goeds. Wij hadd en een buitenkansje U kunt ervan profiteren Wij konden deze week beslag leggen op een fabriekspariij van prima velour rajé, in diverse mo derne kleuren, ook wil, geheel op crêpe saiin gevoerd prijzen f 37,50 en f 33,50 Voor Uw stoffen en betere damesconfectie Eerst kijken bij UW MODEHUIS COOSJE BUSKtNSTR. 63, VLISSINGEN Debus voor boot en trein stopt voor onze zaak Vorige stand der bijdragen f 122, Van fam. D. E. te Groede, uit dankbaarheid, gezonden via Ds. Boere f 5, Totaal f 127, Met dankbaarheid maken we van deze gift melding. Er blijft zodoende enig leven in de brouwerij. Het grootste genoegen verschaft ons het feit, dat wij u de resultaten kun nen melden van de bazar te Sluis. Deze overtreffen de stoutste verwach tingen. Verleden week droeg de bazar- commissie maar even f 5018,08 af, zijnde het netto bedrag. Daar zal nog een kleinigheid bijkomen na admini- zich achter de garage en schoor zich, tot bij zo glad was als een bikkel. Daarna haalde hij zijn nieuwe pak uit de kast en trok het aan. Het nieuwe overhemd en de das er bij waarmee hij een kwartiertje werk had, voor hij de gelegde knoop kon goedkeu en. En tenslotte de glimmende nieuwe schoenen. Was hij even het heertje vandaag? Zeis de burgemeester zag er niet zo deftig uit, dacht hij. Lieve help, wat was er toch veel veranderd sinds de dag dat ze hier in hun jeepje gestrand waren. Een porte- monnaie met een beetje kleingeld, een oude jeep en een paar blikken ben zine. Dat was toen hun hele bezit. En nu Gevestigde garagehouders, die dagelijks heel wat klanten hadden te helpen. Nauwelijks had hij dit gedacht, of er kwam een auto aanrijden, die prompt voor de pomp stilhield. Nu ai een klant voor benzine. Zeker een Belg. Joop riep de knecht, die eveneens al opgestaan was en deze trok vlug zijn overall aan en liep naar beneden stratieve afwikkeling. D»t was voor de ijverige commissie wel een prachtig resultaat. De voorzitter van Rozenoord dankte de commissie hartelijk voor dit schit terende resultaat. De heer Van den Broecke zei, dat hij vooral getroffen was door het feit, dat hier van eigen initiatief sprake is. Dat bewijst, dat Rozenoord in het hart van velen leeft. Vooral legde hij er de nadruk op, dat deze gelden mede bestemd zijn voor verbetering van het oude gedeelte. De voorzitter der commissie, de heer De Kramer, zei wel dankbaar te zijn voor de vriendelijke woorden, maar dat de commissie een en ander toch aan voelt als een vervulde plicht. Waar wij jaar en dag hameren op de verbetering van het oude deel, moge ik hier mijn grote dank bijvoe gen aan allen, die hun best hebben gedaan, en vooral ook aan degenen, die hun portemonnaie hebben willen openen voor ons mooie tehuis en het mooie doel. Zolang zoveel medeleven onder onze mensen wordt getoond, zal het waarachtig wel gaan. Nu zijn er natuurlijk vele mede levenden in West Z.-Vlaanderen, die door omstandigheden niet op de bazar zijn geweest. Laten zij nu uit de hoek komen en ons hun goede gaven toe zenden. Wij hebben voor ons bepaalde doel thans ruim f 10.000,We be ginnen dus een blaadje voor onze mond te kunnen wegblazen. In de bouw wereld is alles duur. We wachten nog meer bijdragen. We zinnen op andere middelen om aan geld te komen. Wie een gezonde gedachte heeft, helpe ons. We staan voor alle goede raadgevingen open, als ons potje maar voller wordt en liefst heel vlug. Als we straks tot verbetering zullen kunnen overgaan, is het het mooist, dat dat straks niet zo lang meer duurt. De bewoners kun nen dan al vast profiteren van de ver anderingen en zoveel oude mensen hebben niet zoveel tijd meer om te wachten. Helpt ons dus verder vlug en goed. Namens het bestuur, M. Maas te Biervliet - Giro 84634 om de ongeduldige automobilist te helpen aan het verlangde. Was het even een bedrijfje geworden in die paar maanden? Fred keek met een slaperig gezicht naar zijn vriend. Hij lag nog in bed en rookte een sigaret. „Zou jij er ook niet eens uitkomen?" bromde Joop. „Ik heb trek in een bakkie koffie". Fred keek op zijn horloge. „Idioot, om zo vroeg op te staan," geeuwde hij. „Het is nog geen half acht. Hoe laat begint het feest eigenlijk?" „O, vanmiddag om drie uur is de receptie pas. Maar ik ga om negen uur naar „Ruimzicht". Greet en ik gaan samen naar de kerk, weet je?" „Nou, dan heb je immers nog tijd genoeg. Trek je broekspijpen op als je gaat zitten. Anders heb je er zo knieën in". „Hoe laat kom je vanavond?" vroeg z'n vriend, die het advies had opge volgd, zodat z'n glanzende zwarte sokken zichtbaar waren. „O, dat weet ik niet precies," ant woordde Fred, terwijl hij opstond. „Je

De Schakel | 1954 | | pagina 1