De wielerkoersje Terneuzen FILMNIEUWS Zaterdag 29 Mei zal in het Luxor Theater te Breskens vertoond worden de film „Grote Parade" met de brillante acteur Charley Chaplin. De grootste komiek aller tijden zal u wederom enige aangename uren bezorgen. Een pracht gegeven uit de periode van Charley's glorietijd. In het voorprogramma zal ook de ons zo welbekende Pompey wederom op het doek verschijnen. Aanvang der voorstelling om 8 uur. Zondag 30 Mei zal worden vertoond grootse onthullingen na de wapenstil stand in „De hel van Korea". Zo heet de film, waarin getoond wordt wat de verbonden troepen daar ontmoetten. Als eerste brengen wij het verhaal van de mannen en vrouwen die hun leven en hun geluk veil hadden voor de strijd tegen het onrecht. Aanvang der voorstelling 8 uur. De wielerkoers te Terneuzen belooft mor gen (Zaterdag) een groot succes te worden. Niet minder dan 50 renners hebben hiervoor ingeschreven, w.o. zeer bekende zoals: P. v. As, H. Dekkers, Sjefke Jansen, Nico van Est, H. Faanhof, Willekes, Brinkman, v. Roon, P. Haan uit Mechelen, enz., enz. Om half drie wordt gestart voor 80 ronden (13a km.) Plaatselijk Nieuws. Nieuwvliet Vier mannen in een boot. Vier jonge mannen, die eens hun tehuis in Oost-Silezie hadden, vluchtten voor de Russische bezetting. Ze kwa men temidden van de ontheemden massa in Düsseldorf terecht. Volgens hun zeggen wilden ze niet werkloos blijven en zo begonnen ze drie a vier jaar geleden een zeilboot met een buitenboordmotortje te bouwen. Toen ze hiermede klaar waren wilden ze hun groot plan om naar Australië te varen, in dit niet-zeewaardige vaartuigje, uit voeren. De eerste etappe was dan ook van Düsseldorf over de Rijn naar Rotterdam. De tweede etappe was van Rotterdam naar Oostende, maar wegens de harde wind en het ruwe weer moes ten ze drie dagen in Westkapelle voor anker gaan. Toen ze van Westkapelle wegvoeren kwamen ze op Zaterdag 15 Mei j.l. niet verder dan het strand van Nieuwvliet, waar ze momenteel verblijf houden aan boord van hun schip „See- hund" en onder toezicht van de politie staan. De oudste, de 28-jarige Anton Wyrwol, van beroep mechanisien, is klaarblijkelijk de leider van het viertal. De drie anderen zijn de 28-jarige Hans Unrau van beroep transportarbeider, de 22-jarige Friedheim Ischebeck, van beroep kapper en de 21-jarige Ham- rich Kindba, van beroep werktuig kundige. Hun boot is 7 m. lang en 3 m. breed. De kajuit bevat o.m. vier slaapgelegenheden en een keuken. Ze varen in opdracht van een Duitse uit gever, die hen verzocht niet naar Australië te emigreren, maar na ver loop van een paar jaar terug naar Duitsland te komen, om van de door hen verzamelde stof een boek uit te geven. Daarom is hun reisplan alsvolgt van Düsseldorf via de Rijn over de Noordzee naar de Golf van Biscaje en dan via Frankrijk en Spanje over de Grote Oceaan naar Zuid-Afrika, drukte hij even haar arm, die in de zijne lag. En verwonderd glimlachend keek ie hem aan. Toen ze een poosje la»»r weer met z'n tweeën waren, zei h j, haar ge zicht in br de handen nemende: „Meid, wat ben ik blij, dat jij je niet hebt laten verblinden door de charmes van die adellijke pottenkijker. Als ik zo af en toe eens naar je zuster kijk, die hem van louter verering haast ver slindt, dan prijs ik me gelukkig dat ik een verstandig meisje heb leren ken nen dat zich er niets van aantrekt, of er een graaf in huis is of niet, maar de man harer keuze trouw blijft". „Wat dacht je dan, malle jongen?" Schertsend trok ze hem even aan het oor; „al kwamen er tien graven en al waren ze tienmaal knapper dan jij - wat tussen haakjes niet mogelijk is - dan zou ik nog niet aarzelen als ik mftest kiezen, want dan stevende ik nog op Joop van Kampen af en ik legde mijn hand in de zijne. En dan zei ik: Jou wil ik hebben en niemand anders. Ben je nu gerust?" (Wordt vervolgd). waar ze eerst een jaar willen werken en daarna over de Indische Oceaan naar Australië. Hier willen ze een nieuwe boot bouwen om hiermede dan na verloop van enkele jaren wederom terug te keren naar Duitsland. Raadsvergadering. De gemeenteraad van Nieuwvliet vergaderde onder voorzitterschap van burgemeester Everaars. Aan de Class. Comm. bijz. Kerkelijke Gezinszorg in West Z.-Vl. werd een subsidie toegewezen van f 19,69 in het tekort over 1953. Zonder hoofdelijke stemming werd het ontwerp-besluit van G.S. tot wijziging van de jaarwedden van de gemeente-ontvangers en wet houders accoord bevonden. Voor de wethouders betekent dit een verhoging van f 30,op f 250,Beide wet houders wilden geacht worden niet mee te hebben gestemd. Het prijzenbureau voor onroerende zaken te Middelburg heeft zich niet kunnen verenigen met de door de raad goedgekeurde aankoopprijs van grond van de kinderen Schijve, ad f 0,75 per m2. De hoogst toelaatbare prijs is f 0,60 per m2. Het raadsbesluit werd in die zin gewijzigd. De raad verklaarde zich garant ad f 1,25 per persoon voor diegenen, die het bevolkingsonderzoek op t.b c., dat dit jaar gehouden zal worden, zelf niet kunnen betalen. Voor notificatie werd aangenomen de mededeling van G.S. dat voor de periode 1954-1956 een bouwvolume is toege wezen voor twee herbouwwoningen. De raad wenste geen gebruik te maken van de mogelijkheid de woon- ruimtewet geheel of gedeeltelijk door de Minister buiten werking te doen stellen. De heer Iz. Porreij te Schoondijke had zich met een bezwaarschrift tot B. en W. gewend tegen de stopzetting van de bouw van het zomerhuisje voor zijn zuster, mevr. de wed. Ergo-Porreij. B. en W. achtten geen termen aan wezig voor het verlenen van een ter mijn voor tussenkomst. Bijzonder in de nopjes waren B. en W. met de nieuwe zomerdienstregeling van de S.B.M. Aan de Mij. is reeds de erkentelijkheid hiervoor kenbaar gemaakt. Daar het jammer is dat de dienst Breskens-Knocke niet via de Dorpsstraat wordt geleid, werd op voorstel van de heer A. Brakman be sloten de S B.M. te verzoeken alsnog de route te verleggen. Vastgesteld werd een politieverorde ning, waarbij het mogelijk is dat de politie kan optreden tegen het ruïneren van de plantengroei in de z.g. Zwarte polder. Gezien het feit, dat de straatwand in de Dorpsstraat tussen de panden 4 en 10 nog steeds geschonden is en het niet waarschijnlijk is, dat de eige naar deze plaats vol zal bouwen, stel den B. en W. voor deze grond te ont eigenen, indien deze niet aan de ge gadigde, die zich hiervoor heeft opge daan, wordt verkocht. Ten behoeve van de doortrekking van de Prinses Wilhelminastraat ver leende de raad een crediet van f 3000, Daar de gemeente bij de bank voor Nederlandse Gemeenten debet staat en in de nabije toekomst enkele grote uit gaven te wachten zijn wordt besloten een kasgeldlening van f IO.OOO,bij vorengenoemde bank aan te gaan. Cadzand 55-jaar getrouwd. Dinsdag j.l. was het 55 jaar geleden dat het echtpaar J. J. Misilje en E. Misilje-Goossen in het huwelijksbootje stapte. Natuurlijk heeft het de oudjes die dag niet aan belangstelling ont broken. Schoondijke Raadsvergadering. De raad dezer gemeente kwam Maan dagavond in openbare vergadering bijeen. In het inleidend woord tot de vergadering signaleerde de voorzitter, burgemeester F. A. van Rosevelt, een steeds toenemende baldadigheid der op groeiende jeugd; vooral de beplanting en de plantsoenen blijken geliefkoosde objecten te zijn om bet vandalisme op bot te vieren. Spr. deed een ernstig beroep op de ouders om mee te wer ken deze baldadigheid te beteugelen. Z.h.st. verleende de raad op het des betreffend verzoek van de R.K. Ge zinszorg in W. Z.-Vlaanderen een be drag van f 70,66, welk bedrag bere kend is op basis van de in W. Z. Vlaanderen en Schoondijke verleende verzorgingsdagen. Blijkens een schrijven van G.S. ver leende dit college haar goedkeuring op vroegere raadsbesluiten betreffende het aangaan van diverse geldleningen. Z.h.st. werd besloten gronden, welke reeds door verschillende herbouwplich- tigen bebouwd zijn, aan hen te ver kopen, dit om het verkrijgen van hy potheken op deze gebouwen voor be trokkenen te vergemakkelijken. Aan dhr. Pielaet te Sasput werd een pre mie toegekend voor woningverbetering inge volge het z.g. Terlingenfonds. Aan J. Ris- seeuw-Risseeuw werd het perceel bouwgrond toegewezen van S. J. Vermeulen. Tijdens de rondvraag vestigde dhr. P. W. Neele de aandacht op het feit, dat de aan nemer van de bouw der R.K. school des avonds materialen op het trottoir achter laat. Voorts heeft dhr. Neele geconstateerd, dat het trottoir bij genoemd bouwwerk ernstig beschadigd is. Voor wat betreft het eerste zal de aannemer aangesproken worden. Voor het tweede geval deelde de voorzitter mee, dat dit met meerdere bouwwerken regelmatig het geval is geweest, maar dat steeds het trottoir in goede staat wordt teruggebracht door de aannemers. De heer J. D. Dekker informeerde naar de voorgenomen aansluiting op het waterleiding net van de woningen aan de Oostburgseweg bij het z g. Veldzicht. De Waterleiding Mij., aldus de voorzitter, zegde aansluiting toe, zodat men hopelijk wel spoedig met de aan sluiting zal aanvangen De Waterleiding Mij. heeft het gemeente bestuur gewezen op het enorme waterverlies in de z.g. Bruijnzeel Noodwoningen. Gezien de financiële kant van dit verlies zal ook deze leiding in de nabije toekomst vernieuwd dienen te worden. Zuidzande Raadsvergadering. De raad dezer gemeente kwam Za- termiddag, onder voorzitterschap van burgemeester D. M. Vermet, in open bare zitting bijeen. Op het desbetreffende verzoek van de Commissie Fokveedag te Biervliet werd voor de te organiseren fokvee dag een bedrag van f 5,- gevoteerd. In het tekort over 1953 verleende de raad aan de Classicale Commissie Bijzondere Kerkelijke Gezinszorg in W. Z.-Vlaanderen een bedrag van f 36,35 Z.h.st. verklaarde de raad zich ac coord met het ontwerp wijziging jaar- wedderegeling voor ontvangers in Zee land, hetwelk door G.S. wordt voor gesteld. Een uitvoerige discussie ont stond over het ontwerp jaarwedde- regeling Wethouders. Dit ontwerp van G.S. komt voor Zuidzande neer op een verhoging van f 50,- op f 300,-. Beide wethouders waren van mening dat het oude bedrag van f 250,- vol doende is. Het voorstel van B. en W. om deze zienswijze aan G.S. te berich ten, werd met 5 voor en 2 stemmen tegen (de heren J. A. van Houte en A. Pi de Veij) aangenomen. Gezien het feit, dat G.S. het raads besluit tot overname in eigendom door de gemeente van de toren der Ned. Herv. Kerk niet heeft kunnen goed keuren, besloot de raad op voorstel van B. en W. thans aan de Ned. Herv. Kerkvoogdij een bedrag ad f 5.276,27, zijnde de bouwkosten der toren, te verstrekken, voor welke verstrekking de gemeente het eeuwigdurend recht verkrijgt de toren te gebruiken. Tijdens de rondvraag informeert dhr. J. A. van Houte naar een beter alarm systeem voor de brandweer. De voor zitter zei, dat dit punt reeds de aan dacht van B. en W. heeft. Dhr. Iz. van Cruijningen vond, dat het tijd begint te worden dat het slagwerk van het torenuurwerk weer functioneert. De voorzitter zei reeds verschillende malen bij de fabriek te hebben geïnformeerd, maar dat her stel tot op heden op zich liet wachten. Muziektent in gebruik genomen. Zaterdagavond werd te Zuidzande de nieuwe muziektent door het ge meentebestuur officieel in gebruik ge geven aan de plaatselijke muziekver eniging „Veronica" en de zangvereni ging „Juliana". Om acht uur stonden beide verenigingen op de muziektent opgesteld, waarna de Burgemeester, het gemeentebestuur, de ontwerper van de tent, de heer C. M. Zuijdweg en de aannemers zich bij hen voegden. Hierna sprak burgemeester Vermet allen toe. Hij wees er op, dat met de muziektent de wederopbouw van over heidsgebouwen haar sluitstuk heelt ge kregen. Spr. bracht dank aan allen, die aan de totstandkoming van dit sieraad voor de gemeente op enigerlei wijze hebben meegewerkt. Door het inschakelen der verlichiing verklaarde de burgemeester de tent te aijn in gebruik genomen. Hierop brachten beide verenigingen het Wilhelmus ten ge hore. De heer Luteijn, voorzitter van „Veronica," dankte het gemeentebe stuur met warme woorden voor deze mooie muziektent, waarbij hij wees op het zo belangrijke jaar 1954 [voor „Veronica". Tot slot sprak spr. de hoop uit, dat de muziekvereniging vele goede concerten op de tent zou mo gen geven. Mevr. S. de Kramer-Jansen, voorzitster van het dameskoor, sprak hierna de hoop uit, dat haar vereni ging zich talrijke malen op de tent zou mogen laten horen. Tot slot verzorgden beide vereni gingen een concert. Breskens Vissersvaartuig gezonken. De Breskens 9, schipper C. Kosten, welke op thuisreis was van IJmuiden naar Breskens, is in de nacht van Dinsdag op Woensdag in het Oostgat op een onbekend voorwerp gelopen. Het scheepje zonk zo snel, dat van het materiaal en de Zondagse kleren der opvarenden niets meer kon worden ge red. Gelukkig was de Arnemuiden 12 in de buurt, die de bemanning heeft aan boord ge nomen. Gsslaagd. Voor het diploma: brede vaarwaters en kanalen, van het Kon. Onderw. Fonds voor de scheepvaait, slaagde te Vlissingen de heer H. de Baare Pz. te Breskens, leerling van de Binnenvaartschool alhier. Opening nieuwe jachthaven. Ter gelegenheid van de inwijding der nieuwe jachthaven, zal door de „Royal Yacht Club" Bruxelles een zeilwedstrijd op Zondag 6 Juni (ie Pinksterdag) voor jachten vanaf Hans- weert naar Breskens worden georgani seerd. Talrijke (plm. 40) jachten van diverse nationaliteiten hebben hiervoor reeds ingeschreven. Om 14 uur worden de eerste jachten in Breskens verwacht. Hierna zal op plechtige wijze de jachthaven worden ingewijd. Zoals bekend heeft de „Royal Yacht- club" Bruxelles Breskens als thuis haven gekozen, vanwege de zeer gun stige ligging en de gemakkelijke bin nenvaart. Om 16.30 uur zullen grote water sportdemonstraties worden gegeven, o.a. waterskien, terwijl een en ander door vrolijke muziek zal worden opgeluisterd. Bij gunstig weer beloofd het een schitterend watersportfeest te worden en zal men in Breskens zijn beste beentje voorzetten om alle genodigden en belangstellenden op waarlijk feeste lijke wijze te ontvangen. Door de Rijkswaterstaat is de toe gang tot de Oostberm voor het publiek vrijgegeven. Concert. Ter gelegenheid van het feit, dat de muziekvereniging „Uit het Volk Voor het Volk" te Breskens op het Donderdag j.l. te Zuidzande gehouden muziekconcours in de ie afdeling fanfare een ie prijs en 5e extra prijs wist te behalen, zal morgen, Zaterdag avond om half acht, geconcerteerd worden op de muziektent. Overplaatsing. De maréchaussee A. van der Heijden uit Roosendaal is overgeplaatst naar Breskens. Met pensioen. De adjudant van de Rijkspolitie, de heer J. Wagenaar te Breskens, zal op 1 Juni a.s. de dienst met pensioen verlaten. Hij zal dan vervangen worden door de adjudant J. v. d. Woestijne uit Sas van Gent. Aanbesteding. Door de Hoofd-ingenieur Directeur van de Rijkswaterstaat te Middelburg is aanbe steed het maken van een gedeeltelijke aarde- baan met wegverhardingen en het uitvoeren van bijkomende werken op een gedeelte Rijks weg Groede—Schoondijke. Ingeschreven werd door C. de Ruijsscher, Biervliet f 331000, Steensma, Utrecht f 329000, L. van de Klippe, Vlissingen f 328000,— Van Verlaat, Hardingsveld f 289000, Aannemersbedrijf Zeeland, Middelburg f 288535, L. J. Dekker, Vlissingen f 284000, C. Lagasse, Koudekerke f 282000, Moerland, St. Annaland f 281000, M. Wandel, Souburg f 375100,— Sponselee, Hontenisse f 275000, C. van de Klippe, Vlissingen f 273300, J. de Oude, Biervliet f 257975, Bunschoten, Noordwijk f 256000, Firma E. L. K., Geleen f 252000, Firma Nederhorst, Gouda f 349000, P. J. de Bourgraaf, Wemeldinge f 246000, Th. Cambier, Breskens f 343470, P. J. van de Sande en H. den Exter Breskens-Groede f 243300, Blikseminslag. Tijdens het onweer dat Zondag middag boven Breskens hing is de bliksem geslagen op de gashouder,

De Schakel | 1954 | | pagina 2