Ge Sehe!decriterium le Terneuzen. DE BURGEMEESTER Land- en Tuinbouw ZONDER GELUK vaart niemand wel Bonifatiuszegel. Geef NU aan Uw Rode Kruis! Stempels en Deurplaatjes E SCHAKEL ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWSCH-VLAANDER EN 9a Jaargang Nummer 487 Vrijdag 21 Mei 1954 Drukkers-Uitgeverij: Firma SMOOR DE HULSTER - Dorpsstraat 10 - BRESKENS - Telefoon 27 - Giro 358296 Verschijnt iedere Vrijdag Abonnementsprijs: f 1,10 par kwartaal; franco per post f 1,25 Prijs der advertentiën: 10 cent per m.m.; bij abonnement korting Advertenties met „brieven onder nr. of bij ons te bevragen" 10 cent extra, De edelachtbare heer burgemeester van Pisac (links op de foto), hoog in de bergen van de Zuid-Amerikaanse staat Peru, had meermalen de bood schap naar de regering gestuurd, dat hij vooral niet vergeten wilde worden bij de D.D.T.-ontsmettingsactie. Maar het duurde wel een paar maanden voor hij eindelijk aan de beurt was en een kolonne Pisac binnenreed. De hele be volking liep te hoop en de burgemees ter was dolgelukkig. Plet hoofd van deze missie, dokter Hermosa (uitge zonden door de Gezondheidsorganisatie der Verenigde Naties) kon echter on mogelijk blij kijken, want op de slechte wegen waren alle voertuigen ernstig beschadigd, sommige motoren onbruik baar geworden en de rest rijp voor grondige revisie Inmiddels hadden de D.D.T.-mensen eer van hun werk, want Pisac „zat" er „onder"Zelfs het merkwaardige hoofddeksel van de burgervader, dat zeven eeuwen oud heette te zijn, be vatte „soorten" die direct voor behan deling in aanmerking kwamen Het doel van de campagne was overigens om de verspreiding van typhus-bacillen tegen te gaan. J. P. de Klerk). Onkruldbestrijding in granen. Nu de tijd voorbij is het onkruid in granen te bestrijden met DNOC, willen wij onze lezers er opmerkzaam op maken, dat nu de periode is aan gebroken om tot het gebruik van groei stoffen op basis van MCPA over te gaan. In tegenstelling tot DNOC worden door deze laatste stof niet alleen vele eenjarige zaadonkruiden, maar ook de overjarige wortelonkruiden, als b.v. distel, gedood. Onder Nederlandse omstandigheden FEÜILLITÖN 37 door HENK VAN HEESWIJK Joop trok zijn jas uit en haalde zijn opschrijfboekje voor de dag, waarin hij de namen en adressen uit het boekje van de graaf genoteerd had. Er waren er bij uit Amsterdam, uit Haarlem en uit Den Haag. Ook één in Eindhoven en in Maastricht. Ken nissen van hem? Maar dan was die ene toch niet veel bijzonders, want dat was in Amsterdam, Wijde Hei steeg en dus min of meer een gribus, al wist hij niet precies waar dit straatje uithing. Inmiddels had hij zijn plan gemaakt en met vast opeen geklemde lippen borg hij het boekje zorgvuldig op, waarna hij zich uitkleedde en naar bed ging- De volgende morgen vroeg zei hij verdient het aanbeveling zowel in de winter- als in de zomergranen MCPA- preparaten (bijv.Nolachiet) te gebruiken. Indien MCPA gespoten wordt vanaf het tijdstip, dat de granen plm. 20 cm. hoog zijn, dan zal nimmer schade aan het gewas veroorzaakt worden. De be spuitingen kunnen doorgaan tot het in de aar of pluim komen van de granen. Daarna is een bespuiting niet meer mogelijk. Bij verneveling van groeistoffen ver dient het aanbeveling minstens 200 1. spuitvloeistof per ha. te gebruiken. Gebruikt men kleinere hoeveelheden, dan dringt de nevel meestal niet diep genoeg in het gewas door, de onkrui tot zijn vriend: „Ik moet vandaag naar Amsterdam. Je zult je, zo goed als het mogelijk is, moeten trachten te red den. Ik neem de jeep mee. Is er iets bijzonders aan de hand, dan kun je altijd die Bedford gebruiken, als-ie nog niet opgehaald is". Hij ontbeet in een snel tempo en daarna vertrok hij in de richting van de hoofdstad. Hoewel het bijzonder druk was, schoot hij met zijn klein wagentje snel op en eenmaal in Am sterdam vroeg hij de weg naar de Wijde Heisteeg. Hem werd de te rij den route door een vriendelijke agent aangeduid en een kwartier later reed hij langs deze smaile straat. Hoewel hij er met zijn auto wei in kon, achtte hij het beter zulks niet te doen. Hij parkeerde de wagen op enige afstand en wandelde toen de steeg in. Num mer 13 stond er in het boekje en num mer 13 bleek een gesloten pakhuis te zijn. Wonderlijk, dacht hij, terwijl hij er langs liep, echter zonder stil te staan, want hij wilde in deze min of meer verdachte buurt geen argwaan wekken. Wat ter wereld kon een aan den worden onvoldoende bevochtigd en de resultaten van de bestrijding vallen tegen. Met normale spuitmachines zullen de beste resultaten bereikt worden, indien 8oo 1. vloeistof per ha. verspoten wordt. Let bij het spuiten met een sproei- boom er vooral op, dat deze op de juiste hoogte is afgesteld. Deze hoogte dient zodanig te zijn, dat het vlak, waarin de spuitkegels elkaar raken, juist iets beneden de toppen van het gewas ligt. Indien gespoten wordt bij groeizaam weer, als de onkruiden goed aan de groei zijn, dan staat het goede resul taat van de onkruidsbestrijding reeds bij voorbaat vast. Van ió Juni tot en met 14 Augus tus zal de Nederlandse P. T. T. een „Bonifatiuszegel" van 10 cent in licht blauwe kleur verkrijgbaar stellen, ter herinnering aan de marteldood van de apostel Bonifatius, die nu 1200 jaar geleden bij Dokkum werd vermoord. Bonifatius, de grote Angelsaksische zendeling, wiens geboorte dit jaar voor namelijk in zijn vaderland Engeland, wiens werk in Duitsland en wiens marteldood in de eerste plaats in Neder land zal worden herdacht. Het zegel is ontworpen door de kunstenaar Hubert Lovigne te Maas tricht, die ook de beeltenis en de achter grond graveerde, en geeft een typering van de historisch-religieuze gestalte van de apostel Bonifatius. De tekst, de waarde-aanduiding en de jaartallen zijn getekend door de heer André van der Vossen te Over- veen. De zegels zijn uitgevoerd in plaat druk en gedrukt door Joh. Enschede Zonen, Grafische Inrichting N.V. te Haarlem, waar ook het graveren van tekst, waarde-aanduiding en jaartallen plaats vond. zienlijke Belgische graaf voor relaties hebben met de eigenaar of de bewo ner van dit pakhuis? Dit was voor Joop alsnog een raadsel. Hij liep terug naar zijn wagen en startte, terwijl hij naar de andere twee adressen in de hoofdstad ging. Het ene vond hij al spoedig in de Jordaan en het laatste was in een geheel an der stadsgedeelte, namelijk in de zo genaamde „Pijp". Ook hier was het, evenals in de Jordaan, een pakhuis. Mogelijk deed de graaf zaken en was het hier een opslagplaats. Anders be greep hij er niets van. In ieder geval was het goed dat hij hier geweest was; je kon nooit weten! Want het was hem nog altijd niet duidelijk, wat de graaf met zijn chauffeur te be spreken had gehad in het late avond lijke uur in het park bij de villa. Op de terugweg haalde hij zelf de gedrukte verlovingskaartjes af en in de loop van de middag was hij weer terug in Doornenberg. Fred vertelde hem, dat de roodharige chauffeur er geweest was en gevraagd had wan neer de wagen van de graaf klaar kon zijn. Kon ir. 1953 het Scheldecriterium door de ramp die ons land in die winter trof niet doorgaan, dit jaar hoopt men in Terneuzen op 29 Mei a.s. weer te starten met goede Hollandse en Belgische renners over een afstand van 136 K.M. Deze beroepskeuze is voor Terneuzen traditie geworden, evenals voor de duizenden supporters om op die dag van heinde en verre naar dit Schelde- stadje te komen. Naar men ons mededeelde heeft men zich reeds verzekerd van bekende rennners uit binnen- en buitenland. Het belooft voor de liefhebbers van een goede koers een mooie dag te worden. Zie de advertentie elders in dit blad. BURGERLIJKE STAND Gemeente SCHOONDIJKE GEBOREN: n, Willy Charles, z. van A. de Wever en E. de Ruijsscher. 15, Elizabeth, d. van Ch. Sijnesael en M. de Veij. HUWELIJKEN 29, B. P. G. Verbeke, 28 j. en E. E. van Dierendonck, 20 j. 29, O. J. Cocquyt, 19 j. en S. M. Ver- hage, 18 j. 29, J. de Putter, 22 j. en A. Dekker, 24 j. OVERLEDEN 4, C. de Jonge, 44]., wonende te Hoek. 12, J. M. van Kou- wenberg, 84]., wed. van J. P. Wijngers. 27, K. M. Moelaart, 78 j., wed. van J. J. Huigh. INGEKOMEN I, L. J. J. Jaspers en gezin van Gemert naar Dr. Huizinga- straat 24. 7, M. Dieleman van Hoek naar W 12. 12, J. Roest en echtge note van Meppel naar Losserstraat 1. 14, M. A. Haartsen van Amsterdam naar Willemsweg 32. 29, A. L. Lekens, echtg. van H. de Wever van Sluis naar Enkhuizerstraat 5. VERTROKKEN 5, J. W. Romeijn en gezin van Willemsweg 27 naar N.O. Polder (Emmeloord). 24, I. Guiran van W 84 naar Oostburg, Zuidzandsestraat in. 29, A. Dekker van W 2 naar Hoek. 29, E. E. van Dierendonck van O 36 naar IJzendijke, Blindewijk 6. Fa. SMOOR DE HULSTER, Breskens „Is het nieuwe spuitapparaat, dat we besteld hebben, er al?" „Komt Maandag," verklaarde Fred. „En voorts is de Bedford opgehaald. De man heeft meteen betaald. Hij heeft een cheque gegeven". „Mooi," antwoordde Joop tevreden. „Als we op de verzekering hadden moeten wachten, waren er minstens een paar maanden mee heengegaan". „Ja, zei hijik zie wel dat jullie pas begonnen zijn en dan zuilen jullie wel niet zo'n groot bedrijfskapitaal hebben, ik krijg het geld toch terug van de verzekering, dus zal ik het maar meteen betalen. Hij was heel blij, dat we zijn wagen zo spoedig weer in orde hadden". „Zulke klanten moeten we meer hebben. Eerlijk gezegd zat ik er al een beetje mee in. Als Maandag dat spuitapparaat komt, zullen we het wei kontant moeten betalen". „Hindert niet," meende Fred wijs gerig te moeten opmerken; „hebben we ook geen schuld". Na het eten ging Joop naar „Ruim-

De Schakel | 1954 | | pagina 1