BRILLEN Vlaggetjesdag en Haring jager ij ZONDER GELUK vaart niemand wel Geef NU aan Uw Rode Kruis! f 73.50, f 95.-, f 115.-. Een bijpassende blouse f 17.50 De schak ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWSCH-VLAANDER EN 9a Jaargang Nummer 486 Vrijdag 14 Mei 1954 Drukkers-UitgeverijFirma SMOOR DE HULSTER - Dorpsstraat 10 - BRESKENS - Telefoon 27 - Giro 358296 r Verschijnt iedere Vrijdag Abonnementsprijs: f 1,10 per kwartaal; franco per post f 1,25 Prijs der advertentiën: 10 cent per m.m.; bij abonnement korting Advertenties met „brieven onder nr. of bij ons te bevragen" 10 cent extra, VJ r" ,,®e ^n'ïïemaefter' OOSTBURG Een prettig bezit. Vlaggetjesdag 22 en 23 Mei Wat is vlaggetjesdag De dag van de Nederlandse haringvisserij. Het is de dag waarop de vloot van „de grote visserij" zich aan het Nederlandse volk presenteert. Keurig onder de verse verf. Rijk versierd met vlaggen en wimpels liggen de schepen in Scheve- ningen, Vlaardingen en IJmuiden voor de kant. Vlaggetjesdagpronkdag van het oude nationale bedrijf. Op Zaterdagmiddag 22 Mei worden in bovengenoemde plaatsen feesten ge organiseerd. Een vlootrevue wordt ge houden, er is een logger-race voor de kust. Optochten trekken door de plaat sen. 's Avonds worden in IJmuiden de schijnwerpers op de vlaggende vloot gericht. Een hoogtepunt is ook het hijsen van de Bedrijfschapswimpel voor de best verzorgde haring. Dit jaar ge schiedt dit door de heer Drs D. J. van Dijk, directeur van het Bedrijf schap voor Visserijproducten, op de KW 123, die verleden jaar de prijs voor de bast verzorgde haring van de Katwijkse haringvloot behaalde. In enkele plaatsen wordt de Zaterdag be sloten met een vlaggetjes-vuurwerk, 's Zondags worden er geen feestelijk heden gehouden. Dan is het kijkdag, 's Morgens worden in de meeste ker ken van de vissersplaatsen bidstonden gehouden. Daarna gaat men naar de kant om, met de vele „vreemdelingen", te genieten van de rijke aanblik, die de vloot-gereed-tot-haringvangen biedt. Al vele eeuwen vangen onze vissers haring. In de haringdrijfnetvisserij heeft Nederland altijd een rol van betekenis gespeeld. Reeds in de 15e eeuw werd haring verzonden naar de Oostzee landen in ruil voor graan. Naar Frank rijk in ruil voor wijn en zout. Mede door deze handel kwam de koopvaar dijvloot tot ontwikkeling. Bovendien stimuleert de haringdrijfnetvisserij tot op de huidige dag, de bedrijvigheid in vele takken van ambacht en/of in dustrie. Om er slechts enkele te noemen de nettenfabrieken, scheepswerver, touwslagerijen, kuiperijen, enz. Ook thans is de export van grote betekenis. In 1953 werden 603.560 vaten gezouten haring verzonden naar 68 landen. Over de bokking en de haringconserven praten we nu maar FEUILLETON door HENK VAN HEESWIJK 36 „Inderdaad," zei ze tartend, „de vrouw van een garagehouder. Wilt U wel geloven, dat het een heel interes sant beroep is?" „Dat neem ik onmiddellijk aan," antwoordde de adellijke gast. „Greet heeft volkomen gelijk," be klemtoonde Joop eensklaps op eigen aardige toon. „Ons beroep stelt ons in staat mensenkennis op te doen. We krijgen bijvoorbeeld wagens onderhan den van mensen die nauwgezet, spaar zaam en ordelijk zijn, die een sterk plichtsbesef hebben. Dat zien wij aan de wagen". „Is het heus?" vroeg de graaf met voorgewende belangstelling, hoewel het onderwerp hem hoegenaamd niet in teresseerde. niet. In totaal werden verleden jaar aangevoerd 1.150.907 kantjes en 51.310.000 kg. verse haring. De haring geeft werk, deviezen en voedsel. 25 Mei a.s. (Buisjesdag) begint de haringjagerij. 's Morgens varen de log gers uit. Naar de Noord Bijzondere omstandigheden voorbe houden arriveert de vloot op 26 Mei a.s. op de haringgronden. Dan, in de namiddag, klinkt de roep van de schip per „Op hoop van zegen, paaien maar". De vleet wordt geschoten. Wat is de vleet Dat is dc verzamelnaam van alle netten, die verticaal, ongeveer als een gordijn voor de vensters, in zee hangen. In het volle seizoen hebben deze vleten een lengte van plm. 3000 meter. Per nacht hangt er dan in de Noordzee een gordijn van netten ter lengte van plm. 220x3000 meter is 660.000 meter. Een afstand ongeveer van Amsterdam naar Berlijn. Vroeg in de morgen van 27 Mei a.s. wordt de vleet gehaald. Direct daarna als er haring gevangen is wordt deze verwerkt. Kaken, war ren (zouten), kuipen. De haring wordt overgegeven aan de jager (het snelste schip van een groep). De jager brengt de eerste vangst naar de haven. Dan begint de grote strijd tussen vier, vijf, soms meer, snelle schepen. Wie zal nummer één zijn Een schip uit Sche- veningen, Vlaardingen of Katwijk Er heerst spanning aan boord van de jagers. Spanning is er ook bij duizen den in het land, die de race mede beleven als een sportief gebeuren. Wanneer alles naar wens verloopt, kan het eerste schip op 28 Mei binnen zijn. Dan is het feest. Dan wapperen v'aggen van de wagens en winkels. Dan doet men zich te goed aan de „malse maatjes". Zeebanket, waarvan men in het verleden al zei Haring in 't land Dokters aan de kant. FILMNIEUWS Zaterdag 15 Mei zal in het Luxor Theater te Breskens vertoond worden de dolkomische film met Stan Laurell „Zeker, een auto, die goed onder houden is behoort kennelijk aan een man, die van netheid en orde houdt en serieus in zijn levensopvatting is. Een wagen met veel deuken en schram men verraadt een eigenaar die slordig en meestal ook geen secure rijder is. Dan heb je bijvoorbeeld mensen, die vreselijk nonchalant zijn, die alles laten slingeren. In hun wagen vinden wij wel eens het een en ander. Deze men sen zijn in de regel ook niet zo heel voorzichtig. Apropos - hii haalde het gevonden opschrijfboekje uit zijn zak - dit heb ik in Uw wagen gevonden heer graaf. Ik vermoed, dat het uit uw colbert gevallen is, want het lag tus sen de zitting in". Met een hoffelijke buiging a la graaf Van der Waerde overhandigde hij het beduimelde boekje. Een moment verbleekte de graaf, daarna kreeg hij een kleur. Hij wist zich echter terstond weer te beheersen. Onverschillig nam hij het boekje aan, bladerde er even in en antwoordde: „Ik geloof niet, dat het van mij is. Waarschijnlijk is het uit de zakken en Oliver Hardy in „Het leven is geen lolletje". Stan en Oly zijn van plan een nieuw leven te beginnen en iets voor de kost te gaan doen. Dat een en ander echter precies averechts ver keert gaat, daar kunnen zij uiteraard niets aan doen. Zondag 16 Mei wordt vertoond de dol-vermakeüjke film „George verovert de vloot" met George Formby en Anne Firth. Hij speelt nu de verliefde dwaas van de marine. Uiterst hachelijke mo menten, interessante taferelen en oer- komische scènes volgen elkaar op. Het spreekt natuurlijk vanzelf dar George de dans ontspringt, rnaar hoe Aanvang der voorstellingen 8 uur. Faillissementstatistiek Het totaal aantal faillissementen uit gesproken in de maand April 1954 bedraagt 119 (138), te verdelen als volgt. In de provincie Noord-Holland (exclu sief Amsterdam) 12 (22), Amsterdam 18 (23), Zuid-Holland (exclusief Den Haag en Rotterdam) 10 (9), Den Haag 11 (9), Rotterdam 8 (8), Utrecht 8(14), Gelderland 8 (15), Noord-Brabant 16 (13), Limburg 7 (6), Zeeland 3 (1), Friesland 9 (1), Groningen 2 (4), Drente 2 (4), Óverijsel 5 (9). Het totaal aantal uitgesproken fail lissementen van 1 Januari 1954 tot en met 30 April 1954 bedraagt 475 (552). Tussen geplaatste cijfers zijn over dezelfde periode van 1953. Clandestiene zender gepakt Op 9 Mei j 1. heeft de Opsporings dienst der P.T.T. op de clandestiene zender „Zwarte Willem" te Raalte be slag kunnen leggen. Tegen de 45- jarige slager G. L. B. aldaar werd proces-verbaal opgemaakt. gevallen van een der mensen die wel eens van mijn wagen gebruik gemaakt heeft. Ik zal het hem wel terug geven. Intussen dank ik U voor uw opmerk zaamheid". Dit iaatste klonk spottend. Joop dacht na. Daar zat meer ach ter dit boekje dan hij misschien aan vankelijk gedacht had. Waarom schrok de man anders zo, toen hij het ding voor de dag haalde? Goed, dat hij die adressen er uit had overgeschreven. Straks zou hij die nog eens nakijken. De graaf verontschuldigde zich en nam en passant Annie mee, zodat de twee geliefden alleen bleven en nu gingen ze verder met de voorberei dingen voor hun verlovingsfeest te bespreken, 's Middags bleef Joop op „Ruimzicht" lunchen en na de middag maakten de verloofden een tochtje in de wagen van Van der Berg. Ze reden naar de stad en bestelden de verlovingskaarten. Daarna bracht hij Greet weer thuis, om vervolgens zelf terug te keren naar de garage. „Blij, dat je er bent," zei Fred, die van top tot teen besmeurd was met olie en smeer. „We hebben een grote Een mantelcostuum is een prettig bezit. Het is een ideale dracht in ons Hol landse klimaat. Niet alleen voor de kleine maten, ook voor de grotere ma ten is een mantelcostuum een zéér ge schikte dracht De coupe van een mantel costuum is echter zéér belangrijk, vooral bij de grotere maten. Wij hebben daarom dit seizoen onze aandacht extra besteed aan de coupe der grotere maten en de modellen zo gekozen, dat U zonder verander werk met een costuum van ons kunt wegstappen. Wij leveren U zo'n beter mantelcostuum van de beste kamgarens vervaardigd op crêpe satin gevoerd (kleermakers- werk) tot maat 52 rijk met kant gegarneerd, met in gezette mouw, tot maat 52 Wij ontvingen deze week een zen ding nieuwe slanke afkkdende modellen swaggers w.o. van prima figuren en Alpaca kamgaren vervaardigd, zéér geschikt voor de grotere maten, tot maat 52 f 98.50, f 110.—. VOOR UW BETERE DAMESCONFECTIE EERST KIJKEN BIJ UW MODEHUIS, VLiSSINGEN. De bus van boot en trein stopt voor onze zaak BURGERLIJKE STAND. Gemeente GROEDE over de maand April GEBOREN 9, Maria, d. van A. Robijn en K. Gorsse, te Oostburg. 26, Neeltje Jozina, d. van J. Versprille en C. P. de Back, te Oostburg. GEHUWD 29, Hendricus Gijs, 19 j., monteur te Aardenburg en Elisabeth Bouwens, 21 jaar te Groede. OVERLEDEN: geen. INGEKOMEN 1, Anna A. de Bliek, dienstbode, van 's-Gravenhage naar Kruisdijk O 148. VERTROKKEN: 8, Maria J. de Mar- telaere, van 0,147 naar Oostburg, Burchtstraat 20. 24, Kornelis Verhoef, van W 8 naar Diever, Geeuwenbrug 4a. 26, Maria P. Stol, van A 12 naar Wtidervank, Sportterreinstraat 2a. 26, Maatje T. Zonnevijlle, van A 12 naar Wildervank, Sportterreinstraat 2a. vrachtwagen, een Bedford, die ze van morgen op de betonweg in de soep gereden hebben. Er moet een nieuwe radiateur op. Heb jij gelegenheid om naar de stad te gaan e.n er een te halen?" Joop had niet zo heel veel zin. Lie ver ging hij vlug eten en dan weer terug naar „Ruimzicht," maar het werk ging tenslotte voor het meisje, zodat hij er in toestemde. „is er haast met die Bedford?" „De eigenaar zegt, dat hij hem iedere dag nodig heeft. Hij is vracht rijder". Dit gaf de doorslag. „Dan moet de man geholpen worden," besliste Joop. Hij ging naar boven om zich te ver kleden en daarna reed hij naar de stad waar hij na enig zoeken een adres vond, waar hij de bewuste radiateur kon kopen. Het was een groot bedrag en nagenoeg hun hele kapitaaltje ging

De Schakel | 1954 | | pagina 1