ERVARING ZONDER GELUK vaart niemand wel Land- en Tuinbouw Koninklijke onderscheidingen in West Zeeuwsch-Vlaanderen De schakel ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWSCH-VLAANDER EN 9e Jaargang Nummer 485 Vrijdag 7 Mei 1854 Drukkers-UitgeverijFirma SMOOR «S DE HULSTER - Dorpsstraat 10 - BRESKENS - Telefoon 27 - Giro 358296 Verschijnt iedere Vrijdag Abonnementsprijs: f 1,10 per kwartaal; franco per post f 1,25 Prijs der advertentiën: 10 cent per m.m.; bij abonnement korting Advertenties met „brieven onder nr. of bij ons te bevragen" 10 cent extra, is altijd de beste leermeester! Niet io lang geleden ontmoette ik een vriend, die ik al voor een paar jaar niet meer had gezien en die, naar ik mij herinnerde, zich hier in Australië niet zo erg gelukkig voelde", zo schrijft Anthony Peek in het officieel orgaan van de Dutch Club of Victoria te Melbourne. De heer Peek is een uit Den Haag afkomstige typograaf die op 16 December 1949 met het z.s. „Volendam" naar Australië emigreerde. „Mijn allereerste vraag na onze her nieuwde kennismaking", zo vervolgt hij, „was of hij zich na hier nu een paar jaar te zijn geweest al beter op zijn gemak voelde. Tot mijn verbazing vertelde hij me echter, dat hij ander half jaar geleden het beter had gevon den om naar Nederland terug te keren. Teveel tegenslag en moeilijkheden met de huisvesting hadden de doorslag ge geven in hun beslissing. Hij vertelde mij waarom hij na die reis nu weer hier in Melbourne rond liep. En omdat ik van mening ben, dat zijn wedervaren misschien voor andere mensen uit Nederland van nut kan zijn, wil ik dat hier weergeven. Nadat zij in Nederland aankwamen en de eerste tijd van bezoeken, her nieuwde vriendschapsbanden en alles wat samengaat met de terugkeer uit den vreerode voorbij was, kwamen zij weer in het oude Hollandse sleurleven terecht. In het begin dachten zij daar wel weer aan te kunnen wennen maar na een drietal maanden, toen zij weer eens de balans gingen opmaken en de toekomst voor hen in Holland en in Australië tegen elkaar afwogen, moes ten zij toch erkennen, dat Australië meer kon bieden. De baantjes lagen in Nederland niet opgeschept, honderd en één diploma's en getuigschriften waren nodig en al leen diegenen kwamen aan bod, die met het beste aankwamen. De huis vesting was even moeilijk als in Aus tralië en de kosten van het levens onderhoud waren beslist niet minder. Ook vonden zij alles erg bekrompen en klein geworden, en van sparen kwam werkelijk niets. Na acht maanden be sloten zij dan ook om het geld dat zij nog bezaten, en dat in Australië was verdiend, te gebruiken om maar weer FEUILLETON door HENK VAN HEESW1JK 35 Joop, opgelucht dat de kogel door de kerk was, stond op en drukte de hand van zijn aanstaande schoonvader. „Ik dank U wel, mijnheer Van der Berg en ik weet zeker dat de informa ties, die U over mij zult krijgen, tot uw volle tevredenheid zullen zijn". Greet was inmiddels al weer weg gehold en kwam even later terug met haar zuster. Deze keek verwonderd van dé een naar de ander. „Lieve deugd, zeg, daar hoor ik van op. Ik moet zeggenjullie laten er geen gras over groeien. Nou, gefeliciteerd, aan staande zwager. Ik hoop, dat jullie het steeds goed met elkaar zullen kunnen vinden en dat jullie gelukkig zult worden". Ze drukte Joop de hand, maar Greet, passage naar Australië te betalen. Mijn oude vriend had het voorrecht direct na aankomst bij zijn oude werk kring te kunnen terugkeren. Beiden voelden zich hier nu veel gelukkiger. Dit echtpaar behoorde tot die groep van landgenoten, die in het begin te veel de nadruk leggen op de moeilijk heden welke elke immigrant onder vindt, steeds maar weer Nederland voor ogen houden en naarmate zij langer hier zijn het leven in Nederland steeds meer en meer idealiseren. Om tenslotte helemaal de reden te vergeten waarom zij Nederland destijds verlieten. In dat geval was het Nederland niet dat veranderd was maar was het dit echtpaar zelf dat een verandering had ondergaan en zichzelf ontgroeid voelde aan de Nederlandse levenswijze." Voor hen een les, voor ons een leer. Ds msest opvallends gebreksziekte. De gebreksverschijnselen aan gewas sen en bodem vormen al jarenlang het onderwerp van onderzoek en publicatie; zij geven vrijwel aan ieder, die in onze landbouw is geïnteresseerd stof tot na denken. Toch kan in de huidige situatie geconstateerd worden, dat de gebreks- ziekten aan de gewassen in Nederland momenteel nog geen ernstig probleem vormen. Dit geldt vooral, wanneer men ons land met andere landen vergelijkt, waar - merkwaardig genoeg een veel minder intensieve landbouw is. Hier zou men immers juist het tegen deel verwachten, omdat de intensive ring bij ons grote eisen aan de bodem stelt. De toevoer van de noodzakelijke neven- en sporenelementen is in het buitenland veel geringer dan bij ons. Eén gebrek valt ook hier echter bizonder op en geeft reden tot zorg, n.l. het magnesiumgebrek. Dit gebrek is o.a. ontstaan door het toenemend gebruik van meer gezuiver de kalimeststofien verder is een be langrijke factor, dat de plant grote hoeveelheden magnesia opneemt, zelfs wel 10 tot 50 kg. MgO per hectare, terwijl uitspoeling een verlies van on geveer 40 kg. per hectare kan veroor zaken. Toen de magnesiumbemesting voor een belangrijk deel wegviel ging het gebrek alom sterk optreden. De bodem heeft deze voedingsstof in grote hoeveelheden nodig. Men dient er wier ogen schitterden van opgewonden heid, duwde haar zusje tegen Joop aan en zei, kwasi verontwaardigd: „Zeg, wat is dat nu? Of durf je Joop geen zoen te geven? Mij dunkt, die mag er op zo'n dag als vandaag wel bij". Het meisje bloosde en Joop bloosde, maar ze drukte toch haar zachte lippen op zijn wang. „Die Joop!" giechelde Greet. „Hij bloost als een meisje hem zoent. Toch staat het je lief hoor, beste jongen 1" Van der Berg schoot in een lach en Joop maakte een dreigende beweging naar z'n meisje, die zich achter de stoel van haar vader verschanste. „Nou," besloot de heer des huizes, die er zelf schik in had, „gaan jullie nu maar eens naar een andere kamer, dan kan ik gaan werken. Straks ko men jullie me maar vertellen wanneer je het feest wilt hebben. Of houden jullie bet stil?" „O nee," verzekerde Greet. „Onze verloving vieren we op gepaste wijze. Dus met een fuifje. Goed paps?" „Moet je niet aan mij vragen. Ik daarom bewust op te letten, dat zij ieder jaar voldoende wprdt toegevoerd. Het is van belang na te gaan, in welke vorm dit moet gebeuren. De kalkmeststoffen, die een magnesium gehalte hebben, dienen zich hiertoe aan. Magnesia-poederkalk, die een hoge waarde aan magnesium bezit, kan in dit verband als een geschikte meststof worden vermeld. Hoe groot ook het gebrek, iedere landbouwer weet de moderne industrie en voorlichting achter zich. En hierin vindt hij mogelijkheden om deze meest opvallende gebreksziekte tegen te gaan. MOTORSPORT Het is ons gebleken, dat er behoefte be staat aan een rubriek, waarin de evenemen ten op het gebied van de motorsport worden vermeld. Daarom zullen wij vanaf heden in ons blad wekelijks die wedstrijden opnemen, die zowel in Nederland als in België worden georganiseerd en door de bewoners van West Zeeuwsch-Vlaanderen gemakkelijk kunnen worden bijgewoond of daaraan kan worden deelgenomen. BELGIË: 9 Mei a.s.: Eksaarde (15 km. ten zuiden van Axel): nationale motorcross voor junioren en senioren, ook met zijspan; Torhout: (18 km. ten zuiden van Brugge): idem, doch hier alleen voor de solo-klasse. NEDERLAND: 15 Mei a.s.: Kikkerrit (kaart- leesrit van 100 km). Georganiseerd door M.A.C.A. Axel en de V.V.V. Aardenburg. Start Axel. Finish Aardenburg. Zowel voor motorr. als automob. BELGIË: 16 Mei a.s.: Oostmalle (25 km. ten oosten van Antwerpen): internationale mo torcross voor junioren en senioren, zowel solo als met zijspan; Geraardsbergen: (35 km. ten z.o. van Gent): nationale motorcross voor jun. en sen. Aanvang 14 uur. Ter gelegenheid van de verjaardag van H.M. de Koningin zijn aan een zevental West Zeeuws-Vlamingen koninklijke onderscheidingen uitgereikt. De ere-medaille verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau in goud aan H. J. Cammaert, voorzitter van de coöperatieve Hagelverzekeringsmaat- schappij te Oostburg, wonende te Hoofdplaat. J. Verhage, voorzitter van de coöperatieve Boerenleenbank te Oostburg, wonende te Groede. P. H. Verdegem, secretaris-penningmeester van het Armbestuur der R.K. Kerk te Biervliet. De ere-medaille verbonden aan de ben toch niet verloofd Joop, die met Annie pratende naar de deur was gelopen, draaide zich om en zag, dat zijn meisje zich even naar haar vader toeboog. „Wat jammer, paps, dat moedertje dit niet meer kon beleven," zei ze zacht. „Ja, meid, zeg dat wel. Wat zou ze zich verheugd hebben". De verlovingsdatum werd vastgesteld op de eerste Zaterdag in October. Dat was over ruim tien dagen. In de be spreking had Annie zich bescheiden willen terugtrekken, maar Greet hield haar vast en zei kort en bondigNeen, we kunnen je raad nodig hebben, zus. Je bent helemaal geen facheuse troi- sième, want in de eerste plaats ben je m'n zus en in de tweede plaats hebben we straks nog tijd genoeg om elkaar te zoenen". Annie lachte even en bleef. In stilte had Greet hier een andere bedoeling mee. Ze hoopte dat Annie dusdanig jaloers zou worden op haar, dat ze Fred weer in genade zou aannemen en zich met hem zou verloven. Je kunt Orde van Oranje-Nassau in zilver aan J. A. Anthonisse, werkend lid van de Koninklijke „Harmonie" te Biervliet. De ere-medaille verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau in bron» aan J. H. de la Vienne, trommelslager van de Koninklijke muziekvereniging „Ve ronica" te Zuidzande. J. F. de Baere, landarbeider op het landbouwbedrijf van Gebr. J. en E. de Milliano te Oostburg. F. de Marrée, landarbeider op het landbouwbedrijf van J. A.Hoste te Nieuwvliet. BURGERLIJKE STAND. Gemeente OOSTBURG over de maand April. GEBOREN 5, Guido Maria Prudent, z. van M. A. M. de Milliano en A. J. M. Stubbe te Breskens. 6, Sjonnie, z. van F. Hendrikse en G. L. van der Ende te Oostburg. 8, Marleen, d. van M. I. Bertou en H. Oosterbaan te Oostburg. 9, Maria, d. van A. Robijn en K. Gorsse te Groede. 15, Maria Sara, d. van J. P. de Gardeijn en M. de le Lijs te Cadzand. 17, Pieter Rei- nier Cornelis, z. van R. C. Jansen en C. van Ooijen te Waterlandkerkje. 16, Martien, z. van A. I. van der Hoeven en A. J. Filius te Oostburg. 22, Her- manus, z. van S. Dekker en M. H. Faas te Nieuwvliet. 22, Angelina Sophia Maria, d. van P. P. Lootens en I. M. Steijaert te Aardenburg. 23, Pieter Jannis, z. van P. Morel en W. F. van Hoeve te Oostburg. 23, Nicolle Maria, d. van G. Maenhout en J. M. Verwulst te Sint Margriete (B.). 24, Thomas Louis, z. van J. de Fouw en E. Villée te Oostburg. 26, Neeltje Jozina, d. van J. Versprille en C. P. de Back te Groede. 28, René Joseph, z. van B. A. Timmerman en A. Schewe te Sluis. 29, Robert Henricus, z. van P. Pijfie- roen en A. A. T. Roman te Oostburg. OVERLEDEN 4, Cornelis Johannes Beerens, 42 j., gehuwd met M. A. Iback te Schoondijke. 7, Jozina Dees, 66 j., gehuwd met F. Buijze te Oost burg. 11, Van der Walle, 55 j., ge huwd met J. A. Versprille te Schoon dijke. 25, Maria Louisa Maas, 62 j., gehuwd met L. J. F. Roots te Hoofd plaat. 30, Jozina Maria de Bert, 12 j., d. van J. P. de Bert en J. W. van Gijs te Breskens. 29, Jannis Jacob de Voogt, 85 j., gehuwd met W.J. Buket te Oostburg. GETROUWD: I, Leo Augustinus van Hijfte, 25 j. en Sara Ekkebus, 22 j., beiden te Oostburg. immers nooit weten, waar het goed voor is Er moesten natuurlijk verlovings kaartjes gedrukt worden. Een drukkerij bezat Doornenberg niet, dus Joop zou na het broodeten naar de stad rijden en ze bestellen. De vrachtrijder zou ze dan mee terug kunnen nemen. En na tuurlijk een advertentie in de krant, die in het dorp gelezen werd. „En wie denken jullie uit te nodi gen?" vroeg Annie. „Een geluk, dat de graaf er is. Als er een verslag in de kranten komt, lees je: Tijdens het verlovingsfeest van de oudste dochter van de heer Van der Berg met de garagehouder Van Kampen bevond zich onder meer onder de gasten Graaf Van der Waerde Horstkamp uit België, een huisvriend van de familie. Mieters, vind je niet?" „Nou," antwoordde Joop schaap achtig, wiens gezicht al bij het woord „graaf" betrokken was en Greet zat ook even beteuterd te kijken. Grut, aan hem had ze helemaal niet ge dacht. Ja, die zou over tien dagen

De Schakel | 1954 | | pagina 1