Koninginnedag Breskens richtte zij zich tot haar gemeente. Zij dankte de leden der kerkeraad, de Evang. Luth. vrouwen- en mannenkring, de kosteres, mevr. C. de Feijter-Brak- man, de organist, de heer W. Brakman en tenslotte allen, die iedere Zondag in de kerk kwamen. Da Stol zeide, dat de gemeente die zij ging verlaten nog met vele moei lijkheden zal hebben te kampen, maar zij zag toch twee lichtpunten, n.l. de aanwezigheid van harten, die bereid zijn een deel van het werk op zich te nemen en Jezus Christus, die steeds Heer der Kerk is, ook wanneer een dominé ontbreekt. De consulent, Ds. Johannes, sprak de scheidende predikante toe en dankte haar namens de kerkeraad voor alles, wat zij voor de gemeente, in de 17 jaren dat zij hier was, heeft gedaan. Hij wenste haar Gods zegen toe in haar nieuwe gemeente. De heer J. J. de Jonge, hoofd der Chr. school dankte mede namens de ouders der kinderen, voor het vele werk, dat Da. Stol als voorzitster der school verrichtte. Ds. Boere dankte voor de goede verhouding en de aangename samen werking tussen de beide kerken. De heer Kloeg uit Vlissingen sprak namens de Vlissingse en de heer De Hooge namens de Middelburgse kerke raad der Evang. Luth. gemeente. Ds. Schopenhauer, Herv. predikant te Schoondijke, bracht dank namens de Ring en betreurde het, dat het enige vrouwelijke lid ging vertrekken. Tot slot werden Da. Stol lied 14 en lied 10 4 en 5 toegezongen. In de hal van de kerk nam Da. Stol persoonlijk afscheid van alle aanwezigen. Schoondijke Feestelijkheden. Heden Vrijdag organiseert de Oranje vereniging diverse feestelijkheden. Des morgens zijn er kinderspelen op het gemeentelijk sportterrein. Des middags zal het nieuwe vaandel worden over gedragen aan de muziekvereniging „Oefening baart kunst", waarna een muzikale rondgang volgt door de ge meente. Verder zijn er volksspelen, eveneens op het gemeentelijk sportter rein. Des avonds wordt op de markt een bonte avond gegeven, bestaande uit muziek, zang, polonaise, stoelendans, trek aan de bel en als extra attractie een amateurs muziek- en zangwedstrijd. Voor een en ander bestaat grote be langstelling, terwijl diverse prijzen be schikbaar gesteld worden. Cabaretavond voor vrouwen. Met medewerking van het Ver- bondsbestuur van het N.V.V., organi seerde de Vrouwenbond N.V.V. in W. Zeeuws-Vlaanderen in hotel „De Zwaan" te Schoondijke een cabaret avond. De zaal was eivol. Mevr. M. S. Dijk-Langstraat uit Bier vliet sprak een openingswoord, waarin zij de afgevaardigde van het ver- bondsbestuur, de heer J. Witteveen uit Amsterdam en de heer K. Koster, voorzitter van de bestuurdersbond W. Z.-Vlaanderen, speciaal begroette. Zij zette uiteen dat deze avond was ge organiseerd om de band tussen de vakbeweging en het gezin nauwer aan te halen. De heer Witteveen sprak hierna een propaganda-rede uit, waarin hij nadrukkelijk wees op de belangrijke positie van de N.V.V.-Vrouwenbond in de vakbeweging. Ook de gewonnen voordelen werden uitvoerig besproken, waarna hij de vrouwen opwekte hun mannen, waar nodig, te steunen in hun werk voor de vakbeweging. Rudi West leidde het gezelschap in, dat de aanwezigen een uitstekende cabaretavond voorschotelde. Vooral Ria Schmitz en Lizzy Valesco vielen erg in de smaak, vooral haar laatste Dior- creatïe. Mieke van Oorschot, geen on bekende in Z.-Vlaanderen, oogstte weer veel succes met „de Laarzen," een ge dicht uit de bezettingstijd. Zij kreeg een welverdiende ovatie. Wouter De nijs zorgde voor de muzikale begelei ding. Er heerste een gezellige stemming. Met gezamelijke zang van de socialisten mars werd de bijeenkomst, na een dankwoord van de voorzitster, gesloten. Met extra bussen werden alle aan wezigen naar huis gebracht. Emmabloem-collecte. De Emmabloem collecte heeft in Schoondijke opgebracht f 99,60. Oostburg Aanbesteding. Alhier werd door de calamiteuze Adornispolder te Nieuwvliet, onder directie var. de Rijkswaterstaat, aan besteed het onderhoud aan de zeedijk, gedurende het seizoen 1954-55. Ingeschreven werd als volgt E. L. v. Luijck, Schoondijke 1 8570, A. Cambier, Breskens f 8890, L. v. Boven, Ellewoutsdijk f 8999, P. v. d. Sande van Exter, Breskens-Groede f 9090, K. en T. de Oude, Biervliet f 9495, P. Mollet, Hoofdplaat f 10.000, Bijenhouders vergaderden. In hotel de Vuijst te Oostburg vergaderden de bijenhouders uit W. Z.-Vlaanderen. Bij uitstedigheid van de voorzitter werd de vergadering gepre sideerd door de vice-voorzitter, tevens secretaris, de heer C. J. Manneke uit Breskens. Hij merkte in zijn openings woord op, dat het slecht bijenweer is geweest en de volken veel te lijden hebben gehad van de zachte winter en de harde vorst, die daarop is ge volgd. Ook het gure weer van dit voorjaar doet de bijen geen goed. De heer A. J. van Willegen behan delde uitvoerig verschillende klachten, o.m. over de mijtziekte en het monste ren. Spr. deed een beroep op de bijen houders al hun bijen te laten monste ren. Slechts hierdoor kan men de bijenziekte in West Z.-Vlaanderen on der de knie krijgen. Spr. betreurde de houding van enkele imkers die, als de tijd der monstering nadert, hun bijen elders onderbrengen, vooral als men vreest dat ze door de ziekte aange tast zijn. De heren L. Jansen van Roosendaal en J. Schippers werden aangewezen als lid der kascontrole-commissie. De heer Iz. de Hulster uit Oostburg werd be noemd als afgevaardigde naar de alge mene vergadering te Utrecht. Voor de excursie was als steeds veel belangstelling. De vergadering voelde erg veel voor een reisje naar Boulogne, doch zou ook wel naar Avi fauna willen. Het bestuur moet uit deze beiden kiezen. Vervolgens kwam er een interessant gesprek tussen en kele leden en de assistent van de Rijks- bijenteeltconsulent voor Zeeland, de heer v. Willegen, over het opvangen van vreemde zwerms. Deze laatste raadde dit af, ook weer in verband met de mijtziekte. Over de band tussen het hoofdbe stuur en de afdeling was men niet erg te spreken. Men toont van hoger zijde weinig belangstelling en ook de alge mene vergadering te Utrecht verloopt meestal niet zo erg verheffend. Beslo ten werd te bevorderen dat de oude Kring Zeeland weer hersteld wordt, daar men dan gezamelijk te Utrecht de voorstellen der Zeeuwse afdelingen kan verdedigen. Voor de volgende vergadering zal een hoofdbestuurslid uitgenodigd wor den, terwijl getracht zal worden een film over bijen en bloemen te vertonen. De heer Manneke sloot na een geani meerde rondvraag de vergadering. Sluis Ongeval. Bij het afstappen van de stoep voor haar woning, kwam mevr. C. zo onge lukkig te vallen, dat opname in het ziekenhuis te Oostburg noodzakelijk bleek. Jubileum Rederijkerskamer. Op 17 Maart 1.1. was het 90 jaar geleden, dat de Rederijkerskamer „De Oranjebloem" te Sluis door Johan Hen drik van Dale werd opgericht. Dit feit zal plechtig herdacht worden op Zaterdag 15 Mei a.s., op de wandel- wal te Sluis, bij het standbeeld van de oprichter De muziekvereniging „Apollo" zal hierbij haar medewerking verlenen. Viering Koninginnedag. Ter gelegenheid van de verjaardag van H.M. Koningin Juliana zullen des morgens op de markt wedstrijden voor de kinderen worden gehouden. Des middags is er een verkeerswedstrijd voor wielrijders van 12 tot 80 jaar. Hierna volgt op het sportterrein een voetbalwedstrijd tussen de lagere scholen Des avonds concerteert „Apollo" en is er een avond-oriêntatie-rit voor auto's, motoren en bromfietsen over een af stand van 15 km. Sint Anna ter Muiden Muziekavond Studentenkring. De studentenkring „Sint Anr.a ter Muiden" gaf dezer dagen in het kerk gebouw alhier een geslaagde muziek avond waarvoor vee' belangstelling be stond. Bijzondere waardering genoten o.a. de Sonate voor viool en orgel van Vivaldi, „Fuga" uit „Die Kunst der Fuge" van Bach en de Sonate in F van Handel, uitgevoerd met fluit en orgel. IJzendijke Geslaagd. Te Wageningen slaagde voor het diploma landbouwwerktuigenkennis, de heer A. van Acker, alhier. Been gebroken. De 6-jarige J. v. R. te IJzen dijke kwam met de fiets zo ongelukkig te vallen, dat hij met een gebroken beentje naar het ziekenhuis te Oost burg moest worden gebracht. Cadzand 60-jarig bestaan. Zaterdag j 1. vierde de Chr. muziek vereniging „Excelsior" haar 60-jarig bestaan. In 1894 werd begonnen met zes werkende leden, waaronder ook de huidige voorzitter, de heer I. M. de Bruijne, die ook nu het openingswoord sprak en herinnerde aan het werk van de oprichter, de heer W. de Smidt. „Excelsior" is inmiddels uitgegroeid tot een flink muziekgezelschap. Nadat de voorzitter nog een Schrift gedeelte had gelezen, gaf de oud secretaris, de heer A. Cappon, een op r^m gesteld overzicht van het wel en wee der vereniging, hetgeen door de aanweziging zeer op prijs werd gesteld. Onder leiding van de directeur, de heer J. Basting uit Breskens, werden enkele muzieknummers ten gehore ge bracht. Namens de Kon. Bond van Chr. zangverenigingen sprak de heer C. Cappon en namens het gemeentebestuur burgemeester J. A. Leenhouts. Ter afwisseling waren er enkele voor drachten en werd nog een verloting gehouden. Ds. Q. van de Vrie sprak het slot woord. Biervliet Muziekconcert. De Biervlietse Kon. Harmonie zal heden, Vrijdag, ter gelegenheid van de verjaardag van H.M. Koningin Juliana, 's avonds een concert geven op de Markt. De muziekvereniging staat o l.v. de heer Jasper Anthonisse. Tijdens de pauze zal de dameszangvereniging „Excelsior," o.l.v. de heer A. Jansen uit Terneuzen, enkele liederen ten ge hore brengen. Breskens R.K. Toneelvereniging. Alhier is opgericht een R.K. toneel vereniging onder de naam „Aurora". Deze vereniging stelt zich ten doel ie. De vorming en ontwikkeling van de leden. 2e. De activering en verheffing van het culturele leven en het scheppen van een aangename sfeer. Het bestuur bestaat uit de heren J. de Bruine, voorzitter; J. van Leeuwe, secretaris-penningm. G. de Weerdt, be stuurslid L. Schalks, regisseur-conf. Clubkampioenschap snelschaken Dinsdag j.l. werd door de schaak vereniging „Breskens" als besluit van het seizoen om het clubkampioenschap snelschaken gespeeld. Nadat alle partijen gespeeld waren, bleek, dat de heren J. Erasmus en J. Hovestadt gelijk waren geëindigd. De beslissingspartij werd gewonnen door de heer J. Hovestadt, die daar mee definitief in het bezit kwam van de wisselbeker die indertijd door Bak kerij de Vlieger beschikbaar is gesteld. Collecte t.b c.-bestrijding. De collecte voor de t.b.c.-bestrij- ding heeft te Breskens opgebracht de som van f 131, 13,45 uur: Kinderspelen op het Oranjeplein. 18,45 uur: Wielerwedstrijd. De ronde van het Oranje plein voor junioren. (Om de wisselbeker). 20,uur Concert muziekver eniging „Uit het Volk- Voor het Volk". Bijzondere kerkdienst. In de Ned. Herv. Kerk te Breskens vindt Zondagavond om 7 uur een bijzondere kerkdienst plaats, waarin de Hervormde gemeenten in West Zeeuwsch-Vlaanderen afscheid nemen van de heer en mevrouw v. d. Stoep. De heer Van der Stoep is schoolopziener over een groot aantal zendingsscholen in Nieuw-Guinea, het zendingsgebied waarvoor de Hervormde Kerk in Zeeuwsch-Vlaanderen verantwoordelijk heid heeft. Na een verloftijd van enkele maanden vertrekt het echtpaar weer naar het zendingsveld. In bovengenoemde dienst zullen voor gaan de plaatselijke predikant Ds. van Beusekom, de voorzitter van de Classi- eale Zendingscommissie Ds. J. van de Graaff. terwijl ook de heer Van der Stoep een kort woord zal spreken. Aardenburg Viering Koninginnedag. Op Koninginnedag zullen weer de traditionele kinderspelen worden ge houden op het sportterrein bij de Elderschans. De muziekverenigingen „Koninklijke Aardenburgse Fanfaren" en „Elk naar zijn krachten" uit Sint Kruis, zullen hun medewerking ver lenen. Bij gunstig weer zullen deze korpsen ook op de Markt concerteren. Examen Stichting vakopleiding bouwbedrijf Bij het in de Technische school te Oostburg afgenomen examen door de Stichting vakopleiding bouwbedrijf, het zgn. Leerlingenstelsel bouwbedrijf,waar aan door 11 leerlingen werd deelge nomen, behaalden het diplomaJ. Cornells, NieuwvlietA. Leenhouts, OostburgA. Mollet, IJzendijke, die wegens bijzondere prestatie een prijs werd toegekend in de vorm van een tegemoetkoming op het inschrijfgeld voor het examen gezel-timmerman J. van Poucke, Sluis C. van Renter- gem, Biervliet I. van de Velde, Groede; W. Visser, RetranchementW. Ver sprille, Oostburg. 3 candidaten werden afgewezen. FRED1KBEURTEN Zondag 2 Mei Aardenburg, 10,30 uur, Ds. Blom St. Kruis, 9 uur, Ds, Blom Biervliet, 10 uur, Ds. v. d. Graaff Breskens, 10 uur, Ds. van Beusekom H. Doop 7 uur, Ds. van Beusekom Bijzondere Zendingsdienst voor W. Z.-Vl. Cadzand, 10 uur, Ds. ten Cate Groede, 9,30 uur, Ds. Boere Collecte alg. chr. doeleinden Hoofdplaat, 10 uur, Ds. Eijgendaal Collecte jeugdwerk Nieuwvliet, 10 uur, Wika Wasterval Oostburg, 2,30 uur, Ds. Blom Retranchement, 10 uur, Ds. van Bork Schoondijke, 9,30 uur, Ds. Schopenhauer Zaterdagavond 7 uur, avondgebed Sluis, 9,30 uur, Ds. Groenveld H. Doop St. Anna ter Muiden, n uur, Ds. Groenveld Waterlandkerkje, 10 uur, Ds. Bergsma Nationale gedenkdienst met medewerking koor Collecte voor de kerkvoogdij IJzendijke, 10 uur, Ds. Blomaard Zuidzande, 10 uur, Ds. Kuijlman Doopsgez. Gem. Aardeaburg 10,15 uur, Ds. Vis Geref. Kerk Rreske«6 10,30 en 3 uur, Ds. Wielemaker, Silvolde Dinsdag 4 Mei Schoondijke, 7,30 uur, bidstond aan de voor avond van de Nationale feestdag. R.K. Parochie H. Barbara te Breskens Zondag 2 Mei Eerste H. Mis om half 8. Hoogmis om 10 uur. 's Middags om 2 uur Lof. In de week H. Mis om half 8. Zaterdagavond om 7 uur, Lof

De Schakel | 1954 | | pagina 3