van Onderwijs vrij veel kosten mee brengt. Toch hebben mijn man en ik geen van beiden spijt dat wij de stad ver lieten. Er zijn gemakken die wij mis sen, maar hoewel wij beiden een volle dagtaak hebben is ons leven nooit ge haast en kunnen wij binnen rede lijke grenzen vrij over onze tijd beschikken. De gemoedsrust daaruit gewonnen is zeker de prijs waard die wij er voor betaald hebben. Zij die over Australië teleurgesteld zijn, meten het dan ook te vaak met maten, ontleend aan het land van her komst of vergeten dat hier niet alles oud en beproefd is, maar dat alles zich hier nog in een stadium van proefnemingen bevindt. Geen immigrant heeft mijn raad ge vraagd. Ik geef echter ongevraagd de volgende raad laat vergelijkingen zo veel mogelijk varen, maar maak zoveel als gij kunt uit het leven in Australië zelf en beoordeel de winsten uit dat nieuwe leven naar wat die zelf waard zijn. Uw kinderen zullen hiervan pro fiteren, ook al acht gij die winsten voor uzelf niet bijster groot. DUIVENSPORT. Duiven-Mij. „Nog Sneller" te Breskens. Uitslag prijsvlucht uit Chimay op Zondag 25 April. Los 10 u. Aank. ie duif 12 u. 29 min. 8 sec., snelh. 1081 m. per min. 1, 3 Versprille-H. 2, 21, 37, 53 P. Buize. 4, 11, 43, 48 M. Quaars. 5 A. Boekhout. 6, 22 I. Porreij. 7, 31 W. Klaaijsen Zn. 8 lx. Quaars. 9, 23, 29 A. Hamclijnck. 10, 30, 33 J. Vermeulen. 12, 38 J. Klaassen. 13, 20 Dierx-Hartog. 14 A. de Jonge. 15 Rijkaart- Wiersm. 16, 41 J. Carels. 17, 45 H. Ooster ling. 18, 52 Gebr. Pleijte. 19 R. van Quekei- berghe. 24, 35, $4 J. Jacobs. 25 Dierendonck. 26 E. van Zeele. 27, 51 J. Risseeuw. 28 Quaars-L. 32 A. Ekkebus. 34, 36 L. Ver- straate. 39, 44, 50 W. Bruijnooge. 40 A. de Hulster. 42 M. Faas. 46 J. Buize. 47, 49 Seekles. ie overduif M. de Visser. „De Getrouwe Duif" te Cadzand Uitslag prijsvlucht uit Chimay. Los 10 u. Aank. ie duif 12 u. 26 min. 4 sec., snelh. 1097 m. per min. 1 J. A. Vasseur. 2, 11, 21 P. C. de Meij. 3, 5, 19, 22 Iz. Porreij. 4 Iz. v. d. Vijver. 6, 12, 14 A. de Putter. 7 A. P. Vasseur. 8, 17 Gebr. Misilje*. 9 W. v. d. Voorde. 10 W. v. Acker. 13, 15 en ie overduif A. Mabelis. 16 D. de le Lijs. 18 L. Fremouw. 20 A Duininck. Duivenver. „Strijd in Vrede" te Groede. Uitslag prijsvlucht uit Chimay op Zondag 25 April. Los 10 u. Aank. ie duif 12 u. 33 min. 9 sec., snelheid 1036 m. per min. 1, 7, 13, 16 D. Morel. 2, 19 Iz. Vermeulen. 3 J. P. Risseeuw. 4 M. Geluk. 5 en ie over duif J. van Hanegherri. 6, 11 Joz. v.d. Wege. 8 Ras-v.d. Wege. 9 J. v. d. Wege. 10 J. den Dekker. 12 C. Brakman. 14 P. de Visser. 15, 18 J. de Roeck. 17 J. Stokkerman. 20 J. Ras. Zondagsdienst doktoren. Breskens, Groede, Schoondiike Zondag 2 Mei 1954 Dr. Ossewaarde, Breskens, tel. 91 Aardenburg, Oostburg: Dr. Rijk, Aardenburg, tel. 104 Zondagsdienst Centram Kraamzorg West Z.-VI. Zondag 2 Mei 1954 Zr. de Graag, Groede, tel. 52 ter zijn grote bureau, dat eigenlijk helemaal niet stond in dit grote ver trek, maar dit was nu eenmaal een gril van hem. Een aparte studeerkamer wilde hij niet hebben, dus bleef het grote bureau in de salon staan. Ter wijl Joop op dit ongewone uur bin nentrad, legde de heer Van der Berg zijn pen neer, want hij constateerde, dat de jongeman in gala was en een bos bloemen in zijn hand hield. Nieuws gierig keek hij hem aan. „Zo, Joop," begroette hij joviaal als altijd, „je bent er vroeg bij vandaag. Ga zitten en vertel eens, wat er aan de hand is". Joop zette zich in een der fauteuils naast het bureau, schraapte zijn keel, trok zijn broekspijpen een eindje om hoog en frunnikte wat aan zijn das. En sprak: „Mijnheer Van der Berg, Greet en ik zijn het volkomen eens met elkaar. Ik vraag U bij deze uw toestemming tot een officiële verloving. Als U er geen bezwaar tegen hebt willen wij het volgend voorjaar trou wen". De heer Van der Berg legde zijn Hydraulische Robot-kraan bij K.L.M. in gebruik genomen. „Hat schaap met vijf poten" een unicum, dat vele lasten opheft Een hydraulische robot-kraan, - die zich al de bijnaam „het schaap met de vijf poten" verworven heeft - werd aan het uitgebreide materiaal van het interne transport van de K.L.M. op Schiphol toegevoegd. Reeds geruime tijd had de K L.M behoefte aan een kraanwagen, die in de hanger in kleine ruimten zijn arbeid kan verrichten zonder dat daar door andere revisiewerkzaamheden worden vertraagd. Met het oog hierop heeft men zich gewend tot de Unicum bedrijven te Weert. De opgave was, een kraan te vervaardigen waarmede men onder de meest ongunstige omstandigheden van ruimte en plaats, motoren met een ge wicht van 2800 kg. uit het vliegtuig kan lichten en weer op hun plaats kan brengen zonder dat daardoor enige ver traging in andere revisiewerkzaamheden van het in een dok staand vliegtuig worden veroorzaakt. Voorts moest de kraanwagen ingeschakeld kunnen worden bij het in- en uitladen en het transpor teren van vrachten tot een maximum van 4000 kg Hiervoor werden de vol gende eisen gesteld aan de kraaneen hijshoogte van 6V2 meter, een opvouw bare mast, een omvang die het rijden onder de dokken niet belemmert, de mogelijkheid om het eigen middelpunt te kunnen draaien en om bovendien met een redelijke snelheid dwarsuit te rijden. Precies twee jaar nadat hierover de eerste contacten waren gelegd, is thans een kraanwagen afgeleverd die aan al deze eisen voldoet en die een unicum in de wereld genoemd kan worden. De manier van aandrijving is geheel anders dan tot nu toe gebruikelijk. De aandrijfassen, differentieels en schakel kast met fricticplaten, ontbreken in de hydraulische robot-kraan geheel, even als de wielassen. De vier wielen draaien individueel. De aandrijving, zowel als het hijsen geschiedt geheel hydraulisch. Hiervoor is op de twee voorwielen een hydromotor gekoppeld. Het „opvouwen" en neerhalen van de mast geschiedt eveneens geheel hy draulisch. De giek (het schuifbare ge deelte) wordt op en neer gehaald door dezelfde kabel als waarmede de last verplaatst wordt. De drie hydraulische pompen die voor de druk van het ge hele systeem zorgdragen, worden aan gedreven door een 6 cylinder diesel motor. De genoemde drie pompen zor gen als het ware voor de drie versnel lingen in de rijsnelheid, welke maximaal 10 km/u bedraagt. Deze snelheid ver mindert niet bij het nemen van hellin gen en bij het om het middelpunt draaien en dwarsuit rijden. Een moeilijkheid bij de ontwikkeling die plaats had in nauwe samenwerking met K.L.M.-technici, was het feit, dat de voorwielen een grotere spoorbreedte moesten hebben dan de achterwielen, opdat bij het draaien om het eigen middelpunt de wagen in zijn sporen blijft. Om het draaien met een ge- pijp uit de mond en schoof zijn bril omhoog. „Wel, wel," zei hij eindelijk, duide lijk van zijn verrassing blijk gevend, „daar hoor ik van op. Werkelijk, daar hoor ik van op. Dus jullie willen zich verloven? Tja, wat moet ik daarop zeggen? Greet is een bijdehandje en jij bent ook niet op je mondje geval len, dat weet ik, dus er zal weinig aan te doen zijn, denk ik. Als jullie van elkaar houden, welnu, dan zal ik de laatste zijn om een spaak in het wiel te steken. Maar vooraf één ding: Ben je in staat, beste jongen, om een huis gezin te beginnen en te onderhouden? Ik bedoelBrengt jullie garage al zo veel op, dat jij en je vrouw er vol gend jaar behoorlijk van zullen kunnen leven?" „Jawel, mijnheer," antwoordde Joop gelukkig lachend, omdat hij voelde het pleit reeds gewonnen te hebben, iets, waarvan hij tot op het ogenblik dat hij hier had plaats genomen, nog lang niet zeker was geweest. „Ons bedrijf loopt op het ogenblik uitstekend en ik heb al uitgerekend dat ik het volgend wicht van vier ton te vergemakkelijken zijn op de beide voorwielen vijzels aangebracht die deze ontlasten van de druk welke door het zware gewicht ontstaat. Met dit product is men wel zeer diep doorgedrongen in de practische mogelijkheden van de hydraulica. Elke transmissie, as of tandwieloverbrenging ontbreekt in deze robot. Alle krachten worden overgebracht door buizen, buisjes en slangen, alles nagenoeg be wegingloos en geluidloos. In de hangars wordt thans tussen de dokken, de Super Constellations en de DC-óB's druk gebruik gemaakt van de robot, die met een druk op de knop de 2800 kg. zware motoren uit de gondels licht of inbrengt, opdat de vliegtuigen binnen de kortst mogelijke tijd weer kunnen uitvliegen over het 215.000 km. lange luchtnet van de K.L.M. Voetbal 3e klasse D. Nw. BorgvlietHulst 1 1; Zee- landiaDe Zeeuwen o2; R.K F.C. R.C S. afg.; Corn BoysBreskens 5 1; AxelBiervliet 6o; OdioMeto 3—0. De stand is nu Hulst 20 13 6 1 32 54- -28 R.C.S. 20 12 2 6 26 53- -31 Axel 21 10 3 8 *3 53- -35 Odio 21 9 5 7 23 47- -35 De Zeeuwen 20 10 2 8 22 40- -30 R.K.F.C. 20 7 6 7 20 47- -36 Nieuw Borgvliet 20 7 5 8 19 29- -38 Zeelandia 21 6 6 9 18 20- -38 Biervliet 19 7 3 9 17 24- -49 Corn Boys 21 6 4 11 16 31- -4i Meto 19 5 5 9 15 25- -35 Breskens 20 3 5 12 11 22- -49 Programma voor Zondag a.s. HulstOdio; De ZeeuwenNieuw Borgvliet; R.C.S.Zeelandia; Biervliet Corn Boys; MetoAxel; Breskens R.K.F.C. Ook nu zullen de kampioenen zich niet te veel inspannen, zodat er voor Odio een winstkansje in zit. De Zeeuwen en R.C.S. zullen beide wel met de bezoekende clubs afrekenen. Corn Boys heeft nog één puntje nodig om zich definitief veilig te stel len. Het benodigde puntje zou tegen Biervliet wel eens behaald kunnen worden. Meto geven we tegen Axel niet veel kans en ook Breskens kan de dans niet meer ontspringen. Ook al zou Breskens winnen, dan nog zou het niet helpen. Theoretisch kan Breskens nog gelijk komen met Corn Boys, maar dan moet Breskens alle resterende wedstrijden winnen en Corn Boys moet ze verlie zen. Practisch is er geen kans dat Breskens zich in de derde klasse zal kunnen handhaven. Breskens II speelt om 12 uur tegen R.C.S. II. Abe. Gevonden voorwerpen. Drie portemonnaies met inhoud. Oorbel, muntbiljet, huissleutel. Een paar regenpijpen. Inlichtingen Rijkspolitie Groede. voorjaar zoveel opgespaard kan hebben, dat ik een huisje kan inrichten „Heb je er al een op. het oog ook?" „Nee, dat niet. Maar mij dunkt, er gens in het dorp zal dan toch wel eens een huisje te huur zijn. En hoewel ik het Greet niet zo royaal zal kunnen geven als zij het tot nu toe gewend is, ben ik er van overtuigd, dat ze in ieder geval geen zorgen zal hebben". „Zorgen zijn er altijd in een huwe lijk, beste jongen en als ze er in het begin niet zijn, dan komen ze er later. Maar laten we eerst even die drom melse meid hierheen halen". Van der Berg stond op, opende de deur en riep in de gang„Greet, waar ben je?" „Joeklonk het, ergens in de wo ning. „Kom eens even bij me, ik heb een verrassing voor je!" Glimlachend keerde hij naar zijn stoel terug en nam weer plaats. Enkele seconden later stormde Greet op haar gewone onstuimige manier naar binnen en keek verheugd op, toen ze Joop zag. Ze snelde in zijn armen en keek FILMNIEUWS Luxor Theater te Breskens vertoont op Zaterdag 1 Mei de dolkomische film „Wij gaan uit toveren" met Stan Laurell en Oliver Hardy. Zij zullen U weer behoorlijk laten lachen door hun nooit vervelend wordende avonturen. Ditmaal zijn zij gecharterd om een lijk te vervoeren. Lukt het hun Waar komen ze mee thuis Een onvergetelijke avond is U gegarandeerd. Zaterdagavond slechts een voorstelling om acht uur. Zondag wordt U om half zeven en om half negen vertoond de vermake lijke film „De Vader van de Bruid" met Spencer Tracy en Joan Bennett. Wie denkt dat het gaan trouwen maar zo een gezellig onderonsje is, moet be slist eens gaan praten met vader Tracy. Hij dacht ook dat trouwen iets een voudigs was, maar hij vergiste zich deerlijk, hij vergat de bruiloft. Een dol vermakelijke film waaraan U nog geruime tijd met genoegen zult terug denken. Plaatselijk Nieuws. Groede Gouden huwelijksfeest. Woensdag j.l. herdacht het echtpaar Jac. le Grand-Verdouw zijn 50-jarig huwelijksfeest. Mooie prestatie. In de ronde van Belgisch West- Vlaanderen, waaraan door 121 renners werd deelgenomen, w.o. Nederlanders, Fransen, Duitsers, Engelsen en Belgen, bezette P. van der Lijke te Groede in het eindklassement de 7e plaats. Verder is onze dorpsgenoot Woens dag j.l. vanaf Schiphol vertrokken om deel te nemen aan de wegwedstrijd in 13 etappen, voor amateurs, Warschau- Berlijn-Praag. Hieraan nemen 108 ren ners deel u t 18 landen. Een hele eer dus voor P. van der Lijke om hier voor aangezocht te zijn en deel uit te maken van een sterke Nederlandse ploeg, waaun o.a. Daan de Groot, Wim Rusman, Gijs Pauw, Henk v. d. Broek, e.a. Afschoid Da. Stol. Zondagmiddag nam Da M. P. Stol, Evang Luth. predikante te Groede, afscheid van haar gemeente. Na ge meenschappelijk zingen en Schriftlezing sprak Da Stol woorden van dank tot het bestuur der burgerlijke gemeente voor de steeds ondervonden medewer king, tot burgemeester Everaars voor de persoonlijke belangstelling en tot de ingezetenen van Groede, met wie zij heeft samengewerkt. Zij dankte voorts ook de kerkeraad der Herv. Kerk en in het bijzonder Ds. Boere voor de samenwerking, het bestuur der Chr. school, het hoofd van deze school, de heer J. J. Je Jonge en de onderwijzeres, mej. Blok, de leden der meisjesvereni gingen, de Zondagschool, de kerkbe sturen der Evang. Luth. gemeenten in Viissingen en Middelburg en Ds. H. Johannes te Viissingen, thans consulent te Groede, en diens vrouw. Hierna toen haar vader verwachtend aan. „Heeft Joop het verteld, vader? En vindt U het goed?" Van der Berg, die veel van zijn beide dochters hield, knikte toestem mend. ,,ln principe geef ik jullie mijn zegen. Alleen heb ik één voorwaarde- We kennen onze Joop pas sedert korte tijd. Weliswaar heeft hij hier in ons dorp getoond, dat hij een kerel is die van aanpakken weet, maar verder we ten wij niets van hem dan dat hij twee jaar in de Ooit is geweest als O.V.W.-er. Ik wil eerst eens informeren in zijn vroegere woonplaats en dat zal hij me niet kwalijk kunnen nemen Evenwel wil ik jullie niet langer laten wachten en geef ik dus mijn toestemming voor jullie verloving. Wees gelukkig met el kander, kinderen". Greet liet Joop los en ging naar haar vader. Ze legde haar armen om hem heen en drukte een hartelijke kus op zijn wang. „Paps, je bent de beste op één na. Dank je wel, lieve schat; ik wist wel, dat je niet zoudt weige ren". (Wordt vervolgd).

De Schakel | 1954 | | pagina 2