CORSETTEN Gemeente Breskens Problemen in AuAtAaHë ZONDER GELUK vaart niemand wel APART GEKLEED ook in uw regenmantel! REGENMANTELS 69,75 46,50 47,50 De schakel ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWSCH-VLAANDER EN 9e Jaargang Nummer 484 Vrijdag 30 April 1954 Drukkers-Uitgeverij: Firma SMOOR <S DE HULSTER - Dorpsstraat 10 - BRESKENS - Telefoon 27 - Giro 358296 "N Verschijnt iedere Vrijdag Abonnementsprijs: f 1,10 per kwartaal; banco per post f 1,25 Prijs der advertentiën: 10 cent per m.m.; bij abonnement korting Advertenties met „brievr n onder nr of hij ons te bevragen' 10 cent extra, Nationale Herdenkingsavond Dinsdag 4 Mei 1954. Evenals vorige jaren zal ter herdenking van de in de oorlog en bij de bevrijding gevallenen een stille tocht naar de begraaf plaats gemaakt worden. Vertrek van het gemeentehuis af om 19.45 uur- Van 19.45 uur tot 20.00 uur zal de klok geluid worden. Te 20.00 uur zullen 2 minuten van stilte in acht wor den genomen. o Naar aanleiding van het bo venstaande verzoekt de burge meester aan de ingezetenen om van 18.00 uur af de vlaggen half stok te hangen. Het te Perth, de hoofdstad van West Australië, verschijnende blad „The West Australian" plaatste een lange beschou wing van een lezeres die als „emigrante" ondertekenteen beschouwing die zeker ook Nederlandse lezers zal kunnen boeien Met mijn man en drie kinderen be hoor ik tot de groep emigranten in Australië die nog niet helemaal ge slaagd zijn. Ik geloof zelfs dat wij van financieel standpunt bekeken nog tot de minst geslaagden behoren. Maar dit beschouwen wij niet als de blijvende stand van zaken. Wij kwamen uit Nederland en arriveerden het begin van 1950 in Australië, vol van dat enorme optimisme dat emigranten in beweging brengt. Ik ben een Engelse en was voor mijn huwelijk onderwijzeres. Mijn man heeft de verantwoordelijkheid gedragen voor 40 pCt. van de wereldhandel in een bepaald soort pharmaceutisch arti kel. Op dit terrein kan hij dus op ervaring bogen. Hij spreekt vloeiend Engels, Nederlands en Duits en heeft een redelijke kennis van Frans en Spaans. Voor zijn firma reisde hij veel door Europa. Wij emigreerden naar Australië aller- FÊUILLET©^ door HENK VAN HEESW1JK 34 Ze nestelde zich dicht in zijn armen. „Joop, het is gewoon een sprookje. Ik wou maar, dat het al voorjaar was. Maar zeg eens, jij spaart niet alleen, ik doe ook mee, hè? Wat denk je wel? Ik heb een behoorlijk bedrag op mijn boekje staan en bovendien heb ik al zo het een en ander dat ik van vader krijg, als ik ga trouwen. Zie je, dat is van ons moedertje Joop wist, dat haar moeder al enige jaren dood was. „Hield je veel van haar, Greet?" „Bijna zoveel ais van jou, jongen. Ze was altijd zo'n schat voor ons. Maar nooit erg sterk. Dikwijls iag ze op bed en dan hielden we haar om beurten gezelschap en dan lag ze te vertellen van vroeger. Ja, we missen MEDISCHE K O O Burchtstraat 13 OOSTBURG eerst in het belang van onze kinderen en wij waren van plan om in West- Australië een import- en exportkantoor op te zetten. Wij brachten de verte genwoordiging mee van meer dan een dozijn Nederlandse firma's, die er ver trouwen in hadden dat mijn man voor hun producten in Australië een markt zou kunnen vinden. Maar uitvoerbeper- kingen en beschermende rechten voor goederen uit Engeland deden dit plan echter schipbreuk lijden. Uit Nederland konden wij maar wei nig geld meebrengen. Voor ons gezin van vijf personen hadden wij de som van 87 pond en na ontvangst van onze „assisted passage"-gelden die wij hier konden incasseren, bezaten wij onge veer 200 pond om het leven in een nieuw land te beginnen. Wij konden uiteraard niet het ogen blik afwachten, waarop wij ons oor spronkelijk plan toch zouden kunnen verwezenlijken. Want per slot van rekening moesten wij leven. Mijn man vond werk als kantoorbediende en wij bleven wonen in een paar kamers in het huis van degenen die onze over komst hadden bewerkstelligd. Nog al tijd staan wij op de wachtlijst voor een staatshuis. Intussen bleek het echter ondoenlijk om met een jong gezin op kamers te blijven wonen. De enige manier even wel om een andere woning te krijgen was als echtpaar op een farm te gaan werken. Hoe minder ik over onze eerste ervaringen als zodanig vertel hoe beter. Niemand was uitgesproken onvriendelijk maar de onverschilligheid die wij ont moetten en het gemak waarmee wij werden genegeerd was inderdaad soms stuitend. Maar deze periode is voorbij en zelfs onder de moeilijkste omstandigheden hebben wij toch nooit ook maar één ogenblik betreurd dat wij naar Australië zijn gekomen. Mijn man en ik hebben ons er wel bewust bij neergelegd dat wij onze vroegere levenswijze hier niet kunnen voortzetten. Maar als wij naar onze kinderen kijken beseffen wij ten volste dat onze emigratie onze over planting dus het beste was wat wij haar heel dikwijls Hij legde beschermend zijn arm om haar heen. „Lieveling, van nu af aan zal ik je vertroetelen, hoor? We zullen nooit geheimen voor elkaar hebben, nietwaar? En niet meer kibbelen, want we houden veel te veel van elkaar". „Mijn eigen, lieve Joop „Greet, schat, welk een geluk is ons ten deel gevallen HOOFDSTUK VI. De volgende morgen knapte Joop zich extra op. Hij schoor zich zorgvul dig en trok zijn nieuwe pak, dat hij veertien dagen geleden gekocht had, aan. Fred, die de ontbijttafel opruimde, keek verwonderd. „Wat ben je deftig! Ga je soms aantekenen met Greet?" „Bijna," antwoordde zijn vriend lachend. „Je sliep gisteravond toen ik thuis kwam, anders had ik het je al eerder verteld. Feliciteer me, man, ik ga vanmorgen naar papa Van der Berg om de hand van z'n dochter. We wil len ons over drie weken verloven en het volgend voorjaar trouwen we". voor hen konden doen. Onze oudste jongen kreeg een studie beurs. Hij bezoekt nu de middelbare school en droomt er van veearts te worden. Indien bij toont hiervoor de capaciteiten te hebben zal hij deze droom ook kunnen verwezenlijken. Want ondanks het feit dat hij nog vreemdeling niet Australiër is steunt de staat kinderen die dit waard zijn. Onze dochter is op de lagere school en onze jongste zoon die nog onder de schoolleeftijd is leidt hier een kinderleven, zoals dat in Engeland alleen in boeken beschreven staatOf de kinderen hier gezonder zijn dan zij in Nederland zouden zijn geweest kan ik niet zeggen, maar hun gezondheid heeft ons nooit reden tot klagen ge geven. Geestelijk zijn zij paraat en de levendigheid, die kinderen nu eenmaal overal ter wereld eigen is, vindt hier meer mogelijkheden dan in het over bevolkte Europa. De kinderen kunnen hier zelf hun toekomst maken en ook al zijn de mogelijkheden van opleiding hier niet zo gevarieerd als in Europa, voor hun verdere ontwikkeling zullen zij hier niet op de economische belemmeringen sluiter, die zij in Nederland ongetwijfeld wel op hun weg ontmoet zouden heb ben. En nu wij zelf, mijn man en ik Stap voor stap passen wij ons aan bij de levenswijze hier op het Westaustra- lische platteland. Uiteraard missen wij hier de culturele mogelijkheden die wij „thuis" vanzelfsprekend achtten. Maar hier staat veel tegenover. Wij hebben nooit gebrek aan lectuur en wat vooral belangrijk is wij hebben hier veel meer tijd om te lezen. Wij kunnen aan alles meedoen, hoe wel mijn man toch maar werkt als loonarbeider, temidden van boeren die in ponden rekenen waar wij slechts kunnen rekenen in pennies. Natuurlijk moet ik toegeven dat ons inkomen op het platteland meer waard is dan in de stad, omdat men hier meestal een vrije woning heeft en vrijwel geen huishoudelijke uitgaven behalve aan voeding en kleding. Hier staat dan Fred luisterde met open mond en liet van verbazing haast een bordje uit zijn handen vallen. „Goeie genade," zei hij, zijn vriend een beetje jaloers aankijkend, „ik moet zeggen, jij zet schot achter de zaak. Nu, kerel, van harte geluk gewenst, hoor, van harte, jammer, dat het tus sen Annie en mij uit is, anders zou den we met z'n vieren een feestje kunnen hebben". Joop klopte hem bemoedigend op de schouders en antwoordde lachend „Maak jij je maar geen zorgen, beste jongen, ik heb zo het idee dat het met jou en Annie nog wel in orde zal komen". „Ik weet het niet," zei Fred mis- trooostig; „ze is weg van die graaf Van der Waerde en als hij werkelijk serieus werk van haar maakt, dan heb ik vanzelfsprekend geen schijn van kans meer". „Zover is het nog niet," meende zijn vriend luchtig „en voor die tijd zou ik me hierover maar geen zorgen maken". Om tien uur kocht hij in het dorp U draagt uw regenmantel niet alleen bij regenweer, ook wanneer de zon schijnt kunt U een goede regenmantel heel goed dragen. Wij hebben de MODELLEN van onze ga bardine en popeline REGENMANTELS „zo" gekozen, dat ze beslist voor een ZOMER MANTEL kunnen doorgaan. Dit geldt beslist ook voor de grotere maten. Wij brengen deze week enige extra voordelige aanbie dingen in gabardine en popeline in zéér aparte modellen MODEL „LOUISE" van prima gabardine met platte plooi in rug (ceintuur en afknoopbare capuchon) X maten 38 t.e.m. 5a 1 MODEL „PAULA" vlot model van prima Nino flex popeline met grote kraag en apart regenkapje, maten 38 t.e.m. 48 in diverse mo- X derne kleuren 1 Kent U reeds het nieuwe artikel van regenmantels Nylon met zijde, zéér apart, ideaal voor de zomer? U kunt deze geheel dubbele regen mantel in uw handtas mee dragen in bordeaux, groen, blauw en cognac, maten 38 X t.e.m. 50 A Ook voor uw regenkleding Eerst kijken bij UW MODEHUIS COOSJE BUSKENSTR. 63, VLISSINGEN echter weer tegenover dat onze dokters- en tandartsenrekeningen hoger zijn, daar men hier immers al voor een lichte ziekte in het ziekenhuis moet worden opgenomen. De grote afstanden, vaak wel van honderd mijl, maken het de doktoren niet mogelijk patiënten aan huis te behandelen. Ook de meest nabije tandarts woont op 50 mijl af stand. Deze grote afstanden hebben verder nog tot gevolg dat kinderen voor het volgen van middelbaar onderwijs naar een kostschool gezonden moeten wor den, wat zelfs met de financiële tegemoetkoming van het Departement een groot bouquet bloemen en reed daarna in de jeep naar „Ruimzicht". Inplaats van, zoals gewoonlijk, achter om te gaan, parkeerde hij de wagen voor de ingang en belde deftig aari. De huisknecht, die open deed, keek hem een ogenblik verbaasd aan, want ook hij wist dat de jongeman gewoon lijk niet via de voordeur naar binnen kwam, maar goed getraind als hij was, liet hij Joop binnen en deze verzocht hem de heer des huizes te mogen spreken. De oude baas slofte weg, terwijl Joop in de gang bleef staan wachten. Greet was er niet, jammer. Hij had verwacht, dat ze wel door het raam naar hem uitgezien zou hebben. Mis schien was ze in de keuken bezig, of was ze laat opgestaan. Ze was ook niet bepaald vroeg thuis gekomen gisteravond De huisknecht keerde terug met de mededeling, dat de heer Van der Berg hem in de salon verwachtte. Toen Joop binnentrad zat zijn aan staande schoonvader in een gemakke lijke ochtendjas een pijpje rokend ach-

De Schakel | 1954 | | pagina 1