Hel Gevecht in hei Zwin op 5 flop. 1831 Koninklijke Opera te Gent Kapitein Klakkebos naar Amerika INGEZONDEN Buiten verantwoordelijkheid der Redactie In de beschrijving van bovenge noemde strijd nabij het Hazengras in de Schakel van 9 April, overgenomen uit het tijdschrift „De Geuzenpenning," komen enkele onjuistheden voor. Uit mijn verloren gegane geschied kundige lectuur meen ik mij naar mijn beste weten het volgende te herinneren. De kanonneerboten no. 41 en 42 - uiteraard zeilvaartuigen - stonden onder het bevel van de luitenants ter zee Bouricius en van Maldegem. Het schip van laatstgenoemde had waar schijnlijk geen verliezen aan manschap pen, daar deze bodem bij het snelle verlopen van het getij alsnog tijdig buitengaats kon komen, alwaar hij kruisen bleef. Het vaartuig van Bouri cius echter raakte bij het zeewaarts stevenen vast op een zandplaat, waar door het onder vuur bleef der belgen, die aan de westzijde van het Zwin een zwaar kanon in stelling hadden gebracht. Snelle boden brachten in allerijl het kwade nieuws naar het hoofdkwartier van kolonel Ledel, de bevelhebber der nederlandse troepen in dit district. Een krijgsmacht vertrok in gefor ceerde mars naar het Zwin. Veel ge wapende burgers sloten zich bij de troep aan. Over drooggelopen plaatsen en ondiepten stormden de nederlan- ders dermate onstuimig voorwaarts, dat de belgen, door schrik gegrepen, op de vlucht sloegen. Dit merkwaardig gevecht had plaats even ten zuiden van Retranchement. Want de bekende internationale dijk, welke noordelijk van bedoeld gevechts terrein het Zwin afsluit, werd eerst omstreeks 1870 voltooid. Instede van dit schrijven te richten aan de redactie van „De Geuzenpen ning" gaf ik de voorkeur aan het be treffende locale blad. L. B. DUIVENSPORT. Duiven-Mij. „Nog Sneller" te Breekens. Uitslag prijsvlucht uit Quiévrain op Zon dag 11 April. Los 8 u. Aankomst ie duif 9 u. 25 min. 37 sec., snelh. 1281 m. per min. i, 30 Jac. Jacobs. 2 A. J. Verduin. 3, 5, 33 W. Klaaijsen Zn. 4 A. Poppe. 6, 45, 48, 66 J. Carels. 7 A. v. d. Voorde. 8, 10, 44, 51, 60, 62 A. Hamelijnck. 11, 15, 25, 35 J. v. Gijs. 12, 21 R. van Quekelberghe. 13 J. Wisse. 14 C. van Zeele. 16, 70 W. Bruijnooge. 17, 38, 40, 57 G. Pleijte. 18, 52, 53 Fr. van den Broecke. 19 Rijkaart-Wiersm. 20 Versprille- K. 22, 47, 64 J. Buize. 23, 27, 49, 55 J. Ris- seeuw. 24, 28, 32 P. Buize. 26, 36, 61 Jn. Pleijte. 29, 54, 71 M. Quaars. 31 J. Klaassen. 34, 41 Jn. Faas. 37 Dierx-Hartog. 39, 65 W. Fenijn. 9, 42 Iz. Quaars. 43 A. de Jonge. 46 H. Oosterling. 50 P. Blaakman. 56 M. Faas. 58 Versprille-v. H. 59, 69 J. v. d, Broecke. 63 Seekles. 67, 72 L. Verstraate. 68 J. Ver meulen. ie overduif E. Pieters. Duivenvar. „Strijd in Vrada" ta Groeda. Uitslag prijsvlucht uit Quiévrain op Zon dag 11 April. Los 8 uur. Aankomst ie duif 9 u. 25 min. 25 sec., snelh. 1268 m. p. min. 1, 9 P. de Visser. 2, 8, 12, 20, 29 en ie overduif J. van Haneghem. 3, 5 J. v. d. Wege. 4, 6 C. de Poorter. 7, 14 G. Schaut- teet. 10, 16, 17, 27 Iz. Vermeulen. 11, 15 M. Robijn. 13, 18 Ras-v. d. Wege. 19, 23, 28 J. den Dekker 21 J. Vermeulen. 22, 26 J. Stok- kerman. 24 J. Merk. 25 J. Risseeuw. Zondag 18 April 14.30 u. La Passion 19.30 u. Gala Afscheidsvoorstelling Operetten-Geielschap Dinsdag 20 April 19.30 u. Gala slotvertoning Opera overtuigd ben - dan staat het te be zien, of hij zich zal verlagen tot een messaillance met een gewoon burger meisje en als het geen graaf is, wel nu, dan zullen we dit spoedig genoeg weten". Maar Fred had een onrustige nacht en nauwelijks was het morgenlicht doorgebroken of hij stond op en ging ntar beneden aan het werk. Hij had vrijwel niet geslapen. Die dag gebeurde er niets bijzon ders, behalve dan, dat de meisjes voor de tweede maal verstek lieten gaan. Van Annie had Joop zulks verwacht, maar dat zijn Greet niet even kwam was voor hem een bittere ontgooche ling. Hoewel hij meende een onbe grensd vertrouwen in haar te hebben en aannam, dat ze een geldige reden had om niet te komen. (Wordt vervolgd) Voetbal 3e klasse D. ZeelandiaNieuw Borgvliet I2; R.K.F.C. Hulst 1—4; Corn Boys De Zeeuwen 13; AxelR.C.S. 13; MetoBreskens 41; BiervlietOdio 4—2. De stand is nu Hulst 18 13 4 1 30 51—25 R.C.S. 19 11 2 6 24 52—31 Odio 19 8 5 6 21 43—32 De Zeeuwen 18 9 1 8 19 37—29 R.K.F.C. 19 7 5 7 19 46—35 Axel 19 8 3 8 19 43—35 Biervliet 17 7 3 7 17 24—38 Zeelandia 19 6 5 8 17 18—34 Nieuw Borgvliet 18 6 4 8 16 Z5—36 Corn Boys 19 5 4 10 13 26—39 Meto 17 4 5 8 13 20 32 Breskens 18 3 5 10 11 2140 Programma voor Zondag a.s. Breskens IAxel I. Programma voor Maandag 2e Paasdag OdioNw. Borgvliet; HulstZee landia; De ZeeuwenR K.F.C.; RCS Corn Boys; BiervlietMeto. Door de nederlaag van j.l. Zondag is de positie van Breskens vrijwel hope loos geworden. We geloven dan ook niet, dat er nog een kans bestaat dat Breskens de dans nog kan ontspringen. Ook nu tegen Axel zal het onderspit wel gedolven worden. Voor Odio zijn de resterende wed strijden van weinig belang meer en daardoor kan Nw. Borgvliet zich mis schien wat veiliger stellen. Hulst kan door een overwinning op Zeelandia de kampioensvlag hijsen. Ook de Zeeuwen kunnen hun posi tie op de ranglijst wat verbeteren door van R.K.F.C. te winnen, wat geen gemakkelijke opgave is. R.C.S. zal Corn Boys wel van het lijf kunnen houden en ook Biervliet heeft een goede kans de twee punten thui3 te houden. Maandag 2e Paasdag speelt om 12 uur Breskens IITerneuzen II. Abe. Zondagsdienst doktoren. Breskens, Groede, Schoondijke Zondag 18 April 1954 Dr. Sorgedrager, Groede, tel. 2 19 April, 2e Paasdag Dr. v. d. Maas, Breskens, tel. 22 Aardenburg, Oostburg: Zondag 18 April Dr. Loosse, Oostburg, tel. 60 19 April, 2e Paasdag Dr. Kesteloo, Aardenburg, tel. 52 Zondagsdienst Centrum Kraamzorg West Z.-Vl. ie en 2e Paasdag Zr. de Graag, Groede, tel. 52 Plaatselijk Nieuws. Zuidzande Muziekconcours. Ter gelegenheid van het 80-jarig bestaan van de Koninklijke muziek vereniging „Verunica" zal op 27 Mei a.s. een muziekconcours worden ge houden. Organisator is de Bond van muziekverenigingen in Zeeuwsch-Vlaan- deren. De volgende 11 corpsen nemen er aan deel 3e afdeling fanfare „Oefening baart kunst," Hoofdplaat. 2e afd. fanfare „Koninkl. Aarden- burgse fanfare", Aardenburg en „Nut en Genoegen", Nieuwvliet. ie afd. fanfare: Kon. Fanfare „Een- dragt maekt Magt," Watervliet (B.); „Harmonie," Oostburg; „Uit het Volk - Voor het Volk," Breskens. ie afd. harmonie: „Harmonie Ter- neuzen," Terneuzen. Afd. Uitmuntendheid (fantare)„Een dracht maakt Macht," Groede; Kon. Muziekvereniging „Veronica," Zuid zande. Afd. Uitmuntendheid (harmonie): „De Volharding," Zaamslag. Ere-afd. (harmonie): „Oefeningkweekt Kunst," Schoondqke. Het concours zal aanvangen om 1 uur en wordt gehouden op een ter rein in de onmiddellijke nabijheid van de dorpskom. Bij goed weer zal dit muziekconcours zeer zeker veel belang stelling trekken. Oostburg Nieuwe dirigent De heer F. v. d. Bussche, die enige jaren onder-dirigent is geweest van de Amsterdamse Postharmonie, zal de lei ding op zich nemen van de „Harmo nie" alhier. Hij vestigde zich kort ge leden in Oostburg. Amateurs traden op. In het Concertgebouw te Ter neuzen werd een bonte avond gegeven door de „Terneuzense Supportersvereni ging" ten bate van het trainir.gsfonds. In dit programma traden op amateurs uit Oost Z.-Vlaanderen en Oostburg, die zeer veel succes oogstten. De ama teurs uit Oostburg waren Iz. Versprille, voordracht en zang, P. Versprille, J. de Voogd en P. de Lijzer zang. Pierre Leenhouts was conferencier. Het was een succesvolle avond. Raadsvergadering. De raad van de gemeente Oost burg kwam Woensdag j.l. bijeen. Bij de opening vestigde de burgemeester de aandacht op een steeds toenemende baldadigheid der jeugd. Zo werden op één dag drie urinoirs vernield. Hij deed een ernstig beroep op de ouders en de raadsleden, hiertegen te waken. Met betrekking tot een schrijven van Ged. Staten berreffende buiten werking stellen van de woonruimtewet 1947 voor Oostburg, stelden B. en W. voor hiervan geen gebruik te maken. De heer E. Dekker zag liever afschaffing, in ieder geval zeer soepele toepassing. De voorzitter zegde dit toe. Voorts deelde de voorzitter mede, dat voor de periode 1954-1956 een bouwvolume van 5 woningen was toe gewezen. Algemeen was men van oor deel dat dit, gezien de behoefte in Oostburg, veel en veel te weinig is. De heer Ouwendijk wees op naar zijn mening grote onbillijkheden. Aarden burg, dat in bevolkingsaantal terug loopt, heeft de laatste jaren 55 wonin gen toegewezen gekregen. Besloten werd tegen deze geringe toewijzing te protesteren. Zonder hoofdelijke stemming werd de jaarwedde der wethouders gebracht van f 520,op f 550,Ook dejaar- wedderegeling der ontvangers werd gewijzigd. Aan Ir. P. Risseeuw te Schoondijke werd op diens verzoek ontslag ver leend als curator van de gemeentelijke Gymnasiale afdeling van het Koningin Wiihelminalyceum. Geen beslissing werd nog genomen op het verzoek van de plaatselijke V.V.V. het sluitingsuur der café's te verlengen. Het blijkt dat de caféhou ders rond de Markt voor verlenging zijn, terwijl de anderen niets voor verlenging voelen. Thans zullen B. en W. met de caféhouders in overleg tre den of eventuele verlenging gedurende de zomermaanden noodzakelijk geacht wordt. Van het Min. van Economische za ken is goedkeuring ontvangen op de door de raad vastgestelde verordening op de Winkelsluitingswet. Voor kennisgeving werd aangenomen het verzoek van de erven ie Nobel en P. J. de Miiliano het voetpad lopende van de Nieuwstr. (Oude Tol) tot de Achternieuwstr. aan het openbaar ver keer te onttrekken. Z.h.st. werd aan de Classicale Com missie Bijz. Kerkelijke Gezinszorg der Ned. Herv. Kerk in W. Z.-Vl. over het jaar 1953 een subsidie van f 186,50 toegekend. Aan de Chr. U.L.O.-school „Immanuel" werd op haar desbetref fend verzoek ingevolge de l.o.-wet 1920 89. Een, twee, drie - floep! De touwladder was stuk en het on dereind schoot naar beneden, terwijl kapitein Klakkebos' ach tervolgers niet zo heel zachtjes op het harde dek terechtkwamen. Met zoveel geweld kwamen ze neer, dat ze versuft bleven lig gen. Hoeveel armen en benen er wel gebroken waren, kan ik je heus niet zeggen. een voorschot van f 2614,86 verstrekt. B. en W. stellen voor om de gevel van de Openb. lagere school die er na hersteld te zijn, uitziet als een lap pendeken te laten zandstralen. De kosten zijn f 1215,-. De raad ging hier mee accoord maar wil eerst een proef- stukje laten doen. Z.h.st. werd besloten een geldlening ad f 400.000,- bij de bank voor Nederl. gemeenten aan te gaan. De verordening regelende de jaar wedden van de ambtenaren ter secre tarie werd aangevuld. Ten behoeve van de typisten zijn twee rangen in het leven geroepen, n.l. schrijver ie klas en schrijver 2e klas. Over het voorstel van B. en W. om een vakman-straatmaker aan te stellen en in verband daarmee in eigen be heer overnemen van onderhoud en bestratingswerk als gevolg van werk zaamheden in straten door openbare nutsbedrijven, ontstond een levendige discussie, evenals over het in eigen beheer uitvoeren van aansluitingen op het gemeenteriool. Voor wat betreft het laatste stelden B. en W. voor deze aansluitingen tegen de kostende prijs te verrichten terwijl als uurloon voor de vakman-straatmaker die dit werk verricht f 2,50 in rekening wordt ge bracht per arbeidsuur. Dhr. Barendregt stelde voor om voor de bedoelde riool aansluitingen een vast bedrag te bere kenen. Bij stemming bleek de raad het voorstel van dhr. Barendregt te hebben aangenomen, zodat thans, on geacht de lengte van een aansluiting, een vast bedrag in rekening zal wor den gebracht. In verband met het wegvallen van de ruimte voor de Centrale Dienst in het nieuwe gemeentehuis, zijn nieuwe plannen van de architect ontvangen. Besloten werd deze door een commissie uit de raad te doen bestuderen. Als adviseur zal optreden de heer C. M. Zuijdweg, directeur van de Centrale Dienst voor bouw- en woningtoezicht in West Z.-Vlaanderen. Tijdens de rondvraag vestigt de heer L. Schippers de aandacht op het nog steeds onbestraat zijn van de Callenfelsstraat. De voorzitter zegt dat thans de materialen daarvoor beschik baar komen. De heer Schippers wijst vervolgens op het gemis van een kleed lokaal bij dc gymnastiekzaal van de o.l. school. Een voorziening zal hier voor getroffen worden, aldus de voorz. Dhr. Dekker informeert of het juist is, dat de stal van A. Bertou een 40- tal m. van zijn achterdeur moet komen. Dit is niet juist, aldus de voorz., de afstand bedraagt hoogstens 18 m. Dhr. J. J. Leenhouts informeert hoe het staat met de plannen voor speel plaatsen. De voorz. zegt aan elke frac tie gev raagd te hebben een vertegen woordiger aan te wijzen, die met het gemeentebestuur zullen overleggen over deze aangelegenheid. De P.v.d.A. heeft slechts geantwoord. De andere fracties werden thans met klem gevraagd hun vertegenwoordiger aan het gemeente bestuur bekend te maken. Schoondijke Paasspel. Op 19 April, 2e Paasdag, zal door de Lekespelgroep uit Goes in de Her- door G. Th. ROTMAN 90. Maar ook kapitsein Klakke bos kwam er niet zo prachtig af. Hij had niet eens tijd om te kijken waar z'n vervolgers bleven, want op hetzelfde ogenblik dat deze op het dek belandden, kletste hij met z'n neus tegen de mast aan, zodat hij een heel firmament van sterren en zon nen voor z'n ogen zag rond draaien.

De Schakel | 1954 | | pagina 2