BRILLEN BOUWVAK-ARBEIDER Een onbeschreven medaille voor menslievend hulpbetoon. ZONDER GELUK vaart niemand wel 2&rlIIemaefter" ROZENOORD Land- en Tuinbouw E SCHAKEL ALGEMEEN NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUW3CH-VLAAN DEREN 9e Jaargang Nummer 481 Vrijdag 9 April 1954 Drukkers-Uitgeverij: Firaia SMOOR DE HULSTER - Dorpsstraat 10 - BRESKENS - Telefoon 27 - Giro 358296 Verschijnt iedere Vrijdag Abonnementsprijs f 1,per kwartaal; franco per post f 1,25 Prijs der advertentiën 10 cent per m.m.; bij abonnement korting Advertenties met „brieven onder nr. of bij ons te bevragen", 10 cent extra Het is natuurlijk 4ieel gemakkelijk om in een stijlvolle vergaderzaal te Genève of New-York plechtig te ver klaren, dat het nu maar eens uit moet zijn met de kinderarbeid. In de be trokken landen zelf zou een radicale wijziging van de arbeidswetgeving voor zover die er bestaan kan een catastrophe veroorzaken. In sommige Oosterse landen zijn ouderen nooit ge wend geweest meer te doen, dan strikt noodzakelijk is om in leven te blijven. Ook bestaan er wel opvattingen als zouden bepaalde soorten werk slechts door kinderen verricht kunnen worden. Verder zijn er priesters, die een jon gen van veertien jaar volwassen achten. Wie dat betwist beledigt hun gods dienst, met alle gevolgen van dien Enfin, in elk land is er zo weer wat anders en het zal nog wel heel wat jaartjes duren, voordat men duidelijke vooruitgang in deze zaak kan bespeuren. Onze foto toont een Indiase „bouw vak-arbeider" van dertien jaar, die belast is met de aanvoer van cement en stenen op de steiger. J. P. de Klerk. In het tijdschrift „De Geuzenpenning" van April, komt het volgende artikel voor, betreffende de onderscheiding van een Cadzandse arts in 1831 De verzameling van Gelder, berustend in 's Rijksmuseum te Amsterdam, bezit een zilveren penning, vervaardigd van een exemplaar van de Nederlandse gulden naar een ontwerp van Michaut, in 1818 in omloop gebracht; tegen de FEÜiLLETÖ door HENK VAN HEESWIJK 31 „Morgen heb ik weer veel te doen," verduidelijkte hij. Hij nam beleefd af scheid van zijn gastheer, die hem jo viaal de hand schudde. Daarna drukte hij op extra venijnige wijze de hand van de Belg en deze keek hein dit maal woedend aan, maar slikte toch een boos woord in. Joop had behoor lijke kracht in zijn knuisten en daar van was hij zich ook terdege bewust. Lekker, naar dier, kun je tenminste voelen wat een ras-echte Nederlander in zijn vingers heeft. Weet je meteen, dat je beter uit mijn vaarwater kunt blijven, als de poppen eens aan het dansen mochten gaan, dacht hij. Daar na vertrok hij met Greet naar buiten. Zij keek hem verwijtend aan, nadat hij zijn arm om haar heen had gelegd. achterkant is een zilveren plaatje ge soldeerd van dézelfde grootte als de munt, terwijl het geheel omgeven is door een zilveren band, voorzien van oog en ring, waardoor een draag- medaille ontstaan is. Zij is in 1831 uitgereikt aan een medicus in Zeeuws- VLanderen en is in Dirks' Penning kundige Geschiedenis van 18131863 niet beschreven. De voorzijde vertoont het rechtsge- wende borstbeeld van Koning Willem I; in de afsnede van de hals de naam van de graveur Michautomschrift Willem Koning der Ned. G.H.V.I. Het „Je bént niets aardig vanavond," zei ze. „Jij soms wel?" vroeg hij spottend. „Ik?" Grote verwondering bij het meisje. „Ik ben me van geen kwaad bewust". „O neen? Zit me daar de gehele avond naar die knul te luisteren, alsof hij ik weet niet wat voor een godheid is". „Maar Joop, je vergeet, dat hij iemand van de hoogste Belgische adel is". „Voor mijn part," bromde Joop, nog steeds verstoord. „Maar ik kom niet voor hem, maar voor jou. En inplaats van daaraan te denken zit je de hele avond die halve gek aan té kijken". „Joop, je bent onredelijk". „Best mogelijk. Enfin, laten wij er geen ruzie over maken. Wat hebben wij tenslotte met die vent „Joop toch! Zijn me dat nu uitdruk kingen, aangeklede aap, kwibus, halve gek, vent En dat over een graaf „Laat 'm naar z'n eigen land terug gaan. Ik wil niets met hem te maken hebben. Zo, nou weet je het meteen. OOSTBURG merkteken van de graveur onder het hoofd (een anker met een Romeinse lamp), zoals dit op de guldens van Michaut voorkomt, is weggegraveerd. Op de keerzijde Is gegraveerd Aan - J. B. Kalschuer - Geneesheer enz. te Kadzand - voor - belangelooze mensch- lievendheid - betoond aan Schepelingen - gewond in het Gevecht - aan het Hazengras - in - Avgustus - 1831. De penning meet 31 mm. in door snede, is 4 mm. dik. Om zoveel mogelijk Belgische strijd krachten te binden gedurende de 10- daagse veldtocht in Augustus 1831, zijn door onze Land- en Zeemacht demonstraties in Zeeuws-Vlaanderen gehouden. Zo moesten door twee op het Zwin gestationneerde kanonneer boten op 5 Augustus een strategische afleidingsmanoeuvre worden gemaakt in het Westelijk deel tegenover het Hazengras en de daarbij gelegen grote zeesluis. Beide boten, de nos. 41 en 42, voeren daartoe 's morgens vroeg het Zwin op en openden bij het Hazen gras het vuur op de sluis. De Belgen boden geduchte tegenstand, waardoor de bemanning van beide bodems be langrijke verliezen leed en de schepen zolang opgehouden zijn, dat zij door de ingetreden eb aan de grond raakten en danig gehavend werden. Pas des avonds kwamen troepen tot ontzet, die de Belgen verdreven. De kanonneer boot no. 41 was dermate ontredderd, dat zij niet meer vlot te krijgen was en in brand gestoken moest worden. Dokter Kalschuer van Kadzand heeft zich blijkens de hem toegekende me daille, beijverd in het verlenen van hulp aan de gewonde matrozen en mariniers der oorlogsschepen. Vorige stand f 97,- N.N. te Breskens f 10,- Toneelvereniging te Groede f 15,— Totaal f 122, Met grote dankbaarheid verantwoor den we deze giften. Na deze goede voorbeelden wachten we de volgende. U weet, dat onze bazar zal zijn op Ik vertrouw die vent voor geen zier. Let eens op, straks kaapt hij jou of Annie nog voor onze neus weg. En dan?" Ze drukte hem vertrouwelijk tegen zich aan. „Voor mij behoef je niet bang te zijn," antwoordde ze zacht. „Je weet toch immers, dat ik van je houd? Al kwamen er tien buitenlandse graven, dan blijf jij toch voor mij de prins van mijn leven. Is het nu goed, lieve, jaloerse Joop?" Hij vertederde- „Zo mag ik het ho ren, zei hij, op een geheel andere toon, terwijl hij haar over de haren streek en een hartelijke kus op haar lippen drukte. Doch toen hij een kwartiertje later terugkwam in de garage, vertelde hij Fred van de adellijke bezoeker op „Ruimzicht" en voegde er aan toe: „Je moogt wel uitkijken, beste jongen, want ik zie hem er best voor aan dat hij Annie voor je neus wegkaapt". Fred keek teleurgesteld. „Nou," antwoordde hij timide, „als het zo is, wat kan ik, armzalige garagehouder, er dan nog aan doen?" 23 en 24 April a.s. Als u iets in natura te missen hebt, wil dat dan bezorgen op de plaats in uw gemeente, die de dominé of Rozenoord-diaken u zal willen wijzen. De heer A. Barendse, St. Jansstraat 6 te Sluis, telefoon 25, hoopt dan op tijdig bericht of er iets te halen is. Zaterdag 10 April zal van onzentwege worden rondgereden, om de goede gaven op te halen. Bij voor baat wordt op ieders welwillendheid en medewerking gerekend. De laatste bestuursvergadering is duidelijk gebleken, dat om de oudjes en om organisatorische redenen, vooral in dagen van veel zieken, het zeer wenselijk is, dat het oude gedeelte gereorganiseerd wordt. Wij doen met vol vertrouwen en in volle verantwoordelijkheid een dringend beroep op een .ieder, die ons kan hel pen en dat dan ook wil. Helpt ons dus met de bazar, bezoekt deze zo mogelijk of zendt uw giften voor het goede doel. Bij voorbaat met grote dank. Namens het bestuur, M. Maas te Biervliet - Giro 84634 Bescherm U tegen gifstoffen. Het uitvoeren van bespuitingen is een van de vaste werkzaamheden van boer en tuinder. Men weet, hoe gevarieerd het aan tal zeer giftige bestrijdingsmiddelen is, dat ons ten dienste staat. Dit betekent, dat naast de mogelijkheid tot intensieve bestrijding, de risico's veel groter wor den. Het is duidelijk en bij herhaling ge bleken, dat velen uit nonchalance of geringschatting van het gevaar, zich zelf en anderen blootstellen aan een ernstige bedreiging van gezondheid en leven. Laten alle gebruikers van gevaarlijke spuitmiddelen toch de grootst mogelijke zorg en voorzichtigheid betrachten Velen gewennen maar al te gauw aan het grote gevaar van het spuitwerk. Goede rubberkleding is een eerste vereiste, volledige hoofdbedekking, b.v. „Wat je er dan aan doei moet?" brieste Joop, die zich weer op op wond, „je breekt 'm zijn adellijke bot ten als hij ook maar één vinger naar haar durft uitsteken, ik zou het wel weten „Ja, jij". Fred zuchtte. „Jij bent zo heel anders „Nou, jij bent toch ook een kerel? Daar ginds, in die wildernis op Suma tra, wist je in je eentje een heel stel partisanen op de vlucht te jagen door alleen maar een beetje lelijk te bulken en met je tommy-gun te zwaaien en hier zou je je door zo'n derde-hands buitenlandse graaf je meisje onder je handen vandaan laten halen?" Fred evenwel antwoordde niet. Hij begon zich mistroostig uit te kleden. Zijn vriend keek hem hoofdschuddend aan en volgde tenslotte zijn voorbeeld. Wat Fred met zijn meisje deed moest hij tenslotte zelf weten. Maar hij zou er wel voor zorgen, dat ze hem Greet niet afkaapten! De volgende morgen - de jongens waren al druk bezig met hun werk - kwam de wagen van Graaf van der

De Schakel | 1954 | | pagina 1