Koningin Juliana bezocht Zeeuws-Vlaanderen. n~i n KI ZONDER GELUK vaart niemand wel LICHT IN DE DUISTERNIS ESCHAK ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWSCH-VLAANDEREN 9e Jaargang Nummer 478 Vrijdag 19 Maart 1954 Drukkers-Uitgeverij: Firma SMOOR DE HULSTER - Dorpsstraat 10 - BRESKENS - Telefoon 27 - Giro 358296 Verschijnt iedere Vrijdag Abonnementsprijs f 1,per kwartaal; franco per post f 1,25 Prijs der advertentiën 10 cent per m.m.; bij abonnement korting Advertenties met „brieven onder nr. of bij ons te bevragen", 10 een' extra Koningin Juliana heeft Zaterdag 13 Maart te Eede op historische grond een monument onthuld, waar Haar Koninklijke Moeder 9 jaar geleden voor de eeiste maai weer de Nederlandse bodem betrad. Op Haar tocht door Zeeuws-Vlaande- red bereidde de bevolking onze Vorstin een warme ovatie. Nadat de Koninklijke trein te Vlis- singen het station binnenstoomde en de Commissaris der Koningin zijn op wachting bij H.M. gemaakt had, en verschillende personen aan H.M. had voorgesteld, vertrok het Hoge gezel schap met de veerboot „Oosterschelde" naar Breskens, waar de haven met de vele versierde vissersschepen een zeer feestelijke aanblik gaf. Jammer dat het grillige voorjaars weer zich van de onaangenaamste kant liet zien en een zeer gure wind over de kade woei. Toen de „Oosterschelde" meerde, waren ter begroeting van H.M. o.m. aanwezig het college van B. en W. van Breskens, alsmede de gemeente secretaris, wiens zes-jarig dochtertje de Koningin een prachtig bouquet bloemen mocht aanbieden. H.M onderhield zich enkele ogenblikken met de gemeente lijke autoriteiten, waarna jhr. mr. A. F. C. de Casembroot Haar naar de wachtende auto's begeleidde. De Koningin droeg een bruine bontmantel waaronder Zij een licht grijze japon droeg. Haar haar was be dekt met een lila kapje. Vele Ambonnese vrouwen maakten in haar sarongs een zeer fleurige in druk en betuigden op hun eigen be scheiden wijze hun grote aanhankelijk heid aan Oranje. Via Schoondijke werd naar Oostburg gereden, waar H.M. een gedenksteen onthulde, welke is aange bracht aan de woning van Notaris J. Mijs, de woning welke de eerste was, die haar Moeder na haar terugkeer in ons land in 1945 betrad. Ook mr. K. Hoekzema, Oostburg's burgemeester en de beide wethouders wachtten het Hoge gezelschap op, waarna de heer Mijs zich met een korte toespraak tot H.M. wendde. Spr. memoreerde het feit, dat Haar Moeder 9 jaar geleden in zijn woning de koffie gebruikt had en betuigde zijn dank, dat H.M. thans bereid was gevonden om een gedenk- fïÜILLtTUK door HENK VAN HEESWIJK 's Avonds, toen de beide vrienden zich uitkleedden, zei Fred peinzend „Eigenlijk heb je nog gelijk, samen zweerder. Waarom ben ik niet wat flinker geweest? Dan had ik haar en mij een vervelende nacht bespaard". „Zo is het jochie, je moet het ijzer smeden als het heet is- E .fin, je hebt haar nu, zorg er voor dat je haar niet verliest". „Dat zal wel loslopen," meende Fred luchthartig, maar hij kon op dit ogen blik nog niet vermoeden, dat zijn ge luk binnen een paar dagen reeds ge vaar zou lopen. HOOFDSTUK V. Het geluk van de vier jongelui was volkomen. Dagelijks brachten de meis- steer. te onthullen. Op de steen staat vermeldt„Bij de terugkeer op 13 Maart 1945 in Haar land was dit het eerste huis in bevrijd Nederland, dat H.M. bezocht". Terwijl de Oostburgse Harmonie het Wilhelmus inzette, trok H.M. aan het lint en onthulde de 'ge denksteen. Evenals Haar Moeder 9 jaar geleden, bezocht H.M. de woning van de heer Mijs en gebruikte er de koffie. Ter be groeting waren aanwezig Mevr. C. S. de Casembrootbaronesse van der Feltz, de echtgenote van de Commis saris der Koningin, Mevr. Hoekzema, de echtgenote van Oostburg's burge meester en Mevr. Mijs. Na een ver blijf van een kwartiertje begaf H.M. zich weer naar de auto, vanwaar het zonder stoppen op Aardenburg aan ging- In het Gemeentehuis bevonden zich burgemeester J. M. A. C. van Dongen, Excellentie M. A. van der Bogaerde, gouverneur van Oost-Vlaanderen welke namens Z.M. Koning Boudewijn zijn opwachting kwam maken bij H.M., Prof. dr. L. J. M. Beel, minister van Binnenlandse Zaken, leden van G.S. en Kapitein D. de Haas van het district Terneuzen van de Kon. Marechaussee. De jeugdverenigingen stonden voor het gemeentehuis opgesteld, terwijl H.M. de trappen van het stadhuis be steeg. De kinderen brachten een aubade. Na een kort oponthoud reed men naar Eede alwaar men om kwart over twaalf arriveerde. De maker van het monument, de heer P. Roovers, werd aan de Koningin voorgesteld. Een detachement van de Ned. douane vormde de erewacht. Twee oorlogsweesjes, Marianne de Zut- ter en Fientje van Gassen, boden H.M. bloemen aan. In een korte toespraak richtte burgemeester van Dongen zich tot H.M. en memoreerde de zeer zware tijd, die aan de bevrijding van Zeeuws- Vlaanderen vooraf ging. Veie huizen en dorpen werden tijdens de bevrij dingsacties verwoest. Toen het bericht kwam, dat H.M. Koningin Wilhelmina op komst was, kreeg de bevolking weer nieuwe moed en wilde de moeilijkste tijd uit het leven vergeten Oude, harde mannen, stonden te wenen als een kind, toen de Koningin de grens overschreed. jes een bezoek aan de garage en het kon niet zo druk zijn of er werd een uurtje afgenomen voor gezellige kout en voor een klein vrijpartijtje. Avonds gingen ze om beurten naar „Ruim zicht," terwijl het ook wel eens ge beurde, dai de meisjes samen de avond in de garage kwamen door brengen. Het bedrijf van de vrienden groeide voorspoedig. Ze kregen nu langzamerhand ook vaste klanten. Dat wil zeggen: automobilisten, die gere geld dagelijks kwamen tanken. Een feit van belang was ook, dat de bak ker in het dorp er toe overgegaan was om zijn oude aftandse merrie voor goed op stal te zetten, de wagen op te bergen en een nieuw bestelautotje er voor in de plaats te nemen. Aan gezien hij veel klanten had in de wijde omgeving van het dorp, kon hij deze met zijn auto vlugger en beter bedie nen en de wagen kwam bij de garage houders in onderhoud. Een tweede feit van betekenis was, dat de chauffeur van de brandweer auto ging trouwen en naar een ander dorp verhuisde. Joop werd toen door - ff,k p?; i 'ff Ik weet niet hoe 't u vergaat als u een blinde ziet, maar ik voel me altijd even wat week worden van binnen. Hoe zou u 't echter vinden eens een tournée te maken langs tientallen te huizen en werkplaatsen voor blinden, binnen en buiten ons land Gelukkig heerst er in al die centra van menselijk leed een opgewekte geest en nijvere handen trachten zich op vele manieren nuttig te maken. Natuurlijk is de blin denzorg in lang niet alle landen be hoorlijk georganiseerd, ja dikwijls bad men reeds zoveel problemen op te lossen, dat er geen tijd of geld meer over was voor hulp aan invaliden.Het is daarom verheugend, dat de afdeling Technische Hulpverlening der Verenig de Naties hieraan iets is gaan doen. Als eerste resultaat heeft zij dezer dagen een compleet blinden-instituut te Caïro (Egypte) geopend, waar o.a. speciaal boeken voor blinden worden gedrukt, middelbaar onderwijs wordt gegeven en allerlei handenarbeid kan worden geleerd. Op de foto een groepje beginners bezig met vlechtwerk. (d. K.). Men putte kracht uit het feit, dat de Landsmoeder er weer was, men voelde zich één met Oranje. Namens de bevolking betuigde burge meester van Dongen zijn sympathie en aanhankelijkheid. In Eede verheugde men zich, dat de Koningin naar de grens heeft willen komen. Dit noemde de burgemeester een belangrijke datum in de geschiedenis. Vriendelijk voldeed H.M. daarna aan het verzoek, het monument te onthullen, waarna de Harmonie het Wilhelmus ten gehore bracht. Het monument stelt een vrouwenfiguur voor, die een wapen schild draagt. Het opschrift luidt „Hier keerde op 13 Maart 1945 onze de burgemeester aangezocht als op volger en dat nam hij natuurlijk on middellijk aan. Dit gaf wel geen in komen, behalve dan bij brand, maar de jongeman zag hierin een blijk van vertrouwen en zodoende werd hij door deze benoeming in de dorpsgemeen schap opgenomen. Ook deze wagen had hij reeds in onderhoud, terwijl de garage nu tevens voor de olie- en de benzineleverantie moest zorgen. Dit alles had de vriendelijke burgemeester die veel met de jongen op had, in orde gemaakt. Nog een derde gebeurtenis was van belang. Veertien dagen, nadat de beide jongens bun uitstapje naar zee hadden gemaakt, kwam er op een avond een vreemdeling voorbij de ga rage wandelen. Joop zat vo„r de deur een sigaret te roken, zoals hij zo vaak deed en Fred was naar „Ruimzicht," aangezien het deze avond zijn beurt was De man groette en Joop beant woordde de groet vriendelijk. Nieuws gierig keek de wandelaar naar de ga rage, liep enkele meters door en keerde toen weer op zijn schreden te- Landsvrouwe terug tot Haar volk". Een krans werd aan de voet van het monument gelegd, namens de stichting voor oorlogsgedenktekens. Vervolgens reed men naar het patronaatsgebouw te Eede waar de lunch werd gebruikt, welke werd aan geboden door het gemeentebestuur van Aardenburg. Wethouder Sturtewaegen bracht op zijn eigen, humoristische wijze, H.M. dank voo>- Haar komst naar Eede, namens de gehele bevolking. Onder de genodigden bevonden zich j o.m. alle burgemeesters en wethouders van W. Z.-Vl., welke aan H.M. werden voorgesteld. Na de lunch formeerde de stoet zich, rug. Joop keek met belangstelling naar zijn manipulaties. De man trad op Joop toe, tikte even aan de zwarte glimmende rand van zijn pet en vroeg: „Bent U wellicht de eigenaar van deze garage?" „Jawel," antwoordde de aangespro kene. „Als ik niet te brutaal ben, hebt U veel werk?" „Gaat wel," antwoordde Joop, niet begrijpende, waar de ander heen wilde. ,,'t Kon slechter". „O juist". De man draaide eens een beetje met zijn voet. Joop keek hem eens aan. Een jongen van miin leeftijd, dacht hij. Aan zijn pet te oordelen een chauffeur. Maar niet iemand uit het dorp. „Kijk eens, mijnheer, ik ben momen teel zonder werk. U kunt me zeker niet gebruiken in de garage? Ik heb van de meeste wagens en motoren verstand. Ik zit al enige jaren in dit werk". „Tja". Joop krabde zich eens achter zijn oor, een gewoonte, als hij ergens over nadacht. „Wij zijn zelf met z'n

De Schakel | 1954 | | pagina 1