Kunt U iets missen? ZONDER GELUK Provinciale Zeeuwse manifestatie 1954 Land- en Tuinbouw De schakel ALGEMEEN NiEUWS- EN Drukkers-Uitgeverij: Firma SMOOR DE HULSTER - Dorpsstraat 10 ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWSCH-VLAAN DEREN 9e Jaargang Nummer 476 Vrijdag 5 Maart 1SS4 BRESKENS - Telefoon 27 - Oiro 358296 Verschijnt iedere Vrijdag Abonnementsprijs f 1,per kwartaal; franco per post f 1,25 Prijs der advertentiën 10 cent per m.m.; bij abonnement korting Advertenties met „brieven onder nr. of bij ons t% bevragen", 10 cent extra -J Het is waar, deze vraag wordt van daag dikwijls, misschien al te dikwijls gesteld. Maar zoals U in de dag bladen heeft kunnen lezen, „wonen er in de Duitse vluchtelingenkampen, on der de meest tragische en primitieve omstandigheden nog steeds ongeveer io.ooo Poolse kinderen, kleine Poolse „displaced persons", die dringend hulp nodig hebben. Het zijn kinderen van oorlogsinvaliden (ook van hen die voor de vrijheid van Nederland hebben gestreden), van chro nische zieken, oudere mensen en ex- politieke gevangenen, die de hel van de Duitse concentratiekampen hebben doorstaan. Al deze mensen lieten zich niet repatriëren, omdat ze zulke echte anti-communisten waren en omdat ze hoopten op emigratie. Maar ze wer den afgekeurd. Waarom Eenvoudig omdat ze niet jong genoeg, meestal echter omdat ze niet kerngezond waren. En nu zitten ze daar acht jaar na de oorlog in de trieste Duitse vluchtelingenkampen, zonder werk, zonder hoop en zonder toekomst. Eu met hen 10.000 kinderen, die niets dan ellende hebben gekend, waaronder vele wezen. Wordt er dan voor deze mensen en voor deze kinderen niets gedaan Ja, gelukkig wel. De Vlissingse Polen hoe klein ze ook in aantal mogen zijn hebben de hulpactie op touw gezet en onder voorzitterschap van Ir J. Minkiewicz een speciaal comité in het leven geroepen, dat deze actie zal leiden. De hulpactie bestaat voorname lijk uit het verzenden van kleding- en voedselpakketten en thans ook door een aantal van deze kinderen een vacan- tie in Vlissingen te laten doorbrengen. De Vlissingse Polen hebben zich enthousiast bereid verklaard deze actie te steunen, hetzij door het opnemen van kinderen in hun gezinnen, hetzij door geldelijke bijdragen. Bovendien heeft de vereniging van Poolse oud strijders te Vlissingen ten bate van deze kinderen een verloting georga niseerd. Maar wat betekent dat in vergelij king tot de tienduizend kinderen Vandaar ook deze vraag aan U, ge achte lezer van dit blad. Kunt U maar vooral ook wilt U ten bate van deze kinderen iets doen U be grijpt toch wel Gij, die U verheu- FEUILLETON vaart niemand wel 26 door HENK VAN HEESWIJK Evenwel stoorde Joop zich daar niet aan en hoewel hij haar niet aanraakte, wist hij toch een kus op haar volle, rode lippen te drukken. „Zeg," zei ze blozend, hoewel ze het toch wel prettig vond, „geneer je een beetje. Iedereen kan ons zien". „Ga dan maar mee naar m'n ka mertje," nodigde hij lachend uit. „Dan zijn we alleen". „Best," antwoordde ze, „maar op één voorwaarde, dat je met je groe zelige handen van me afblijft". Èn ze liet er zacht op volgen: „ik moeteven met je praten, maar zonder je vriend". „Kom maar mee," antwoordde hij begrijpend. Hij ging haar voor naar boven en nadat hij haar, onder veel protesten die maar half gemeend wa gen mag in een gelukkig gezinsleven in uw bevrijd vaderland vrat deze vluchtelingen en hun kinderen moeten missen Draag daarom iets bij om de geeste lijke en materiele nood van deze ge zinnen te lenigen U kunt dit doen door Uw gave, hetzij in geld of natura over te dragen aan Het comité voor hulp aan Poolse kinderen p. a. mevr. M. Wysocka- Roozeboom,President Rooseveltlaan 715 te Vlissingen. Ik hoop, dat dit beroep op U niet tevergeefs zal zijn en ik dank de redac tie van dit blad voor de plaatsing van dit stuk. Vlissingen. Billy Strenk. Het bestuur der Stichting „Nieuw Walcheren" te Middelburg heeft het plan om eind Juni 1954 in een grootse vorm herstel en herbouw van het door de oorlog getroffen eiland te herdenken. Naast een miniatuur van het eiland Walcheren, dat op het Molenwater met een oppervlakte van 7000 m2 zal verrijzen en een uitbeelding zal geven van herstel, wederopbouw en behouden schoonheid en waaraan door honderden wordt gewerkt, zijn er vele andere onderdelen van een programma, dat op 25 en 26 Juni zal worden uitge voerd. Van H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard is reeds bericht ont vangen dat zij hierbij hopen tegen woordig te zijn. Deze demonstratie zal nog eenmaal in zich moeten verenigen ailes, wat Zeeland in de loop der eeuwen aan klederdrachten heeft bezeten, alles, wat het op dit gebied nog steeds het zijne mag noemen, ailes, wat er aan folklore geleefd heeft en nog leeft. Deze demonstratie zal haar hoogte punt moeten vinden in een massaal huldebetoon aan ons Vorstelijk Huis, dat ook in de jongste dagen van ramp spoed weer zo treffend getoond heeft zich te kunnen verblijden met de blij den, te kunnen lijden met de lijdenden. Deze manifestatie op 25 Juni a.s. zal plaats vinden voor H.M. de Konin gin en Z.K.H. Prins Bernhard op de Markt te Middelburg. De samen te stellen stoet zal vertrekken van het ren, opnieuw gekust had, gingen ze tegenover elkaar in de stoelen zitten. „Steek van wal," nodigde hij uit. „Ik vermoed al, wat er gaande is". „Juist. Heeft Fred nog verslag uit gebracht van zijn uitstapje van giste ren? „Nou," bromde de jongeman ge melijk, „ik had hem wei een pak slaag kunnen geven. Zo'n dooie dien der". „Annie is natuurlijk een beetje over stuur. Ze houdt van Fred „En Fred is stapel op haar. Maar hij is te verlegen om zich te uiten. Op het gebied van meisjes is hij nu eenmaal erg schutterig. Was hij altoos al". Ze glimlachte verleidelijk. „Jij niet, hè, Don Juan?" „Nee, dat gaat wel, zei hij opgewekt glunderend. „Mij dunkt, daarvan weet je mee te praten". „En of. Nee, blijf daar maar rustig zitten, smeerpoets. Je ziet er uit „Als een engel, bedoel je natuurlijk," I viel hij haar onverstoorbaar in de re den. „Dat weet ik al. Maar wat wou Gemeentelijk sportterrein en zich door de stad naar de Markt begeven. De stoet bestaat uit Zeeuwse ruiter met Zeeuwse vlag trompettersgemeentevlaggen muziek korps oude en hedendaagse costumes oude en hedendaagse voertuigen mu ziekkorps groepen Sleutel van de Osseweide gaaischieters ringrijders jeugdverenigingen en sportverenigingen (uniform of uniforme kleding, vlag of vaandel, minimum leeftijd 16 jaar) vierspannen Zeeuwse trekpaard met kampioensmerrie en kampioenshengst landbouwers muziekkorps vissers dijkwerkersruiterverenigingen mo derne landbouwmachinesmuziekkorps. Op de Markt vindt een massaal huldebetoon aan H.M. de Koningin door al deze Zeeuwse manifestanten plaats de stem van een verteller het massaal oplaten van postduiven trom petgeschal en geroffel van trommels. Dit ailes zal deze kleurrijke stoet van Zeeuwse costumes en vlaggen nader accentueren en tot een groots gebeuren maken. H.M. zal zich temidden van al deze Zeeuwsen begeven, die hier van hun onwankelbare trouw aan het Huis van Oranje getuigen. Voor Zeeuwsch-Vlaanderen hebben in de commissie zitting mevr. E. J. van den Broecke-de Man, Aardenburg Jonkvr. S. Collot d' Escury, Klooster- zande J. C. Cornelis, hoofd der school, IJzendijkemevr. N. Koster-Scheele, Zaamslag en J. M. Paridaen, gemeente secretaris, Aardenburg. Ritnaaldbestrijding in granen en bieten. Reeds enige jaren wordt in ons land ter bestrijding van ritnaalden of koper- wormen de zaaizaadbehandeling met Lindaan toegepast. Deze bestrijdingsmethode is zo doel treffend en zo goedkoop dat wij iedere landbouwer adviseren in alle gevallen, waar maar de geringste kans op rit- naaldschade bestaat een zaadbehande ling toe te passen. De gehele bewerking komt hierop neer, dat door het zaaizaad van granen en bieten een kleine hoeveelheid van de speciaal voor dit doel gefabriceerde lindaanmiddelen, zoals Linda-rit wordt gemengd. De benodigde hoeveelheid bedraagt voor 100 kg. zaaigraan 300 gram; voor bieten 500 gram per 100 kg. zaad. je eigenlijk zeggen?" „Wij moeten wat doen, Joop. Dit kan zo niet blijven. Hoe moedigen we Fred aan?" Joop krabde zich eens achter z'n vuile oor. „Tja, daar zeg je zowat. Ik zou het wel weten, hè?" „Ja," antwoordde ze lachend, „dat is me bekend. Maar daar heeft Annie niets aan". „Als ik Fred eens voordoe hoe hij Annie moet kussen?" Hij keek haar olijk aan. „Joop, blijf nu even serieus!" „Jaloers?" „Neen, dat weet je wel beter. Maar doe me eindelijk eens een goed plan aan de hand". „ja, dat weet ik zo één-twee-drie ook niet. Of wacht eens: Komen jullie vanavond om een uur of half acht een poosje buurten. Intussen zal ik pro beren, of ik er wat op kan vinden". „Hebben jullie het niet te druk?" „Gaat wel. Die vrachtwagen bene den moet uit elkaar. Maar daarmede hebben we wel een paar dagen de tijd. Afgesproken?" Het preparaat wordt eenvoudig ge mengd met het zaaizaad direct voor het uitzaaien, dus nadat ontsmetting heeft plaats gevonden. Mais mag uitsluitend met lindaanmid delen (300 gram) worden behandeld, teneinde kiembeschadiging te voorkomen. Behandeld zaaizaad dient bij voorkeur machinaal te worden gezaaid, omdat bij breedwerpig zaaien teveel van het middel van het zaad kan wegstuiven. BURGERLIJKE STAND Gemeente OOSTBURG over de maand Februari 1954. GEBOORTEN: 31-l-'54, Achilles Jo hannes, z. van J. A. Robesin en van M. M. A. Dhaens te Sluis; 2-2-'54 Marion Dora Julienne, d. van A. J. Verstraeten en van D. C. Grimm te Oostburg; 5, Anna Maria Hermina, d. van N. J. Schulte en van C. H. Wit- teveen te Oostburg; 6, Salomi Johanna, d. van L. Noija en van E. Laisina te Aardenburg; 9, Jacoba, d. van S. Une- putty en van J. Mursila te Oostburg; 10, Linda Maria, d. van B. Kooijm&n en van J. M. Rieteco te Oostburg; 15, Anna Maria, d. van S. Schijve en van C. A. Anthonisse te Oostburg; 15, Ga- briëlle Marion, d. van M. J Sorgedra- ger en van A. J. van Duijn te Groede; 18, Cornelis Izaak, z. van J. A. Ver- hage en van M. T. Buijze te Oostburg; 21, Yolanda Martha Mathilde, d. van R A. Plasschaert en van M. H. van der Steen te Oostburg; 21Paula Maria Willy, d. van E. A. Dusarduijn en van M. M. De la Rivière te IJzendijke; 23, Ferdinand Albert, z. van P. J. Wattimena en van A. A. Pattinama te Aardenburg; 24, Henriëtte Giselia, d. van J. J- Dieleman en van T. W. Bruijnzeel te Waterlandkerkje; 25, Ja cobus, z. van S. de Feijter en van C. Dekker te Schoondijke. OVERLIJDEN 6, Petrus Bernardus van den Bekke, oud 69 j., geh. met E. Lohman, te Oostburg; 11Izaak Pieter Boidin, oud 61 j., te Oostburg; 11, Sara Wilhelmina Desein, oud 80 j., geh. geweest met P. de Dobbelaere, te IJzen dijke; 13, Jacob Lanse; oud 80 j., geh. geweest met S. A. Vergouwe, te Oost burg; 15, Edumondus Gijs, oud 81 j., geh. geweest met L. E. Maenhout, te Aardenburg; 24, Marinus Wiüemsen, oud 82 j., geh- geweest met F. J. Ris- seeuw, te IJzendijke. „Goed, ik vertrouw me op jou. Maak jij nu, dat het met die twee in orde komt". „En wat krijg ik dan daarvoor?" vroeg hij schalks. Ze stond lachend op, keek hem een ogenblik innig aan en voorzichtig een hand op zijn schouders leggend, drukte ze een hartelijke kus op zijn mond. „De rest krijg je als je slaagt. Goed?" „Best. Maar met rente, meisje. Zo gemakkelijk kom je niet van me af. Je boft, dat ik er als een Turk uitzie. Maar anders Hij maakte een dreigende beweging, alsof hij haar wilde omhelzen. „Joop, je laat het hoor! Denk om m'n kleren!" Lachend gingen ze weer naar bene den. Fred keek even vanonder de wa gen naar het tweetal, bromde een groet en ging toen weer verder met zijn werk. Joop deed haar uitgeleide naar buiten en keek haar na tot ze uit het oog verdwenen was. Terwijl hij weer aan het werk ging, dacht hij na over het verzoek van zijn meisje. En na enige tijd had hij een

De Schakel | 1954 | | pagina 1