Biljartconcours DAMES V. VAN HOI i li, Gemeente Breskens de kappers naast de kerk Zeil Uw kleding maken is veel voordeliger! J. JAN SEN-VERHAGE Gemeente Breskens Kon. Nederlandse Schouwburg te Gent. Eede Monument. Op 13 Maart a.s. hoopt men al hier het beeld te onthullen, dat de beeldhouwer P. Hovers te Heyen (L.) in opdracht van het plaatselijk comité heeft vervaardigd. Het zal worden op gesteld op een terrein, ter beschikking gesteld door de landbouwer A. van Parijs, vlak bij de grens, waar Hare Majesteit Koningin Wilhelmina, na bijna vijf jaren ballingschap, in het voorjaar van 1945 weer voor het eerst de vaderlandse bodem betrad. Het monument stelt voor een vrou wenfiguur, die een wapenschild draagt. Het geheel is uitgevoerd in tufsteen en heeft een hoogte van 4.75 meter. Het opschrift luidt „Hier keerde op 13 Maart 1945 onze Landsvrouwe terug tot haar volk". Aan Prinses Wilhelmina is gevraagd de onthulling te willen verrichten. Zuidzande Loop der bevolking. Het zielental der gemeente nam in het afgelopen jaar af met 21. Op 31 December 1952 bedroeg het aantal ingezetenen 883 (462 m. en 421 vr.). Dit aantal vermeerderde door ge boorte met 18 (7 m. en 11 vr.) en door vestiging met 27 (15 m. en 12 vr.). Het verminderde door overlijden met 10 (9 m. en 1 vr.) en door ver trek met 56 (28 m. en 28 vr.) Op 31 December 1953 bedroeg het inwonertal 862 (447 m. en 415 vr.). Er werden 4 huwelijken gesloten en 1 echtscheiding ingeschreven. Breskens Vergadering zwemvereniging. Woensdagavond hield de zwem vereniging „Scheldestroom" haar alge mene vergadering in hotel „Het Wa pen van Breskens". De voorzitter, de heer E. Seuss, sprak het openingswoord, waarbij hij zeide zeer verheugd te zijn over de goede opkomst. De notulen der vorige vergadering werden onveranderd goedgekeurd, ter wijl uit het jaarverslag van de secreta ris, de heer E. Careis, bleek, dat de zwemprestaties langzaam doch zeker vooruitgaan en dat er dan ook geen reden tot klagen is. Hij noemde daar bij de goede successen, ook individuele, van het afgelopen jaar en sprak de hoop uit, dat de leden ook deze zomer weer in grote getale aan de trainings avonden zullen deelnemen. In het bij zonder bracht hij dank aan de heren Heijdens en Bondewel voor het vele werk door hen in het afgelopen sei zoen voor de zwemsport gedaan. De voorzitter dankte de heer Careis voor zijn mooie verslag. Uit het financieel verslag van de penningmeester, de heer R. v. Quekel- berghe, bleek, dat er een batig saldo in kas is. In aansluiting hierop deelde de voorzitter mede, dat met het oog op het zwemmen in schoolverband een gediplomeerde badmeester vereist wordt, wat natuurlijk betekent grotere uitgaven voor de vereniging en hij deed dan ook een beroep op de leden om zoveel mogelijk donateurs te werven. Tot leden van de kascommissie wer den benoemd de heren P. v. d. Heuvel, H. v. d. Sande en Jac. Keijmel. Vervolgens werden enige ingekomen stukken voorgelezen, waaronder het jaarverslag van de Kring Zeeland K.N.Z.B. De heren R. van Quekelberghe en H. Bondewel, die aan de beurt van aftreden waren, werden bij acclamatie als bestuurslid herkozen. De Statuten en het Huishoudelijk Reglement werden gewijzigd daar deze wei erg verouderd waren. Hierna kwam aan de orde bespre king a.s. seizoen. Er werd een beroep gedaan op de sportzwemmers om te komen tot het spelen met twee water poloploegen in de a.s. competitie en tot het samenstellen van een dames- ploeg. Van de rondvraag werd een druk gebruik gemaakt, waarbij o.m. werd besloten dat door enige dames een clubvlag zal worden vervaardigd. Ook de training werd nog eens uitvoerig besproken. Hierna sloot de voorzitter, onder dankzegging voor de goede op komst, de vergadering. Voorzitter Visserijvereniging verliet de vergadering In een speciaal gehouden vergade ring van de Visserijvereniging „Ons Belang" te Breskens, in hotel Roest, ter bespreking van de moeilijkheden rond' om de sociale voorzieningen der vissers, waar niemand zonder uitnodiging werd toegelaten, was een vakbondsfunctionaris binnengekomen zonder toestemming van het bestuur. De voorzitter, de heer P. de Baare, verzocht hem dan ook de vergadering te willen verlaten, doch hij voldeed niet aan dit verzoek, waarop de heer De Baare de vergadering verliet. De penningmeester, de heer Fr. v. d. Broecke. nam hierna de leiding over en liet stemmen over het al of niet blijven van de functionaris op de ver- gadering. De meerderheid besliste dat hij moest vertrekken, waarop de „vreemdeling" de zaal verliet. Geslaagd. Donderdag slaagden te Breda voor Lingerie mej. Jo Woittiez te Breskens. CostumièreSaar Ocké, Cadzand, Magda Provoost, Nieuwvliet en Marie Risseeuw te Schoondijke. Coupeuse: Azaline de Witte te Breskens. Allen leerlingen van Mevr. J. Jansen-Verhage te Breskens. Jaarvergadering Ouden van dagen. Woensdagmiddag hield de afdeling Breskens van de Bond van Ouden van dagen haar jaarvergadering in het Ge meentelijk Ontspanningsgebouw. De Voorzitter de heer C. de Kruij- ter, was vol lof over het gemeente bestuur, dat in verhouding tot de om liggende gemeenten, een hoge kolen- toeslag verleent. De verwarming van het ontspanningsgebouw voor ouden van dagen laat echter te wensen over. Er wordt hiervoor 100 kg. per maand verleend. Voor dit doel is door de Duivenvereniging „Nog Sneller" f 20, geschonken. Tot afgevaardigde naar het Bonds- congres in Amsterdam werd de heer C. de Kruijter gekozen en als plaats vervanger de heer D. Mookhoek. In de vacature tweede penningmees ter werd gekozen de heer P. de Poor ter en tot lid van de kascommissie de heer Jac. Willems. Het Hoofdbestuurslid de heer Köning sprak over de komende jaarvergadering in Amsterdam. Vergadering K. A. B. De plaatselijke afdeling van de K. A. B. te Breskens vergaderde in de zaal van de R. K. Kerk, onder voor zitterschap van de heer Doppegieter. Pastoor Froger uit Schoondijke hield een lezing over het Humanisme. IJzendijke Opening brandweergarage en badhuis. Onder grote belangstelling werd Woensdag jd. de brandweergarage met de siangendroogtoren en het badhuis officiéél geopend. Het badhuis heeft 5 keurig ingerichte douche-cabines, waar van één met handdouche. Een keurig wachtkamertje en een klein bureautje voor het badpersoneel voltooien het geheel. De burgemeester zeide dat het badhuis in een behoefte zal voorzien en indien deze erg groot mocht blijken, stellig aan uitbreiding zal gedacht wor den. Bij de opening waren o.m. aanwezig het voltallig college van B. en W. uit Avereest, de inspecteur van het brand weerwezen in het Zuiden, de heer G. Kortens, de besturen van het Wit Gele en Groene Kruis, de commandant van de IJzendijkse brandweer met zijn man schappen, vertegenwoordigers voor ar chitect, aannemers en werklieden, als mede vele vooraanstaande figuren uit het verenigingsleven. Burgemeester Von Bönninghausen sprak vanaf het trapje van de brand weergarage, dat leidt naar de slangen toren, de genodigden toe. Hij schetste de moeilijke toestanden in 1944 en daarna en sprak er zijn vreugde over uit, dat nu het leed geleden is. Avereest, een gemeente in Overijsel, kwam te hulp met een bedrag van f 10.303,96, welk bedrag via Volks herstel Overijsel verzonden werd, reeds in 1945- jammer genoeg bereikte dit bedrag niet IJzendijke, doch men heeft alle hoop dat het uiteindelijk toch IJzendijke zal bereiken. Ook het Nat. Fonds voor Bijzondere noden zegde een bedrag van f 10.000,- toe, doch ook dit bedrag kwam nog niet in IJzen dijke binnen, daar men een gemeente badhuis niet subsidiëren kan. Men is van plan nu een stichting te vormen uit de beide kruisverenigingen, die het badhuis zullen exploiteren in de toe komst. Vervolgens voerde burgemeester mr. Joh. de Widt uit Avereest het woord. Spr. meende dat, nu men langs aller lei wegen tracht de landsgrenzen te overzien en de volken bij elkaar te brengen, het toch ook niet slecht is als de gemeenten onderling de band eens wat nauwer aanhalen en verste vigen. Met groot genoegen voldeed hij dan ook aan het verzoek van IJzen dijke om het contact te verstevigen door tegenwoordig te zijn bij de ope ning van de brandweer-kazerne. Hij nodigde het gemeentebestuur van IJzen dijke uit eens een kijkje in Avereest te komen nemen, waar men dan een takelapparatuur kan bekijken voor het ophangen van brandslangen. Spr. bood de burgemeester van IJzendijke, de beide wethouders en de gemeente secretaris een prachtige handdoek aan, om in het badhuis te gebruiken. In deze handdoek is het gemeentehuis van Avereest geweven met de wapens. Ook voor het badhuis zelf was er zo'n mooie handdoek. Tot slot sprak burge meester de Widt de hoop uit, dat de brandweerauto weinig gebruikt zou be hoeven te worden, doch daarentegen wenste hij voor het badhuis een zeer veelvuldig gebruik. Nadat verversingen waren aangebo den bezichtigden de aanwezigen het gebouw, hetwelk aller bewondering had. Biervliet Verkoping. Te Biervliet werd door Notaris v. d. Hoek in café Crince een woon huis verkocht, thans bewoond door de heer Iz. Colijn, voor de som van f 7600,-. Er was veel belangstelling voor deze verkoping. Breskens 40-jarig huwelijksfeest. Gisteren vierde het echtpaar v. d. Ster—Theunis te Breskens hun 40-jarig huwelijksfeest. De belangstelling was zeer groot. Burgemeester Eekhout com plimenteerde hen namens de Noord- en Zuidhollandse Mij. tot het redden van drenkelingen, waarbij hij een verrassing aanbood. PREDIKBEURTEN Zondag 21 Februari Aardenburg, 10,30 uur, Ds. Blom St. Kruis, 9 uur, Ds. Blom Biervliet, 10 uur, Ds. Boere Breskens, 10 uur, Ds. van Beusekom 5 uur, Ds. van Beusekom Cadzand, 10 uur, Ds. ten Cate Groede, 10 uur, Eerw. Heer Heijboer, Zaamslag Collecte Zuiderzeefonds Hoofdplaat, 10 uur, Ds. Eijgendaal H. Avondmaal Nieuwvliet, 10 uur, Ds. v. d. Graaff. H. Avondmaal Oostburg, 10 uur, Ds. Fournier Bevestiging ouderling en nieuwe lidmaten Retranchement, 9,30 uur, Ds. van Bork Schoondijke, 10 uur, Ds. Schopenhauer Zaterdagavond 7 uur, avondgebed Sluis, 11 uur, Ds. van Bork St. Anna ter Muiden, 11 uur, Ds. Kuijlman Waterlandkerkje, 10 uur, Ds. Bergsma Collecte Class, kerkewerk IJzendijke, 10 uur, Ds. Blomaard Zuidzande, 9,30 uur, Ds. Kuijlman Collecte Reg. Commissie v/h Zuiden Doopsgez. Gem. Aardenburg 10,15 uur, Ds. Vis Ev. Luth. Gemeente Groede Groede, 2,30 uur, Ds. Schopenhauer Geref. Kerk Broskeais 10 en 3 uur, Ds. van Mechelen R.K. Parochie H. Barbara te Breskens Zondag 21 Februari: Eerste H.Mis om half 8. Hoogmis om 10 uur. 's Middags om 2 uur Lof. In de week H. Mis om half 8. Zaterdagavond om 7 uur, Lof. Het hoofd van het gemeentebestuur van Breskens brengt ingevolge artikel 3 van de Wederopbouwwet ter open bare kennis, dat het ontwerp van een wederopbouwplan voor gronden, gelegen aan de Kijkuit, Dorpsstraat (ged.), Vo gelenzang/Weijkmanlaan, Scheldekade (ged.) en Papendrecht (ged.), een en ander nader omschreven op de bestem- mingskaart, behorende bij het goed gekeurde wederopbouwplan, van 22 Februari 1954 af gedurende vier weken voor een ieder ter inzage ligt op de secretarie der gemeente. Februari 1954. Het hoofd van het gemeentebestuur voornoemd, J. A. EEKHOUT. Niet DE PRIJS, maar DE KWALITEIT bepaalt de waarde van Uw Permanent Bij ons krijgt U steeds het allerbeste voor Uw geld. Beleefd aanbevelend, Telefoon 73 NIEUWE LEERLINGEN kunnen weer aangenomen worden voor patroontekenen, knippen, naaien en handwerken Aanvang der cursus in Maart a.s. Middag- en avondlessen. Dagelijks ge legenheid tot opgeven. Modevakschool HOOFDLERARES BRESKENS - Dorpsstr. 14 - Tel. 64 Plaatselijk met 4 ballen, bij Iz. DUININCK te Breskens. Te beginnen a.s. Zaterdag 20 Februari tot en met Zondag 7 Maart. Het hoofd van het gemeentebestuur van Breskens brengt ingevolge artikel 36, vierde lid, van de Woningwet ter openbare kennis, dat de Raad in zijn vergadering van 8 Februari 1954. me' intrekking van zijn besluit van 12 Juni 1953, heeft bepaald, dat de vaststelling van een plan van uitbreiding voor alle buiten het goedgekeurde wederopbouw plan gelegen gronden, wordt voorbereid. 18 Februari 1954. Het hoofd van het gemeentebestuur voornoemd, J. A. EEKHOUT. Zondagsdienst doktoren. Breskens, Groede, Schoondijke 21 Februari 1954 Dr. Sorgedrager, Groede, tel. 2 Aardenburg, Oostburg: Dr. Loosse, Oostburg, tel. 60. Zondagsdienst Centrum Kraamzorg West Z.-VI. 21 Februari 1954 Zr. de Jong, Cadzand, tel. 65 Zondag 21 en Donderdag 25 Eebr. 1954 Paul Cammermans (McLeod) in OPSPORINGSBRIGADE 21 (Detective Story) Toneelspel van Sidney Kingsley Vertaling Wim Meewis Regie Edward Deleu Zondag te 15 en 19,30 u. Donderdag te 19,30 u.

De Schakel | 1954 | | pagina 3