BURGERLIJKE STAND Gamaant» SCHOONDIJKE over de maand Januari 1954. GEBOORTEN6, Arnoldui Johannes Maria, z. van J. B. de Wever en van R C. Termont; II, Abraham Cornelis, z. van C. P. Boeckhout en van E. S. J. van Gijs; 23, Janna Maria, d. van A. Schoonakker en van E. J. Verstraaten; 30, Josephus Petrus, z. van J. P. M. Esseling en van M. M. Gossije. HUWELIJKEN: 21, J. Wilschut, 30 jwonende te Lavardens (Fr.) en A M. Leenhouts, 33 jwonende te Schoon- dijke. OVERLIJDEN: 5, A. C. Willemsen; 48 j.; 16, M J. Pieters, 76 j., echtgen. van A. M. den Hollander; 31, J. C. Nortier, 74 jwed. van J. de Hulster. INGEKOMEN: 5, K. van der Have, van Oosterland naar Pr. Beatrixstr. 57. VERTROKKEN: 6. J. H. de Winde, van Willemsweg 48 naar 's-Graven- hage, Kempstr. 7: 6, H. A. van Til- borg en gezin van W 34a' naar Roo sendaal, Voltastr. 64; 9, J. Wilschut van Kon. Julianastr. 19 naar Lavardens (Fr.); 19, P. F. Pijcke van W 65 naar Voorschoten, Kon. Marinelaan 2; 19, S. C. de Kraker van Pr. Beatrixstr. 52 naar Ossendrecht, Prov. weg 40. FILMNIEUWS Zondag zal te Breskens vertoond worden Walt Disny's grootse en nieuwste kleuren speelfilm„Robbin Hood" met Richard Todd en Joann Rice. Romantiek en heldendom her leven in deze verfilming van een der schoonste verhalen uit de geschiedenis. Toegang elke leeftijd en aanvang der voorstellingen om half zeven en om half negen. Plaatselijk Nieuws. Waterlandkerkje Toneeluitvoering. Zaterdag j.l. gaf de toneelvereniging „Concordia" alhier haar concoursuit voering in het „Dorpshuis". De voorzitter, de heer C. Jansen, heette allen hartelijk welkom, in het bijzonder de burgemeester en echtge note, de juryleden van de West Z. Vlaamse Toneelbond en het Land juweel. Opgevoerd werd „Springtij," een spel van de watersnood in 3 bedrijven, door Louis Lockefeer. Met grote aan dacht werd de vertolking van het stuk gevolgd, dat onder regie van de heer W. J. A. Dhondt zeer goed in gestudeerd bleek te zijn. Het hartelijk applaus van de talrijke bezoekers, waaronder vele leden van zuster verenigingen, was dan ook zeer zeker verdiend. Nadat de voorzitter de bezoekers had bedankt voor hun belangstelling, sprak ook nog Burgemeester Ver- brugge enige woorden. den," verzekerde hij enthousiast. „Troost je," antwoordde ze, hem over z'n weerbarstige haren strijkend; „we kunnen elkaar immers iedere dag ontmoeten? Ik kom je wel eens op zoeken in de garage en jij komt maar eens een keertje bij ons theedrinken, hè? Want daar reken ik op, hoor". Hij keek een beetje beteuterd. „Ja, maar je vader begon hij aarzelend. Ze schaterde het uit. „Malle jongen, mijn vader is toch geen boeman! Hij is de bovenste beste, een schat. Je kent hem natuurlijk nog niet zo. Toen hij eergisteren jullie onderhanden nam, was dat meer comedie dan werkelijk heid, want paps heeft ook bewonde ring voor jullie initiatief. Dacht je, dat hij anders aan jullie de schuur had verhuurd? Nee, maak je maar geen zorgen om hem. Hij mag jullie wel en als je morgen of overmorgen eens komt aanwaaien, behoef je niet de minste vrees te hebben1'. „Als jij bij me bent, heb ik dat na tuurlijk niet," verklaarde Joop man haftig. Eindelijk braken ze op. In een klein restaurant aten ze, eenvoudig, want Oostburg Teraardebestelling I. P. Boidin. Onder zeer grote belangstelling werd Maandag j.l. het stoffelijk overschot van de heer I. P. Boidin ten grave gedragen. De overledene nam in het openbare leven een vooraanstaande plaats in. In vele verenigingsbesturen had hij een zeer werkzaam aandeel als secretaris of secretaris-penningmeester. Dat velen hem hoog achtten, bleek uit de zeer grote belangstelling aan zijn groeve. De baar werd gevolgd door familie, vele vrienden, bekenden en vertegen woordigers van verenigingen en instel lingen, die hun medewerker de laatste eer kwamen bewijzen. De heer C. de Bruin uit Middelburg sprak namens de Raad van Arbeid, de heer D. Geuze namens de Chr. Bond van overheidspersoneel, Notaris J. Mijs namens het Groene Kruis, afd. Oost burg, de heer C. Fourdraine namens het Oorlogsgraven-comité, Nationale monu menten-commissie en Commissie her denking gevallenen, Burgemeester J. C. Everaars namens Centrum kraamzorg, Mr. J. J. Snoep namens de Nutsspaar- bank te Middelburg en Burgemeester F. A. van Rosevelt namens de Vereni ging voor ziekenhuisverpleging in W. Z.-Vlaanderen. Ds. van Mechelen, Geref. predikant te Oostburg las uit het Evangelie van Johannes de woorden, welke Jezus zelf aan een groeve sprak„Ik ben de opstanding en het leven", naar aanlei ding waarvan hij een kort woord sprak. De droeve plechtigheid werd besloten met een gemeenschappelijk „Onze Vader", waarbij Ds. van Mechelen voorging. De heer J. Boidin, neef van de over ledene, dankte namens de familie alle sprekers en belangstellenden. Vertrek Ds. Fournier. In verband met het a.s. vertrek van Ds. Fournier, Herv. predikant te Oostburg, zullen reeds a.s. Zondag de nieuwe lidmaten worden bevestigd. In dezelfde dienst vindt ook de bevesti ging plaats van de heer M. Robijn als ouderling. Op 28 Februari zal in een avonddienst het H. Avondmaal worden gehouden, terwijl op 7 Maart des mor gens nog de H. Doop zal worden bediend. Vergadering C. B T. B. In hotel De Vuijst te Oostburg kwam de afd. W. Z.-Vl. van de C. B. T. B. in algemene vergadering bijeen, onder voorzitterschap van de heer Joh. de Feijter. In zijn openingswoord heette de voorzitter de heer J. Knibbe, geweste lijk secretaris, welkom, daar deze be reid was gevonden in te vallen voor de heer Biesheuvel, algemeen secretaris, die door een misverstand niet aanwezig kon zijn. De voorzitter deelde mee, dat voor het stichten van het proefbedrijf in de Braakman reeds van de leden f 4000, binnen kwam. Blijkens de omslag- het meisje wilde niet hebben, dat hij te veel geld uitgaf. „Jullie zijn pas begonnen en ik ben niet van plan om je zuurverdiende geld met handen vol weg te smijten". En Joop had er haar des te liever om. Met hun armen om elkaar heen lie pen ze nog een eindje langs het strand. „Ik kom je elke dag een poosje op zoeken hoor," beloofde ze hartelijk. „En morgen gaat Annie met je vriend uit, dus overmorgenavond kom je een paar uurtjes bij ons. Afgesproken?" Ver van de mensen verwijderd, aan de rand van de zee, nam hij haar nog eens in zijn armen. Welk een geluk was hem op deze dag deelachtig ge worden Het was reeds donker, toen hij thuiskwam. Fred zat rustig op een omgekeerde onderdelenkist voor de garage een pijp tabak te roken. Toen hij de jeep zag aankomen, sprong hij nieuwsgierig overeind en liep op zijn vriend toe. Joop reed de wagen bin nen en stapte uit. (Wordt vervolgd). begroting is f 4800,te verwachten. Hierna sprak drs. Knibbe over het onderwerp„Landbouwpolitiek en organisatiebeleid". Een onderwerp, wat gezien de actualiteit, in de volle be langstelling der landbouwers staat. Aan het slot van de lezing werden vele vragen gesteld, die door de heer Knibbe naar genoegen werden beantwoord. Sprekende over de P. B. O., zeide spreker, deze wordt ons niet opge drongen, maar is gegroeid in en door de Nederlandse samenleving. Door de vergadering werd het als een onbillijk heid gevoeld, dat de werknemers in de P. B. O. niet zullen bijdragen, maar alleen de werkgevers. In de stichting van de landbouw droegen de werk nemersorganisaties wel bij. In het al gemeen staan de landbouwers enigszins terughoudend tegenover de P. B. O., alhoewel zij vele dingen hierin als Christen toejuichen. De practijk zal moeten uitwijzen hoe alle» zal werken. De voorzitter, Joh de Feijter, meende, dat men toch dient mede te werken, anders wordt beslist zonder ons, over ons en wellicht tegen ons. Hij dankte de heer Knibbe voor zijn heldere uit eenzettingen, waarna deze voorging in dankgebed. Schoondijke Ouderavond Rijkslandbouwwinterschool. Nagenoeg alle ouders waren aanwe zig, toen j.l. Din»dag de Voorzitter van de Commissie van Toezicht, Burge meester Verbrugge van Waterland kerkje, de ouderavond van de R.L.W.S. in hotel „De Zwaan" alhier opende met een welkomstwoord, ook aan de aanwezige leden van de Commissie van Toezicht. Spreker noemde in zijn openings woord talrijke grote problemen, die thans de aandacht van de landbouwer opeisen en nieuwe kwesties, die in de toekomst ook weer om oplossing zul len vragen, hiermede aantonende, dat de vorming van de boerenjeugd, in zonderheid het landbouwonderwijs, steeds intenser zorgen behoeft. De heer van Dijk, Directeur der R.L.W.S., onderstreepte de woorden van de heer Verbrugge en stelde aan de orde de vraag, hoe het leerplan van de school nog verbeterd zou kun nen worden, zonder boven de winter- school-periode van 2 jaar uit te gaan. Spreker pleitte o.m. voor een bre dere, meer uniforme vooropleiding van de leerlingen, alvorens deze tot de R.L.W.S. worden toegelaten en ver zocht de ouders hun opvattingen hier over kenbaar te maken. Uit de talrijke opmerkingen van de zijde der ouders, bleek hoezeer men met deze aangelegenheid meeleeft. De heer Adri Kunst, die als verte genwoordiger van de Ver. van Oud leerlingen de vergadering bijwoonde, zette duidelijk het standpunt in deze van de jongeren uiteen, waarvoor hij van de zijde der ouders instemmend applaus oogstte. In de pauze werd druk gebruik ge maakt van de gelegenheid om direc teur en leraren te spreken en te raad plegen over de leerlingen. Bij wijze van leerzame ontspanning werd de avond besloten met een serie prachtige geluidsfilms over pluimvee, mechanisatie, omweiding en opwekking van electriciteit, waarvan door alle aanwezigen ten zeerste werd genoten. In zijn slotwoord bracht de voor zitter dank aan directeur en personeel voor hun medewerking aan deze ouderavond, die naar ieders mening ten volle geslaagd is. Kinder-revue In het noodgebouw van de R.K. H.B.S. gaven de leerlingen van de R.K. lagere school te Schoondijke een opvoering van de kinder-revue „Wat een getoeter". De talrijke ouders en genodigden stelden een en ander zeer op prijs. Nieuwvliet Toneelavond. Voor een druk bezette zaal werd voor de afdeling Volksonderwijs te Nieuwvliet een uitvoering gegeven door de Vlissingse Onderwijzers Toneelver eniging. Opgevoerd werd het blijspel: „Ze kregen wat xij wilden". Cadzand M i. „Seablue" gezonken. Zaterdagmorgen pl.m. 6 uur is ter hoogte van de z.gn. „Zwarte Polder" alhier de 518 ton metende Engelse coaster „Seablue" gezonken. Het schip, geL den met personenauto's, was op weg naar Antwerpen en voor de Belgische kust op een wrak gestoten. Na het geven van noodseinen voer een Belgische tender, alsmede de red- dingvlet „West Z.-Vlaanderen" uit Cadzand, sleepboten uit Vlissingen en ook de reddingboot „President J. V. Wierdsma" uit Breskens ter assistentie. Inmiddels waren echter de schip breukelingen reeds in volmaakte orde aan boord van de sloep van de „Sea blue" gegaan en het was de Belgische tender, die het eerst ter plaatse was, die hen aan boord nam en naar Vlis singen overbracht. Gelukkig was de zee kalm. Dezelfde coaster liep enige maanden geleden ter hoogte van Nieuwe Sluis bij een aanvaring ernstige averij op. Groede Afschsid brandweercommandant. Dinsdagavond werd in het gemeente huis te Groede afscheid genomen van de brandweercommandant, de heer A. de le Lijs, die per 1 Jan. 1954 om gezondheidsredenen ortslag gevraagd had, hetwelk hem op de meest eer volle wijze is verleend. Bij dit afscheid waren aanwezig: burgemeester J. C. Everaars, de wet houders van Groede en Nieuwvliet, de heer J. Kortens, adj.-inspecteur van het Brandweerwezen uit Breda, de heer A. Catseman, kringhoofd der Bescher ming Burgerbevolking in West Z. Vlaanderen, alle brandweercommandan ten uit West Z.-Vlaanderen en de brandweerlieden uit Groede. De burgemeester sprak woorden van waardering tot de heer De le Lijs, waarbij hij hem namens de gemeente een boekwerk aanbood. Vervolgens sprak de heer Kortens, die de mede deling deed dat aan de heer De le Lijs de medaille voor i2'/2-jarige trouwe dienst van de Ver. van Brandweer commandanten was toegekend. Hierna sprak de heer D. Deuninck namens de brandweer Groede. De nieuwe brand weercommandant bood een boekwerk aan namens de brandweer. Van de brandweercommandanten en de Adj.- Inspecteur kreeg de heer De le Lijs een ets (pentekening) van de toren van Groede. Tenslotte werd de schei dende commandant, die 21 jaar lid was van de brandweer, met algemene stemmen benoemd tot ere-lid van de Ver. van Brandweercommandanten in West Z.-Vlaanderen. Zichtbaar aangedaan vroeg de heer De le Lijs of dit alles niet teveel eer is, daar hij enkel en alleen zijn plicht heeft gedaan. Met een toepasselijk woord dankte hij allen voor hun aan denken. Muziekuitvoeringen „E.M M." Vorige week Woensdag en Don derdag gaf de muziekvereniging „Een dracht maakt Macht" te Groede twee achtereenvolgende uitvoeringen in de zaal van de heer Beun. De voorzitter sprak het openingswoord waarbij hij aanspoorde tot vrijwillige contributieverhoging en tevens de ouders opwekte om hun kinderen muziek te laten leren Vervolgens werd overgegaan tot af werking van het muzikale gedeelte, bestaande uit een 6-tal nummers, die zeer verdienstelijk werden ten gehore gebracht. Na de pauze trad de toneelvereni ging „Groede," die steeds haar mede werking verleend aan de muziekuitvoe ringen. voor het voetlicht met: „Aard appelen," humoristisch blijspel in 2 be drijven en „De liefde is geen spelletje, blijmoedig spel in 2 bedrijven. IJzendijke Bal tsn bats van de hengelaars. In het café van de heer P. Gilles werd Zondag j.l. een bal gegeven ten bate van de hengelaarsvereniging. Het werd verzorgd door het gezelschap „Pierre Leenhouts". Er waren twee verlotingen, terwijl de belangstelling zeer groot was.

De Schakel | 1954 | | pagina 2