Lepelljes-aciie Land- en Tuinbouw ZONDER GELUK vaart niemand wel Vereniging ter Veredeling van liet Amüaeht ESCHAKEL ALGEMEEN NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWSCH-VLAANDEREN 9e Jaargang Nummer 474 Vrijdag 19 Febr. 1954 Drukkers-Uitgeverij: Firma SMOOR DE HULSTER - Dorpsstraat 10 - BRESKENS - Telefoon 27 - Giro 358296 Verschijnt iedere Vrijdag Abonnementsprijs f 1,per kwartaal; franco per post f 1,25 Prijs der advertentiën 10 cent per m.m.; bij abonnement korting Advertenties met „brieven onder nr. of bij ons te bevragen", 10 cent extra KERAMIEK m f t, ififltfl 41 f 1 #5 ■1 rit wm, wteA; -i - 6 De pottenbakkerskunst is wijd verbreid in verschillende delen van de Indonesische archipel. Maar tot voor kort werd daar bij weinig aandacht besteed aan gebruiksvoorwerpen zoals thee potten, kopjes, schoteltjes, schaal tjes, eierdoppen, terrines, enz. Deze artikelen moesten jaar in jaar uit worden geïmporteerd. De foto toont het begin van een nieuwe fabriek tePlered (Java), waar met de hulp van een paar Amerikaanse deskundigen een productie begint, die geleidelijk aan de invoer van keramiek over bodig hoopt te maken. J. P. de K. Ramfienftaridö Door het comité „Lepeltjes-Actie" ten bate van het Nationaal Rampenfonds te Utrecht zijn Sola-lepeltjes verkocht, waarvan de opbrengst zou worden af gedragen aan genoemd fonds Deze actie heeft tot het volgende resultaat geleid. Reeds tweemaal werd een bedrag aan het Nationaal Rampenfonds afge dragen, te weten van f 50.000,en f 40.000,Nu een jaar na datum van het begin van de actie, is de laatste grote verantwoording aan het Nationaal Rampenfonds gedaan, n.l. een bedrag groot f 24 180,Met de bedragen, welke door verschillende particulieren voor een te kopen lepeltje rechtstreeks aan het Nationaal Rampenfonds werden overgemaakt, heeft deze actie opge bracht een bedrag groot f 114.250, Nieuws over een oude meststof. De import van meststoffen is lang zamerhand weer geheel normaal ge worden gezien het feit, dat het de laatste jaren nog al eens moeilijk was Chilisalpeter te verkrijgen, valt dit in het bijzonder op bij het bericht, dat deze stof weer op ruime schaal voor handen is en dat de belangstelling er voor steeds toeneemt. Chilisalpeter neemt, als natuurproduct, een aparte plaats in ten opzichte van de andere stikstofmeststoffen een der belangrijkste aspecten hiervan blijkt uit de gunstige natriumwerking op bieten. De officiële statistieken van het onder zoek wijzen uit, dat deze bemesting door de méér-opbrengst een belangrijk voordeel geeft met bovendien kwalita tief een beter loofvoeder. De cijfers van de gemiddelde méér- opbrengst zijn anderhalf tot twee ton FEUILLETON door HENK VAN HEESWIJK Hij richtte zich op en leunde halfop z'n elleboog naar haar toe. „Ik lag er net over te denken," zei hij zacht, „dat ik nu weer zo'n geluksvogel ben. Na die moeilijke tijd in de Oost, waar we zo vaak in levensgevaar waren en waar we dikwijls allerlei miserabele dingen beleefd hebben, bezitten we nu weer een baan en nog wel een, die prima is. En we waren eerst zo pessi mistisch betreffende het vinden van werk. Maar bovendien - wat minstens even belangrijk is - hebben we door deze baan twee aardige meisjes leren kennen, waarvan ik er één wel bizon der lief vind". „Zo," antwoordde ze met een spot lichtje in haar ogen, „dat zal ik eens aan Annie vertellen. Voelt ze zich vast gevleid dat je haar zo lief vindt". „Haar?" vroeg Joop verbaasd. „Wie heeft het nu over je zuster?" „Nou," vervolgde ze op droge toon, „één van ons beiden vind je toch bi zonder lief? Ze liet zich weer achter over vallen in het zand en keek hem geamuseerd aan. „Ja," antwoordde Joop, terwijl hij zich over haar heenboog „en dat ben jij natuurlijk. Ik voel me op het ogen blik de gelukkigste mens van de wereld". „Waarom?" vroeg ze uitdagend. „Omdat je nu een eigen garage hebt?" „Nee, malle meid, omdat ik deze dag met jou samen mag doorbrengen. Kijk me zo niet aan, Greet, drommelse meid, want ik ben in staat om je te kussen". „Joop, domme jongen, waarom doe je het dan niet?" Dat was aan geen dove gezegd; onstuimig drukte hij zijn lippen op de hare, terwijl hij z'n stevige armen om haar heensloeg. Tot ze hem zacht, maar beslist van zich afduwde en diep ademhaalde. bieten voor elke 100 kg. Chilisalpeter, die men strooit. Het is een economisch verantwoorde meer-opbrengst, mede doordat de prijs voor het komende seizoen verlaagd is. Een vanouds uit de practijk bekende werking is die bij Hooghalense ziekte, die zich, naar de weersomstandigheden van de laatste maanden te oordelen, meer zal voordoen dan verleden jaar. Daarnaast moet nog de aandacht worden gevestigd op de gunstige wer king van Chili op vlas, spinaziezaad en meerdere tuinbouwgewassen. Nu deze traditionele meststof weer beter verkrijgbaar is, is een ruimere bemestingswijze herschapen. Vergadering Bond van muziekverenigingen in Zeeuwsch - Vlaanderen De Bond van muziekverenigingen in Zeeuwsch-Vlaanderen vergaderde in hotel „Du Commerce" te Terneuzen, onder voorzitterschap van de heer P. A. Ocké. Met algemene stemmen werd beslo ten tot het instellen van een dirigenten cursus, welke zal gegeven worden door de heer C. Schijve te Oostburg. De bond zal in de kosten bijdragen tot een maximum van f 200,Aan de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk zal subsidie worden gevraagd. Tot dusver hebben zich 7 deelnemers aangemeld. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek dat er nog 17 aangesloten ver enigingen zijn. Een aantal ging over naar een confessionele bond. De beide jaarlijkse concoursen, n.l. het muziekconcours te Zaamslag en het solistenconcours te Breskens, ver liepen naar wens, hoewel laatstgenoem de een nadelig saldo opleverde. Het verslag van de penningmeester gaf een kassaldo aan van f 590,15. De jaarvergaderingen van de Bond zullen beurtelings in Oost- en West Zeeuwsch-Vlaanderen gehouden worden Het bestuur beslist in welke gemeente. Het bondsconcours zal op 27 Mei a.s. (Hemelvaartsdag) te Zuidzande worden gehouden, ter gelegenheid van het 80-jarig bestaan der muziekvereni ging aldaar. In 1955 zal het concours te Watervliet (B.) worden gehouden. De periodiek aftredende bestuurs leden de heren A. 't Gilde en C. van der Hooft werden herkozen. Het deelnemen aan concoursen door aangesloten verenigingen, die niet deel nemen aan het Bondsconcours, werd ten zeerste afgekeurd. De voorzitter wees er nadrukkelijk op, dat het deel nemen aan eigen concours moet voor „Je zou me haast smoren," zei ze zacht, genietend van deze gelukkige momenten. Maar meteen kwam de oude spotlust weer in haar boven. Ze keek hem olijklachend in zijn blije ogen en vervolgde„Brutaal ben je. Dat wist ik. Eerst neemt hij bezit van de oude schuur en nu kust hij ook nog de dochter van zijn huisbaas. Ik moet zeggen, je loopt behoorlijk hard van stapel". Hij wendde zich even af. „Ik kan er niets aan doen, Greet, maar toen ik je die avond in jullie auto zag zitten, tijdens die stromende regen, ben ik meteen van je gaan houden. Kan ik het nu helpen, dat ik dol op je ben? Goeie genade, waaraan heb ik al dit geluk verdiend?" Ze richtte zich op en trok hem naar zich toe. „Dat heb je daaraan ver diend, dat je een flinke kerel bent die van aanpakken weet en in staat is om zich een bestaan te scheppen, ter wijl er zoveel jongens van jouw leef tijd liever lanterfanten en parasiteren op de economische chaos van deze tijd. En omdat ik je een lieve jon gaan. In verband met vragen betreffende een grotere tent voor het concours, werd besloten pogingen aan te wenden de verplaatsbare tent van de gemeente Terneuzen te huren. Het bestuur van de Vereniging ter Veredeling van het Ambacht brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, bij voldoende deelname, ook dit jaar de gelegenheid zal worden gegeven tot het onder Rijkstoezicht afleggen van de examens ter verkrijging var. de graden „gezel" en „meester" in de onderscheidene ambachten. In de week van 1924 Juli te Amsterdam, Assen en Apeldoorn. Van 2631 Juli te Utrecht, Sittard en Maastricht. Van 27 Aug. te 's-Hertogenbosch. Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij het Secretariaat der Vereniging, Stadhuis, kamer 197, Amsterdam-C. Nutsspaarbank Middelburg en Oostburg De tien millioen werd over schreden Gedurende de maand Januari 1954 steeg het inleggers-kapitaal bij de Nutsspaarbank Middelburg en Oostburg van f 9.913.771,61 tot f10176.159,08. De cijfers van de Nutsspaarbank Oost burg in Januari waren als volgt. Er werd ingelegd f 153.078,61 en terugbe taald f 76.014,12. Meer ingelegd dan terugbetaald f 77.064,49. Stijging kapitaal van f 1.423.103,77 tot f 1.500.168,26. Het aantal rekeningen steeg van 1407 tot 1420. Nieuw uitgegeven boekjes 23. Faillissementstatistiek Het totaal aantal faillissementen uit gesproken in de maand Januari 1954 bedraagt 120 (116), te verdelen als volgt In de provincie Noord-Holland (ex clusief Amsterdam) 10 (8), Amsterdam 15 (16), Zuid-Holland (exclusief Den Haag en Rotterdam) 11 (21), Den Haag 6 (12), Rotterdam 16 (6), Utrecht 9 (r), Gelderland 9 (21), Noord-Bra bant 10 (6), Limburg 14 (5), Zeeland 5 (2), Friesland 4 (4), Groningen 5 (5), Drente 2 (2), Overijsel 4 (7). Het totaal aantal uitgesproken fail lissementen van t Januari 1954 t/m 31 Januari 1954 bedraagt 120 (116). Tussen geplaatste cijfers zijn over dezelfde periode van 1953. gen vind, begrijp je? Zo 1" En ze drukte vol tederheid een kus op zijn lippen. Maar toen hij haar opnieuw in zijn armen wilde nemen, sprong ze vlug op, sloeg hem speels met haar handdoek en zei„Kom, we gaan nog even het water in en dan kleden we ons aan en gaan eten. Het is vast al over twaalven". 's Middags gingen ze, als twee vro lijke, gelukkige kinderen, de duinen in en zochten de stilte, liepen een paar minuten achter een duinkonijn aan tot ze het dier niet meer zagen en rolden in een pan waaruit ze elkaar, luidkeels lachend, weer op de been hielpen. Toen ze moe gestoeid en gelopen waren, zochten ze een beschaduwd plekje uit en lagen in eikaars armen uit te blazen. „Jammer," zei Joop zacht, toen de zon langzamerhand naar de zee boog, „dat zo'n prettige dag zo spoedig om is. Hoe laat moet je weer thuis zijn?" „Ik heb beloofd, dat ik voor donker weer terug zou zijn, dus daarmede moeten we rekening houden". „Ik zou de zon wel willen vastbin-

De Schakel | 1954 | | pagina 1