BRILLEN nieuwe Loonstaten Kodruna-commissie ZONDER GELUK vaart niemand wel ^Srfïlemaefier' De schakel ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWSCH-VLAANDEREN 9e Jaargang Nummer 473 Vrijdag 12 Febr. 1954 Drukkers-Uitgeverij: Firma SMOOR <S DE HULSTER - Dorpsstraat 10 - BRESKENS - Telefoon 27 - Giro 358296 Verschijnt iedere Vrijdag Abonnementsprijs f 1,per kwartaal; franco per post f 1,25 Prijs der advertentiën 10 cent per m.m.; bij abonnement korting Advertenties met „brieven onder nr. of bij ons te bevragen", 10 cent extra bezocht ons land Talrijke veehouders, fokkers en voe dingsspecialisten hebben de uiteenzet tingen van Dr. Nachtwey en andere leden van de Kodruna-commissie be luisterd, die in opdracht van de samen steller van dit preparaat, Prof. Kollath, een rondreis maakten door ons land. Hoe groot de belangstelling ook van de Nederlandse veehouders voor deze in Duitsland reeds algemeen ingebur gerde opfokmethode is, bleek wel uit het feit dat een aantal Noord-Hollandse veehouders op eigen initiatief per auto bus naar Friesland kwamen, om de practische resultaten van deze opfok methode van nabij te bezien. De resultaten die A. Landman in Rottevalle hun kon tonen, zullen hen zeker niet teleurgesteld hebben. De vier kalveren die deze Friese veehouder met Kodruna-A had opgefokt mochten gezien worden en werden dan ook door de Hollandse veehouders zowel als door de Duitse experts eenstemmig geprezen. De dieren waren goed ontwikkeld en volkomen gezond en vielen op door hun goede glans. Zij waren alleen de eerste week met kolostraalmelk gevoed; volgens de gegevens van de heer Land man had hij daarna uitsluitend melk poeder gebruikt, dat werd opgelost in op lichaamstemperatuur gebracht water, waaraan de voorgeschreven dosis Ko druna-A werd toegevoegd. De gewichts toename van zijn kalveren bedroeg ge middeld 900 gram per dag en de heer Landman was van oordeel dat zij in geen enkel opzicht achter bleven bij de met volle melk gevoerde kalveren. De heer Kielstra in Opeinde had een aantal kalveren opgefokt met Kodruna-A op een voederbasis van wei en ondermelk. Gezien de lage prijs van de wei betekende dit wel een bijzonder rendabele opfok en de heer Kielstra toonde zich dan ook buiten gewoon tevreden over de bereikte resul taten. Dr. Nachtwey, die mededeelde dat dit het eerste geval was van op fok van kalveren met wei en Kodruna- A dat hem voor ogen kwam, gaf ech ter te kennen dat hij aan het gebruik van karnemelk of ondermelk de voor keur gafde wei bevat weliswaar waar devolle voedingsstoffen, maar alle caseïne is er aan onttrokken. Een voorbeeld van het gebruik van karnemelk en Kodruna-A als voedings basis voor deze opfokmethode gaf de heer J. de Boer in Edam ook dit kalf bleef in geen enkel opzicht ten achter bij haar volle-melk-zusjes en vertoonde een prachtige glans. Bij een karnemelkprijs van 6 cent betekent ook hier het gebruik van Kodruna-A een FEUILLETON door HENK VAN HEESWIJK >3 Ze komen dan ook allemaal vol lof terug en verklaren op spijtige toon, dat ze het jammer vinden, dat ze zo'n kapper niet in hun plaats van inwo ning hebben". De haarsnijder glom van trots en dacht in zijn dorpse naïeviteit er geen ogenblik aan de jongeman, die dit re laas doodernstig had gedaan, te wan trouwen. Hij dankte voor deze geste en smeerde een extra hoeveelheid wel riekend vocht op de weerbarstige haren van de garagehouder, zonder daarvoor een cent te vragen. Dat moest mijn heer maar beschouwen als service. En hij hield zijn zaak bij voortduren voor recommandatie aanbevolen. Waarop Joop antwoordde, dat zulks natuurlijk vanzelfsprekend was. ff OOSTBURG aanzienlijke besparing. Ook in de pro vincies Zuid-Holland en Zeeland be zocht de commissie een aantal vee houders, die alle verklaarden voortaan uitsluitend nog Kodruna-A voor de opfok van hun jong vee te willen ge bruiken. Zeer interessant waren de uiteenzet tingen die de heren Dr. Nachtwey cn de Westduitse fokker Gerbex hielden voor de vertegenwoordigers van de pers in het Amsterdamse Americain- hotel. De tolk hoefde er niet aan te pas te komen toen de heer Gerbex in zijn gemoedelijk plat-Duits vertelde over de schat van ervaringen, die hij sinds vier jaar met Kodruna-A heeft opgedaan. Hij legde grote nadruk op het feit, dat deze opfokmethode niet alleen rendabel is, maar dat hier sprake is van een opfok-proces in de beste zin des woords de tweede Kodruna- generatie, die hij nu reeds op stal heeft staan, bewijst dat Kodruna ook op de erfelijkheid grote invloed heeft. Ziekten komen bij de Kodruna-dieren veel minder voor dan bij zijn met volle melk opgefokte dieren en de lijst van prijzen en premiën, die zijn Kodruna- dieren op keuringen en markten be haalden, was eenvoudig indrukwekkend. Dr. Nachtwey merkte in dit verband op dat de gebieden waar Kodruna-A ingeburgerd is, vrij zijn van mond- en klauwzeer, abortus bang en vele andere ziekten. Hij beval aan de moederdieren vier weken voor het dekken en vier weken voor het kalveren Kodruna bij te voeren. Op de vraag hoe het moge lijk is dat Kodruna met ondermelk of karnemelk de volle melk kan vervan gen, antwoordde Dr. Nachtwey o.a. dat het voeren met volle melk in feite een verspilling betekent. De koe is een cultuurdier geworden, dat door mense lijk ingrijpen een veel hogere melkgift met een veel hoger vetgehalte levert, dan in natuurstaat mogelijk zou zijn. Het jonge dier, dat wij met deze hoog waardige melk opfokken, krijgt meer dan het nodig heeft. Daarentegen krijgt het door de eenzijdige voeding die wij het moederdier geven (een voeding die, gezien de verarming van onze bodem en dus ook van onze cultuurgewassen, vele tekorten vertoont) te weinig vita mines, sporenelementen, mineralen, enz., stoffen dus die voor een gezonde ont wikkeling absoluut noodzakelijk zijn. Het „geheim" van Kodruna-A dat het al deze stoften in de juiste verhouding tot elkaar aan het voedsel toevoegt Glimlachend en tevreden verliet hij de barbierswinkel en wandelde langs het dorpsmodemagazijn. Ja, de broek lag nog in de étalage en zou hem ze ker passen. Hij voelde even aan de deurknop, maar deze winkelier was blijkbaar niet zo matineus als z'n buur man, de kapper, zodat Joop besloot om over een uurtje maar eens terug te komen. Op z'n gemak slenterde hij door de dorpsstraat, groette de ver schillende inwoners die hij passeerde en die hem reeds begonnen te kennen en was in het best denkbare humeur, met het vooruitzicht op een genoeglijke dag. Fred was inmiddels ook opgestaan en had het ontbijt klaargemaakt. Het beloofde een mooie dag te worden. Althans voor de tijd van het jaar - begin September - was het zelfs op dit vroege morgenuur ai behoorlijk warm. „Het zou me niets verwonderen als er onweer kwam," veronderstelde Fred. „Ik zou m'n regenjas maar meenemen als ik je was, want de kap van de jeep lekt een beetje". (een „teveel" van bepaalde stoften kan even schadelijk zijn als een „te weinig") en het dier in staat stelt het eigenlijke voedsel volledig om te zetten. „De arts staat aan het ziekbed van de enkeling, maar de chemicus staat aan het ziek bed van de mensheid", aldus de heer Barkhausen. Het schijnt inderdaad alsof het vraagstuk van een gezonde voeding van mens en dier door de chemici van de Kodruna-fabrieken voor een niet onaanzienlijk deel is opgelost. Gezien de grote belangen, die hier ook voor de Nederlandse volkshuishouding op het spel staan, kan men slechts hopen dat Kodruna-A inderdaad aan deze grote verwachtingen beantwoord. Een wondermiddel is ook Kodruna-A niet en wil het ook niet zijn het verlangt in de eerste plaats van de veehouder, die tot deze opfok-methode overgaat, iets meer zorg en tijd. Men dient zich ten volle te houden aan de voorschrif ten, die de alleenvertegenwoordiger voor Nederland, de heer B. Hueting te Anna Paulowna (N.H.) gaarne kos teloos verstrekt. Maar een rendabele en betere opfok van ons vee is die moeite dan ook ruimschoots waard. BURGERLIJKE STAND. Gemeente BRESKENS over de maand Januari 1954 GEBOREN6, Maria, d. van Karolina Petaio, wonende te Breskens; 9, Eliza- beth Levina, d. van Jakob de Vuijst en van Elizabeth Misilje, wonende te Breskens; 15, Magdalena Wilhelmina, d. van Pieter Wisse en van Jozina S. van Dierendonck, wonende te Breskens. OVERLEDEN3. Trijntje Dol, oud 83 j., zonder beroep, wonende te Breskens, weduwe van Reindert Goed; 6, Pieter Vermeulen, oud 47 j., aannemer, wo nende te Breskens, echtgen. van Suzanna J. Haartsen; 8, Jolanda van Zeele, oud 11 maanden, wonende te Breskens; 19, Leendert van Dijke, oud 68 j., zonder beroep, wonende te Breskens, echtgen. van Maria C. Beun. HUWELIJKEN: 7. Harry L. Maas, oud 22 j. en Elisa M. Hamelijnck, oud 26 j beiden wonende te Breskens; 7, Jannis P. Catseman, oud 25 j., wonende te Oroede en Klara M. Moelker, oud 21 j., wonende te Breskens. INGEKOMEN2, Abraham A. Porreij en echtgenote, van Groede naar Nood plan D 10; 8, Barbera J. Barendse- „Moeten we dan maar eens make Óm negen uur kocht hij de broek, ging er, verheugd als een schooljongen die een cadeautje heeft gekregen, mee terug naar de garage en verkleedde zich. Fred keek hem bewonderend aan. „Hebben ze nog meer van die broe ken?" vroeg hij jaloers. „Weet ik niet," antwoordde Joop, die zo trots als een pauw was. „Ga straks eens even kijken". „En de garage alleen laten? Niks daarvan. Komt morgen wel". Een kwartier later startte Joop, nage oogd door zijn vriend. Zo, dacht Joop, innig tevreden, vandaag gaan we eens heerlijk uit. Hij reed de wagen tot naast de villa en liep toen brutaal achterom. Lang behoefde hij niet te wachten, want gelijktijdig verscheen Greet, stralend als de zomerse dag zelf. Ze had een lichte blouse aan en een bruine rok, terwijl ze het jasje, dat bij de rok behoorde, over haar arm droeg. Ge makkelijke lage bruine schoenen vol tooiden haar toilet. Om te aanbidden, dacht. Joop, toen hij^haar lachend^en Baert, van Terneuzen naar Scheep- vaartstr. 11; 6, Adriaan Zuurveld, van Wolphaartsdijk naar Kon. Emmastr. ong.; 12, Jannis P. Catseman, van Groede naar de Hullustr. 25; 13, Pie- ternella G. Brand, van Bergen op Zoom naar Kon. Emmastr. 24; 21, Willem I. de Jonge en gezin, van Kloosterzande naar Ph. van Kleefstr. 41; 22, Pieter J. Ghijs, van Zuidzande naar Noodplan L 6; 23, Lambertus Schalks en gezin, van Graauw naar Noodplan A 12. VERTROKKEN6, Maria Gillissen, van Dorpsstr. 142 naar Leiden; 12, Augusti- nus J Quaars, van Ph van Kleefstr. 65 naar Bergen op Zoom; 12, Izaak J. Ekkenbus en gezin, van le Zandstr. 25 naar Kloosterzande; 12, Willem Dekker en echtgenote, van Achterweg 6 naar Waterlandkerkje; 12, Willem A. de Vlieger en echtgenote, van Vogelenzang 7 naar Rilland-Bath; 12, Willem H. de Vlieger en gezin, van Vogelenzang ong. naar Rilland-Bath; 12, Maria S. de Kruijter-Leenhouts, van Vogelenzang 14 naar 's-Gravenhage; 19, Suzanna A. Leenhouts, van de Hullustr. 28 naar Amsterdam; 27, Maria J. de Kruijter, van Scheepvaartstr. 25 naar Amsterdam. Gemeente GROEDE over de maand Januari 1954 GEBOREN9, Ingrid Maria, d. van A. J. de Maertelaere en van I. M. Lampaert. HUWELIJKEN Geen. OVERLEDEN 3, Izaak de Hulster, echtgen. van J. O. van de Vijver, 85 j., te Groede; 29, Abraham Tellier, wedn. van P. Goossen, 63 j., te Groede; 30, Elizabeth Albregts, echtgen. van W. van Haneghem, 73 te Groede. INGEKOMEN 7, Sanders, echtgen. van G. M. Verhage, van Sluis naar O 204; 18, J. F. Persoons, van Oss naar Schuitvlotstr- A 102; 21, Joh. van Pa- melen en echtg van Hoofdplaat naar O 20; 26, Sukkel, echtgen. van A. Kainama, van Roden naar „Duinoord". VERTROKKEN2, A. A. Porreij en echtg. van O 162 naar Breskens, Nood plan D 10; 12, J. P. Catseman, van O 207 naar Breskens, de Hullustr. 25; 13, J. Houg, van W 113 naar Dordrecht, Nieuwekilstr. 9r. CD zijn verkrijgbaar bij Firma SMOOR DE HULSTER, Breskens kele ogenblikken had aangezien, waar door Greet op bekoorlijke wijze bloosde. „Mooi op tijd, hè?" „Geweldig," prees hij. „Stap in mijn nederig vehikel, koninklijke jonkvrouwe, dan zal ik je voeren riaar onbekende landen en deze aan je kleine voetjes neerleggen „Niks hoor," antwoordde ze lachend, „ik ben pas in het buitenland geweest. Maar zonder gekheid, waarheen gaan we?" Ze nam naast hem in de jeep plaats. Intussen kwam haar zuster ook even aanlopen en begroette hem. „Jullie treffen het, zeg," zei ze met een tikje afgunst in haar stem; „veel plezier". „Troost je," antwoordde hij, „mor gen ben jij de gelukkige". Hij startte en langzaam wendde hij het wagentje in de richting van de grintweg. „Waarheen gaan we?" vroeg ze voor de tweede maal. „Jij mag het zeggen," stelde Joop gul voor. „Bos? Hei? Strand?" „Bos hebben we de laatste weken

De Schakel | 1954 | | pagina 1