nieuwe Loonstaten WEDEROPBOUW Wal in de winter smaak! en verwarmt ZONDER GELUK vaart niemand wel Land- en Tuinbouw E SCHAKEL ALGEMEEN NIEU.VS EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWSCH-VLAANDEREN 9e Jaargang Nummer 472 Vrijdag 5 Febr. 1954 BRESKENS - Telefoon 27 - Giro 358296 Drukkers-Uitgeverij: Firma SMOOR DE HULSTER Dorpsstraat 10 Verschijnt iedere Vrijdag Abonnementsprijs f 1,per kwartaal; franco per post f 1,25 Prijs der advertentiën 10 cent per m.m.; bij abonnement korting Advertenties met „brieven onder nr. of bij ons te bevragen", 10 cent extra Wie op 't ogenblik Korea bezoekt brrr! meer dan dertig graden vorst in het binnenlanden een kijkje gaat nemen in de Westelijke havens, treft er een bedrijvigheid aan die sprekend lijkt op die van Rotterdam en Amsterdam, vlak na de oorlog. Op de voorgrond de grote baggermolen „Chin Hae Man" uit Honolulu, daar achter de kabelleggers van de nationale telegraafmaatschappij (deze foto werd gemaakt vóór het invallen van de vorst ter plaatse), en op de kaden worden nieuwe kranen gemonteerd, rails ge monteerd, enzovoort. Al dit materiaal is beschikbaar gesteld door de „Unkra", de speciale hulporganisatie der Verenig de Naties voor Korea. Van de Ameri kaanse Marine nam ze dezer dagen een nieuw droogdok 'over, bestemd voor de haven van Koensan. Uit Enge land kwamen 574 twee-tons vracht wagens, uit Zuid-Afrika een complete steenfabriek met 46 machines voor „pre-fab"-huizen. Dit laatste is een schrale troost voor de honderdduizen den daklozen, die hebben gehoord hoe de centrale opslagplaats van bouw materialen, door de regering bijeen gebracht te Pusan (w.o. vier millioen vierkante meter board) tot de laatste plank toe is opgebrand dank zij enige fanatieke communisten De physieke kracht van het Kore aanse volk is ongebroken gebleven en men kan ervan opaan, dat ze in d« toekomst het ijverigste en dapperste volk van heel Azië genoemd zullen worden J. P. d. K. Zouden we toch nog zo'n strenge winter moeten hebben als onze groot ouders in 1890 beleefden? Bij dergelijk koud weer moeten we een extra stootje kunnen opvangen en daarom komt moeder de vrouw ons te hulp met de geijkte winterkostjes, zoals erwtensoep met kluif of boeren kool met worst, en bruine bonen met spek, hutspot of spekpannekoeken. Te recht genieten we van deze van ouds bekende wintermaaltijden omdat ze niet FEUILLETON door HENK VAN HEESW1JK 22 „Toe nou," zei Greet tot Joop, „laat die man nu niet zo lang wach ten". „Ja," zei hij zuchtend, terwijl hij gelijktijdig opstond, „één van ons bei den zal wel moeten gaan en dus zal ik het maar doen. Hoewel ik node dit gezellige uurtje onderbreek". „We blijven in ieder geval zoveel langer als jij wegblijft," beloofde Greet met een allerliefste glimlach, die Joop zijn ogen naar de zoldering deed slaan. Maar omdat de automobilist voor de derde maal toeterde, stormde hij het kamertje uit naar beneden en hielp de ongeduldige reiziger aan benzine. Om half zes verklaarden de meisjes, dat ze het heel gezellig gevonde.i had den, maar dat ze nu moesten vertrek alleen smakelijk maar ook bijzonder voedzaam zijn. Naast deze winterkost zijn er nog andere gerechten die het de huisvrouw makkelijk maken om verscheidenheid in het menu te brengen. Denk maar eens aan een stamppot van witte of savoye-kool met gebakken kaasplakken. Heerlijk en in een wip klaar. Hoe dat moet Wel, heel een voudig. U haalt een dikke plak iets beleger, kaas door een papje van bloem en melk en daarna door paneermeel. Op het laatste moment wanneer het eten klaar is om op te doen worden deze plakken in een koekepan bruin gebakken. We kunnen onze ken om op tijd te zijn voor het eten. „Ach," betoogde Fred pathetisch, „waarom gaan genoeglijke uurtjes al tijd zo gauw om? „Ja," antwoordde Annie, terwijl ze opstond en zich uitrekte - Fred ver slond intussen haar figuurtje - „nu zijn we eigenlijk verplicht jullie voor een tegenbezoek te vragen, hè? Maar dat gaat natuurlijk moeilijk, omdat jullie niet beiden tegelijk weg kunnen. Hoe doen we dat?" „Tja," beaamde Joop, op diepzinnige wijze nadenkend, „hoe doen we dat net? Het ligt wel in onze bedoeling om binnen afzienbare tijd een knecht te nemen, want we willen er ook wel eens uit, nietwaar? Maar tot zolang zal één van ons beiden toch op honk moeten blijven. Als we daarom eens om beurten gingen?" De meisjes keken elkaar lachend aan, maar namen geen beslissing. Het was duidelijk, dat de een voor de an der geen initiatief wilde nemen. Toen hakte Fred de knoop door. „Ik weet een betere oplossing," ver telde hij. „Het is nog nazomer en Nederlandse kaas in ons wintermenu niet genoeg waarderen, want ze bevat vele belangrijke voedingsstoften zoals vet, eiwitten, kaikzouten en vitamines. Kaas levert arbeidsvermogen en warm te, precies wat we vooral nu nodig hebben. Moderns vorm van oude vinding. In de twintiger jaren dook voor het eerst de gedachte op om een combina tie van borstelmachinerie en stofzuiger te gebruiken voor de reiniging van melkkoeien en ander vee. De tijd bleek toen niet rijp en de vinding raakte over het algemeen in het vergeetboek. De geweldige ont wikkeling van het gebruik van electri- citeit op de agrarische bedrijven heeft de verwerkelijking van deze oude op zet overal mogelijk gemaakt en de moderne vee-reiniger zal ongetwijfeld een zeer populair gebruiksvoorwerp worden in de stal. Dit niet in het minst, omdat het apparaat volledig past in de stal- hygienische idealen van onze tijd. Het reinigen van het vee met de befaamde borstels en roskammen is een zeer on aangenaam karwei door de inspanning van het werk, het rondvliegend stof en de warmte van de stal, omstandig heden, die deze arbeid tot een onfrisse, onaangename en voor de gezondheid schadelijke bezigheid maken. De moderne veereiniger bestaat uit een stof ketel met motorkap, waaraan door een bevestigings-drukknop-inrich- ting slang en riemen solide zijn be vestigd. Het lichtmetaal is onaantast baar voor vocht en dampen en is tevens roestvrij. Men draagt de reiniger aan een draagriem. Drie verschillende rub berborstels schenken het apparaat een ruime bruikbaarheid voor elke vorm van reiniging. Demonstraties hebben aangetoond, dat van een ogenschijnlijk schone koe een zak vol stof, huidschilfers en losse haren werd gezogen. Deze nieuwe uit werking van een oud idee zal de vee houder van onze tijd veroveren. Er zijn nog diverse andere aspecten aan de moderne veereiniging, waarover later kan worden gesproken. FILMNIEUWS Luxor Theater te Breskens brengt Zaterdagavond de spannende en avon tuurlijke kleurenfilm„Garson City" rnet Randolfï Scott en Lucille Normann. Een spannend verhaal uit de tijd dat de huifkarren en postkoetsen zich al vechtend een weg moesten banen van daarvan moeten we profiteren. Ons jeepje is niet bepaald nieuw, maar goed en betrouwbaar. Ik stel voor, dat we de dames om beurten uitno digen een tochtje met ons te maken. We nemen een lunchpakket mee en picknicken onderweg. Laten we zeg gen: morgen gaat Joop met Greet een toertje maken en overmorgen Annie en ik". „Ja," stemde Joop toe, Greet met hemelse „blikken aankijkend, „dat lijkt me niet gek. Doen?" Ze beantwoordde even zijn blik maar bloosde even en keek daarna haar zuster vragend aan, die er blijk baar ook wel wat voor voelde. En uiteindelijk stemden de beide meisjes toe. „Ik kom je morgenochtend om half tien halen," besloot Joop op een toon, die geen tegenspraak dulde. En dat was in orde. De dames na men afscheid, terwijl hun handjes iets langer in de stevige knuisten van de beide vrienden bleven rusten dan ge bruikelijk was. Maar ze hadden er blijkbaar geen bezwaar tegen. Daarna Dodge City naar Garson City. Een romantische en avontuurlijke geschie denis van de aanleg van een spoorlijn door mannen met een harde vuist en een harde wil. Een verhaal var. durf en dynamiet. Zondag 7 Februari brengt zij u de meesterlijke film „Douane boem" met Niils Poppe en Petr Schytte, de schrik der smokkelaars en de volmaaktste ambtenaar ter wereid. BURGERLIJKE STAND Gemeente OOSTBURG over de maand Januari 1954. GEBOORTEN: 30 12-'53 Johanna Alma Maria, d. van P. M. J. J. van Over- straeten en van M. J. Bertheis te C-ad- zand: 4-1-'54 Roger Arthur Ren.é, z. van G. E. F- Goossens en van A. E. C Glaeiis te IJzendijke; 5, Suzanna Jozina, d. van K F. Malcorps en van F. M. A de Huister te Oortburg; 8. Francten, d van R P. Vermeire en van G. L. Matthijs te Aardenburg: 12, Emmy Eliza Maria, d. van J. J. Mar- teijn en van A A. Vanloo te Biervliet; 15, Joannes Wilhelmus Franciscus, z. van A. L. Bots en van O. M. C van den Berg te Oostburg: 22, Jansje, d. van H Roepman en van S Caljé te Oostburg; 25, Dirk Hendricus, d. van W. Bunschoten en van J. Drost te Oostburg; 29, Eklevina, d. van J. Ma- lawauw en van P. Saija te Aardenburg. OVERLIJDEN: 3. Trijntje Dol. oud 83 j., gehuwd geweest met R. Goed te Breskens; 2, Janna Poissonnier, oud 82 j., gehuwd geweest met J. de Smit; 3, Emma Maria De Grande, oud 75 j., d- van H. de Grande en van N. Si- moens te Waterland-Oudeman te Bel gië: 8, Jolanda van Zeele, oud I 1 maanden, d. van E. van Zeele en van E. Sijnesael te Breskens; 20, Pieter Erasmus, oud 84 j., gehuwd geweest met M. Luteijn te Oostburg; 24, Izaak Rosier, oud 81 j., gehuwd met S R. van de Waeter te Oostburg. CD zijn verkrijgbaar bij Firma SMOOR DE HULSTER. Breskens stegen ze op hun fietsen, nagekeken door de jongens, tot ze door de bocht van de Dorpsstraat verdwenen waren. Vervolgens gingen de firmanten over tot de orde van de dag. Dat wi! zeg gen Fred ging het ovondeten berei den, terwijl Joop de jeep grondig ging schoonmaken. Het vehikel moest er in ieder geval toonbaar uitzien. „Greet is een bijzonder vlotte meid," concludeerde Joop, terwijl ze aan hun aardappelen met bloemkool zaten, waarbij Fred een soort vleesgerecht had vervaardigd, dat saucijsjes moesten verbeelden, maar z'n vriend was te zeer met z'n gedachten bij zijn dul cinea, dat hij er geen erg in had. „Ik vind Annie veel aardiger," ver klaarde Fred. „Greet is me te luidruchtig". „Best mogelijk," antwoordde de an der, met enigszins opgetrokken wenk brauwen, „maar ze is in ieder geval sportief en opgewekt. Annie zou me te stil zijn". „Daarom is het maar goed," meende Fred, „dat ik Annie aardig vind en jij Greet. Zullen we ook geen ruzie krij-

De Schakel | 1954 | | pagina 1