CORSETTEN Nederlandse Blindenbond ZONDER GELUK vaart niemand wel Land- en Tuinbouw W ielersupportersclub opgericht E SCHAKEL ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWSCH-VLAANDEREN 9e Jaargang Nummer 471 Vrijdag 29 Jan. 1954 Drukkers-UitgeverijFirma SMOOR DE HULSTER - Dorpsstraat 10 - BRESKENS - Telefoon 27 - Giro 358296 Versehijnt iedere Vrijdag Abonnementsprijs f 1,per kwartaal; franco per post f 1,25 Prijs der advertentiën 10 cent per m.m.; bij abonnement korting Advertenties met „brieven onder nr. of bij ons te bevragen", 10 cent extra Er leeft in ons volk een kleine groep van mensen, van wie wij wel eens ge hoord of gelezen hebben, maar die wij maar zelden ontmoeten. Hun aantal is klein, doch zij hebben ons iets te zeg gen. Zij willen ons wijzen op de hou ding, welke wij mensen moeten aan nemen tegenover hen, die in een andere verhouding tot het leven en de maat schappij staan, dan wij. Deze mede burgers zijn de blinden. Wij weten uit velerlei boeken, hoe zij vroeger neer zaten aan de wegen en aan de kerk portalen en op de markten en hoe de voorbijgangers hen een aalmoes gaven. Wij weten ook, dat dit thans anders is. Zij kunnen deelnemen aan de maat schappij, aan de arbeid, zij kunnen staan in het volle leven, zij tonen aan dat ook zij gaven en krachten bezitten, welke zij tot ontplooiing kunnen bren gen. Het is goed, eens kennis te maken met de blinde medemens en iets te vernemen van zijn moeilijkheden, maar ook van zijn mogelijkheden. Daar is dan de Nederlandse blindenbond, de grote organisatie der blinden, die in geheel ons land een grootse actie voert ter verbreiding van meer bekendheid over lot en leven der blinden. Wij juichen het toe, dat deze be kende Nederlandse blindenbond ook in Breskens een propaganda-avond komt houden. En wij kunnen er van verzekerd zijn, dat ons op die avond heel wat goeds wordt geboden. De nieuwe indrukwekkende film „Eén van ons", zal worden vertoond. Deze film is vervaardigd naar een treffende novelle van de blinde schrijver Willem Kramer. In een boeiende verhalende vorm geeft zij een beeld van het leven en verlangen der blinden. De bekende blinde propagandist Joh. van den Berg uit Den Haag zal ons toespreken, over hun leven en organi satie. Wij zullen horen over dingen, waaraan wij misschien nimmer gedacht hebben. Maar er is nog meer. De Nederl. blindenbond streeft steeds naar samen werking. Zo zal in Breskens een bij drage worden geleverd door de Chr. Zangvereniging „Sursum Corda", o. 1. v. de heer A. Vergouwe. Het comité dat zich gevormd heeft FEUILLETON door HENK VAN HEESWIJK 21 Meer inkopen liet hun kapitaal voor lopig niet toe. De vloer was nu niet bepaald mooi, maar een volgende maal zouden ze proberen of ze wat zeil of een andere vloerbedekking konden krijgen en daarna eens een vloerkleed. Maar alles was zo schrik barend duur, zodat ze het geleidelijk aan moesten doen. „Mij dunkt, dat we niet mogen mop peren als we in aanmerking nemen, wat we hadden, toen we een goede maand geleden hier arriveerden," con stateerde Fred met voldoening en zijn vriend beaamde het volkomen. Nog nooit gingen de wijzers van de klok zo langzaam als die middag. Reeds om drie uur begonnen ze om beurten door het raam naar buiten te ter voorbereiding van deze avond, is er van overtuigd, dat zeer velen deze mooie propaganda-avond zullen bij wonen, welke gehouden wordt op Vrijdag 5 Februari 1954 in het ge meentelijk verenigingsgebouw te Bres kens. Aanvang 7,30 uur. Programma's, tevens bewijs van toegang, zijn ver krijgbaar bij de winkels waar een raam biljet is aangebracht en 's avonds aan de zaal. Ook worden ze dezer dagen aangeboden door actieve dames en jongeren. Moge straks mede door uw belang stelling de Nederlandse blindenbond kunnen terugzien op een welgeslaagde avond, ook in deze gemeente. Het comité van voorbereiding J. C. SPOOR. Mevr. T. BLAAKMAN-van Luijk. I. DE HULLU. C. C. J. DE PREE. J. F. DE BRUIJNE. ABR. VAN HANEGHEM- Oe juiste zorg voor de melkmachine. Het gebruik van melkmachines op de Nederlandse veeteeltbedrijven neemt hand over hand toe. De overtuiging, dat de voordelen van het machinaal melken ruimschoots opwegen tegen de nadelen, die in feite maar klein zijn, wordt overal gedeeld. Een element, dat men nog algemeen voor een nadeel houdt, is de noodzaak tot voortdurende reiniging en desinfectie van machine en onderdelen. Wanneer men echter de juiste metho de volgt is deze zorg voor de machine slechts tot voordeel. Het onderhoud van de rubberdelen baart veelal de grootste zorg, omdat melkresten er op inwer ken en ze onbruikbaar maken. Men kan zich afvragen, waarom men geen rubber- of plasticsoort kiest, die dit bezwaar niet heeft. Het blijkt echter, dat de zuivere natuurrubberslangen het meest voldoen vanwege hun grote soepelheid en lange levensduur. Dit wil echter niet zeggen, dat een grondig onderhoud van de slangen, pakkingen en tepelhouder- voeringen niet noodzakelijk ismen dient ze direct na gebruik door te spoelen, zodat de melkresten niet kun nen indrogen en daarna doorborstelen met chloorbleekloog. Wekelijks een speciale reiniging, waarvoor een soda- kijken om te zien, of de meisjes er nog niet aankwamen. Hun geduld werd rijkelijk op de proef gesteld, want het was reeds over half vier toen ze eindelijk voor de garage van hun fietsen stapten. Joop nam hun vehikels over en zette ze achter de garage, waarna hij hen met een weids gebaar uitnodigde boven te komen. „O, wij kennen deze schuur best," zei Greet lachend. „Als kind speelden wij altijd op de zolder". „Mocht U er nog eens zin in heb ben," antwoordde Joop droog, „ga dan gerust Uw gang. U kunt altijd over de zolder beschikken". Ze proestten het uit en volgden de jongens naar hun heiligdom. Nieuwsgierig bekeken ze het ver trek, dat er nu inderdaad gezellig uit zag. Op de tafei stond een taart, die Joop die morgen bij de bakker had besteld en de man had er werkelijk zijn best op gedaan. Met chocolade - een speciale opdracht van de jongens - had hij er in sierlijke letters „Welkom bij de garagehouders" op gespoten. A- K O O .5? MEDISCHE Burchtstraat 13 OOSTBURG oplossing en warm water (geen kokend water) dienst kan doen. Laat men in alle gevallen zeep vermijdenVloei bare, synthetische wasmiddelen tasten de rubber daarentegen niet aan en kunnen gerust gebruikt worden. Wil men werkelijk ten volle profijt van de lange levensduur hebben, dan is het van belang tepelhouders, melk- en luchtslangen na reiniging op een des- infectierek te hangen, dat niet in het volle licht is geplaatst. Reserve onder delen kan men het best bewaren in het donker, aangezien de kwaliteit dan niet achteruit zal gaan. Een regelmatig en grondig onder houd neemt weinig tijd en bespaart net zo goed kosten als het gebruik van de melkmachine zelf tijd en geld spaart. BURGERLIJKE STAND. Gemeente BRESKENS over de maand December 1953 GEBOREN23, Lidwina Irma Camilla, d. van Oscar Ch. J. van Rattingen en van Clara M. A. Ducheine; 27, Marij- nes Johannes, z. van Johannes J M. de Haan en van Agnes A. Calon. OVERLEDEN: 10, Emelie M. van den Bossche, oud 38 j-, zonder beroep, wo nende te Breskens, echtg. van Petrus B. van Zeele; 20, Willem J Leenhouts, oud 72 j., zonder beroep, wonende te Breskens, echtg. van Pieternella C. van Kampen. HUWELIJKEN3, Levinus van de Wege, oud 27 j wonende te Groede en Maria P. Visser, oud 22 j., wonende te Breskens; 24, Jacob Melieste, oud 28 j. en Maria Marijs, oud 26 j bei den wonende te Breskens. INGEKOMEN: 2, Cornelis A. Nagt- zaam en gezin, van Groede naar Nood plan B 12; 2, Gerrit de Waard, van Oostburg naar Dorpsstr. 74; 3, Levinus van de Wege, van Groede naar Nood plan G 19; 10, Jacobus A. Keijmel, van Amersfoort naar W 58; 15, Lambertus Rixten en gezin, van Zuidzande naar Noodplan L 10; 15, Bernardus Ghijs, van Groede naar Noodplan L 6; 17, Johannes Ooeseye en gezin, van Rot- En de firmanten zagen tot hun groot genoegen, dat de meisjes door deze attentie aangenaam verrast waren. „Dat vind ik nog eens leuk," ver klaarde Greet, terwijl haar ogen schit terden van bewondering en de ander beaamde het. „Reuze, zeg. Om op het idee te komen". „Nou," nodigde Fred zenuwachtig lachend uit, „ik zou zeggen: gaat 0 zitten". Maar op ditzelfde ogenblik kwam hij tot de ontdekking, dat er maar twee stoelen waren, „Lieve help!" zei hij, zich achterliet oor krabbend, „daaraan hebben wij in het geheel niet gedacht: we hebben geen eens stoelen genoeg". Een hartelijk gelach volgde op Fred's nuchtere ontboezeming, waaraan Joop niet het minste meedeed. Maar hij wist meteen een oplossing. „Geen nood," zei hij zorgeloos, „we hebben ook nog een divan en dat is wel zo gezellig." Meteen sleepte hij een der bedden, die tegen de wand stond, naar voren bij de tafel en met een weids gebaar nodigde hij de da mes uit om te gaan zitten. terdam naar Pr. Julianastr. 16; 17, Catharina Vinjé, van Groede naar Scheldekade 14; 22, Marinus van Oos- tenbrugge, van Stellendam naar 2e Zandstr. 19; 22, Jan van Seters, van Stellendam naar 2e Zandstr. 19; 22, Jan van Kievit, van Stellendam naar 2e Zandstr. 19. VERTROKKEN: 2, Schiphorst-Groos- man en kinderen, van de Hullustr. 15 naar Oegstgeest; 4, Izaak Boekhout en echtgenote, van Noodplan N 9 naar Oostburg; 4, Johanna C. de Groote, van Spuiplein 17 naar 's-Gravenhage; II, Jan Eggermorit en gezin, van Th. F. Blankenstr. 14 naar Oost en West Souburg; 11, Hendrik Doense en gezin, van Scheepvaartitr. 11 naar Oost en West Souburg; 12, Cornelis Moelaart en echtgenote, van Noodplan D 3 naar Oost en West Souburg; 15, Daniël J. de Winde en echtgenote, van Molen water 14 naar Oost en West Souburg; 18, Petrus M, Goderie en gezin, van Burg. Gerritsenstr. 22 naar Roosendaal. Doordat onze wielrenner Piet van de Lijke in het afgelopen jaar als ama teur nogal véle en mooie successen boekte, werd de belangstelling voor de wielersport in Zeeuws-Vlaanderen weer wat opgewekt. Men besloot daarom ook een wielersupportersclub op te richten. Tot het dagelijks bestuur be horen de heren J. Robijn te Groede, P. de Krijger te Hoofdplaat en V. Schepens te Breskens. Het is de be doeling van deze club het helpen be vorderen van de wielersport in geheel Zeeuws-Vlaanderen. Al willen wij niet te hard van sta pel topen, toch mogen wij wel even aanhalen, dat Piet heel wat in zijn mars heeft want op zijn trainingsrit van Vrijdag 22 Jan. j.l. voerde hij zijn snelheid op het traject tussen Schoon- dijke en Oostburg maar even op van 45 km. tot 72 km. over een afstand van ruim 3 km. Doe dat maar eens na. „En dat zit wel zo zacht als onze houten stoelen. Ja, jullie moeten ons meubilair maar excuseren. Je weet, dat we nog maar beginnelingen zijn. Dus dat betekent: roeien met de rie men die we hebben". De meisjes ploften op het bed neer en vonden het uitstekend. Fred ge raakte zodoende over zijn verlegenheid heen en toonde zich de gastheer. Hij schonk de thee en nodigde Greet uit het mes in de taart te zetten. „Eigenlijk zonde," zei ze; „hij is zo mooi". „Niet alleen mooi, maar ook lek ker," betoogde Joop smakkend. „En dat is, mijns inziens, het voornaamste. Allons, er mag geen kruimel van over blijven". Het ijs was nu gebroken en nadat de zuster van Greet zich had voorge steld als Annie, tutoyeerden ze elkaar, alsof men elkaar al jaren kende. Joop, die de moderne jongedames zo'n beetje kende, presenteerde sigaretten en geen der meisjes sloeg dit aanbod af. De thee was lekker, beweerden de dames, die er natuurlijk verstand van moesten hebben, vond Joop en Fred aanvaarde, lichtelijk blozend, dit complimentje. Er

De Schakel | 1954 | | pagina 1