Schaakvereniging „Breskens" bestaat 5 jaar 25 Januari a.s. zal het 5 jaar gele den zijn, dat de Schaakclub „Breskens" werd opgericht. Deze regels, gewijd aan de herdenking van dit feit, zullen er hopelijk toe bijdragen, dat deze „stille," maar niettemin actieve vereni ging, zij het dan misschien maar even, de aandacht trekt van de lezers van dit blad. Er zijn vele verenigingen op Bres kens en dat getuigt van een gezond gemeente-leven. De schaakclub is er één van. Zij beoogt de beoefening van het edelste der spelen, het schaakspel, van oudsher het mooiste spel, wat als geestelijke ontspanning overal ter we reld wordt gespeeld. Het schaakspel verenigt in zich het nuttige en het aangename. Het is een spel, waarvan de intensiteit der beoefening zo zeer door de spelers wordt beïnvloed, dat men als kenner van dit spel, hierin karaktereigenschappen van de spelers kan terugvinden. Het spel van Caïssa, eeuwen gele den ontstaan in het brein van een wijs man aan het hof van een Oosters vorst, heeft zich al die lange tijd in zijn volle glorie kunnen handhaven, zelfs onder de vele moderne spelen. Dit op tich- zelf is een overtuigend bewijs van zijn schoonheid. Het spel stelt hoge eisen aan het combinatie-vermogen, de durf, het vernuft en het inzicht van de spe lers. Het vereist de volle inzet en in spanning van de spelers en toch is het ontspanning, wat men ervaart. Juist in deze moderne tijd kan een rustige, on gestoorde ontspanning een weldaad zijn. De schaakclub „Breskens" telt slechts 12 leden. Toch is men in staat, gere geld in de 2e klasse van de Zeeuwse Schaakbond deel te nemen aan de competitie met een tiental serieuze spelers. De geest van vriendschap en de liefde voor het spel, alsmede de morele en financiéle steun van enkele donateurs, zijn voldoende waarborg voor de levensvatbaarheid van deze kleine vereniging. Niettemin leeft bij allen de hoop, dat de schaakclub spoe dig zijn aantal leden zal zien toenemen. Er moeten toch op een plaats als Rreskens meerdere beoefenaars en lief hebbers van dit mooie spel zijn. Be denk wel, dorpsgenoten, dat momen teel de club in stand gehouden wordt door het lidmaatschap van 2 inwoners van Hoofdplaat en 2 van IJzendijke. Naast de grote waardering, die wij moeten hebben voor de moeite, die zij zich getroosten om hun spel te be oefenen en de vereniging te helpen in standhouden, moeten wij dit als een ernstige aanwijzing zien, er met klem bij de Bressiaanders op aan te dringen, lid te worden van de schaakclub, ten einde zeer zeker niet dezelfde weg op te gaan als de damvereniging. Gelukkig bestaat er een verheugende animo bij de jeugd en enkele leden der schaakclub maken een twintigtal jongeren wegwijs in de geheimen van het spel- garage komt, want ik vermoed, dat men het niet prettig zal vinden, als men de deuren gesloten vindt". Toen ze wegreden, keken ze nog eens om. De meisjes stonden hen na te kijken en wuifden hartelijk, waarop de jongens zich niet onbetuigd lieten en Joop, die achter het stuur zat. kreeg opeens een por in zijn zij, want zijn vriend uitte een kreet van schrik. Doordat Joop te lang achterom geke ken had, kwam het wagentje bedenke lijk dicht aan de rand van de weg te recht, waarlangs een modderige sloot was. Maar een ruk aan het stuur bracht hen weer op het midden en zonder verdere wederwaardigheden kwamen ze bij hun garage, waar een motorrijder stond te mopperen, omdat de deur op slot was. De jongens wa ren evenwel te zeer in hun schik over het bereikte resultaat en hielpen de mottorrijder vlot van zijn mankement af, zodat deze een half uurtje later weer tevreden wegtufte. 's Avonds, voor het naar bed gaan, zei Joop„Morgen moeten we wat inkopen doen, hè? We zullen twee Gedachtig aan het 5-jarig bestaan en de mooie kans op het kampioenschap van Zeeuwsch-Vlaanderen, gaat de schaakclub met vertrouwen zijn 2e lustrum in. Aan U de vereniging dit vertrouwen waardig te maken. Geeft U op als lid of kom eens een kijkje ne men op de clubavond (iedere Dinsdag 19.30 u. Hotel „Het Wapen van Breskens"). De leden zullen U gaarne het spel aanleren. De contributie be draagt f I,- per maand. Schaak-competitie Dinsdag j.l. speelde de schaakver eniging „Breskens" te Terneuzen voor de competitie 2e klasse tegen Terneuzen II, welke door Breskens met 5V24V2 werd gewonnen. De gedetailleerde uitslag was Terneuzen Breskens 1. A. Hamelink A. Punt VaV2 2. J. Kaan J. Hovestadto1 3. N. Buijsert A. Scheele V2V2 4. H. Barentsen L. de Vlieger VaV2 5. J. v. d. Ree Q. de Corte V2V2 6. C. Boerman f. Goethalz O1 7. J. Francois P. Priester IO 8. J. de Waal J. de Smet O I 9. L. Simpelaar J. Stuij V2V2 10. J. Riemens H. van Melle 1 O Oostburg staat nu op de ie plaats, gevolgd door Breskens, dat met gering bordpunten verschil op de 2e plaats komt, op de voet gevolgd door Zuid- zande en Landau I. Oostburg heeft evenwel nog een zware opgave om van Landau I te winnen, terwijl Breskens het tegen Landau II gemakkelijk zal klaren, evenals Zuidzande tegen V.S.V. In spanning wacht men nu af wat de uitslagen van deze laatste wedstrij den zullen zijn, die men op 2 Februari hoopt te spelen. Terneuzen II, V.S.V. en Landau II zijn kansloos voor de bovenste plaatsen. Hieronder de stand van Groep C competitie 2e klasse wedftr. punten bordpunten Oostburg 5 6 29 Breskens 5 ,5 27 Zuidzande 5 5 26 Landau I 55 25V2 Terneuzen II 6 5 29V2 V S V 5 2 19V2 Landau II 5 o 15V2 Plaatselijk Nieuws. Breskens Vergadering duivenvereniging. J.l. Zondagmiddag hield de duiven- vereniging „Nog Sneller" te Breskens haar 36e algemene vergadering in het café van de familie Pleijte. De voorzitter, dhr. A. Vermeulen, heette de vele aanwezigen hartelijk wel kom, waarbij hij tevens de leden nog een voorspoedig 1954 toewenste. Ver volgens werd een minuut stilte in acht genomen voor hen, die aan de vereni ging ontvielen. De notulen der vorige vergadering werden onveranderd goedgekeurd. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer J. Faas Mz., bleek, dat 11.183 duiven werden ingekorfd en 1176 prij zen werden behaald. Dhr. Jn. Faas werd van die kleden kopen om over onze bedden te doen en een tafelkleedje zal het geheel eveneens wat aantrekkelijker maken". „Ja," bevestigde Fred „Bovendien zullen we een taart bestellen, morgen ochtend. En wat andere lekkernijen. We zullen de dames op waardige wijze ontvangen". Ze lagen nog enige tijd met elkaar te praten, totdat tenslotte hun ogen vermoeid toevielen en zelfs de nachte lijke chauffeur, die hen uit bed belde, omdat hij benzine nodig had, was niet in staat om hen uit hun goede humeur te brengen. Met verlangen zagen de vrienden uit naar het tijdstip, dat de beide meisjes zouden komen. Fred had ge zorgd voor de theetafel, terwijl Joop de nodige inkopen had gedaan. De bedden waren gecamoufleerd door een paar eenvoudige, doch aardige divan kleden, terwijl een smetteloos tafel kleed de inktvlekken, krassen en gaten van het ruwe tafelblad maskeerden. (Wordt vervolgd). Generaal Kampioen en kampioen voor twee aangewezen duiven. De voorz. bracht de secretaris dank voor zijn mooie verslagen, waarna hij zelf een overzicht gaf van de 13 alge mene vluchten. Deze vluchten, aldus spr., hebben geen winst opgeleverd maar toch ook geen groot verlies ge bracht. 1367 duiven hebben hierop meegevlogen en 374 prijzen werden behaald, waarbij door onze leden 5 rijwielen in de wacht werden gesleept. Hierna kwam aan de orde verkie zing bestuursleden. Aftredend waren de heren A. Vermeulen (herkiesbaar), J. v. d. Broecke en J. Carels, welke laat- sten niet meer in aanmerking wensten te komen. Ook bedankte dhr. C. Har- tog, terwijl er twee vacatures waren. Na twee stemmingen kwamen de vol gende heren in het bestuur A. Ver meulen, G. van Grol, A. Versprille-de Kraker, Jac. Buize, I. de Jonge-Marijs en M. Quaars. De voorz. sprak tot de scheidende bestuursleden woorden van dank voor hetgeen zij in het belang van de vereniging hebben verricht. In de kascommissie werden benoemd de heren A Haartser,, M. Faas en A. de Hulster. Vervolgens werd besloten de prijs der ringen te bepalen op 13 ct. per stuk, terwijl eveneens werd bepaald dat de contributie voor 1 Febr. be taald moet worden. Hierna volgde uitreiking der diplo ma's. Generaal Kampioen en tevens kampioen twee aangewezen duiven werd dhr. Jn. Faas, die hiervoor uit handen van de voorz. een lauwertak, wissel beker en diploma ontving. Kampioen jonge duiven werd dhr. J. Quaars- Lauret. Wat het kampioenschap be treft, werd besloten, dit op dezelfde voet voort te zetten. Van de hierna geboden gelegenheid om zich op te geven voor het huren van een consta- teur, werd door 28 leden gebruik ge maakt. Op voorstel van een der leden werd besloten, om alle constateurs, ook die van de vereniging, tegen een zelfde prijs te verhuren. De prijs die de leden moeten betalen zal door het bestuur worden vastgesteld. Na de pauze deelde de voorz. mede, dat 4 nieuwe leden zich hebben opge geven. Hierbij ontstond een discussie over de vraag, of iemand, die verhuisd naar een andere gemeente, waar even eens een duivenvereniging is, nog lid van „Nog Sneller" kan blijven. De stemming wees uit van niet. Van de rondvraag werd een druk gebruik gemaakt. Zo werd besloten om de constateurs bij inlevering na een vlucht te nummeren en dan om beurten te lichten. Ook zal men trach ten een reisje voor de leden te orga niseren, b.v. naar Gent of Antwerpen. Op een vraag of het waar is, dat de vluchtlijn dit seizoen anders vastgesteld wordt, zegt de voorz. dat dit inderdaad op een afd.-vergadering, waarop een 13-tal verenigingen vertegenwoordigd waren, is besproken. Dit in verband met de lagere reiskosten. Na enige bespreking besloot de vergadering hiermee accoord te gaan. Ook werd, na breedvoerige discussie, besloten, dat in de vervolge iedere duif van een lid op een algemene vlucht ook voor Breskens moet meedoen. Hierna sloot de voorzitter met dank voor de goede opkomst, de vergadering. Volksonderwijs. Elk jaar moet een vereniging toch minstens één maal zijn leden de gelegenheid bieden om samen te ko men. Ook de plaatselijke afdeling van „Volksonderwijs" te Breskens tracht dit te doen. Op 11 Febr. a.s. treedt voor onze vereniging de Vlissingse Onderwijzers Toneelvereniging op. Ze hebben als programma een blijspel, dat ongetwijfeld een prettige avor.d belooft. Deze amateur-toneelgroep is trouwens voor ons geen onbekende. Onder lei ding van hun regisseur, de heer Oos terling, zijn ze hier een paar jaar ge leden al geweest en hebben de toen aanwezigen een genotvolle avond ge schonken. Leden van „Volksonderwijs", houdt deze datum vrij. Zie ook nog de in de volgende nummers van dit blad verschijnende advertenties. Vergadering varkensverzekering. Woensdagavond had alhier in het café van de heer J. van de Velde- Keijmel de jaarvergadering plaats van de Varkensverzekering „E. M. M." te Breskens. De voorzitter, de heer A. Hamelijnck, sprak in zijn openings woord er zijn leedwezen over uit, dat de opkomst zo slecht was, aangezien het toch voor de leden zo'n belang rijke vereniging is. Uit het jaarverslag van de penning meester bleek dat er een batig saldo was van f 145,17, zodat het totaal bezit thans is gestegen tot f 4029,33. Het aantal leden bedraagt thans 99. De aftredende bestuursleden, de heren G. Pleijte, P. Morel en J. Koole, werden herkozen. Besloten werd de uitkering bij het verliezen van varkens evenals het vorige jaar vast te stellen op f 1,50 per kg. voor de eerste 100 kg. en f 1,25 per kg. boven de 100 kg. De contributie werd eveneens als het vorige jaar vastgesteld op f 7,per jaar voor één varken en f 0,75 per maand voor één varken tot een maxi mum van drie. Tenslotte werd nog medegedeeld, dat de vereniging het volgend jaar zijn 70-jarig bestaan hoopt te vieren. Ontspanningsavond Voetbalvereniging. Zaterdagavond gaf de Voetbalvereniging „Breskens" haar jaarlijkse ontspanningsavond voor leden en donateurs in het Gem. Ver enigingsgebouw. De Voorzitter, de heer C. Erasmus, sprak het openingswoord, waarna de accordeonclub „Mirian", die deze avond verzorgde, een vlot en zeer gezellig programma afwerkte, be staande uit muziek, zang en schetsjes. Vooral het liedje „roddelen" viel zeer in de smaak. Na afloop volgde nog een gezellig dansje. Al met al een zeer geslaagde avond. Da „Wierdsma" dead weer moedig werk. Vrijdagmiddag omstreeks half vijf werd de reddingboot „President J.V. Wierdsma" te Breskens gealarmeerd, dat zich in het Sloe een sleep in moeilijkheden bevond. Onmid dellijk werd onder schipper J. Slis uitgevaren en inderdaad bevonden zich daar ter plaatse een sleepboot en baggermolen met enige bij behorende bakken, vanwege de zware Zuid westerstorm, in grote moeilijkheden. Het sleepbootje „Peter" was reeds onbestuurbaar en er werd dan ook direct handelend opge treden door de bemanning van de „Wierds ma". Het gelukte hen zes man van de „Peter" en baggermolen Zuiderzee" te red den en omstreeks 8 uur in Breskens aan wal te brengen. Onmiddellijk keerde de red dingboot weer terug naar de baggermolen, omdat de schipper en de machinist nog aan boord waren gebleven. Gelukkig lag de mo len goed verankerd en bleek er geen direct gevaar meer te bestaan, zodat de redding boot weer huiswaarts kon keren. De sleep boot is echter gezonken. De geredden zijn allen afkomstig uit Sliedrecht. Woensdag j.l. werd opnieuw de hulp van de „Wierdsma" ingeroepen voor een aanva ring op de Wester Schelde. Het bleek dat de Franse trawler „Madeleine Louise" uit Boulogne was aangevaren door een IJslandse vrachtboot van pl m. 2000 ton. De trawler liep een gat in de steven op terwijl twee leden van de bemanning gewond werden. Zij kon echter op eigen kracht de haven van Vlissingen bereiken. De reddingboot be hoefde geen assistentie te verlenen. Nieuwvliet Nieuwe school geopend. Zaterdagmiddag werd door de heer G. H. H. Schröder, kapitein bij het infanterie-regiment Johan Willem Friso, de nieuwe openb. lagere school geopend. In de Stadsherberg ontving het ge meentebestuur vooraf alle genodigden. Burgemeester Everaars begroette allen op hartelijke wijze, terwijl hij een bij zonder welkomstwoord richtte tot de heer A. Schout, lid van G S. als wnd. Commissaris, de hoofd-inspecteur van het lager onderwijs, de heer Tazelaar, de heer J. Leenhouts, inspecteur van het lager onderwijs, de heer en mevr. Schroder, dr. Timmer, schoolarts, de heer C. M. van den Broecke, dijkgraaf van het waterschap „Het Vrije van Sluis" en de heer S. Klompé, Rijks consulent voor lichamelijke opvoeding. Nadat de burgemeester de ontwik kelingsgeschiedenis, die tot de bouw van de school heeft geleid, in herinne ring gebracht en uiteengezet had hoe men er toe gekomen is de school door een militair te doen openen en de naam „Johan Willem Frisoschool" werd gekozen, begaf, nadat de burgemeester aan kapitein Schröder de sleutels van de school had overhandigd, het gezel schap zich naar de school. Allereerst ont-

De Schakel | 1954 | | pagina 2