Indrukken uit Nieuw Zeeland ZONDER GELUK vaart niemand wel Land- en Tuinbouw Stempelsen Deurplaatjes De schakel ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWSCH-VLAANDEREN 9e Jaargang Nummer 470 Vrijdag 22 Jan. 1954 Drukkers-Uitgeverij: Firma SMOOR DE HULSTER - Dotpssiiaat 10 - BRESKENS - Teietuon 27 - Giro 358296 Verschijnt iedere Vrijdag Abonnementsprijs f 1,per kwartaal; franco per post f 1,25 Prijs der advertentiën 10 cent per m.m.; bij abonnement korting Advertentiesmet „brieven onder nr. of bij ons te bevragen", 10 cent extra Mr. J. J. Brutel de la Rivière, amb tenares bij het Commissariaat voor de Emigratie, bracht een bezoek aan de Nederlandse emigranten in Nieuw Zeeland en vertelt hierover het vol gende Over het algemeen maken onze emi granten in Nieuw Zeeland het goed. Ik denk dan in het bijzonder aan allen die ik ontmoette op het land en in de dorpen en kleine steden. Zij vinden al spoedig een eigen plaats in de Nieuw Zeelandse samenleving. Hun omgeving interesseert zich voor hun doen en laten en kent hen bij name. Dat merkt men zo goed wanneer men een emi grant wil opzoeken en niet precies weet waar hem te vinden. Men zal al heel gauw iemand vinden, die zijn naam kent en die zijn woonplaats kan beschrijven. De Nieuwzeeiander is n.l. een vrien delijk mens, die belang stelt in zijn medemensen en die graag een praatje maakt. In de steden is dit ingroeiïngsproces veel moeilijker men gaat er op in de massa. Over de hele wereld leeft de stedeling nu eenmaal een gehaaster leven, waarin minder tijd en plaats overblijft voor zijn medemensen. In de steden voelt de emigrant zich spoediger eenzaam. Hij is geneigd het gezelschap van landgenoten te zoeken en dat brengt zo zijn eigen problemen met zich. Nederlanders verliezen ook in de vreemde niet hun typische eigenaardig- heid om op alles en iedereen critiek uit te oefenen en daarvan kan een weinig verheffende invloed uitgaan in deze eerste tijd, waarin men moet wennen aan heel andere gewoonten. Het is moeilijk te beschrijven waarin het verschil tussen de Nederlandse en de Nieuwzeelar.dse gewoonten bestaat. Ik ontmoette op het Zuid Eiland een jong echtpaar, dat sinds kort op een eigen bedrijfje gevestigd was. Te rugdenkend aan de moeilijkheden van het eerste begin, vond de vrouw dat de voorlichting in Holland toch beter had moeten zijn. Maar toen ikhaar vroeg waaraan zij in het bijzonder dacht, antwoordde ze aarzelend „Neen, ik denk niet aan iets speciaalsziet U, ze hebben ons wel gezegd, dat alles anders zou zijn, maar niet dat het zó anders was". Iedereen die naar Nieuw Zeeland FEUILLETON door HENK VAN HEESWIJK 20 Ik heb hier een contract, dat per 1 Augustus is ingegaan. Het geldt tel kens voor een jaar en zonder opzeg ging, drie maanden tevoren, wordt de overeenkomst automatisch wee voor een jaar verlengd. Eigenlijk had ik jullie er door een deurwaarder moeten laten uitzetten, maar als ik dat gedaan had zou ik ruzie gekregen hebben met mijn dochters Jullie hebben het aan haar te danken, dat ik tenslotte maar besloten heb jullie de garage te laten houden. Nou, lees het contract maar eens na' Verheugd namen de jongens het vei papier van hem over en lazen het door. Ze konden hun ogen haast niet geloven. Zelf hadden ze in hun ka mertje boven de schuur al eens een gaat zou ik willen aanraden geduld te hebben, geduld in verschillende opzich ten Geduld met zichzelf gedurende deze eerste aanpassingsperiodemen moet niet verbaasd staan wanneer men prikkelbaar is en hettiger aanslaat op wat er gebeurt. Geduld met zijn werkgever. Vaak wordt vergeten, dat niet alleen de emi grant zich aanpast, maar dat ook zijn Nieuwzeelandse werkgever en zijn naaste omgeving aan de emigrant moeten wennen. Er zullen zich in het begin allerlei misverstanden voordoen omdat men elkaar verkeerd begrijpt. En dan komt het aan op bereidheid om tot elkaar te komen. Laat werkgever en collega's de tijd om de nieuwgekomen emigrant te leren kennen Nu kom ik meteen op een fout, die veel Nederlanders voor U gemaakt hebben en die men toch moet pro beren te vermijden Als men eens aan de andere kant van de aardbol mocht komen moet men proberen zich in de veelheid van al het nieuwe te herinneren, dat men daar dezelfde opvattingen van goede trouw waardeert als hier. Als men in een betrekking werkt en men ziet een kans zijn positie te ver beteren, dient men niet op staande voet weg te lopen. Niemand neemt het de emigrant kwalijk, dat deze van goede kansen profiteert, maar men zou in Nederland toch ook zijn werkgever niet zonder scrupules duperen. Ik beleefde een onpleizierig ogen blik toen een Nieuwzeelandse boer me vertelde, dat Nederlanders hem midden in het vorig seizoen hadden laten zitten voor het melken van 120 koeien per dag, terwijl zij toch wisten dat er mid den in het melkseizoen geen andere hulp te krijgen was. Geen enkele boer zal zoiets ooit vergeven. En terecht Een Nederlandse vrouw uit het Noorden van Nieuw Zeeland gaf me deze boodschap mee terug naar Neder land „Zeg toch tegen iedereen, die hierheen wil emigreren, zo drong zij aan, dat ze Engels leren". Deze vrouw had de taal niet geleerd voor haar vertrek en, ofschoon ze op het land woont, kon ze niet profiteren van alle voordelen die ik hierboven beschreef. Ze kon zelfs niet met haar man mee naar de bioscoop, want ze had er niet aan gedacht, dat er geen Nederlandse onderschriften meer zouden staan huurprijs geschat, maar de in het con tract genoemde was nog minder dan de helft, welke zij verwacht hadden. „Daarmee gaan we volkomen ac- coord, mijnheer," antwoordde Fred, terwijl hij lachend zijn vriend aankeek. „Teken," beval de heer des huizes. Ze zetten gedrieën hun handtekening, waarna de jongens een der exempla ren kregen. „De huurpenningen stort je maar op mijn girorekening," zei de huiseigenaar, nonchalant het andere exemplaar af vloeiend en het in een lade schuivend. Fred, die zijn portefeuille reeds voor de dag had gehaald, borg hem ze nuwachtig grinnikend weer op. „En ga nu maar eens naar mijn tuinman toe om jullie excuus aan te bieden, want daar sta ik op". Ze wilden hun humane huisbaas bedanken, maar daarvan wilde hij niets weten. „Ik zal van tijd tot tijd de ga rage komen bekijken en denk er om, dat jullie hem niet afbreken. Als er wat aan gerepareerd of verbouwd moet worden, zeg je het me maar. Ik wil niet, dat mijn huurders over me te Laat men zichzelf deze narigheid toch besparen I Er is één ding, dat me in Nieuw Zeeland overal opgevallen is. Dit land heeft heel lang in afzondering van de rest van de wereld geleefd. De moderne vliegverbindingen brengen het welis waar steeds dichterbij, maar de door snee Nieuwzeeiander zal nog enige tijd nodig hebben om aan vreemdelingen in zijn land te wennen. Dat maakt, dat iedere vreemdeling in Nieuw Zee land niet als een willekeurig mens op zichzelf beschouwd wordt, maar als vertegenwoordiger van het land van zijn afkomst. Onze emigratie-ambtenaar in Auckland drukt dat aldus uit iedere Nederlander in Nieuw Zeeland is een ambassadeur van ons land. Nieuw Zeeland is een mooi en goed land. Weest dus allen goede ambassa deurs Stij'ging tegoed Nutsspaarbank te Oostburg Gedurende het jaar 1953 steeg het inleggers-kapitaal bij de Nutsspaarbank te Oostburg van f 997.880,18 tot f 1 423.103,77. Er werd ingelegd f 963.118,94 en terugbe taald f 546.512,26. Meer ingelegd dan terugbetaald f 416.606,68. Het aantal rekeningen steeg van 1196 tot 1407. Nieuw uitgegeven boekjes 272 Bij de rekeningeiï der inleggers werd f 28.616,91 aan rente bijgeschreven. Veevoeding en bemesting. Het is een bekend feit dat in de veevoeding de mineralen een zeer be langrijke rol spelen. Er moet nog meer op kwaliteit als op kwantiteit worden gelet. Het onderzoek op mine ralen in de verschillende voedermidde len is daarom erg belangrijk. Fosforzuur en kalk spelen in dit op zicht wel een zeer belangrijke rol. Deze beide mineralen zijn onmisbaar voor de opbouw en instandhouding van het dierlijk lichaam (ook magne sium, koper, mangaan, ijzer e.d. spe len een rol van betekenis). Bedenkt daarom dat een goede fos faat- en kalktoestand van de grond absoluut noodzakelijk is om hoogwaar dig veevoer te kunnen produceren. Om het vee de nodige mineralen te ver schaften moeten wij thans, meer dan klagen hebben". Overgelukkig vertrokken de jongens naar de tuinmanswoning. Willems keek de beide jongens niet bepaald vriendelijk aan, bromde wat in zijn baard, maar drukte ten slotte toch de uitgestoken handen. En accepteerde ook de sigaar, die Joop uit zijn koker opdiepte. Ze reden de gerepareerde auto in het koetshuis en stapten toen weer naar hun jeep om terug te rijden naar de garage, opgelucht en tevreden, om dat ze in hun bedrijfje mochten blijven. „Zo, garagehouders, tevreden over het bereikte resultaat?" Van achter een boom waren de beide meisjes plotse ling te voorschijn gekomen. „Nou en of!" antwoordde Joop glunderend. „En daarvoor moeten wij U beiden eigenlijk bedanken, want zonder Uw hulp zou Uw vader mis schien niet zo toegevend en vergevings gezind geweest zijn". „U kent papa niet," zei degene, van wie ze wisten, dat ze Greet heette. „Hij moppert wel eens en toen hij pas hoorde, op welke wijze U in het bezit ooit, ons toeleggen deze door bemes ting van de ons ter beschikking staande meststoften in de grond te brengen. Krachtvoer is schaars en duur. Kies tevens die meststoften welke naast het hoofdbestanddeel stikstof, fosforzuur, kali en kalk nevenelementen bevatten. We noemen hier b.v. Chili- salpeter, Thomasmeel (fosforzuur en kalk), ruwe kalizouten en verschillende soorten kalkmeststofïen. BURGERLIJKE STAND Gemeento SCHOONDIJKE over de maand December 1953. GEBOORTEN 7, Albert George Bertha, z. van Al. L. Martens en van M. F. Verhoosel; 8, Mathilde Elizabeth Ma ria. d. van G. Maasmans en van I. F. Schanck, wonende te 's-Gravenhage; 9, Emilius Augustus Maria, z. van P. J. Gernaert en I. M. Duijsserinck; 17, Wdlemina Izabelle, d. van R M. Beeke en van C. J. Niemantsverdriet; 31, Tanneke Magdalena, d. van W. O. R. van Quekelberghe en van T. Schieman. HUWELIJKEN: 17, J. Wouters, oud 29 j., wonende te Vrouwenpolder en S. de Regt, oud 30 j., wonende te Schoondijke. OVERLIJDEN: 1, W. Stouten, wed. van L. Smallegange, oud 81 j., wonende te Schoondijke (overl. te Oostburg); 2, A. J. Kindts, wedn- van E. A. de Vis ser, oud 76 j., wonende te Schoondijke (overl te Vlissingen). VERTROKKEN 8, A Siben en gezin, van O II naar IJzendijke; 21, S- de Regt, echtg. van Wouters, van Lange Heerenstraat 29 naar Vrouwenpolder. INGEKOMEN: I, P. Folmer, van Dja karta (indon naar Dorpsstr. 80; 5, M. Beun. van Retranchement naar Enkhui- zerstr 3; 7, C. J. van Luijk, van Moor- veld naar Dorpsstr. 71; 7, K P. L- Tuinder, van Zierikzee naar Dorpsstr. 32; 14, M. P. J. Burger, van Eindhoven naar Midwoudsestr. 2; 21, J. W. de Bel, van Krabbendijke naar Losserstr. 2; 24, J. Wilschut, van Lavardens (Fr.) naar Kon. Julianastr. 19; 24, J. M. Raas, van 's-Heer Arendskerke naar Willemsweg II; 28, J. M. Minnaart, van Terneuzen naar Montfoortstr. 5. Fa. SMOOR DE HULSTER, Breskens van de sleutels van de schuur geko men bent was hij niet te genieten, maar naderhand vond hij het een goede mop en toen wij Uw garage gezien hadden, waren wij van mening, dat U niet meer weg mocht gaan. Wij heb ben nu ook een auto, dus is een ga rage onmisbaar geworden in ons dorp". De jongens bleven nog wat dralen, totdat Joop eindelijk zijn schroom overwon en kortweg vroeg: „Mogen wij U, als bewijs van onze dank, uit nodigen om bij ons een kopje thee te komen drinken? Bijvoorbeeld morgen middag?" De meisjes keken elkaar lachend aan. „U woont beiden in de garage, nietwaar?" vroeg Greet. „Jawel," antwoordde Fred, „er bo ven. Daar hebben we een kamertje in gericht, heel gezellig. Dat zult U zelf kunnen constateren. Mogen we mor genmiddag om half vier op U reke nen?" „Dat mogen we eigenlijk niet wei geren," meende Greet. „Goed, mor genmiddag, om half vier. En maakt U nu maar gauw dat U weer in Uw

De Schakel | 1954 | | pagina 1