BRILLEN op ie ruimen!! Zeeland voor en Cultureel Werk ZONDER GELUK vaart niemand wel ^rülemaefier' Zalerdagmorgen om 9 uur beginnen wij onze Sioffenafdeling De schakel ALGEMEEN NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWSCH-VLAANDEREN 9e Jaargang Nummer 469 Vrijdag 15 Jan. 1954 Drukkers-Uitgeverij: Firma SMOOR DE HULSTER - Dorpsstraat 10 - BRESKENS - Telefoon 27 - Giro 358296 Versehijnt iedere Vrijdag Abonnementsprijs f 1,per kwartaal; franco per post f 1,25 Prijs der advertentiën 10 cent per m.m.; bij abonnement korting Advertenties met „brieven onder nr. of bij ons te bevragen", 10 cent extra Door de Commissaris der Koningin in de Provincie Zeeland is aan alle gemeentebesturen in deze provincie het volgende schrijven gezonden Mogelijkerwijze hebt U reeds ver nomen, dat de Zeeuwse Collecte, welke in October 1952 dank zij Uw voor treffelijke medewerking zo'n groot suc ces is geworden, voor de jaren 1953 en 1954 s .men gehouden zal worden in de eerste week van Februari 1954. Het was n.l. de organisatoren van de collecte „Octobermaand - Zeeuwse maand" met mogelijk i.v.m. de gevol gen van de Watersnood deze collecte in de daarvoor bestemde maand te doen plaats hebben. Over deze nieuwe datum is inmiddels contact opgenomen met het „Centraal Archief en Inlich tingen Buteau inzake Maatschappelijk Hulpbetoon voor Nederland te Am sterdam," welk bureau hare toestem ming aan deze wijziging heeft gege ven, nadat de „Nederlandse Vereniging tot Rheumatiekbestrijding" de royale geste had gemaakt, om hare landelijke collecte, welke oorspronkelijk op de eerste twee weken van Februari was vastgesteld, ten behoeve van onze col lecte in Zeeland te annuleren. Het hierboven genoemde „Centraal Archief en Inlichtingen Bureau" heeft aan de organisatoren van onze collecte de toezegging gedaan U deze wijziging in het collecteplan alsnog schriftelijk te bevestigen. Wanneer ik thans een ernstig be roep doe op U om evenals vorig jaar Uw volledige medewerking te geven aan het welslagen van deze inzameling, dan doe ik dit juist, omdat de ge dachte, om deze inzameling te doen houden bij gelegenheid van de her denking van de Februari-ramp, mijn volledige instemming heeft. Wanneer ik in mijn gedachten even terugkeer naar de rampzalige dagen in Februari j.l., toen wij ons allen in volle ernst afvroegen hoe wij ooit de gevolgen van een calamiteit van een dergelijke omvang, die op onze Pro vincie in zijn geheel haar funeste in vloed deed gelden, weer te boven zouden komen en ik zie thans, hoe dank zij de offerzin van het gehele Nederlandse volk en vele andere vol FiUiLLETON door HENK VAN HEESWIJK >9 Het andere meisje, dat met belang stelling naar de woorden van haar zuster geluisterd had, knikte bevesti gend en na een hartelijke groet ver dwenen ze weer het dorp in. Fred loosde een zucht van verlich ting en keek de beide meisjes na. In de bocht keken ze nog eens om en hij stak, brutaalweg, zijn hand op. En gevoelde zich gelukkig, dat zijn groet beantwoord werd. Om zeven uur 's avonds kwam Joop pas terug met het gerepareerde kam wiel. P"red had de maaltijd al een poosje klaar, zodat beiden meteen gingen eten. Tijdens hun maal ver telde Fred van het bezoek en het re sultaat, dat hij er van verwachtte. „Jammer, dat ik er niet was," ant ken en dank zij het niet hoog genoeg te roemen technische inzicht van onze Waterstaat-deskundigen en de onver moeibare ijver der dijkwerkers en vele ar.dere arbeiders, de dijken nu reeds gesloten zijn en het herstel overal is aangevangen, dan gevoel ik en zo zal h«t ook wel met U het geval zijn, een diepe dankbaarheid tegenover allen, die als één man klaar stonden, om ons in onze schrijnende nood te hulp te komen. Nu de beklemming van deze ramp zalige Februari-dagen enigszins van ons geweken is, lijkt het mij juist, dat wij slechts één antwoord kunnen ge ven aan de offerzin van zo ontelbaar velen en wel door nu ook zelf van onze offerzin blijk te geven. Ik zou deze Zeeuwse Collecte voor Maatschappelijke en Culturele doel einden, dan ook zeer nadrukkelijk in het teken van de dankbaarheid willen stellen en zou mij dan ook geen betere datum voor een groots opgezette geld inzameling kunnen denken, dan de gedenkdagen in Februari 1954. Nog om een andere reden ben ik voorstander van een samengaan van de herdenking van de ramp en de Ze'euwse Collecte. Het ligt n.l. in de bedoeling van de organisatoren van deze inzameling om de bijeen te bren gen gelden bijna in zijn geheel te be stemmen voor het jeugdwerk en de jeugdzorg in onze Provincie. Hoewel ik het grootste vertrouwen heb in de Zeeuwse jongeren, is het geenszins ondenkbaar, dat de ramp en zijn naweeën, juist door zijn desorga niserende werking, de jeugd in psy chisch opzicht ongunstig beïnvloed heeft. Het herstel en de vernieuwing van onze Provincie zou in feite tot mislukking gedoemd zijn, wanneer wij daarbij niet tevens onze volle aandacht zouden wijden aan de opgroeiende generatie. Het bthoeft wel geen betoog, dat de te verwachten offerbereidheid van de Zeeuwse bevolking een naamloze zal moeten zijn. Er zullen dus geen publicatie's over de opbrengst per gemeente worden gedaan. Ik verzoek U dan ook het daarheen te leider, dat in Uw gemeente de collecte bij voorkeur een huis-aan-huis- collecte gecombineerd met een straat collecte zal plaats hebben op 1 Fe bruari 1954 en zo dit onmogelijk is woordde Joop spijtig. „Ik zou zo graag eens nader met de dames ken nis gemaakt hebben". „De ene heet Greet," verklaarde Fred met een mondvol pap. „En de andere?" „Dat weet ik niet. Ze heeft het niet gezegd". „Wie heette er Greet?" „Nou, een van hen," antwoordde Fred nuchter. „Ja, dat begrijp ik ook," betoogde Joop sarcastisch. „Maar ik bedoel hoe zag ze er uit?" „Wie. Greet?" „Je". „O, ze had een witte japon aan, met een rode ceintuur, geen kousen en witte, hooggehakte schoenen". „Ach, nee, ik bedoelhad ze zwart haar? Of donkerblond?" „De blonde heet Greet. De naam loze is de zwarte". „Zo, heet zij Greet. Kijk eens, ik heb ze gisteravond natuurlijk allebei gezien. Maar die blonde vooral, die bevalt me wel. Enfin, we zullen ze nog wel eens zien. Laten we eerst OOSTBURG dan toch zeker in de loop van de eerste week van deze maand. De des betreffende toestemming kunt U zen den naar de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk, Dam 51 te Middelburg en zo mogelijk eveneens een opgave van een of meer dere personen, die naar Uw mening in aanmerking komen om de plaatselijke organisatie van deze collecte op zich te nemen. Hoeveel radioluisteraars telt Nederland? Het aantal aangegeven radio ontvangtoestellen in Nederland bedroeg per I Januari 1954, 1.841.249 te gen 1.830.753 op 1 December 1953. Op 1 December 1953 waren er 488.437 aangeslotenen op het Rijks- radiodistributienet tegen 486.050 op 1 November 1953. Al onze MANTELS en JAPONSTOFFEN, COSTUUMSTOFFEN, ROK- en BROEKSTOFFEN moeien weg. _w_ eeai^n^n Wij moeien ruimte maken voor hel 111" LLW^ ot?lZiVJüll. Één greep uit de honderden spoikoopjes: Diverse WOLLEN RUITEN 90 c.M. breed van f 4,75 nu f 1,99 MELTON voor Dames- en Herenpantalons, in bruin en blauw 140 c.M. breed van i 12,75 nu 1 6,98 KAMGAREN WINDSORSTOF voor cosluums en rokken 140 c.M. breed van 10,75 nu f 4,39 FIBRAAN RAJÉ, diverse aparie kleuren combinaties 140 c.M. breed van f 9,75 nu f 3,45 TWEED tooi Jongensbroeken en Herencosluums 140 c.M. breed van f 12,75 nu f 5,95 Wij hebben geen oude voorraden, alle stoffen zijn van dit seizoen. In onze confectie-aldeling geven wij 15 pCt. korting op al onze wollen Gabardine REGENMANTELS en wollen Jersey deux pieces (ook Zwitserse import). Als speciale attractie geven wij deze week ook 15 pCt. korting op onze nieuwe zo juist ont vangen MANTELCOSTUUMS. Indien U met het voorjaar een Mantelcosiuum nodig hebt, koopt het dan nu, U kunt er geld mee verdienen. Het is Oprulmingsfeest bij BOBBE UW MODEHUIS IN VLISSINGEN. De bus van boot en hein stopt voor onze zaak. maar eens de versnellingsbak in orde gaan maken". Ondanks de hitte de zon had die dag weer met onverminderde kracht geschenen togen de beide jongens welgemoed aan het werk, slechts on derbroken door een paar benzineklan ten en tegen de tijd, dat het buiten geheel donker was geworden, hadden ze de versnellingsbak weer in elkaar. „Ziezo," zei Fred, zijn handen af vegend aan een poetsdoek, „ik vind het voor vandaag welletjes. Morgen zullen we wel verder zien. Wat zou je er van denken, als we nu eens een luchtje gingen scheppen buiten?" De volgende morgen waren ze weer vroeg op de been en werd het werk aan de wagen van hun huisbaas ver der voortgezet. In de loop van de morgen werd er proefgedraaid en Joop zette zich achter het stuur om de wa gen te proberen. Hij maakte een tochtje door het dorp en kwam te vreden terug. „Weer helemaal in orde," zei hij tegen zijn vriend. „Wat zou je er van denken, als we vanmiddag om een uur of vier de wagen eens gingen brengen?" „Wij samen?" „Ja, dat heeft mijnheer Van der Berg zo bevolen". „En de garage dan?" Joop haalde zijn schouders op. „Die moeten we dan in 's hemelsnaam maar voor een paar uurtjes sluiten. We zetten een bordje op de deur: geslo ten tot zes uur". „En als er dan klanten komen?" „Dan moeten ze maar wachten of anders doorrijden," meende Joop laco niek. „Als we in ons bedrijf mogen blij ven, kunnen we wel een knecht in dienst nemen". Tegen vieren sloten ze de deuren. Joop nam plaats achter het stuur van de wagen van hun huisbaas en Fred reed de Jeep. De tocht naar „Ruim zicht" duurde niet lang en toen ze eindelijk hun wagens voor het bordes van de villa hadden neergezet, zonk hun de moed in de schoenen. Van achter hun sturen keken ze elkaar even aan. Geen van beiden echter bemerk ten ze, dat achter de gordijnen in een

De Schakel | 1954 | | pagina 1