Ontwikkeling van Jamaica Nieuwjaarsrede Directeur-Generaal der P.T.T. ZONDER GELUK vaart niemand wel Schooltandverzorging in West Zeeuwsch-Vlaanderen Land- en Tuinbouw De schakel ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWSCH-VLAANDEREN 8e Jaargang Nummer 468 Vrijdag 8 Jan. 1954 Drukkers-UitgeverijFirma SMOOR DE HULSTER - Dorpsstraat 10 - BRESKENS - Telefoon 27 - Giro 358296 Verschijnt iedere Vrijdag Abonnementsprijs f 1,per kwartaal; franco per post f 1,25 Prijs der advertentiën 10 cent per m.m.; bij abonnement korting Advertenties met „brieven onder nr. of bij ons te bevragen", 10 cent extra Het West Indische eiland Jamaica met z'n één millioen bewoners, waar van 75 pCt. negers wordt zelden in het wereldnieuws genoemd. Alles gaat er z'n rustige gang. Maar dat wil nog niet zeggen, dat iedereen er volop te eten heeft en van een welverzorgde oude dag kan genieten De landbouw wordt er nog steeds met primitieve werktuigen beoefend, de meeste huizen zijn niet meer dan hutten en de hoeveelheid bruikbare grond is erg beperkt. Dank zij de hulp van de Landbouw kundige afdeling der Verenigde Naties, zijn er nu deskundigen, die grote stuk ken wildernis in cultuur brengen. Ook worden er modelboerderijen gebouwd met proefveldjes en er zijn grote irri- gatiewerken onder constructie. Op de foto ziet U enige arbeiders bezig met de aanleg van sloten en greppels, terwijl twee ingenieurs en een opzichter een gesprek voeren. (d. K.). De Directeur-Generaal der P.T.T., de heer L. Neher, heeft voor vertegen woordigers uit het gehele personeel zijn gebruikelijke Nieuwjaarsrede ge houden. De heer Neher heeft tijdens deze rede een overzicht gegeven, van wat er in 1953 bij het Staatsbedrijf der P.T.T. was geschied en heeft stilge staan bij enkele problemen van grotere allure, die P.T.T. in het komende jaar te wachten staan. FEUILLETON door HENK VAN HEESWIJK 18 Joop vertrok met het kamwiel naar de smederij en Fred begon de wagen te wassen. Terwijl hij hiermee bezig was, kwamen er een paar meisjes aanfietsen, die voor de garage afstap ten en met hun rijwiel aan de hand naar de ingang liepen. Aanvankelijk bad Fred geen erg in de meisjes, maar toen hij een onderdrukt gelach hoorde keek hij op en zag hen. Zeker een lekke band, dacht hij wrevelig, want hij had nergens zo het land aan als aan het plakken van fietsbanden. Hij gooide zuchtend de poetsdoek op de treeplank, haalde even zijn vingers door de haren en ging naar de meisjes. „Een lekke band?" vroeg hij des ondanks vriendelijk. Zo heeft hij vermeld, dat in de toe komst P.T.T. met eigen posttreinen over de hoofdtrajecten hoopt te gaan rijden en memoreerde dankbaar de totstandkoming van de P.T.T.-raad en de P.T.T.-kamers. De heer Neher zeide: „Wij zullen het er niet gemakkelijker mee hebben, maar de vraag is niet of wij het gemakkelijk hebben, maar of wij het goed doen". Met genoegen constateerde de heer Neher, dat de bedrijfsuitkomsten over dit jaar zo waren, dat de P.T.T.-ers met elkaar, de lasten van het bedrijf hebben mogen verdienen, zodat de be lastingbetaler in ons land niet een deel Nee, dat hadden ze niet. Ze kwamen zo maar eens kijken. Fred zocht in zijn geheugen naar de gezichten van de meisjes, die hij en Joop op die eerste morgen in hun bedrijf geholpen hadden. Nee, die waren het toch niet. „Is de andere mijnheer er niet? vroeg een der meisjes. „Die is even naar het dorp, naar de smederij," lichtte Fred in. „Kent U hem dan?" „Ja, hij heeft ons gisteravond, of liever gezegd: vannacht toch met zijn jeep opgehaald, toen onze wagen stuk was". „O, juist". Fred begreep nu, dat het de beide dames waren, die in de wagen gezeten hadden. „Bent U nog met onze wagen be zig?" „Ja, er is een tand gebroken in het kroonwiel van de versnellingsbak en dat is Joop nu aan het lassen," ver duidelijkte hij. „O, heet Uw vriend Joop?" „Ja," antwoordde hij geamuseerd. „En mijn naam is Fred, Fred Strijbos," stelde hij zich met een lichte buiging van de gelden, die hij moest opbrengen, ah subsidie in de tekorten van P.T.T. moest zien verdijnen. Verder zeide de heer Neher, dat de plannen om de inspecties der posterijen te maken tot postdistricten met een eigen directeur aan het hoofd, onge veer naar analogie der telefoondistricten, in de eerste helft van dit jaar hun beslag zullen krijgen. De loonsverhoging, die op i Januari vaii dit jaar moest worden ingevoerd betekent voor P.T.T. een extra last, die in de orde van grootte van f 14.000.000,ligt, een bedrag, dat uiteraard ergens vandaan moet komen. Misschien zal dit tot gevolg hebber, aldus spr., dat er een pleidooi gehou den zal moeten worden om nog enige verhogingen in te voeren, omdat het een eerste eis is, dat P.T.T. sluitend werkt. Ook heeft de heer Neher die leden van het personeel waarderend toege sproken, die gedurende de watersnood zeer veel bijgedragen hebben tot het herstel van de communicatie met die gebieden in de ruimste zin van het woord. Verder heeft spr. enige woorden ge wijd aan de K.L.M., het bedrijf waar mede P.T.T. zoveel te doen heelt op vervoersgebied en aan de ernstige slag, die aan dit bedrijf is toegebracht, door het overlijden van zijn president direc teur, de heer A. Plesman. Uit het dezer dagen verschenen jaar verslag van de Stichting Schooltand verzorging „West Z.-Vlaanderen" over het schooljaar 1952/53 blijkt, dat ook, zoals dit is voorgeschreven, in deze periode is gezorgd voor een eerste en een tweede onderzoek van de kinderen. Het eerste onderzoek ving aan op 22 September 1952 en eindigde op 26 Januari 1953. Van de met dit onder zoek bereikte resultaten werd op 9 Maart 1953 een verslag uitgegeven. Met het tweede onderzoek werd be gonnen op 4 Maart 1953. Op 6 Juli 1953 waren alle kinderen dus tweemaal onderzocht. Het totaal aantal kinderen, dat bij de schooltandverzorging betrokken was, bedroeg 2072, verdeeld over 4 klassen van 34 scholen. Voor onderzoek kwa voor. De meisjes beantwoordden zijn bui ging met een spottend gebaar, wat eveneens een buiging moest beteke nen. Maar ze zeiden hierop niet hun namen. „Dus dit is Uw garage?" vroeg weer een hunner. „Ja," antwoordde Fred zuchtend. „Maar het zal wel de langste tijd onze garage geweest zijn. Mijn vriend heeft zijn wedervaren van de afgelopen nacht verteld en ik geloof, dat het er niet zo rooskleurig voor ons uitziet". Het andere meisje, dat tot nu toe gezwegen had, leunde over het stuur van haar fiets en antwoordde nu, min of meer op ernstige toon„Maar het was ook niet netjes om op zo'n ma nier Willems te bedriegen. Willems is onze tuinman en degene, die aan Uw vriend de sleutels heeft gegeven. Papa is er erg boos over. De arme Wil lems heeft het vanmorgen al moeten ontgelden". „Ik geef U de verzekering, dat wij beiden er ai spijt over hebben. Maar hoe zoudt U gedaan hebben, als U men hiervan in aanmerking 1817 leer lingen, omdat 255 leerlingen geen toe stemming van de ouders tot deelname hadden. Aangenomen kan worden, dat 90 pCt. van dit aantal onder regel matige controle van de eigen tandarts zal staan, zodat slechts een gering percentage geheel van tandheelkundige verzorging verstoken blijft Bij 443 leerlingen werden 5°® vu'" lingen gelegd. 1258 leerlingen werden onderzocht zonder dat dit keer behan deling nodig was. Een rendabele opfok van kalveren. Het humoristische plaatje van de koe, die, omringd door hoog en mals gras, met verlangen reikt naar het onkruid achter de wcideomheining, blijkt voor de veeteler een ernstige noot te bezitten. Het onkruid wordt van de akker, en ook van de weide, verdron gen, maar nu staat vast, dat vele van de zo geminachte kruiden beslist niet voor niets groeien maar een gunstige werking hebben bij allerlei aandoenin gen van het dier, in het bijzonder van de edele organen. In de wilde gewas sen zijn stoften aanwezig, die het dier instinctief naar waarde weet te schatten. Het stalvoer en de gecultiveerde weide zijn eenzijdig geworden en be vatten deze noodzakelijke voedings stoffen niet meer. Na generaties wordt het gebrek aan deze elementen bij onze dieren zicht baar het begint zich nu reeds met ernstige gevolgen te vertonen. En door dit feit vond men het antwoord op de vraag waarom kalveren schijnbaar ab soluut volle en dus zeer kostbare melk nodig hebben voor een goede en gezonde ontwikkeling. Niet het melkvet zelf waarin men de reden altijd zocht maar de daar aan gebonden werkzame stoffen vorm den de eigenlijke factor, die beslissend is voor de voorspoedige groei van het kalf. En juist deze stoffen zijn rijkelijk aanwezig in de wilde planten Twintig jaar lang voortgezette ex perimenten deden de Duitse hoog leraar Dr Kollath de oplossing vinden in een door hem samengestelde prae- paraatKodruna-A, waarin, in de juiste verhouding tot elkaar, de nu op hun juiste waarde geschatte werkzame stoffen zijn vervat. Het wordt nu onder in hetzelfde geval was komen te ver keren?" En hij vertelde van hun dienst tijd in Indonesië, van hun terugkeer in Nederland, waar ze aanvankelijk geen werk naar hun zin konden krijgen. „Alleen fabrieksarbeider konden we worden, maar daarvoor hadden we niet geleerd". Toen vertelde hij van hun komst in Doornenberg, de lekke band bij deze schuur, waarin ze een broodwinning zagen wanneer ze het gebouwtje als garage gingen exploite ren. „En we hadden bijna al ons geld verbruikt en waren ten einde raad. Ais uw vader thuis was geweest, zouden we alles uiteengezet hebben en dan denk ik wel, dat hij ons voor lopig een maand crediet gegeven zou hebben. Maar Uw vader was er niet en toen hebben we onze toevlucht ge nomen tot een leugen. Ja, ik weet wel, dat het niet goed is, maar er bleef ons niets anders over om te kunnen be ginnen. Evenwel, Uw vader zal er fi nancieel geen schade onder lijden, want we zijn nu in staat om niet alleen de huur voor de maand Augus tus, maar ook, als het moet, voor de

De Schakel | 1954 | | pagina 1