ZONDER GELUK vaart niemand wel Joop Land- en Tuinbouw De schakel ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWSCH-VLAANDEREN 8e Jaargang Nummer 466 Donderdag 24 DEC. 1053 Drukkers-UitgeverijFirma SMOOR DE HULSTER - Dorpsstraat 10 - BRESKENS - Telefoon 27 - Giro 358296 Verschijnt iedere Vrijdag Abonnementsprijs f 1,per kwartaal; franco per post f 1,25 Prijs der advertentiën 10 cent per m.m.; bij abonnement korting Advertenties met „brieven onder nr. of bij ons te bevragen", 10 cent extra Het wordt weer feest, drie dagen lang. Een feest, dat we allemaal vieren en waarvan we allemaal onze ver wachtingen hebben. Zal 't dit jaar sla gen of zal 't ons teleurstellen? Dat ligt eraan, waar het ons op dit feest om te doen is. Die paar dagen vrij heb ben we. Iets extra's zal er ook wel in huis zijn. En om de gewenste stem ming in onze huizen te kweken, daar voor zijn er genoeg middelen in de handel. Is dat alles voldoende voor een geslaagd feest? Waarschijnlijk wel. En wie zal ons wat gezelligheid misgun nen Een Kerstfeest, dat op het punt van de gezellige huiselijkheid slaagt, is ons van harte gegund. We vragen hiermee werkelijk niet te veel, want zo plezierig is 't in de wereld momen teel nu ook weer niet. Toch is er voor een geslaagd KERST FEEST iets meer, of liever iets anders nodig. De hoofdpersoon van het feest! Wie zal een verjaardag vieren buiten aanwezigheid van de jarige? Hoe zouden we dan het Kerstfeest kunnen vieren, als het jarige kind Kerst, dat is Christus, op het feest ontbreekt Hij ligt er maar hulpeloos bij in zijn kribje. Daarom wordt hij in al ons feestrumoer juist zo gemakkelijk vergeten. Hij dringt zich ook helemaal niet op met veel indrukwekkend lawaai, zoals wij doen, wanneer wij op willen vallen. Hij ligt daar maar alleen in ons midden. Kn er is een engel bij moeten komen om te zeggen, wie dat is. „Heden is u ge boren de Heiland, Christus de Heer", zegt deze engel. Wie dat hoort, gaat op dit kind letten. Zou dat werkelijk waar zijn Maar dan is 't waard, dat wij zijn feest vieren met grote blijd schap. Want dan staat het er niet slecht voor met ons en met de wereld, al beweren velen tegenwoordig het tegendeel. Want dit Kind is gekomen om ons tot kinderen van God te maken en deze aarde tot Gods Koninkrijk. U zegt, dat u daarvan maar bitter weinig gemerkt hebt tot nu toe Maar aan wie zou dat eigenlijk liggen Misschien is 't wel zo, dat u het Kind van Beth- FEUILLETON door HENK VAN HEESW1JK 16 „Jawel," antwoordde Joop noncha lant. „Als het U hetzelfde is, wil ik liever een paar minuten wachten, tot deze bui iets is gezakt, want op het ogenblik lijkt het wel een wolkbreuk. Ik heb een kabel in mijn wagen, zo dat ik U gemakkelijk kan opslepen". „Best, we hebben de tijd," ant woordde de automobilist. „Als ik U vragen mag: waar ongeveer hebt U in Doornenberg uw garage?" „O, vooraan in het dorp, net aan het einde van de betonweg rechts". „Vooraan in het dorp, net aan het einde van de betonweg rechts?" her haalde de ander. „Gek, dat heb ik nooit geweten". „Dat kan," antwoorde Joop lachend. „We zijn ook pas begonnen, ongeveer lehem in zijn onopvallendheid tot nu toe over 't hoofd hebt gezien. Want dit Kind is wars van alle schreeuwende reclame. Hij vraagt geloof. En Hij belooft uvrede, vrijheid, blijdschap. Dat zijn geen artikelen, die u kunt kopen zoals een kerstboom en een kerstkrans. Maar u krijgt ze cadeau, als u uw knieén wilt buigen voor het Kerstekind. Als we dat eindelijk eens gaan doen, dan verstilt ons kerstrumoer en komt in plaats daarvan de aanbidding in ons hart en ons leven. En dan blijft het feest, ons leven lang. Dat belooft het Kind. Laten we feestvieren, Z ij n feest, en zingen met hart en mond „Nu zijt wellekome, Jesu, lieve Heer, Gij komt van alzoo hooge, van alzoo veer" Van Beusekom. Nog maor ienkele weken oud was tie, as tie a wist, wA lachen was. Ie kwam om zoo te zeggen de wereld binnengelachen. Al daorlik volgden ie ons mee z'n oogen; je kon al iets merken van begrip in die kleine kiekertjes. Nog maor een maond of vuve oud, prombeerden ie ons A mee een grovve stemme bange te maoken, een kunsje, da grootvaoder 'm geleerd ad. Om wel te zien mosten we dan bange voo dA dreigement wegkrupen onder taofel. En komt dan mao nie te gauw trug boven et taofelblad, wan dan krieg je nogmacls mee z'n barse stemme te doen. Wad ad ie schik, as tie d'r zoo de wind onder ad. Wier tie meegenomen nao buten en ie zag ons, dan begon tie fel op en neer te dansen op den èrm van z'n moeder. DA wuppen beduujt dan nie anders as: „Gaon me d'r op uut?" Eel z'n snuutj' is dan één vraoge. Alle ménsen zien d'r ommerst om voo Joop klao te staon? Dikkels geef z'n moeder 'm dan over de gaoize van 't eimpj' an ons. Niks dat ie dan liever doet as onzen ond an z'n aor trekken en pootelen an de slapp' ooren van de beeste. As d'n ond dan van onder an Joop z'n voetjes lekten, wan 't was nog zeumer, dan aod ons baasje de meeste leute van de wereld. Om dA gekietel fasself. een maand geleden, ziet U? We heb ben een leegstaande stenen bollen schuur gehuurd en daarin zijn we be gonnen". „Een leegstaande bollenschuur?" „Ja, de eigenaar is een zekere mijn heer van der Berg," vervolgde Joop, een sigaret aanstekend. „Mijnheer van der Berg, zegt U?" „Ja, kent U hem soms?" „ja, eh, dat is te zeggen, ja zeker, ik ken hem wel. En van hem hebt U de schuur gehuurd, zegt U?" „Inderdaad. Het ding stond toch leeg," antwoordde de jongen. „Zo, zo, ik meende echter, dat de heer van der Berg met vacantie was". „Ja, dat is hij ook. Maar we heb ben de sleutels van zijn huisbewaar der gekregen. O, dat is een aardige mop, mijnheer. Kijk, dat is zo gegaan. De huisbewaarder kende ons niet - we zijn namelijk met z'n tweeën, ziet U? - en wilde op mijn vraag natuurlijk niet maar zo op slag en stoot de sleutels geven. Enfin, toen heb ik maar een noodleugentje bedacht en gezegd, dat we de schuur reeds ge- Gejonast ooren vindt ie zaolig. As et dan „Van één, twee, drie" was, dan wier tie overgesmakt op den èrm van een ander. Naderand dejen me dA meer volgens de regels van 't spil. Den eenen nam tem dan an z'n schou wers en den anderen an z'n voeten. Oe ooger en oe vèdder a tie dan ge smakt wier, oe beter fasself. Wan Joop is een kleine stérke baos - 't moed ard gaon. Me wisten nie, dat ie a praoten kon. Maor eens bie 't jonassen, toen m'an de climax van „een twee drie" toe waoren, stelden ie ons inees voo 't voldoengen feit, dat ie ons vootel- den„een, tee mmm". Joop dee toe onze verassing toen inees een stap rechtuut nao de beschaovier.g. Dikkels nemen w'm is mee in uus voor een koekje. Gloof mao dameneer de beste weet uut te kiezen in et trommeltje. Soms frutselt ie mee z'n dikke onbeholpen knuusjes tussen de voorraad, toe tie 't koekje van z'n gaoding gevonnen eit. Dao zien ook sombere plekken op et levenspad van Joop. Zoo is t'r geen eind' an de smèrte, as tie 's morges gewassen oort. Vaneigen oor z'n pro test dan nie anvèrd. Geen pardon Joopje moet dan deu de kerdonze. Soms na 't wassen moe vaoder d'r an te pas kommen om 'm weer in z'n èmde te vechten. In de voomiddag moet ie nogal is in de box. Soms vindt ie dA je reinste vrijeidsberoovieng en zet ie d'r een deuntj' op. Mao nao een stuitje gaot ie dan over op een andere go'flingde en even naderand oor j'm nie mee. Dan ouw tie z'n eigen bezig mee van alles. Gewoonlik bouwt ie torens, die nooit af kommen. Tegenwoordig moe j'm zien loopen schuddegatten op 't erf mee z'n gui tige pofbroek an en de kaboutermuts' op z'n kopje. Net Father Christmas. Van eigen zit ie overal an. Me zul len nog spul genoegd mee 'm kriegen. En daorom ènk 'm van noe avvin A de lesse gelezen. „Dienk t'r om vintje, dA je naderand nie an onze belle trekt, of mee keitjes tegen 't raom gooit, of 't valletj' optrekt en d'oer.ders laot wegloopen, of over den afmaok klimt om d'r mee je bloez' an te bluven angen. Wan gloof mao, dan 'k je dan je broekje zA verwèrmen". Bie ielke vermaonienge tikten ik 'm dan op z'n neuze. En wa deed de speeke? Me vierkant uutlachen! Mao gereid is ge huurd hadden, maar dat mijnheer van der Berg het zeker vergeten was om het aan zijn huisbewaarder te zeggen. Enfin, die oude baas trapte er in en gaf ons de sleutels. Nou, zodoende konden wij beginnen. En in deze vier weken zijn we vooruitgeboerd. Een benzinepomp hebben we ook al". „Zo, zo," antwoordde de ander be dachtzaam en heeft de huisbewaarder helemaal niet om geld gevraagd?" „Och, ik heb gezegd dat we reeds een maand vooruit betaald hebben. Ook niet waar, natuurlijk niet. Maar ja, we hebben maar van de nood een deugd gemaakt. Doch het geld ligt voor hem klaar als hij van zijn va cantie teiug komt. Maar, het regent nu wat minder. Wat zoudt U er van denken, wanneer ik nu aankoppel en uw wagen naar Doornenberg sleep?" „Best," antwoordde de ander, „want ik ben werkelijk benieuwd uw garage te zien". Joop verbond de beide wagens aan elkaar en zo vertrok men naar het dorp. Het middernachtelijk uur had reeds geslagen, toen hij voor de ga- zeid. Ie is noe omtrènt vuuftien maon- den. Je kunt er nie vroeg genoegd bie zien, zeg ik mao. Ja Joop, as vaoder en moeder na derand is geen tied èn voo je, dan gaon me je vertellen van Sinterklaais, van de wolf en de zeven geitjes en van Jan Aak. Wan dienkt er om; as stoute kindertjes an 't waoter zitten, dan zit Jan Aak onder waoter op de loer om, A tie kan, de kindertjes mee z'n aak onder waoter te snokken. Dus, geeft 'm geen kansIn gedachten zien me noe al de spannieng op je kinder- snuutje kommen over die geitjes bie die lillijke wolf. Wan fasself, dA zien allemaol absolute waareden En A me 't leven Joop, gaon me je nog laoter vertellen van Tromp en van De Ruijter, Jan van Galen en Piet Heijn, die zoo flienk voo 't vaderland vochten, dA Nederland in 't bezit bleef van zijn prachtige vérre landen. Noe bin die mooie landen verkwanseld. Jij mee je krachtige knuusjes zou dA be zit nooit losgelaoten èn. Et jonassen zal je dan wel in 't bloed zitten, 'k Wetten zeker, da je dan wel is zou willen jonassen mee Soekarno en 'm dan nao zoo'n flienke zwaoi loslaoten fasself. Zoo'n speeke bin je wê. En luuster is! Eens open me j'ook te vertellen van een klein lichje, dad eel lank gelejen is begunnen te schie- nen in Bethlehem, een lichje, dA zoo groot wier, dad et noe straolt over eel de wereld en toe in de doenkerste oekjes. Ja, kleine vintDad et ook een- maol mag schienen in dA kleine aieltje van je, da noe nog van niks weet. Kostag 1953 LB Suikerbietenteelt. Voorzeker niemand had na de waters nood van 1 Februari, waardoor een zeer belangrijk deel van de met suiker bieten beteelde oppervlakte voorlopig verloren ging, durven hopen op een zo'n best bietenjaar als we nu hebben meegemaaktalle mogelijke gunstige factoren hebben hiertoe medegewerkt. In streken, waar tot nu toe geen of weinig bieten werden verbouwd, is het bieten-areaal aanmerkelijk uitgebreid. De resultaten van deze kennismaking waren zó bevredigend, dat men daar zeker en vast met de verbouw van rage arriveerde. Hij opende de deur, ontstak het licht en trok de gestrande wagen naar binnen. De eigenaar stapte uit en bekeek met critische ogen het interieur van de garage. Daarna knikte hij nadenkend en ging naar buiten, waar hij naar de benzinepomp keek en naar de licht bak, die hij onderweg ook al gezien had vanuit zijn wagen. De beide meis jes waren eveneens uitgestapt en lie pen wat rond. Joop keek een beetje verbaasd naar het gedribbel van de man, maar aangezien hij in deze vier weken al enkele malen met min of meer excentrieke klanten te maken had gehad, schonk hij er verder geen bij zondere aandacht aan. Toen de man uitgekeken was, klopte hij Joop op de schouder en zei „Weet je, wat je doet? Je brengt ons met je jeep netjes thuis en morgen ga je eens op je gemak kijken, wat er aan mijn wagen mankeert. Zodra hij in orde is, breng je hem maar bij me thuis". „Zoals U wilt, mijnheer". „Mooi, laten we dan maar meteen

De Schakel | 1953 | | pagina 1