De moeders naar school Land- en Tuinbouw ZONDER GELUK vaart niemand wel Groslijst P. v. d. A. voor de Statenverkiezing PIET VAN DE LIJKE de veelbelovende Zeeuwse renner De schakel ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWSCH-VLAANDEREN 8e Jaargang Nummer 465 Vrijdag 18 DEC. 1953 Drukkers-Uitgeverij: Firma SMOOR DE HULSTER - Dorpsstraat 10 - BRESKENS - Telefoon 27 - Giro 358296 „Ziet u, moeders, niet zó vastpakken, maar zó". Het lieve verpleegstertje doet haar best, om het haar auditorium zo duidelijk mogelijk te maken en ze vindt in de die middag gekomen moeders een welwillend en dankbaar gehoor. In elk van de tien klinieken, die het Kindernoodfonds der Verenigde Naties nu in Paraguay heeft gebouwd en in gericht, wordt dagelijks een cursus ge geven in de babyverzorging. De toe gang is vrij. Voorts is er op gerekend, dat moeders die vinden dat de middelen waarmee zij hun jongste wereldburger moeten verzorgen, al te pover zijn, kosteloos aanvulling kunnen krijgen. Men heeft er een heel arsenaal aan baby-pakket- ten, weegschalen, melkflesjes, enz. J. P. de Klerk. Kruimelstructuur De kruimelstructuur van de bodem is zo langzamerhand een begrip ge worden, waarmede alle landbouwers en boeren te maken hebben en waaraan zij alle aandacht dienen te besteden. De juiste structuur der bodem is name lijk absoluut noodzakelijk om de mest stoffen tot haar recht te laten komen. Indien de structuur der bodem te wen sen overlaat dan zal dit dadelijk van invloed zijn op de stand en opbrengst der gewassen en op de rentabiliteit der gestrooide kunstmest. Verbetering van de structuur is mo gelijk door het gebruik van magnesia- FEUIlLETOH door HENK VAN HEESWIJK '5 De dagen begonnen al wat sneller te korten en zodoende zaten ze 's avonds wel eens een poosje te babbelen of een der boeken uit de plaatselijke bibliotheek te verslinden. Joop stond op en rekte zich uit. In het westen ging de zon nu snel on der en de meeste passerende auto's hadden hun lichten reeds op. Hij ont stak de lichtbak en het lampje boven de deur. Daarna sloot hij de pomp en zei tot zijn vriend, die nog zat te ro ken „Ik weet niet wat jij doet, maar ik ga naar boven, nog wat lezen". „Best," antwoordde Fred, zijn pijp uitkloppend, „dan ga ik mee". Ze sloten de grote deuren en gingen naar boven, waar Joop een boek nam, waarin hij weldra verdiept was en poederkalk, waarin poederkalk, mag nesium en koolzure kalk naast elkaar aanwezig zijn, zodat aan de gestelde eisen van structuurverbetering op korte termijn, naast een verzorging voor de groeiperiode der gewassen, gezorgd is. Bierconcours te Dortmund Succes van Zeeuwse brouwerij. Op het internationale bierconcours te Dortmund verwierf Beiersch Bier brouwerij van Waes Boodts de prijs van uitmuntendheid met haar bekende Extra Selected Pilsener. De brouwerij mag trots zijn op dit resultaat, behaald in de bakermat van het bier. Dergelijke successen komen de reputatie van het Nederlandse bier in het buitenland ten goede. Fred de dagelijkse boekhouding ging bijwerken Daarvoor had hij een paar cahiers gekocht. Joop had eerst wel wat geringschattend gekeken naar Fred's „gekalk,' zoals hij het noemde, maar deze had op zakelijke wijze geant woord„Een goede boekhouding heb ben we nodig, want de belastingambte naren zullen ons vandaag of morgen ook wel weten te vinden. Geloof dat maar". Op de gewone tijd gingen ze naar bed. Lang konden ze niet geslapen hebben, toen de beide jongens nage noeg gelijktijdig wakker werden an de bel. Joop sprong het eerst over eind, schoof het raam omhoog en keek naar beneden. Op de rijweg stond een grote trailer en de chauffeur er van keek nu naar boven. Hij zei „Een kilometer of vier hier vandaan, staat een luxe wagen met panne. Ik heb beloofd, dat ik U zou waarschuwen. Of U zo goed wilt zijn om te komen." „Best," antwoordde Joop, „en be dankt voor de tip en de moeite!" „Niet te danken, aju!" De man klom in zijn cabine en reed langzaam met In de Zaterdag j.i. te Goes gehouden vergadering van het gewest Zeeland van de Partij van de Arbeid werd de groslijst voor de Prov. Statenverkiezing in 1954 vastgesteld. Besloten werd om in alle districten met een vaste kop van 12 personen uit te komen, aangevuld met nog 8 personen uit ieder district. Voor het district Zeeuws-Vlaanderen ziet de lijst er als volgt uit 1. L. P. van Oorschot, Vlissingen. 2. mr. A. J. v. d. Weel, Middelburg. 3. C. Hamelink, Axel. 4. mr. H. B. Bouwman, Goes. 5. mevr. E. J. v. d. Broecke-de Man, Aardenburg. 6. A. H. Vermeulen, Dreischor. 7. J. L. Lu- kaart, Goes. 8. L. F. du Bois, Terneu- zen. 9. mr. T. A. J. W. Schorer, Mid delburg. 10. J. S. Visscher, Goes. 11. M. J. van Poelje, Vlissingen. 12. Z. C. Salomé, Kortgene. 13. C. van Bende- gem, Axel. 14. S. W. Henry, Terneu zen. 15. J. P. J. Wage, Sluis. 16. M. de Vos, Terneuzen. 17. H. Stevens, Sas van Gent. 18. P. Notebaart, Bres- kens. 19. B. Burger, Terneuzen. 20. C. Scheen, Oostburg. Dat Piet van de Lijke, de 18- jarige wielrenner uit Groede, heel wat in zijn mar» heeft, bewees hij het vo- rig Jaar reeds in de wegwedstrijden als nieuweling, toen hij de sterksten wist te kloppen of hen het vuur na aan de schenen te leggen. Maar dat hij het dit jaar, als ama zijn zware vehikel verder. „Blijf jij nu maar in bed," raadde Joop zijn vriend aan, terwijl hij zich inmiddels ging kleden, „ik ga er wel even met de jeep heen." „Vergeet niet het een en ander mee te nemen," antwoordde zijn vriend op slaperige toon en draaide zich weer om. Joop trof maatregelen, opende de garagedeuren, waarna hij de jeep naar buiten reed en de deuren wederom sloot. Als er nog eens gebeld werd, moest Fred maar door de achterdeur naar buiten gaan. Hij zou de huisbe waarder eens vragen, of er niet een tweede sleutel van de voordeur aan wezig was. Anders moest er maar een gemaakt worden. Hij schakelde in en snel trok de jeep de betonweg op. Joop keek eens op zijn horlogepas half twaalf, ik dacht, dat het minstens een uur of twee was, mompelde hij. De lucht was betrokken en Joop was nog geen kilometer van huis toen het begon te regenen. Eerst langzaam, maar gestadig aan grote druppels. Het mooie weer zal nu wel spoedig afge Vcrschijnt iedere Vrijdag Abonnementsprijs f 1,per kwartaal; franco per post f 1,25 Prijs der advertentiën 10 cent per m.m. bij abonnement korting Advertenties met „brieven onder nr. of bij ons te bevragen", 10 cent extra teur, weer heeft herhaald, dat had memand durven verwachten. Deze licht gewicht blijkt uit het goede hout ge sneden te zijn en heeft een sterk doorzettingsvermogen, waardoor hem ongetwijfeld nog een mooie wielerloop- baan te wachten staat. Reeds in zijn eerste wedstrijd, de „Omloop van het Volk" te Gent, een klassieker, waaraan ongeveer 250 ren ners deelnamen, wist hij met de eersten te Gent aan te komen en als 8ste te eindigen. Dat hij het bij deze mooie prestatie niet liet bewees hij in de daarop volgende wedstrijden te Zomergem(B-) 6e, Koewacht 3e, Groede re en Groenendijk 4e, waar hij helaas een lelijke val maakte, waardoor zijn knieschijf beschadigd werd. Hierop volgde een inzinking, maar met al zijn wilskracht en doorzettingsvermogen, weinig renners bezitten deze voldoende, wist hij zich er door te slaan wat de mooie uitslagen, die hij dit afgelopen seizoen wist te boeken, bewijzen. Zijn supporters zijn dan ook met recht trots op zijn prestaties. Hij boekte als amateur in het afge lopen seizoen de volgende successen: Omloop van het Volk (B.) 8e; Zo- mergem (B.) 6e; Clubkampioenschap Groede 2e; Koewacht 3e; Groede ie; Groenendijk 4e; Zelzaete (B.) 22e; Eekloo (B.) r8e; R. van Vlaanderen (B). 13e; Hulst r5e; Marke-Doornik- Marke (B.) 3e; Marke-Ieper-Marke (B). 5e; Axel 5e; Drongen (B). 3e; Klems- kerke (B.) 2e; Aardenburg :3e; Sluis 6e; Ursel (B.) 3e; Ursel 2e; 2-daagse Ur»el re; Wachtebeke (B.) 4e; Zuid dorp* 3e; Drongen (B.) 2e; Zomergem (B.) 2e; Schoondijke 3e; Maldeghem (B.) 6e; Breskens 2e; Brugge (B.) 5e! Wachtebeke (B.) 2e; Brugge (B.) te; Assenede (B.) 2e; Wachtebeke (B.) 5e; Wachtebeke 4e; Deinze (B.) tijdrit 4e; Deinze 8e, eindrangschikking Deinze 3e; Wachtebeke 4e; Evergem (B.) 5e; Sleidinge (B.) 7e; G jut-L iuwc (B 14e; I.ovendegem (B.) 12e; Axel 3e; Oost burg 6e; Moerbtke (B.) 2e; Moerbeke 5e; Brussel-Marke (B.) 4e; Lendelede (B.) 2e; Langelede (B.) 5e; Wachte beke (B.) 5e; Clinge ie; Overslag 4e; Stekene (B.) 7e; Lokeren (B.) ie rit 4e; Lokeren 2e rit ie, eindrangschik king Lokeren ie; Clubkampioenschap van Nederland met de Scheldemond te Eindhoven 15e; Moerbeke (B.) 7e. We zien Piet, gezien zijn successen, dan ook binnen afzienbare tijd naar de gelederen der profs overgaan. lopen zijn, dacht hij, terwijl hij de ruitenwisser in werking stelde. We gaan de herfst tegemoet. Ongeveer halverwege de stad zag hij een wagen aan de kant staan. Ha, ha, dacht Joop, daar zal mijn klant zijn! Zeker een verstopte benzineleiding of iets dergelijks. Enfin, dat zullen we spoedig genoeg te weten komen. Hij stak zijn richtingaanwijzer uit en keek ten overvloede nog eens achter om, maar constateerde, dat hij veilig naar links kon gaan. Voor de gestrande wagen stopte hij en zette zijn motor af, waarna hij uit de jeep stapte. De regen viel nu in dichte druppels naar beneden. In de andere wagen werd een raampje geopend. Joop tikte beleefd aan zijn pet en vroeg„Hebt U hulp nodig? Men heeft mij gevraagd hierheen te komen „Ja," antwoordde de man achter het stuur. „Ik ben blij, dat U geko men bent. Maar komt U binnen - de man opende het portier - want het regent te hard om U buiten te laten staan". Joop stapte snel naar binnen. „Goe-

De Schakel | 1953 | | pagina 1