MUUR-SCHILDERING Wat is P. K. ZONDER GELUK vaart niemand wel Land- en Tuinbouw De schakel ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWSCH-VLAAN DEREN 8e jaargang Nummer 464 Vrijdag 11 DEC. 1953 Drukkers-Uitgeverij: Firma SMOOK <S DE HULSTER - Dorpsstraat 10 - BRESKENS - Telefoon 27 - Giro 358296 Verschijnt iedere Vrijdag Abonnementsprijs f 1,per kwartaal; franco per post f 1,25 Prijs der advertentiën 10 cent per m.m.; bij abonnement korting Advertenties met „brieven onder nr. of bij ons te bevragen", 10 cent extra De z.g. „Guggenheim-Stichting" heeft het hoofdkwartier der Verenigde Naties een fraaie muurschildering cadeau ge geven, als blijk van sympathie en hoogachting. De voormalige secretaris generaal, de Noor Trygve Lie, heeft het dezer dagen in het bijzijn van tal rijke aanwezigen onthuld. Op de foto, v.l.n.r. José V. Zanetti, De laatste tijd wordt de aandacht nog al eens gevraagd voor P. K., of voluitplaatselijke keuze. Dit aandacht vragen gebeurt op verschillende wijzen, en wel, doordat er op een vergadering over gesproken wordt, doordat er in kranten en tijdschriften over geschre ven wordt, maar ook omdat er door voorstanders van P. K. gevraagd wordt om adhaesie te betuigen met een adres, door de Nationale Bond voor Plaatse lijke Keuze gericht aan de Minister raad. Wat er in dat adres verzocht wordt komt niet altijd duidelijk naar voren en geeft nog wel eens aanleiding tot misverstand en dat, terwijl de zaak toch zo heel eenvoudig ligt. Zoals wij allen weten, bestaat er een Drankwet, die o m. bepalingen be vat omtrent de verkoop van alcohol houdende dranken. Die verkoop wordt geregeld door een stelsel van vergun- FEUILLETÖN door HENK VAN HEESWIJK „Nu moeten we oppassen, dat we niet weer in zijn vaarwater komen, want hij zal het nu wel nog minder op ons voorzien hebben als hij van de burgemeester te weten komt, dat al zijn schrijverij voor niets is geweest". Maar Fred dacht aan heel iets an ders. Critisch keek hij naar de auto zittingen, die nog steeds als bed dienst deden en zei: „Morgen - er gebeurt wat er gebeurt - gaan we eerst eens een paar matrassen maken van de gonje. Ik heb er genoeg van om nog langer zo te slapen. Ik wil nu wel weer eens op een behoorlijke strozak liggen". „Accoord, van Putten," antwoordde joop, terwijl hij geeuwde. Hij dook onder de dekens en draaide zich om. directeur van de Nationale School voor Beeldende Kunsten der Dominicaanse Republiek, die de schildering ontwierp en persoonlijk ter plaatse uitvoerde (4 x 25 meter, op linnen), Trygve Lie, Mevr. Bernardino en Dr. J. A. Salazar (Gedelegeerden van Dominica bij de V.N.). J. P. de Klerk. ningen en verloven. Het aantal ver koopplaatsen is, per gemeente, afhan kelijk van het aantal inwoners van die gemeente. Vermindering van dit aantal verkoopplaatsen kan door de Kroon worden bepaald indien in de in aan merking komende gemeente, door mid del van een besluit van de gemeente raad, de wens daartoe te kennen wordt gegeven. Deze mogelijkheid is er om de vijf jaren waarin het jaartal op een O of een 5 eindigt. De voorstanders van plaatselijke keuze gaan hiermede volkomen accoord. Zij menen echter wel, dat het gewenst is, dat de gehele burgerij, en hiermede worden dan bedoeld alle stemgerech tigden in de gemeente, haar mening kan uiten over de wenselijkheid van geen of minder verkoopplaatsen van alcoholica in de gemeente of in een gedeelte daarvan. Niet, dat de uitstag van een stem ming bindend zou zijn voor de gemeen teraad bij het nemen van zijn besluit Een paar minuten later verried een licht gesnurk, dat hij in Morphetis ar men verzonken lag en droomde van boze veldwachters en wandelende ben zinepompen. HOOFDSTUK III. De vergunningen kwamen, twee da gen later, gelijk met een kwitantie van tien gulden, zijnde de belastingpen ningen voor de vergunningen. Ze be taalden het bedrag aan de veldwachter, die blijkbaar ook voor deze karweitjes werd gebruikt. Bovenkamp snoof weer eens, terwijl hij verachtelijk naar het bord „garage" boven de deur keek en joop kreeg alweer een schrik. Mis schien moeten we daarvoor ook al een vergunning hebben, dacht hij. Maar Bovenkamp zei verder niets, borg het tientje in zijn portefeuille, keek nog eens op zijn laatdunkende manier naar het interieur en verdween daarna, een groet brommend, weer naar buiten. De zaken van de twee firmanten reilden en zeilden zo goed als het maar kon. Binnen veertien dagen wa- maar wel, dat de Raad weet hoe over deze vraag door de bevolking wordt gedacht. Dit is wel geheel anders dan een verbod. Een verbod toch wordt door hogerhand opgelegd, zonder dat de burgers hierover hun mening heb ben kunnen uiten. Plaatselijke keuze, zoals dit voor Ne derland wordt gevraagd, is niets an ders dan een gereglementeerde moge lijkheid van het peilen van wat er bij de bevolking leeft ten opzichte van de verkoopmogelijkheden van alcoholhou dende dranken. Hiermede wordt voor komen, dat iets aan de bevolking wordt opgelegd, dat bij haar geen weerkiank of steun vindt en dus aanleiding wordt voor ontduiking van zo'n bepaling. Is plaatselijke keuze nu drankbestrij ding? Ondanks het feit, dat de idee van P. K. vooral door de drankbestrijders naar voren wordt gebracht, moet het antwoord op de gestelde vraag „Neen" zijn. Wanneer kan een stemming over het aantal verkoopplaatsen van alcoholhou dende dranken worden gehouden Volgens het adres aan de Minister raad kan zo'n stemming alleen worden uitgeschreven, ais minstens 1/15 ge deelte van de stemgerechtigden van een gemeente of van het desbetreffen de deel van de gemeente het verzoek voor het houden van zo'n stemming heeft gedaan. De mogelijkheid is dus niet uitgeslo ten, dat, indien tegenstanders van de drankbestrijding menen dat het goed zou zijn als de burgerij haar mening kenbaar maakt over de verkoopmoge lijkheden van alcoholhoudende dranken deze tegenstanders een stemming aan vragen. De grote waarde van plaatselijke keuze is wel, dat bij toepassing van de gevraagde mogelijkheid, elke stemge rechtigde burger verplicht wordt zich ernstig te beraden over de waarde en de wenselijkheid van de verkoopgele genheden van alcoholhoudende dranken. Een mogelijkheid, waard om voor te ijveren. ren ze financieel „bij," dat wil zeg gen: ze hadden geen schulden meer en als de tankwagen nieuwe brandstof leverde, betaalden ze contant. Olie en vet was intussen ook ingeslagen, als mede de meest voorkomende onder delen. Tevreden keken de jongens naar de groeiende voorraden. „Zo langzamerhand komen we op het paard te zitten," zei Joop lachend en Fred moest het beamen. De enige auto, die het dorpje rijk was, namelijk die van de brandweer, kregen ze van de burgemeester in revisie. De wagen werd grondig na gekeken, hetgeen niet overbodig was, schoongemaakt en kleine gebreken werden hersteld. De motcr van de brandspuit werd eveneens onder de loupe genomen en toen men met dit werk gereed was, zei Joop op plech tige toon: „Ziezo, de bevolking van Doornenberg kan rustig gaan slapen, hun brandweermateriaal is, dank zij de firma Strijbos en Van Kampen, weer piekfijn in orde" ,n u.., „In ieder geviGoddelijk Kindje het be lastinggeld hielag en Zaterdag zijneryer- diend," constat''«Plichtc vast<"n" en OIUJ Een geslaagd experiment. Twee eigenaars van kostbare en be kroonde Zeeuwse paarden ondernamen een experiment, toen zij enkele jaren geleden de vloeren van hun paarden stal met rubber-matten lieten bedekken. De grote beweeglijkheid van paarden, hun forse afmetingen en zware hoef ijzers stellen aan de stalvloer bijzonder hoge eisen. De jaarlijkse schade, die door de achterbenen aan de bakstenen of ce menten bodem werd veroorzaakt, was niet alleen kostbaar maar bovendien leverden de gaten, gevuld met mest en urine, gevaar op voor rotstraal en andere hoefaantastingen. Bovendien is het zo, dat een paard zeker zulke ge voelige benen heeft als b.v. een koe, waardoor een betrekkelijk zachte vloer van groot belang is. Een en ander rechtvaardigde deze proefneming ten volle, al bestond de kans, dat een vloerbedekking die in de veestal zeer bevredigt, in een paarden stal ook al wordt ze daar volgens een geheel andere constructie gelegd niet voldoet. De onderneming had echter uitste kende resultaten en stemt nog dagelijkj tot volle tevredenheid. Geringere onderhoudskosten, betere hygiënische condities, en als nevenfac tor vermindering van het lawaai in de stal, maken de hogere uitgaven ver antwoord. Momenteel worden ook voor paardcntransport de vloeren met succes toegepast. De bedekking van de houten wagenvloer is bovendien gemakkelijk te reinigen. V/el is het zo, dat deze nieuwe toe passing voorlopig voor duurdere paar den aantrekkelijk is. Met dit experiment is echter een mijlpaal geplaatst op de weg naar een volkomen solide en hy giënische vloer voor elke paardenstal. Op een dag, toen ze het niet druk hadden, werden de strozakken in el kaar genaaid en van hun buurman, die de zuivelproducten, aardappelen en groenten leverde, kregen ze vers stro, zodat ze die nacht daarop voor het eerst beter sliepen. Op de autokussens was het op de duur niet te doen. Alles ging zo goed als het maar kon naar wens en aan de terugkeer van de eigenaar der schuur dacht geen van beiden meer. De huisbewaarder was eenmaal eens komen kijken en deze was tevreden over hei gebruik van de schuur. Hij had een praatje gemaakt met de beide jongens, (lie op dit ogenblik druk bezig waren met een grote vrachtwagen en constateerde, dat hun idee inderdaad zo gek niet was. Er zit in ieder geval een behoorlijke boterham in, vertelde hij 's avonds aan zijn vrouw. En zo gingen er vier weken voorbij, gedurende welke tijd de firmanten vrijwel iedere dag behoorlijk wat te doen hadden. En, wat tenslotte het voornaamste was: ze verdienden. Over de terugkeer van de eigenaar van hun garage werd door geen van beiden met een woord gesproken. Wel dach ten ze er van tijd tot tijd aan en hoe wel Fred soms een minder prettig ge voel had van een naderend onheil, trok Joop zich van het feit dat de heer Van der Berg eens moest thuis-

De Schakel | 1953 | | pagina 1