CORSETTEN ST. NICOLAAS- GESCHENKEN C. v. d. Kreeke Vis-fokkerij Kosten van emigratie ZONDER GELUK vaart niemand wel Land- en Tuinbouw Voor nuttige Zie étalage 1 naar het Naaimachinehuis Oranjepl., Breskens E SCHAKEL ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WEST ZEEUWSCH-VLAANDEREN 8e Jaargang Nummer 462 Vrijdag 27 NOV. 1953 Drukkers-Uitgeverij: Firma SMOOR DE HULSTER - Dorpsstraat 10 - BRESKENS - Telefoon 27 - Qiro 358296 Verschijnt iedere Vrijdag Abonnementsprijs f 1,per kwartaal; franco per post f 1,25 Prijs der advertentiën 10 cent per m.m.; bij abonnement korting Advertenties met „brieven onder nr. of bij ons te bevragen", 10 cent extra Het woord doet even vreemd aan, maar op Java kent iedereen hetVis fokken Vis is namelijk een heel voor naam bestanddeel van het dagelijks menu van de Indonesiërs in het v.m. Nederlands-Indië. Daarom heeft men overal kleine vijvers gemaakt, als broedplaatsen, en grote voor de teelt. Elk kwartaal worden de voorraden ge controleerd en aangevuld. De man op de foto is bezig met het uitpoten van karpers. Hij heeft hier voor in Djakarta, in de technische school, afdeling viscultures, een speciale cursus gevolgd van zes weken. Die cursussen zijn vorig jaar begonnen, op initiatief van de regering, met steun van de Landbouwkundige Organisatie der Verenigde Naties. Er gaat van de getrainde jonge vissers een gunstige invloed uit op de oud-gedienden, zodat die tegenwoordig niet meer laten wach ten met uitpoten tot een vijver geheel doodgevist is, of wat ook voorkwam dat ze meteen jacht gingen maken op het u:t de broedplaatsen aange voerde jonge goed En nog steeds is de vraag groter dan het aanbod J. P. de Klerk Een belangrijke vraag is, waaruit de kosten bij emigratie bestaan. Deze zijn de passagekosten per schip of per vliegtuig, het vervoer van de bagage tot aan de plaats van bestemming. Gaat het schip b.v. naar Sydney en moet men nog 100 mijl verder reizen naar de plaats waar men gaat wonen, dan zijn ook de kosten daarvan inbe grepen. Verder vormt het boordgeld en het landingsgeld een onderdeel van deze kosten. Het boordgeld is bestemd om gedurende de reis wat sigaretten en versnaperingen te kopen. Het lan- FEUILLFTOM door HENK VAN HEESW1JK 13 Ze vertelden van het nachtelijk on geluk en wezen naar de tweede, nog niet gerepareerde wagen, die in de hoek van de garage stond. „Ja," antwoordde Van Tuinen glim lachend, „ik wist wel, dat er hier voor een garagehouder volop werk zou zijn. Enfin, jullie hebt de wind in de zeilen en dat mag ook wel eens. Profiteer er van en zorg er voor, dat je de mensen goed bediend en geen fancy- prijzen gaat rekenen voor reparaties. Onze pomp zal ook het zijne er toe bijdragen dat er klanten komen, want ik weet uit ondervinding, dat automo bilisten, die een benzinepomp zien staan, intuïtief er aan herinnerd wor den dat ze van tijd tot tijd hun tank moeten laten bijvullen". dingsgeld is bestemd om, zoals zoeven gezegd, de „achterdeur" te vormen voor eventuele moeilijke tijden en ook om de eerste onkosten in het nieuwe land te kunnen bestrijden. De kosten, die gemaakt mceten wor den in verband met de aanvrage van allerlei papieren, medische keuring en verpakking van de bagage, vallen hier niet onder. Deze kosten komen altijd voor rekening van de emigrant zelf. Ook is de emigrant niet helemaal vrij in de hoeveelheid bagage, die hij wil meenemen, ai. hij tenminste gebruik maakt van de subsidieregeling. Het is zo, dat iedfre volwassin gesubsidieerde Hij had inmiddels de rekening uit geschreven en nam in ruil daarvoor het geld voor de benzine in ontvangst. „Nu, een kwestie van een paar we ken en jullie zijn met de betaling bij. Ik zal een vertegenwoordiger in olie en vetten op je af sturen, want die spullen moet je natuurlijk ook hebben, nietwaar?" Nadat ze gedrieën nog even een si garet hadden gerookt, groette Van Tuinen en reed verder, terwijl de jongens de koud geworden maaltijd weer opwarmden, om hem daarna te verorberen. Zo mogelijk nog meer ver moeid gingen ze die avond vroeg naar bed. Tot nu toe was alles van een leien dakje gegaan, maar de volgende dag kwam er een kink in de kabel. De jongens waren druk bezig met de an dere wagen, toen er een politieman de garage binnenstapte. Erg prettig keek de man niet en de groet klonk nogal vrij vaag van zijn lippen. „'k Mot de baas hebben," zei hij brommerig tot Fred, die het eerste opkeek. Joop lag languit onder de op A. c- O* O MEDISCHE Langestraat 38 a OOSTBURG emigrant gratis mag vervoeren I m Kinderen onder de 12 j ar mogen een halve m3 vrij vervoeren en kinderen onder de 3 jaar een kwart m3. Bij tmigratie naar Canada wordt niet ge rekend in kubieke meters, maar in kilo's. Dit is dan inplaats van 1 kubieke meter 200 kilo. Er zijn wel eens emigranten, die proberen meer bagage mee te geven dan volgens deze regeling is toegestaan. Dit is zeer onverstandig. Want dit leidt alleen maar tot grote moeilijkheden. Er kan nu eenmaal van de maximum hoeveelheid bagage niet worden afge weken en als het toch wordt aange voerd, blijft het aan de wal staan. Niet gezegd behoeft te worden, in welke moeilijkheden men dan raakt als men in het nieuwe land aankomt. Zoals verwacht wordt dat de ambtenaar, die de subsidie moet regelen, begrip heeft voor de problemen van de emigrant, zo moet men ook begrijpen dat die ambtenaar van zijn kant alleen met de emigrant tot een oplossing kan komen als die emigrant volledig open kaart speelt. Waar moet men nu subsidie aan vragen Dit kan men doen bij elk aanmeldingskantoor. Men vult daar een formulier in, waarop men zijn totale h?zit moet opgeven. Wij zouden het zo kunnen zeggen, dat er eigenlijk een soort begroting wordt opgemaakt, aan de hand waarvan de „eigen bijdrage" wordt vastgesteld. Wanneer men hier over meer zou willen horen, dan kan men zich wenden tot de aanmeldings kantoren van de Gewestelijke Arbeids- bureaux en de maatschappelijke emi gratie-organisaties. Deze beschikken over alle verdere bijzonderheden. Zomergerst. Bij het opmaken van het bouwplan 1954 kan het in het bijzonder op de gemengde bedrijven van belang zijn een perceel zomergerst te zaaien, nu we de beschikking hebben Over een ras, dat het op alle grondsoorten goed doet, in het bijzonder ook op de zand en dalgronden. Frisia-zomergerst is een vierrijige zeer productieve voergerst, welke hoge opbrengsten kan geven. De opbrengst ligt dit jaar beduidend hoger dan die van rogge Bovendien is gerst een waardevol voedermiddel op de gemengde bedrij ven. Bijzondere eisen stelt deze gerst niet. Te droge gronden, waar haver slecht wil groeien, zijn ook voor deze gerst ongeschikt. Overigens lenen alle voldoende vochthoudende gronden zich uitstekend voor deze teelt. Een voor deel van de teelt van zomergerst op de lichtere gronden is niet alleen de hoge opbrengst, het vroegrijpende ge was maakt het tevens mogelijk nog een goede nateelt van een groenvoeder- gewas te hebben. Hiervoor lenen zich c'e stoppellupinen wel in het bijzonder. Dit gewas kan bij vroege zaai zeker 40 a 50.000 kg. eiwitrijke groene massa leveren, welke ingekuild of vers ver- voederd zeer waardevol is. Telefoon 80 gekrikte wagen, maar toen hij een vreemde stem hoorde, schoof hij naar voren en bekeek de dienaar der wet. „Eigenaar zijn we beiden," ant woordde Fred. „Wat is er van uw dienst?" „Ga maar eens mee naar buiten," beval de veldwachter en beende met grote passen het zonlicht in. Met een armzwaai wees hij op de helgeschil- derde benzinepomp. „Is die van jullie?" „Jawel," antwoordde Joop, die een bang vermoeden had. De politieman hield zijn hand op, terwijl hij zijn neus in de lucht gooide. „Mag ik het bewijsje even zien?" „Bewijsje?" herhaalde Fied verbaasd. „Ja, de vergunning tot het neerzet ten van dat ding." Dit laatste woord kwam er verachtelijk uit. „Moeten we daarvoor een vergun ning hebben?" vroeg Joop verbou wereerd. „Ja, natuurlijk," antwoordde de veld wachter spottend. „Dacht U, dat zoiets zo maar ging? Geen vergunning dus?" Op plechtige wijze haalde hij een op schrijfboekje uit zijn zak. „Zo, dan zal ik er proces-verbaal van moeten op maken. Uw naam?" De jongens vertelden het. „Adres?" „Adres? Hier boven de garage wo nen we". „Garage?" Het woord kwam er ver achtelijk uit. „Zo, de heren wonen dus boven de garage". En weer legde hij een bepaalde klemtoon op dit woord, dat hem blijkbaar niet erg aanstond. „Zijn jullie ingeschreven in de re gisters van de burgerlijke stand van Dooinenberg?" „Ingeschreven? Eh nee daar voor hebben we nog geen tijd gehad". „Tweede overtreding," constateerde de politieman met zichtbaar genoegen. „Jullie namen?" „Onze namen?" herhaalde Joop, „die hebben we toch zo even al genoemd?" „U hebt geen opmerkingen te ma ken," antwoordde de veldwachter na drukkelijk, „maar uitsluitend antwoord te geven op mijn vragen". Hij was druk aan het schrijven, keek op zijn horloge en schreef daarna weer ijverig

De Schakel | 1953 | | pagina 1