Plaatselijk Nieuws. Breskens Vergadering Visterijvereniging. Vrijdagavond j.l. kwam de visserij vereniging „Ons Belang" in café Pleijte in algemene vergadering bijeen. De voorzitter, de heer P. de Baare, sprak het openingswoord, waarbij hij allen hartelijk welkom heette, in het bijzon der burgemeester Eekhout en de nieuwe secretaris van de Vereniging tot bevor dering der Zeeuwse Visserijbelangen" „Zevibel", de heer R. Cambier. De voorzitter zei o.m., dat men op het afgelopen jaar met dankbaarheid kan terugzien. De vangsten waren schraal, maar de markt was goed. Verder zijn er belangrijke verbeteringen tot stand gekomen. Hij noemde daarbij de inge bruikname van het nieuwe mijngebouw en de verbeteringen aan de haven. Zo zal de in aanbouw zijnde helling vol gend jaar ook in gebruik genomen worden, zodat de schepen niet meer naar Zeebrugge moeten. De secretaris, de heer Scheerens, las vervolgens de notulen voor, die onveranderd werden goedgekeurd. Uit het jaarverslag bleek, dat men trots is op het nieuwe vismijngebouw, alsmede op de in Augustus gehouden visserij dag, die zeer goed geslaagd is en waarbij het H.M. de Koningin behaagde om de heer P. de Baare te benoemen tot Ridder in de Orde van Oranje- Nassau. Verder bleek uit het jaarverslag dat de Coöp. aankoop van visserij- materialen een financiële verbetering is, terwijl het visserijonder wijs, nu gegeven in een lokaal van de nieuwe openb. lagere school, eveneens een grote ver betering genoemd kan worden. Echter is de belangstelling voor dit onderwijs bij de vissers nog lang niet voldoende. Dit bleek in sommige vissersplaatsen heel wat beter te zijn. 24 vaartuigen voeren dit jaar ter visvangst. Aan het einde van het jaarverslag werd de hoop uitgesproken dat de export naar Frankrijk en Belgié zou mogen verbeteren. Hierna volgde het verslag van de penningmeester, de heer F. van den Broecke, waaruit bleek dat er een batig saldo was. Bij de ingekomen stukken was een schrijven van de Insp. der invoerrechten en accijnzen te VILsingen, waarin af wijzend werd beschikt op het verzoek betreffende het achterwege laten van de B-vlag. Op do aanvraag van de Inspectie Visserijen om weer een voorlichtings avond te mogen geven, werd met algemene instemming van de vissers besloten, te trachten deze op 18 Dec. a.s. in het Verenigingsgebouw te doen plaats vinden. Vervolgens kreeg de nieuwe secre taris van „Zevibel" het woord en zei zeer vereerd te zijn als Zeeuw zijn schouders onder een typisch Zeeuwse zaak te mogen zetten. Hij bood de vissers dan ook aan, hen te willen helpen bij eventuele moeilijkheden. Tot slot sprak hij de hoop uit, samen een organisatie te mogen opbouwen, die representief is. Bij het punt bestuursverkiezing, ble ken de heren P. la Gasse en C. Kosten aan de beurt van aftreden te zijn. De heer la Gasse deelde hierbij mede, liever een jongere kracht in zijn plaats feur van deze wagen, een jongeman van nauwelijks twintig jaar, niet be paald nuchter te zijn, zodat de politie hem meenam. Nadat proces-verbaal van een en ander was opgemaakt, kregen de twee vrienden toestemming om de wagens weg te slepen. „Laten we eerst maar eens begin nen met die Chrevolet in de sloot," stelde Joop voor. Ze verbonden het achterstel met hun jeepje en langzaam kwam de Chrevolet weer op de rij weg. Maar het voorstel was dusdanig ontzet, dat de wagen niet op sleep touw genomen kon worden. „Hebben jullie geen takelwagen?" informeerde de eigenaar spijtig. „Neen, zo rijk zijn we nog niet," antwoordde Joop, „maar met onze jeep gaat het evengoed. Let U maar eens op". Hij haalde een crick te voorschijn en draaide het voorstel van de andere zo hoog mogelijk op. Toen werd de bumper via de twee meegebrachte ket tingen verbonden aan hun wagentje. En nadat de crick er onder uit werd genomen, hing het voorstel netjes te te zien. Hierop gaven zich zes vissers op als candidaat. Na gehouden stem ming bleek, dat de heren C. Kosten en J. de Winde waren gekozen, die deze benoeming aanvaardden. In de kascommissie werden benoemd de heren H. Vermeulen, J. de Baare en H. Fenijn. Over het punt regeling sociale positie deelvissers, waarbij de secretaris van „Zevibel" een uitvoerige toelichting gaf, volgde een langdurige bespreking. Hierna kwamen enige interne zaken ter sprake, zoals het verkopen van de vis, het leveren van de puf, enz. De klachten hierover werden uitvoerig besproken, evenals over het meren der schepen, in verband met de vele Urkers die nu een ligplaats in de haven hebben. De voorzitter sloot de vergadering onder dankzegging voor de opkomst. Dodelijk ongeval. Naar wij vernamen is de 44-jarige K. van Ostaijen uit Roosendaal, die destijds uitvoerder was bij de bouw der Ned. Herv. Kerk te Breskens, op de weg van Breda, met zijn motor tegen een auto aangereden, welke zo ernstig was dat de dood onmiddellijk intrad. De heer O. laat een vrouw met acht kinderen achter. De oorzaak van het ongeluk is waarschijn lijk een laaghangende mistbank geweest. Aanrijdingen. In de laatste week hadden te Breskens en omgeving enige aanrijdin gen plaats, die gelukkig alle met mate- riéele schade afliepen. Zaterdag jl. kwam op het kruispunt Langeweg - Dorpsstraat - Weijkmanlaan een driewielig motorrijtuig van de Fa C. alhier in aanraking met en bestel auto van de heer C. uit Vlissingen. Wat schrammen en deuken waren het resultaat. Zondag j.l. reed een Franse auto nabij de zgn. Witte Heul op een daar geparkeerde auto van de heer T., al hier. De Franse auto moest plotseling remmen voor een tegenligger en door de gladheid van de weg schoof hij tegen de geparkeerde auto aan. Ook hier was slechts lichte schade. Maandag j.l. had op de Kruisdijk een aanrijding plaats tussen een vracht auto, bestuurd door de heer W. uit Breskens en een motorrijtuig, bestuurd door H. uit Groede. Deze laatste kwam met de vrachtauto, die plotseling stopte en waarvan het stoplicht niet brandde, in botsing. Het ongeval bleef beperkt tot enige materiele schade. Dinsdag j.l. stond op de haven een auto van D. alhier geparkeerd, die waarschijnlijk door een bietenwagen was aangereden. Het spatbord van de auto was beschadigd. Donderdag j 1. had wederom een aanrijding plaats aan de z.gn. „Wit,te Heul". Een auto, bestuurd door M. uit Terneuzen, passeerde aldaar in de bocht een tractor met twee aanhangwagens, waarbij uit tegenovergestelde richting een bestelauto van V. uit Aarden burg naderde. Door de gladheid van de weg kwamen de auto's met elkaar in botsing, waarbij ook hier weer enige materiële schade werd opgelopen. De Rijkspolitie heeft de zaak in onderzoek. Schaken. Woensdag j.l. ondernam de schaakver. „Breskens" de tocht naar Axel om voor de competitie de strijd aan te binden tegen het sterke Landau I. Breskens dat door het toetreden van enkele nieuwe leden weer een behoorlijk sterk tien tal op de been kan brengen, won voorlopig met 4I/23V?* Twee partijen moeten nog worden gearbitreerd. Oostburg Mooi rasultaat. De heer Pierre Leenhouts alhier heeft op het zangcrochet in Donk een te prijs be haald en in Sint Laureins een 3e prijs. zweven aan de kettingen. „Mieters," constateerde de eigenaar. „Dat dacht ik ook," antwoordde Joop, die zelf ook voldaan was. „Dat hangt. En nu naar de garage". Met z'n drieën kropen ze in de jeep en een half uurtje later reden ze de kaduke Chrevolet naar binnen. Die zouden ze morgen wel eens nakijken en, als het mogelijk was, in orde ma ken. Daarna reden ze voor de tweede maal naar de plaats des onheils en haalden de andere wagen, die minder beschadigd was, op. De eigenaar van de Chrevrolet was er inmiddels in geslaagd om met een passerende vrachtauto mee te kunnen liften en deelde de garagehouders mede, dat hij in de loop van de volgende dag eens zou komen kijken. Een paar minuten bekeken de vrien den de gekraakte wagen, maar Joop gaapte op een zeer onfatsoenlijke ma nier en zei„Je kunt me nog veel meer vertellen, maar ik kruip weer in m'n laatje." (Wordt vervolgd). Waterlandkerkje 100 jaren B., S. en O. in W.Z.-Vlaanderen. Waterlandkerkje had de vlag vorige week Donderdag uitgestoken. Er waz feest, wel niet onder de bevolking zelf, doch in het Dorpshuis vierde de ver eniging van Burgemeesters, Secretaris sen en Ontvangers haar honderd jarig bestaan. Het Eeuwfeest moest eigen lijk al op 21 Maart 1.1. gevierd zijn, doch deze viering had men uitgesteld, in verband met de ramp die Zeeland getroffen had. De voorzitter, burgmeester F. A. Rosevelt uit Schoondijke mocht zich in zijn welkomstwoord richtten tot de heer Commissaris der Koningin onzer pro vincie, Jhr. Mr. A. F. C. de Casembroot en het voltallige College van Gedepu teerden, die, uitgezonderd dhr. Locke- feer, allen naar deze plaats waren ge komen om dit feest bij te wonen. Ook Mr. Pilaar, griffier der Prov. Staten en de bibliothecaris, dhr. Pieters waren aanwezig. Een speciaal welkomstwoord richtte de voorzitter tot Mr. dr. Mes die in drie kwaliteiten aanwezig was n. 1. als voorzitter van de ver. van Nederland se gemeenten en der zustervereniging in de Bevelanden en voorts als Gede puteerde. In verband met de plaats ruimte was deze oplossing wel erg han dig, doch spreker verzekerde dhr. Mes dat er met het diner voor drie perso nen op hem gerekend was. Spreker wees er op, dat de feestver- gadering in Waterlandkerkje wordt ge houden, omdat dit de enige gemeente in W. Z.- Vlaanderen is dia het in een drachtige samenwerking tot een Dorps huis hebben kunnen brengen. De voorzitter gaf een uitvoerig his torisch overzicht van de vereniging waarvan de leden in de aanvang wel een erg innemend karakter moeten heb ben gehad. Er kwamen in het begin nog wel eens verantwoordingen van flessen wijn, soupers enz. voor. Wat betreft de problemen die er aan de or de zijn gekomen, is er soms weinig nieuws onder de zon. De bootvsrbindingen vormen gedurig een onderwerp van gesprek. Ook het brandweerwezen, armenzorg, riolering etc., het zijn allemaal oude problemen waarmede ook nu nog geworsteld wordt. In de vergadering van 5 Oct. i860 was een veldwachtershoed ter vergade ring. Men zou gezamenlijk de unifor men der veldwachters verzorgen. Of die model hoed noor alle aanwezigen ook gepast ii, stond niet in de analen vermeld, doch het vermoeden werd uitgesproken, dat dit wel het geval ge weest zal zijn. Spreker besloot met een beroep te doen op de eendrachtige samenwerking van de leden der vereniging. De Commissaris der Koningin sprak vervolgens woorden van waardering uit voor datgene, wat door de vereniging is tot stand gebracht en dankte de be volking van W. Z.- Vlaanderen harte lijk voor de spontane wijze waarop zij de evacue's uit de rampgebieden heb ben opgenomen. Spreker betreurde het dat niet alle zusterverenigingen dit Eeuwfeest meevierden en sprak de wens uit, dat de volgende eeuw op even aan gename als plezante wijze zal verlopen. M. dr. Mei meende, dat het in deze gehaaste tijd goed is eens een rustpunt te nemen, eens terug te zien om dan weer welgemoed verder te gaan. In zijn kwaliteit als voorzitter van de vereni ging van Nederlandse gemeenten, hoop te spreker dat de samenwerking tussen beide verenigingen goed zal blijven, ze?-, als thans het geval is. Burgemeester M. F. J. Schluter uit Grauw sprak namens O.Z.-Vlaanderen de wens uit, dat de dichting van de Braakman een nauwer contact tuisen beide verenigingen tot stand zalbrengen. De heer A. I. Leenhouts sprak als oud burgemeester en oud voorzitter der vereniging. Tenslotte dankte burgemeester M. J. Verbrugge van Waterlandkerkje de Commissaris der Koningin voor zijn be zoek aan de emigranten, afkomstig uit zijn gemeente tijdens zijn bezoek aan Zuid Afrika. De vereniging kan terugzien op een gezellige en goed geslaagde middag. Schoondijke Tonaal. De Rederijkerskamer „Nut en Genoegen" te Schoondijke heeft als concoursstuk in sta die genomen: „De Rozenkrans" van Barclay. Zij hopen dit stuk op te voeren op 18 en 19 December a.s. Oostburg Lezing sociale- en economische aspecten bij de Volkshuisvesting' In hotel „De Vuijst" vergaderde Don derdagavond de Bestuurdersbond W. Z.-Vlaanderen van het N.V.V. Voorzitter K. Koster uit Schoondijke sprak een hartelijk welkomstwoord, in het bijzonder tot de leden van de vrou wenbond der N. V. V. die in getal de mannen overtroffen. Dhr. H. Lukaart, bestuurder voor Zeeland van de Agrarische Bedrijfs- bond te Goes, sprak over de problemen rond de volkshuisvesting. Het woningvraagstuk, aldus spreker, is van actuele betekenis en zal dit voor lopig wel blijven ook. Het woonpro bleem is al oud, doch het is nog niet zo heel erg lang, dat het ook de arbei dende klasse bezig houdt. In de 19 e eeuw was het zo, dat de arbeiders zwaar ondervoed waren, zelfs zo, dat voor zwaar werk arbeiders uit het bui tenland moesten worden aangetrokken. De woning waar de arbeider in woon de, interesseerde hem niet. De honger was, evenals de kleding een urgenter probleem. Wel kwam in de 19 e eeuw de liefdadigheid op, de armenhuizen en uitbesteding. In 1850 is er sprake van belangstelling voor volkshuisvesting. Vooral in de grote steden, waar door de industrialisatie er een nieuw soort arbeidende klasse kwam. Simpel door de prestaties der arbeiders begonnen de ondernemers zich te interesseren voor het woningvraagstuk. Dit werd mede in de hand gewerkt door het uitbreken van besmettelijke ziekten, die zich via de arbeiderswijken snel verplaatste naar de wijken der gegoede stand. In 1850, na de cholera epidemie draagt Koning Willem III hetKoninklijk instituut voor ingenieurs op, een onder zoek in te stellen naar de woontoestan den der arbeidersklasse. De resultaten van dit onderzoek waren ontstellend. Particuliere woningbouwverenigingen gingen aan het werk, met zeer gunstig resultaat, doch bereiken door de span ning tussen lonen en prijzen slechts de topklasse der arbeiders. In 1870 tonen de arbeiders zelf belangstelling voor het woonvraagstuk. Hoe de toestanden toen waren bewijst wel een besluit van de Utrechtse raad om zelf woningen voor de arbeiders te bouwen in 1895. Dit besluit werd prompt door de G. S. verworpen. Zelfs een besluit van dezelfde raad om huizen te doen zui veren van ongedierte, toen een pro bleem apart, werd eerst door G. S. en later door de Kroon verworpen. In 1873 wees een onderzoek te Am sterdam uit, dat 7 pCt. der arbeiders nog in vochtige kelders woonden die niet hoger waren dan 1,70 m De volkstelling in 1899 bracht aan het licht, dat er 28 pCt. van de wo ningen stechts 1 vertrek hadden. 30,7 pC. der woningen had 2 vertrekken. Als men in aanmerking neemt dat ook een gang als vertrek beschouwd werd, ziet men, dat de situatie zeer ongun stig was. Deze situatie geeft tenslotte ernstig verzet en ook het intellect meent dat de situatie onhoudbaar wordt. In 1901 kwam een woningwet tot stand, met een decentraliserend karak ter. Hier werd in hoge mate de bur ger ingeschakeld, die de eigenaren kon verplichten de woningen te verbeteren. Voor de enkele burger was er be roep mogelijk en werd men langs de gerechtelijkie weg gedwongen de wo ningen te verbeteren. Voor de oorlog leek het in Neder land de goede kant op te gaan raet het woonprobleem. De oorlog "met haar grote verwoes tingen en haar achterstand in de wo ningbouw er. steeds groter wordende bevolkingsaanwas, maakte een eind aan deze ideale toestand. Spreker schetste [tenslotte zeer uit voerig de huidige gang van zaken bij het wcJinprobleem, waar de werkgele genheid voor de bouwvakarbeiders aan is verwant Wanneer aan de behoefte der wo ningen voldaan zal zijn, zal men in ons land toekomen aan de krotopruiming. De toestand der gezinnen in de krot woningen werd uitvoerig geschetst. Voor deze krotopruiming zullen maatschappelijke offers hebracht Jmoe- ten worden. De nieuwe Woonruimte- wet zal nu spoedig een feit worden en de daarmede gepaard gaarde huurver hoging zal een offer kosten. Niettemin moet het huizenbezit op peil blijven en de sanering der krotop ruiming moet inmiddels aan kunnen vangen.

De Schakel | 1953 | | pagina 2